КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 368/1369/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Кириченко В.І.
Суддя-доповідач: Твердохліб В.А.
ПОСТАНОВА
Іменем України
27 жовтня 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Твердохліб В.А.,
суддів Костюк Л.О., Бужак Н.П.,
за участю секретаря Гуцул О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві апеляційні скарги Кагарлицької районної ради на постанову Кагарлицького районного суду Київської області від 25 серпня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Кагарлицької районної ради про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 (далі - Позивач) звернувся до Кагарлицького районного суду Київської області з адміністративним позовом до Кагарлицької районної ради (далі - Відповідач) про визнання протиправною бездіяльності Відповідача, зобов'язання включити до повістки дня сесії та розглянути на пленарному засіданні питання затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки для ведення фермерського господарства розташованої на території Горохівської сільської ради, що надається гр. ОСОБА_2.
Постановою Кагарлицького районного суду Київської області від 25 серпня 2015 року адміністративний позов задоволено: визнано протиправною бездіяльність Відповідача по неприйняттю рішення по заяві ОСОБА_2 від 23.10.2014 року про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки; зобов'язано Відповідача включити до повістки дня сесії та розглянути на пленарному засіданні питання затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки для ведення фермерського господарства, розташованої на території Горохівської сільської ради, що надається в оренду Позивачу.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, Відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду та постановити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
В апеляційній скарзі апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що є підставою для його скасування.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника Відповідача та заперечення представника Позивача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, 23.10.2014 року до Голови Кагарлицької районної ради звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія Моноліт Плюс» з клопотанням про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, площею 20,0000 га, що надається в оренду гр. ОСОБА_2 для ведення фермерського господарства на території Горохівської сільської ради (за межами населеного пункту) Кагарлицького району Київської області (а.с.9).
Згідно витягу з протоколу №40 засідання постійної комісії з питань агропромислового комплексу та земельних відносин від 11.11.2014 року, в порядок денний даної сесії було включено питання щодо розгляду поданого вище клопотання та рішенням від 11.11.2014 року вирішено винести зазначене питання на розгляд наступної сесії районної ради, витребувати від Управління Держземагенства у Кагарлицькому районі офіційну довідку про грошову оцінку земель сільськогосподарського призначення Кагарлицького району, с.Горохуватка, 1995-1996 років. Дані рекомендації були підтримані депутатами одноголосно (а.с. 13, 15).
11.12.2014 року, згідно наявного в матеріалах справи витягу з протоколу №41 засідання постійної комісії з питань агропромислового комплексу та земельних відносин, в порядок денний даної сесії було включене питання «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки для ведення фермерського господарства розташованої на території Горохівської сільської ради, що надається в оренду гр. ОСОБА_2, для визначення розміру орендної плати».
11.12.2014 року Відповідачем прийнято рішення, яким вирішено: з метою додаткового вивчення, відкласти на невизначений строк вирішення питання про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки для ведення фермерського господарства розташованої на території Горохівської сільської ради загальною площею 20,0000га, нормативна грошова оцінка якої становить 562 852,79 грн, що надається в оренду гр. ОСОБА_2, для визначення розміру орендної плати.
Постійній комісії з питань АПК та земельних відносин підготувати депутатський запит до Голови комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин Кутовоту Т.В. та до Кабінету Міністрів України щодо внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів, надати право розпоряджатися (надавати в орендну, приватну власність) земельними ділянки сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту районним радам з обов'язковим погодженням сільських, селищних, міських рад.
Вказані рекомендації були підтримані депутатами одноголосно (а.с. 14, 16)
Зазначені вище рішення від 11.11.2014 року та від 11.12.2014 року Позивачем в установленому законом порядку оскаржені не були.
18.02.2015 року Позивачем до Відповідача подано заяву про включення до повістки дня сесії Кагарлицької районної ради та безпосередньо розглянути на її засіданні питання затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, площею 20,0000 га, що надається в оренду гр. ОСОБА_2 для ведення фермерського господарства на території Горохівської сільської ради (за межами населеного пункту) Кагарлицького району Київської області (а.с. 85).
З витягу з протоколу сорок шостої сесії районної ради VI скликання від 27.02.2015 року вбачається, що до порядку денного сесії питання з яким звернувся Позивач 18.02.2015 року було включене (а.с. 86, 87).
27.02.2015 року Відповідачем прийнято рішення, яким відкладено розгляд даного питання до отримання відповіді від голови комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин на депутатський запит; контроль за виконанням даного рішення покладено на постійну комісію районної ради з питань агропромислового комплексу та земельних відносин (а.с. 88).
Вказане рішення Позивачем не оскаржувалось та відміненим чи скасованим не було.
Також, 10.04.2015 року Позивач повторно подав до Відповідача заяву, в якій просив розглянути питання з яким звертався 10.04.2015 року.
Відповідачем 26.05.2015 року, з врахування повторної заяви Позивача, до проекту порядку денного включене питання Позивача, проте засідання постійної комісії не відбулося у зв'язку з відсутністю кворуму для прийняття рішення.
Як вбачається з витягу з протоколу сорок дев»ятої сесії районної ради VI скликання від 07.07.2015 року до порядку денного включено питання Позивача та рішенням від 07.07.2015 року №643-49- VI прийнято: технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки для ведення фермерського господарства, розташованої на території Горохівської сільської ради, загальною площею 20,0000 га, нормативна грошова оцінка якої становить 562 852,79 грн, що надається в оренду гр. ОСОБА_2, для визначення розміру орендної плати - відкласти розгляд до прийняття рішення судом; технічну документацію передати для використання та зберігання в управління Держкомзему в Кагарлицькому районі; контроль за виконанням даного рішення покладено на постійну комісію районної ради з питань агропромислового комплексу та земельних відносин (а.с. 96).
