Справа № 698/425/15-а
Провадження 2-а/698/12/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 вересня 2015 р. Катеринопільський районний суд Черкаської області у складі головуючого судді Кухаренка О.В., при секретарі Гончар Т.О., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Катеринопільському районі про визнання протиправними дії та зобовязання перерахування та виплати недоплачених сум пенсії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з вищевказаним адміністративним позовом в обґрунтування якого зазначив, що з жовтня 2006 року він отримує пенсію за вислугу років відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90 відсотків від суми місячного заробіткупрацівника прокуратури, який працює на відповідній посаді.
03.04.2015 року позивачу стало відомо, що йому було проведено перерахунок пенсії у зв'язку з черговим підвищенням зарплати працівникам прокуратури та внесенням змін до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру». Позивач стверджує, що при цьому розмір нарахування пенсії відповідачем було протиправно зменшено з90 відсотків до 60 відсотків від суми місячного заробітку працівника прокуратури, який працює на відповідній посаді.
Посилаючись на неможливість звуження існуючого права на пенсійне забезпечення, позивач просить суд визнати неправомірними дії Управління ПФУ щодо відмови у перерахунку пенсії, зобовязати відповідача здійснити перерахунок пенсії з03.04.2015 року, виходячи з розміру 90 % місячного заробітку, та виплатити заборгованість.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не зявився, попередньо надавши суду заяву від 02.07.2015 року, в якій позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просить суд їх задовольнити та розгляд справи провести без його участі (а. с. 15).
Представник відповідача, посилаючись на викладені в заперечені обставини, просить суд відмовити в задоволенні позову повністю.
З матеріалів справи та наявних в ній письмових доказів, судом встановлено наступні обставини та відповідні ним правовідносини.
З пенсійного посвідчення серії АГ № 126029 виданого Катеринопільським управлінням Пенсійного фонду України вбачається, що позивачу ОСОБА_1 з 01.04.2007 року призначено пенсію за вислугою років на підставі статті 50-1 «Закону України «Про прокуратуру» від 5 листопада 1991 року №1789-XII (далі - Закон №1789-XII) (а. с. 27).
З відповіді Управління ПФ України в Катеринопільському районі Черкаської області від 17.04.2015 року вбачається, що з 03.04.2015 рокупозивачу ОСОБА_1 згідно поданої ним довідки від 01.04.2015 року № 18-129 вих.15 проведено перерахунок пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України та з урахуванням змін внесених до статті50-1Закону України "Про прокуратуру" основний розмір пенсії зменшено з 90 відсотків до 60 відсотків від заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, що у грошовому виразі складає 5636,79 грн. (а. с. 9).
Відповідно до ч. 17 ст.50-1Закону України "Про прокуратуру"(в редакції, чинній на час призначення пенсії) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Відповідно до ч. 18 ст. 50-1Закону України "Про прокуратуру" (в редакції, чинній на час призначення пенсії)(положення цієї статті поширюються також на пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким до набрання чинності цим Законом призначена пенсія за віком, за вислугою років або за інвалідністю безпосередньо з прокурорсько-слідчих посад і посад у науково-навчальних закладах, незалежно від часу виходу на пенсію, за умови наявності у них стажу роботи, передбаченого цією статтею.
Відповідно до ч. 1 ст.50-1Закону України "Про прокуратуру" (в редакції, чинній на час призначення пенсії) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку.Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної за місяць до звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки,але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Відповідно до ч. 2 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції, чинній на час призначення пенсії), розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класний чин, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяці такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Відповідно до ч. 3 статті 50-1"Про прокуратуру" (в редакції, чинній на час призначення пенсії), середньомісячна сума зазначених виплат за 24 чи 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60. Коригування зазначених виплат проводиться шляхом застосування коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу, надбавок до нього за класний чин. Посадовий оклад, надбавки за класний чин та вислугу років при призначенні пенсії враховуються в розмірах, постановлених на день звільнення з роботи, що дає право на даний вид пенсії.
