Справа № 591/7074/15-а
Провадження № 2-а/591/392/15
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 жовтня 2015 року Зарічний районний суд м. Суми в складі:
головуючого судді Кривцової Г.В.
при секретарі Кальченко М.В.
з участю представника відповідача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Суми справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах про визнання дій протиправними, зобовязання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_2 30 вересня 2015 року звернулася до суду з адміністративним позовом до управління ПФУ в м. Сумах та просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у відновленні виплати раніше призначеної їй пенсії за віком з 1 червня 2015 року, а також зобовязати управління ПФУ в м. Сумах відновити виплату раніше призначеної пенсії за віком з 1 червня 2015 року. Свої вимоги мотивує тим, що з квітня 2011 року їй була призначена пенсія за віком відповідно до ч. 2 ст. 26 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» і з цього часу вона перебуває на обліку в управлінні ПФУ в м. Сумах як така, що отримує пенсію за віком.На час призначення пенсії за віком вона працювала на посаді судді Апеляційного суду Сумської області, де працює і на даний час.
З 1 квітня 2015 року виплата їй пенсії за віком була припинена відповідно до ст. 12 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року, ст. 47 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».
Статтею 47 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» передбачено, що тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року, у період роботи особи на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про судоустрій і статус суддів», пенсії, призначені відповідно до цього Закону, не виплачуються. Відповідно до п. 5 Перехідних положень до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначаються відповідно до законів України, у тому числі і закону України «Про судоустрій і статус суддів». Оскільки до 1 червня 2015 року Верховною Радою України не був прийнятий закон щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне грошове утримання) призначалися відповідно до ряду законів, в тому числі «Про судоустрій і статус суддів». Таким чином, з 1 червня 2015 року відпали підстави для припинення виплати їй пенсії за віком, оскільки вона з зазначеної дати не є особою, яка має право на призначення пенсії у порядку спеціального закону. У звязку з цим, вона 23 вересня 2015 року звернулася до управління Пенсійного фонду України в м. Сумах з заявою про відновлення виплати раніше призначеної пенсії, виплата якої була припинена з 1 квітня 2015 року. Проте, листом № 436/І від 25 вересня 2015 року Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах відмовило у відновленні виплати їй пенсії. При цьому, відповідач, зазначаючи підстави для припинення виплати пенсії з 1 квітня 2015 року, посилається на зайняття нею посади судді та право на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів». Однак, обґрунтовуючи відмову у відновленні їй виплати пенсії з 1 червня 2015 року, відповідач невірно трактує положення п. 5 Перехідних положень до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року. Вважає, що відмова відповідача у відновленні виплати раніше призначеної їй пенсії грубо порушує її конституційне право на пенсійне забезпечення, передбачене ст. 46 Конституції України. Виходячи із змісту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року, вважає, що її права на соціальний захист порушені відповідачем, починаючи з 1 червня 2015 року.
В судове засідання позивач не зявилася, направила заяву про розгляд справи у її відсутність, позовні вимоги підтримала в повному обсязі.
Представник відповідача позов не визнала та пояснила, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в управлінні ПФУ в м. Сумах з 31 березня 2011 року як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування». З 1 квітня 2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року № 213. Абзацом 2 ч. 1 ст. 47 вказаного закону передбачено, що у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року у період роботи особи на посадах, які дають право на призначення пенсії або довічного грошового утримання в порядку та на умовах, передбачених Законами України «Про державну службу», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народних депутатів України», «Про прокуратуру» пенсії, призначені відповідно до цього закону, не виплачуються. Метою вказаного закону є врегулювання правовідносин щодо виплати спеціальних пенсій, зокрема, щодо виплати пенсій суддям. На час набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» ОСОБА_2 продовжувала працювати на посаді судді Апеляційного суду Сумської області, що дає їй право на призначення пенсії або щомісячного довічного утримання в порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про судоустрій і статус суддів». За таких обставин, виплата пенсії позивачці відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року припинена. Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року № 213 є діючим, його норми не були визнані неконституційними, не скасовані іншим законом, а тому підлягають обовязковому виконанню органами ПФУ. Згідно п. 5 Перехідних положень вищевказаного закону, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо всіх пенсій, в тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу». «Про судоустрій і статус суддів». Тобто, тимчасово з 1 червня 2015 року і до остаточного законодавчого врегулювання, спеціальні пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) не призначається.
Суд, вислухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню,виходячи з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управління пенсійного Фонду України в м. Сумах, як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» з 31 березня 2015 року що визнається відповідачем у своїх запереченнях (а.с. 13-14).
Позивач працює суддею Апеляційного суду Сумської області, що не оспорюється відповідачем.