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон).
Частиною 2 статті 10 Закону передбачено, що обласні та районні ради є органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст, у межах повноважень, визначених Конституцією України, цим та іншими законами, а також повноважень, переданих їм сільськими, селищними, міськими радами.
Згідно п.21 ч.1 ст.43 Закону виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються питання вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Положеннями статті 46 Закону передбачено, що сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.
Наступні сесії ради скликаються: сільської, селищної, міської - відповідно сільським, селищним, міським головою; районної у місті, районної, обласної - головою відповідної ради.
Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.
Пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситися сільським, селищним, міським головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради, головою місцевої державної адміністрації, головою районної, обласної ради, загальними зборами громадян. Пропозиції щодо прийняття рішень, які відповідно до закону є регуляторними актами, вносяться з урахуванням вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
Не пізніш як на другій сесії затверджується регламент роботи відповідної ради, а також положення про постійні комісії ради.
Сесії ради проводяться гласно із забезпеченням права кожного бути присутнім на них, крім випадків, передбачених законодавством. Порядок доступу до засідань визначається радою відповідно до закону. Протоколи сесії ради є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Районна рада є органом місцевого самоврядування, що представляє спільні інтереси територіальних громад сіл та міста району у межах повноважень, визначених Конституцією України, законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про статус депутатів місцевих рад», іншими законодавчими актами України, регламентом роботи районної ради та іншими рішеннями ради.
Так, згідно ст.24 Регламенту роботи районної ради VI скликання, затвердженого рішенням Кагарлицької районної ради від 30.11.2010 року №17-02-VI (далі - Регламент) сесія - форма роботи ради як представницького органу, яка складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради, що відбуваються під час сесії.
Статтею 17 Регламенту засідання комісії є правочинним, якщо у ньому бере участь не менше половини депутатів від складу комісії.
Рішення комісії, що ухвалюються у вигляді висновків та рекомендацій, приймаються шляхом голосування більшістю голосів від складу комісії.
Відповідно ст.34 Регламенту включенню питання до проекту порядку денного та його винесенню на розгляд пленарного засідання ради передує попередній розгляд цього проекту в постійних комісіях ради, до сфери повноважень яких належать ці питання.
При прийнятті невідкладних рішень на вимогу голови ради за погодженням не менше двох третин зареєстрованих на засіданні депутатів засідання відповідної комісії з розгляду ініційованого головою питання може бути проведене під час пленарного засідання.
Підготовку питань на розгляд сесії ради організовує виконавчий апарат ради.
Статтею 31 Регламенту визначено, що проект порядку денного сесії ради не пізніш як за два тижні до дати початку сесії ради формує голова ради на основі: 1) затвердженого радою перспективного плану роботи ради; 2) пропозицій депутатів ради; 3) пропозицій постійних комісій ради; 4) пропозицій районної державної адміністрації.
Не рідше одного разу в квартал до порядку денного вноситься питання про заслуховування інформації про виконання бюджету
Пропозиція щодо кожного питання, яке пропонується включити до проекту порядку денного сесії, подається з проектом рішення, яке пропонується прийняти за цією пропозицією, підготовленим згідно з вимогами регламенту.
Як зазначалось раніше, Відповідачем неодноразово на сесійних засіданнях включалось до порядку денного та розглядалось питання щодо затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки для ведення фермерського господарства розташованої на території Горохівської сільської ради, що надається гр. ОСОБА_2 та за результатами голосування розгляд вказаного питання відкладався.
Отже, колегія суддів вважає, що в діях Відповідача відсутній факт бездіяльності, до повістки дня сесії та на пленарному засідання питання затвердження технічної документації виносилось, а тому підстави для задоволення позову відсутні
Крім того, колегія суддів звертає увагу, що судом першої інстанції вказано, що з клопотанням про затвердження технічної документації 23.10.2014 року звернувся Позивач.
Як вбачається з матеріалів справи, з вказаним клопотанням 23.10.2014 року звернулось ТОВ «Компанія Моноліт Плюс».
Висновки, викладені в оскаржуваному судовому рішенні не відповідають обставинам справи та письмовим доказам, що містяться в матеріалах справи.
Згідно ст.19 Конституції органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 159 КАС України передбачено, що судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
З огляду на вказане, колегія суддів вважає, що Відповідач діяв у межах наданих йому повноважень та у спосіб передбачений Конституцією України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Регламентом роботи районної ради VI скликання, а тому заявлені позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Суд першої інстанції на наведене уваги не звернув та помилково дійшов висновку про необхідність відмови у задоволенні позову.
Відповідно до ч.1 ст.198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду суд апеляційної інстанції має право, зокрема, скасувати постанову суду та прийняти нову постанову.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є, зокрема, порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що порушення норм матеріального та процесуального права призвели до неправильного вирішення справи, тому рішення суду першої інстанції слід скасувати та постановити нове про задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 198, 202, 205, 207, 212 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Кагарлицької районної ради задовольнити.
Постанову Кагарлицького районного суду Київської області від 25 серпня 2015 року скасувати та прийняти нову постанову наступного змісту.
ОСОБА_2 в задоволенні адміністративного позову до Кагарлицької районної ради про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, передбачені ст. 212 КАС України.
Головуючий суддя Твердохліб В.А.
Судді Бужак Н.П.
Костюк Л.О.
Постанова складена в повному обсязі 28 жовтня 2015 року.
Головуючий суддя Твердохліб В.А.
Судді: Бужак Н.П.
Костюк Л.О.