Системний аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що коригування виплат можливе лише при виникненні права на пенсію, під час її призначення, а не під час перерахунку її розміру.
Відповідно достатті 19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Конституційний Суд України у своєму рішенні від 11 жовтня 2005 року № 8-рп/2005, зазначив, що в Україні як соціальній, правовій державі політика спрямовується на створення умов, які забезпечують достатній життєвий рівень, вільний і всебічний розвиток людини як найвищої соціальної цінності, її життя і здоров'я, честь і гідність. Утвердження та дотримання закріплених у нормативно-правових актах соціальних стандартів є конституційним обов'язком держави. Діяльність її правотворчих і правозастосовчих органів має здійснюватися за принципами справедливості, гуманізму, верховенства і прямої дії нормКонституції України, а повноваження - у встановленихОсновним Законом Українимежах і відповідно до законів.
Зазначені конституційні принципи, на яких базується здійснення прав і свобод людини і громадянина в Україні, включаючи і право на пенсійне забезпечення, передбачають за змістом статей 1, 3, 6 (частина друга), 8, 19 (частина друга). 22, 23, 24 (частина перша) КонституціїУкраїниправові гарантії, правову визначеність і пов'язану з ними передбачуваність законодавчої політики у сфері пенсійного забезпечення, необхідні для того, щоб учасники відповідних правовідносин мали можливість завбачати наслідки своїх дій і бути впевненими у своїх законних очікуваннях, що набуте ними на підставі чинного законодавства право, його зміст та обсяг буде ними реалізовано та не може бути скасоване чи звужене.
Відповідно до ч. 12 ст.50-1Закону України "Про прокуратуру"обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Оцінивши, за своїм внутрішнім переконанням, досліджені у судовому засіданні докази, врахувавши належність, допустимість та достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний звязок досліджених доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність законних підстав для їх задоволення, оскільки судом встановлено, що перерахунок пенсії позивачу ОСОБА_1 повинен здійснюватися на підставі документів пенсійної справи та документів, додатково поданих ним, в даному випадку- за довідкою про заробітну плату від 01.04.2015 року № 18-129 вих. 15, виданою прокуратурою Черкаської області, виходячи з розміру 90% від суми місячного заробітку.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що рішення Управління ПФ України у проведенні позивачу перерахунку пенсії у розмірі 60 відсотків є протиправним, тому позивач ОСОБА_1 має право на отримання пенсії у розмірі, що діяв на час призначення йому пенсії.
Вирішуючи відповідно до вимог ст. 94 КАС України питання про розподіл судових витрат суд на підставі п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» звільняє позивача як особу, що є учасником бойових дій від сплати судового збору та стягує його з відповідача.
На підставі викладеного, керуючись, ст.ст. 94, 100, 159-163, 167, 186, 256 ч. 1 Кодексу адміністративного судочинства України , суд,
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги - задовольнити частково.
Визнати дії управління Пенсійного фонду України в Катеринопільському районі Черкаської області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за вислугою років, виходячи з розрахунку 90 % від суми заробітної плати протиправними.
Визнати рішення Управління Пенсійного фонду України у Катеринопільському районі Черкаської області з приводу проведення перерахунку пенсії у розмірі 60 % від суми заробітної плати - протиправним.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України вКатеринопільському районі Черкаської області перерахувати з 03.04.2015 року призначену ОСОБА_1 пенсію за вислугою років у звязку із звільненням з органів прокуратури відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року № 1789-ХІІ у розмірі 90 % від місячного заробітку та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати суму пенсії за період з 03.04.2015 року до дня здійснення перерахунку пенсії.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України у Катеринопільському районі Черкаської області на користь держави судовий збір в сумі 487,20 грн. від якого позивача було звільнено на підставі п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».
Рішення суду в частині стягнення грошових коштів за один місяць допустити до негайного виконання.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Катеринопільський районний суд Черкаської області на протязі десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Кухаренко О.В.