Встановлено, що з 1 квітня 2015 року управління ПФУ в м. Сумах до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року № 213-VIII призупинило виплату ОСОБА_2 пенсії відповідно до закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».
Як вбачається з наданих суду письмових доказів, 23 вересня 2015 року позивач звернулася до управління ПФУ в м. Сумах із заявою про поновлення виплати їй пенсії за віком, починаючи з 1 червня 2015 року, проте листом управління ПФУ в м. Сумах від 25 вересня 2015 року № 436/І відповідач повідомив позивачу про відсутність підстав для поновлення виплати їй пенсії (а.с. 8).
Тобто, управління ПФУ в Сумах не поновило позивачу виплату пенсії, пославшись на те, що вона продовжує працювати на посаді судді Апеляційного суду Сумської області, з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 47 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» у період роботи осіб на посадах, які дають право призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання в порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про судоустрій і статус суддів» пенсії, призначені відповідно до загальнообовязкове державне пенсійне страхування», не виплачуються. Згідно з п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, Законом України «Про судоустрій і статус суддів». Тобто фактично тимчасово із зазначеної дати і до остаточного законодавчого врегулювання, даний вид пенсії не призначається. Разом з тим, норми Закону України «Про судоустрій і статус суддів», які регулюють порядок призначення пенсії або довічного грошового утримання судді у відставці, не були змінені у встановленому законодавством порядку .
Вказані факти сторонами не оспорюються.
Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 47 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», в редакції Закону № 213-VIII від 2 березня 2015 року, яка чинна з 1 квітня 2015 року, тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року у період роботи особи (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія п. 1 ст. 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених Законами України «Про статус народного депутата України, «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», пенсії, призначені відповідно до цього Закону, не виплачуються.
Станом на 1 квітня 2015 року посада, на якій працює позивач, дійсно, давала право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених Законами України «Про державну службу» та «Про судоустрій і статус суддів», у звязку з чим відповідачем було припинено виплату пенсії ОСОБА_2 з 1 квітня 2015 року.
Разом з тим, відповідно до пункту 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року № 213-VIII у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про судоустрій і статус суддів»
Вказаний в пункті 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року № 213-VIII закон щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах до 1 червня 2015 року не прийнятий, у звязку з чим з вказаної дати втратили чинність норми Закону України «Про державну службу» та Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо пенсійного забезпечення і відповідно пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) за цими Законами не призначаються.
На даний час особам, які підпадають під дію Закону України «Про судоустрій і статус суддів», пенсія призначається відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».
Таким чином, з 1 червня 2015 року посада, на якій працює позивач, не дає права на призначення пенсії в порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу» та щомісячного довічного грошового утримання на умовах, передбачених Законом України «Про судоустрій і статус суддів», у звязку з чим відпали передбачені ч. 1 ст. 47 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» підстави для невиплати позивачці пенсії, призначеної відповідно до вказаного Закону. З 1 червня 2015 року перешкоди для виплати ОСОБА_2 вказаної пенсії відсутні.
З огляду на вищевикладене, суд вважає, що з 1 червня 2015 року виплата пенсії, призначеної позивачу відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», підлягає відновленню, у звязку з відсутністю підстав для її невиплати.
За таких обставин, слід зобовязати управління ПФУ в м. Сумах відновити з 1 червня 2015 року виплату ОСОБА_2 пенсії за віком, яка призначена відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».
Частиною 1 ст. 94 КАС України передбачено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі.
Враховуючи зазначене, понесені позивачем судові витрати у вигляді сплати судового збору в розмірі 487 грн. 20 коп. (а.с.1) слід стягнути з Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання із рахунка субєкта владних повноважень - управління Пенсійного фонду України в м. Сумах.
Керуючись ст. ст. 19, 21, 46, 64, 68 Конституції України, ст.ст. 46, 47, ч. 2 ст. 49 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», п. 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року № 213-VIII , ст. ст. 2, 11, 71, 94, 158-163 КАС України,-
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_2 задовольнити.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м. Сумах щодо відмови відновити виплату ОСОБА_2 раніше призначеної пенсії за віком з 1 червня 2015 року.
Зобовязати управління Пенсійного фонду України в м. Сумах відновити з 1 червня 2015 року виплату ОСОБА_2 пенсії за віком, яка призначена відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».
Стягнути із Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 понесені судові витрати у вигляді сплати судового збору в розмірі 487 грн. 20 коп. шляхом їх безспірного списання із рахунка субєкта владних повноважень - управління Пенсійного фонду України в м. Сумах.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Зарічний районний суд м. Суми шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду у повному обсязі складена до 23 жовтня 2015 року.
Суддя: