ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 32/30225.06.09
За позовомТовариства з обмеженою відповідальністю ”Cервісжитлобуд”
До1. Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради
2. Київської міської ради
Прозобовязання вчинити певні дії
Суддя Хрипун О.О.
Представники сторін:
Від ПозивачаКостюченко В.В. предст.
Від Відповідача-1
Від Відповідача-2 Яроцька Е.М. заст.нач.юр.відд.
не з'явився
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Позивач звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради та Київської міської ради та просить внести зміни до договору оренди земельної ділянки від 30.01.2009 № 91-6-00085, а саме виключити сторону орендаря з зазначити договору оренди.
Заявлені позовні вимоги обґрунтовані тим, що в силу вимог ст. 30 Закону України «Про оренду землі», ч. 2 ст. 188 Господарського кодексу України, Дочірнє підприємство «Сервісжитлобуд»10 березня 2009 року звернулось до Київської міської ради з листом за вих. № 10/03, в якому викладена пропозиція змінити умови договору оренди земельної ділянки від 30 січня 2003 року № 91-6-00085, а саме виключити з договору оренди земельної ділянки від 30 січня 2003 року №91-6-00085, як сторону договору, орендаря - Дочірнє підприємство «Сервісжитлобуд», у зв'язку з закінченням реконструкції житлового будинку по провулку Рильського, 5 у Шевченківському районі міста Києва відповідно до цільового призначення земельної ділянки та у зв'язку із відчуженням нерухомого майна.
Відповідач-1 надав письмові пояснення по суті спору, в яких Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) стверджує, що воно не порушувало законні права та інтереси Позивача, а у випадку наявності підстав для внесення змін до автоматизованої системи ведення державного земельного кадастру в місті Києві, Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) внесе відповідні зміни до зазначеної автоматизованої системи.
Відповідач-2 у відзиві на позовну заяву зазначив, що з боку Київської міської ради не було порушень істотних умов договору оренди земельної ділянки, а тому відсутні підстави для розірвання цього договору. Також просив здійснювати розгляд справи без участі повноважного представника.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, Господарський суд міста Києва
ВСТАНОВИВ:
Пунктом 12 Перехідних положень Земельного кодексу України визначено, що до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, та земель, на яких розташовані державні, в тому числі казенні, підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), об'єкти незавершеного будівництва та законсервовані об'єкти, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Відповідно до частини 1 статті 60 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.
Відповідно до рішення Київської міської ради від 19.12.2002 №171-3/331 дочірньому підприємству „Сервісжитлобуд” передано в оренду земельну ділянку для реконструкції з розширенням в частині надбудови двох поверхів і мансарди та прибудови житлового будинку, його подальшої експлуатації та обслуговування на пров. Рильському, 5 у Шевченківському районі міста Києва.
На підставі вказаного рішення від 19.12.2002 №171-3/331 між Київською міською радою та дочірнім підприємством „Сервісжитлобуд” укладено договір оренди земельної ділянки для реконструкції з розширенням в частині надбудови двох поверхів і мансарди та прибудови житлового будинку, його подальшої експлуатації та обслуговування на пров. Рильському, 5 у Шевченківському районі міста Києва, що зареєстрований Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) 30.01.2003 за №91-6-00085 у книзі записів державної реєстрації договорів.
Дочірнє підприємство „Сервісжитлобуд” письмово звернулось до Київської міської ради із листом про виключення з договору оренди земельної ділянки від 30.01.2003 №91-6-00085 як сторону орендаря дочірнє підприємство „Сервісжитлобуд”, у звязку з закінченням реконструкції та прибудови відповідно до акта про приймання в експлуатацію закінченого будівництвом обєкта та продажем нерухомого майна.
Таким чином, дочірнє підприємство „Сервісжитлобуд” не є власником нерухомого майна розташованого на пров. Рильському, 5 у Шевченківському районі міста Києва на земельній ділянці згідно договору оренди від 30.01.2003 №91-6-00085. В звязку з цим, дочірнє підприємство „Сервісжитлобуд не використовує земельну ділянку за цільовим призначенням, а відтак не може нести відповідальність за її використанням.
Оцінюючи подані позивачем докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на всебічному, повному і обєктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно статті 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Відповідно до статті 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Згідно статті 31 Закону України „Про оренду землі” договір оренди землі припиняється у випадках передбачених законом.
Відповідно до статті 141 Земельного кодексу України однією з підстав припинення права користування земельною ділянкою є добровільна відмова від права користування земельною ділянкою.
Згідно з частиною 3 статті 31 Закону України „По оренду землі” договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом.
Судом встановлено, що дочірнє підприємство „Сервісжитлобуд” письмово звернулось із листом до Київської міської ради про виключення з договору оренди земельної ділянки від 30.01.2003 № 91-6-00085 як сторону орендаря дочірнє підприємство „Сервісжитлобуд”, у звязку з закінченням реконструкції та прибудови відповідно до акта про приймання в експлуатацію закінченого будівництвом обєкта та продажем нерухомого майна.
Отже, Позивач добровільно відмовився від права користування земельною ділянкою, що тягне за собою припинення права користування земельною ділянкою та розірвання договору оренди земельної ділянки.
Щодо Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), слід зазначити, що відповідно до ст. 33 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать реєстрація суб'єктів права власності на землю; реєстрація права користування землею і договорів на оренду землі; видача документів, що посвідчують право власності і право користування землею.
Відповідно до Положення про Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), що затверджене рішенням Київської міської ради від 19.12.2002 №182/342, дане управління організовує видачу державних актів на право власності на землю і право користування землею, оформлення та видачу договорів оренди земельних ділянок та здійснює їх реєстрацію.
Пунктом 2.3 вказаного Положення передбачено, що основними завданнями Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) є також ведення державного земельного кадастру відповідно до законодавства, моніторингу земель, здійснення землеустрою.
Статтею 193 Земельного кодексу України передбачено, що державний земельний кадастр - це єдина державна система земельно-кадастрових робіт, яка встановлює процедуру визнання факту виникнення або припинення права власності і права користування земельними ділянками та містить сукупність відомостей і документів про місце розташування та правовий режим цих ділянок, їх оцінку, класифікацію земель, кількісну та якісну характеристику, розподіл серед власників землі та землекористувачів.
Отже, саме на Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) покладено обовязок щодо внесення змін до автоматизованої системи ведення державного земельного кадастру в місті Києві.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги дочірнього підприємства „Сервісжитлобуд” є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України на відповідачів покладаються витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу порівну.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 32, 33, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити повністю.
Виключити з договору оренди земельної ділянки від 30.01.2003 № 91-6-00085 як сторону орендаря дочірнє підприємство „Сервісжитлобуд” (03148, м.Київ, вул.Верховинця, 10).
Зобовязати Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) (м.Київ, вул.Хрещатик, 32-а, код 261990097) внести зміни до автоматизованої бази даних ведення земельного кадастру в м.Києві, виключивши дочірнє підприємство „Сервісжитлобуд” (03148, м.Київ, вул.Верховинця, 10) як сторону з договору оренди земельної ділянки від 30.01.2003 №91-6-00085.
Стягнути з Київської міської ради (м.Київ, вул.Хрещатик, 36, код 22883141) на користь дочірнього підприємства „Сервісжитлобуд” (03148, м.Київ, вул.Верховинця, 10) 42 (сорок дві) грн. 50 коп. витрат по сплаті державного мита та 156 (сто пятдесят шість) грн. 25 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Стягнути з Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) (м. Київ, вул. Хрещатик, 32-а, код 261990097) на користь дочірнього підприємства „Сервісжитлобуд” (03148, м.Київ, вул.Верховинця, 10) 42 (сорок дві) грн. 50 коп. витрат по сплаті державного мита та 156 (сто пятдесят шість) грн. 25 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття та може бути оскаржене у порядку та строки, визначені Господарським процесуальним кодексом України.
Суддя
О.О.Хрипун