Постанова № 53113155, 29.01.2010, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.01.2010
Номер справи
2а-2699/09/0970
Номер документу
53113155
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"29" січня 2010 р. Справа № 2а-2699/09/0970

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Гундяка В.Д.,

при секретарі Лавринович Т.В.,

за участю: представника позивача ОСОБА_1,

представника третьої особи Івано-Франківського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м.Івано-Франківську справу за позовом Долинської обєднаної державної податкової інспекції до Відкритого акціонерного товариства Західспецтрансмеханіка, треті особи: Івано-Франківське територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, Державний реєстратор виконавчого комітету Болехівської міської ради, Товариство з обмеженою відповідальністю Авалія про припинення підприємницької діяльності ,

в с т а н о в и в:

30.09.2009 року Долинська обєднана державна податкова інспекція звернулася з адміністративним позовом до Відкритого акціонерного товариства Західспецтрансмеханіка, треті особи: Івано-Франківське територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, Державний реєстратор виконавчого комітету Болехівської міської ради про припинення підприємницької діяльності. Позовні вимоги мотивувала тим, що юридична особа Відкритого акціонерного товариства Західспецтрансмеханіка підлягає припиненню згідно ч.2 ст.38 Закону України Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, тобто в звязку з наявністю в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням. В подальшому в судовому засіданні до участі у справі залучено Товариства з обмеженої відповідальністю Авалія, як третю особу, на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, суду пояснив, що ВАТ Західспецтрансмеханіка (м.Болехів пл.Івана-Франка, 8, код. ЄДРПОУ- 36333632), зареєстрована 13.02.2009 року, як юридична особа. Підставою для звернення з позовом у справі є наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням. Зазначені факти позивач підтверджує матеріалами справи. В звязку з наведеним просив суд припинити юридичну особу відповідача, зобовязати Державну комісію з цінних паперів та фондового ринку України зупинити обіг акцій та скасувати реєстрацією випуску акцій ВАТ Західспецтрансмеханіка з моменту внесення інформації про неї до Загального реєстру випуску цінних паперів та анулювати Свідоцтво про реєстрацію випуску акцій ВАТ Західспецтрансмеханіка, а також зобовязати державного реєстратора вчинити дії, спрямовані на припинення юридичної особи шляхом внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій.

Представник відповідача в судове засідання не зявився. Згідно ст.39 КАС України викликався в судове засідання через засоби масової інформації. Наданим правом на подання заперечення проти позову не скористався.

Представник третьої особи Івано-Франківського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в судовому засіданні суду пояснила, що вважає позовні вимоги підставними, просить позов задовольнити.

Представник третьої особи Товариства з обмеженою відповідальністю Авалія в судове засідання не зявився, подав суду письмове пояснення, згідно якого просив відмовити у задоволенні позову, посилаючись при цьому на відсутність у позивача повноважень на звернення до суду із зазначеними вимогами.

Третя особа Державний реєстратор виконавчого комітету Болехівської міської ради в судове засідання не зявилася, хоча про дату, час та місце розгляду справи повідомлялася належним чином.

Вислухавши представника позивача, представника третьої особи Івано-Франківського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, дослідивши подані докази, суд прийшов до висновку про часткову обґрунтованість позовних вимог, тому позов підлягає до часткового задоволення з наступних мотивів.

Згідно п. 17 ст. 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" органам державної податкової служби надано право звертатися у передбачених законом випадках до суду з позовною заявою про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.

Відповідно до ст. 9 Закону України Про систему оподаткування від 25.06.1991 платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані: вести бухгалтерський облік, складати звітність про фінансово-господарську діяльність і забезпечувати її зберігання у терміни, встановлені законами; подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів).

Відповідно до ст. 49 Господарського кодексу України підприємці зобов'язані не порушувати права та законні інтереси громадян і їх об'єднань, інших суб'єктів господарювання, установ, організацій, права місцевого самоврядування і держави. За завдані шкоду і збитки підприємець несе майнову та іншу встановлену законом відповідальність.

Згідно з частиною першою ст. 216 Господарського кодексу України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.

Відповідно до ст. 218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.

Статтею 238 Господарського кодексу України передбачено, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.

Згідно зі ст. 239 Господарського кодексу України до таких санкцій, зокрема, віднесено скасування державної реєстрації та ліквідація субєкта господарювання.

Пунктом 1 ст. 247 Господарського кодексу України передбачено, що у разі здійснення суб'єктом господарювання діяльності, що суперечить закону чи установчим документам, до нього може бути застосовано адміністративно-господарську санкцію у вигляді скасування державної реєстрації цього суб'єкта та його ліквідації. Скасування державної реєстрації суб'єкта господарювання провадиться за рішенням суду, що є підставою для ліквідації даного суб'єкта господарювання відповідно до статті 59 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" передбачено, що однією з підстав для постановлення судового рішення про припинення юридичної особи є наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.

Таким чином вимога позивача щодо припинення юридичної особи відповідача є підставною та підлягає до задоволення. Подані письмові пояснення третьої особи Товариства з обмеженої відповідальністю Авалія суд до уваги не приймає, оскільки наведені обставини не можуть слугувати підставою для відмови у задоволенні вказаної вимоги.

Вимогу позивача про зобовязання державного реєстратора вчинити дії, спрямовані на припинення юридичної особи ВАТ Західспецтрансмеханіка шляхом внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій суд розцінює як таку, що не підлягає до задоволення, так як державний реєстратор не являється відповідачем по справі. При цьому положення КАС України не дають можливості заявляти позовні вимоги до третіх осіб, що свідчить про безпідставність вимог Долинської оДПІ про зобовязання державного реєстратора вчинити дії, спрямовані на припинення юридичної особи шляхом внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій . Крім цього суд враховує, що обовязок реєстратора щодо вчинення відповідних дій визначається законом, тому покладення на реєстратора такого обовязку на підставі рішення суду не вимагається.

Вимогу позивача про зобовязання Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку України зупинити обіг акцій та скасувати реєстрацією випуску акцій ВАТ Західспецтрансмеханіка з моменту внесення інформації про неї до Загального реєстру випуску цінних паперів та анулювати Свідоцтво про реєстрацію випуску акцій ВАТ Західспецтрансмеханіка суд розцінює як безпідставну, по аналогії із попередньою.

На підставі ч.2 ст. 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", керуючись ст.ст.11, 71, 86, ч.3 ст.160, ст.162 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

позов задовольнити частково.

Припинити юридичну особу Відкритого акціонерного товариства Західспецтрансмеханіка (м.Болехів пл.І.Франка, 8, код. 36322621).

В задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Згідно ч.1 ст.38 ЗУ Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців копію постанови, після набрання нею законної сили, направити державному реєстратору виконавчого комітету Болехівської міської ради.

Постанова набирає законної сили після закінчення встановлених ст.186 КАСУ строків подання заяви про апеляційне оскарження або апеляційної скарги, якщо таку заяву чи скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд шляхом подання протягом десяти днів з дня: для позивача та третьої особи Івано-Франківського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку - складення у повному обсязі, а відповідача та інших третіх осіб - отримання постанови, заяви про її апеляційне оскарження, після чого протягом двадцяти днів апеляційної скарги.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у десятиденний строк з дня: для позивача та третьої особи Івано-Франківського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку - складення у повному обсязі, а відповідача та інших третіх осіб - отримання постанови.

Суддя:Гундяк В.Д.

Постанова складена в повному обсязі 04.02.2010 року.