Справа № 366/2478/15-а
Провадження № 2-а/366/133/15
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 жовтня 2015 року суддя Іванківського районного суду Київської області Гончарук О.П., розглянувши у письмовому провадженні в смт. Іванків Київської області адміністративний позов ОСОБА_1 до Київської обласної державної адміністрації про визнання рішення субєкта владних повноважень нечинним та зобовязання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
11 вересня 2015 року позивач звернувся до Іванківського районного суду Київської області з позовом про визнання нечинним рішення Департаменту соціального захисту населення Київської ОДА про відсутність підстав для встановлення йому статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, а також просить зобовязати Київську обласну державну адміністрацію визнати за нею статус особи, потерпілої внаслідок аварії на ЧАЕС та видати йому відповідне посвідчення.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що він народився 14.03.1971 року в с. Болотня Іванківського району. З вересня 1978 року по червень 1986 року навчався у Іванківській середній школі №1 в період з 11.07.1988 року по 03.05.1989 року працював у Іванківському міжколгоспному підприємстві з виробництва кормів, після чого був призваний на строкову військову службу. Після демобілізації - з 12.07.1991 року і по 1998 рік працював у Іванківському райагробуді, проживав в с. Болотня, яке після Чорнобильської катастрофи було віднесене до зони посиленого радіоекологічного контролю. У 1993 році йому було видане посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 3 як особі, що постійно пропрацювала на території зони гарантованого добровільного відселення станом на 01.01.1993 року не менше трьох років.
У 2013 році позивач тяжко захворів на ряд хронічних захворювань та у 2014 році йому встановлено II групу інвалідності довічно. Експертним висновком Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України № 8719 від 12.11.2014 р. встановлено причинний звязок його інвалідності з впливом аварії на Чорнобильській АЕС. Після цього ОСОБА_1 звернувся до Управління соціального захисту Іванківської районної державної адміністрації для вирішення питання оформлення подання до Київської облдержадміністрації щодо надання йому статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1. В звязку з тим, що це питання взагалі ніяк не вирішувалось, він був змушений з адміністративним позовом звернутись до Іванківського районного суду, який постановою від 23.03.2015 р. визнав неправомірною бездіяльність з цього питання Управління соціального захисту Іванківської РДА і зобовязав його розглянути подані ним документи та направити подання до Київської облдержадміністрації для вирішення питання присвоєння статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1. Зазначене судове рішення Управлінням соціального захисту Іванківської РДА було виконане, проте про результати розгляду Київською облдержадміністрацією питання щодо встановлення позивачу статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 він повідомлений не був. На усне звернення працівники Управління соціального захисту Іванківської райдержадміністрації надали позивачу копію листа Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації № 05-49-1144 від 27.05.2015, адресованого першому заступнику голови Іванківської райдержадміністрації, з якого вбачається, що Київська обласна державна адміністрація не вбачає підстав для встановлення позивачу статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1. Своє рішення відповідач мотивує тим, що, на його думку, позивачу 04.06.1993 р. було безпідставно видане посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 3 серії Б № 090479, яке підлягає вилученню, відповідно, оскільки, на думку відповідача, на час встановлення причинного звязку між моїми захворюваннями із впливом аварії на Чорнобильській АЕС, він не мав статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи, він не можу бути визнаний інвалідом, захворювання якого повязані із впливом аварії на Чорнобильській АЕС.
Позивач вважає, що зазначене рішення відповідача є неправомірним та просить суд Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації про відмову у видачі позивачу посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 визнати нечинним; зобовязати Київську обласну державну адміністрацію визнати за позивачем статус особи, потерпілої від наслідків Чорнобильської катастрофи категорії 1 та видати йому відповідне посвідчення.
В судове засідання сторони не зявилися, до суду від позивача надійшла заява про розгляд справи без його участі. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить їх задовольнити.
Представник відповідача направив суду заперечення проти позову в якому просили відхилити вимоги позивача, а також розглядати справу без їх представника, а також клопотання про передачу справи за підсудністю до Київського окружного адміністративного суду.
Суд вважає клопотання про передачу справи безпідставним, оскільки відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 18 КАС України місцевим загальним судам, як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Суд на підставі ч.4 ст. 122 КАС України здійснює розгляд справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Суд дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 має посвідчення, видане 04.06.1993 року Київською облдержадміністрацією, яким йому присвоєно статус громадянина, який постійно працював чи працює, або проживав чи проживає у зонах безумовного (обовязкового) та гарантованого добровільного відселення у 1986 році ( категорія 3).
Згідно експертного висновку Центральної міжвідомчої експертної комісії № 8719 від 12.11.2014 року, захворювання, виявлені у ОСОБА_1, повязані з випливом аварії на ЧАЕС.
Критерієм визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи є період проживання, роботи чи навчання на радіоактивно забрудненій території.
Підставою для цього, відповідно до статті 15 Закону, є довідка про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, яка видана органами місцевого самоврядування.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» до потерпілих від Чорнобильської катастрофи категорії 1 належать інваліди з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу.
Згідно Постанови КМ України №106 від 23.07.1991 року с. Болотня Іванківського району Київської області відноситься до зони посиленого радіологічного контролю.
Відповідно до п.10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою КМ України № 51 від 20.01.1997 року видача посвідчень проводиться обласними державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання.
Таким чином, судом встановлено, що позивач постійно проживав у ІНФОРМАЦІЯ_1 з липня 1988 року і має всі правові підстави для віднесення до осіб, які постраждали від наслідків Чорнобильської катастрофи 3 категорії. Відмова Відповідача позбавляє його користуватися пільгами, які надає Закон України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та інші нормативно-правові акти, чим порушує її конституційне право на належне пенсійне забезпечення та соціальний захист.
Враховуючи, що сторони в судове засідання не з'явились, відповідно до ст. 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його службова чи посадова особа.
Таким чином, враховуючи те, що позивач звільнений від сплати судового збору судові витрати слід присудити за рахунок бюджетних асигнувань Київської обласної державної адміністрації.
На основі вищевикладеного, керуючись ст.ст.14,15 Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою КМ України № 5 від 20.01.1997 року, Постановою КМ України №106 від 23.07.1991 року «Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" та "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст.ст. 1, 2, 7, 11, 12, 41, 69, 70-72, 86, 94, 122, 158-163 КАС України суд, -П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Київської обласної державної адміністрації про визнання рішення субєкта владних повноважень не чинним та зобовязання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Рішення Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації про відсутність підстав для встановлення ОСОБА_1 статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 визнати нечинним.
Зобовязати Київську обласну державну адміністрацію визнати за ОСОБА_1 статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 та видати йому відповідне посвідчення.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Київської обласної державної адміністрації судовий збір у сумі 551 (пятсот пятдесят одну) грн. 20 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі протягом десяти днів з дня отримання копії постанови апеляційної скарги до Київського апеляційного адміністративного суду через Іванківський районний суд Київської області з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя