Справа № 263/7876/15-а
Провадження № 2-а/263/224/2015
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 жовтня 2015 року місто Маріуполь
Суддя Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області Томілін О.М., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії. У позовній заяві зазначила, що з 12.03.2012 року вона вийшла на пенсію за віком у відповідності до Закону України «Про державну службу». Останнім місцем її роботи була Жовтнева МДПІ м. Маріуполя, стаж державної служби склав 16 років 05 місяців 09 днів. Пенсія їй призначена з розрахунку 80% суми заробітної плати, яка обчислена зівсіх сум заробітної плати. При призначенні пенсії не були включені виплати матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, компенсація за невикористану відпустку та індексація заробітної плати. Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 17.12.2014 року дії відповідача в частині виплати пенсії ОСОБА_2 без урахування індексації заробітної плати та без врахування компенсації за невикористану відпустку, з сум яких сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визнані неправомірними. Зобов'язано УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя здійснити перерахунок призначеної пенсії з 01.06.2014 року з урахуванням компенсації за невикористану відпустку та індексації заробітної плати, з сум яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, з урахуванням фактично виплачених сум. Однак рішенням від 25.02.2015 року № 5595/05 відповідач відмовив у перерахунку пенсії в ході виконання вищезазначеного рішення суду. Посилаючись на положення ст.ст. 33,37 Закону України «Про державну службу»,ст. 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» просить задовольнити її позовні вимоги, а саме: визнати неправомірними дії УПФУ в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області, які виразилися у відмові в перерахунку пенсії в розмірі 80% від середньої заробітної плати, в тому числі з урахуванням індексації заробітної плати та компенсації за невикористану відпустку, з сум яких сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та скасувати рішення УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя від 25.02.2015 року № 24. Зобов'язати УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя здійснити перерахунок призначеної пенсії та здійснювати виплату пенсії в розмірі 80% від всіх сум заробітної плати з 01.06.2014 року з урахуванням компенсації за невикористану відпустку та індексації заробітної плати, з сум яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Представник відповідача Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області надіслав до суду заперечення проти позову, в яких зазначив, що призначення та перерахунок пенсії державним службовцям проводиться відповідно доЗакону України «Про державну службу».
Згідно з положеннямист. 37 Закону України «Про державну службу»при розрахунку пенсії такі виплати, як матеріальна допомога на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань та допомога за заміщення посад не входять в заробітну плату для обчислення пенсії.
Пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 відсотків від суми їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцямиу розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Відповідно до вимогст.33 Закону України «Про державну службу»заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз нормст. 33 Закону України «Про державну службу», а такожЗакону України «Про оплату праці»дозволяє зробити висновок, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога на вирішення соціально-побутових питань не носить систематичного характеру, а відноситься до інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Також зазначає, що з 01.10.2014 року набрав чинності Закон України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», яким були внесені зміни до Закону України «про державну службу», пенсія обчислюється в розмірі 80% від суми їхньої місячної заробітної плати. Відповідно до Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» пенсія державним службовцям обчислюється в розмірі 70% від суми їхньої місячної заробітної плати. При розрахунку пенсії за вказаними судовими рішеннями розмір пенсії позивача складав би 3404,21 гривень, а на даний час розмір її пенсії складає 3558,06 гривень. За таких умов було відмовлено ОСОБА_2 у перерахунку пенсії за рішенням суду, оскільки це призводить до зменшення існуючого розміру пенсії. З огляду на викладене відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2
Дослідивши письмові докази по справі, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що з 12.03.2012 року позивач є отримувачем пенсії за віком у відповідності доЗакону України «Про державну службу в Україні»та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області.
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 17.12.2014 року дії УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя в частині виплати пенсії ОСОБА_2 без урахування індексації заробітної плати та без врахування компенсації за невикористану відпустку, з сум яких сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визнані неправомірними. Зобов'язано УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя здійснити перерахунок призначеної пенсії з 01.06.2014 року з урахуванням компенсації за невикористану відпустку та індексації заробітної плати, з сум яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, з урахуванням фактично виплачених сум.
Рішенням УПФУ в Жовтневому районі міста Маріуполя про відмову у перерахунку пенсії від 25.02.2015 року № 5595/05 ОСОБА_2 відмовлено у проведенні перерахунку пенсії за рішенням суду у зв'язку зі зменшенням розміру пенсії.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі за текстом КАС України), завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Статтею 92 Конституції України встановлено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки громадянина.
За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Позивачеві було призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з 12 березня 2012 року у розмірі 80% заробітної плати.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
У рішенні Конституційного Суду України від 09.02.1999 року у справі N 1-7/99 щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) суд зазначив, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акту в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Оскільки пенсія позивачеві була призначена з 12.03.2012 року відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 80% заробітної плати, що підтверджується матеріалами справи (а.с. 3), при проведенні її перерахунку розмір пенсії не може бути зменшений у зв'язку із набранням чинності змін до Закону України «Про державну службу».
Таким чином, дії Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області про відмову в перерахунку пенсії є такими, що не відповідають вимогам закону, а вимоги позивача законними та обґрунтованими.
На підставіст. 19, 46 Конституції України, ст. 37 Закону України «Про державну службу», керуючись ст.ст. 8-11, 94, ч. 4 ст. 122, ст.ст. 158-163, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії задовольнити.
Визнати незаконними дії УправлінняПенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області, які виразилисьу відмові в перерахунку пенсії ОСОБА_2 в розмірі 80% від середньої заробітної плати, в тому числі з урахуванням індексації заробітної плати та компенсації за невикористану відпустку, з сум яких сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Рішення Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області про відмову у перерахунку пенсії від 25.02.2015 року № 5595/05 скасувати.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області згідно з постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 17.12.2014 року провести розрахунок пенсії ОСОБА_2 та здійснювати виплату пенсіїв розмірі 80% від всіх сум заробітної плати з урахуванням компенсації за невикористану відпустку та індексації заробітної плати, з сум яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, починаючи з 01.06.2014 року, з урахуванням фактично виплачених сум.
Стягнути на користь ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, з державного бюджету України витрати по сплаті судового збору в розмірі 78 (сімдесят три) гривні 08 копійок.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається через Жовтневий районний суд міста Маріуполя Донецької області до Донецького апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О.М. Томілін