Постанова № 52486182, 16.10.2015, Центральний районний суд міста Маріуполя (до 25.04.2025 - Жовтневий районний суд м. Маріуполя)

Дата ухвалення
16.10.2015
Номер справи
263/9706/15-а
Номер документу
52486182
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 263/9706/15-а

Провадження № 2-а/263/272/2015

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 жовтня 2015 року місто Маріуполь

Суддя Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області Томілін О.М., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання провести перерахунок пенсії,

В С Т А Н О В И В:

У серпні 2015 року позивач звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії. У позовній заяві зазначила, що з 05.12.2008 року вона вийшла на пенсію за віком у відповідності доЗакону України «Про державну службу». Пенсія їй призначена з розрахунку 84% суми заробітної плати, яка обчислена з посадового окладу, надбавки за ранг та надбавки за вислугу років. При призначенні пенсії не були включені виплати матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, надбавки за високі досягнення у праці, виконання особливо важливої роботи, премії, з яких позивачем було сплачено внески до пенсійного фонду. 23.06.2015 року позивач звернулась до УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя із заявою про проведення перерахунку пенсії з урахуванням у складі заробітної плати відповідних сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, надбавок за високі досягнення у праці, виконання особливо важливої роботи, премій. Однак рішенням УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя від 09.07.2015 року № 124 позивачеві було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії, що вона вважає протиправним. Посилаючись на положення ст.ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу», Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 1, 2 Закону України «Про оплату праці» просить задовольнити її позовні вимоги, а саме: визнати протиправним та скасувати рішення заступника начальника УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя Забєло Т.М. від 09.07.2015 року № 124 про відмову у перерахунку пенсії.

Зобов'язати УПФУ України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області з дати подання заяви відповідачеві про перерахунок пенсії, тобто з 23.06.2015 рокупровести перерахунок пенсії ОСОБА_2 із розрахунку заробітної плати, з якої було призначено пенсію (84% від суми заробітної плати) з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, надбавок за високі досягнення у праці, виконання особливо важливої роботи, премій, отриманих за останні 24 календарні місяці роботи перед зверненням за призначенням пенсії, які враховуються для обчислення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (тобто 0 01.12.2006 року по 30.11.2008 року) та зобов'язати сплатити недоотримані суми пенсій з 23.06.2015 року.

Представник відповідача Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області надіслав до суду заперечення проти позову, в яких зазначив, що призначення та перерахунок пенсії державним службовцям проводиться відповідно доЗакону України «Про державну службу».

Пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 відсотків від суми їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцямиу розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Відповідно до вимог ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз норм ст. 33 Закону України «Про державну службу», а також Закону України «Про оплату праці» дозволяє зробити висновок, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога на вирішення соціально-побутових питань не носить систематичного характеру, а відноситься до інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми. З огляду на викладене відповідач вважає, що у даному випадку немає правових підстав для включення матеріальної допомоги на оздоровлення до складу заробітної плати для обчислення пенсії у відповідності до Закону України «Про державну службу».

Дослідивши письмові докази по справі, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що з 05.12.2008 року позивач є отримувачем пенсії за віком у відповідності до Закону України «Про державну службу в Україні» та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області.

Згідно з довідкою від 09.06.2015 року № 09-29/6, виданоюДепартаментом фінансів Маріупольської міської ради, про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії, за період з 01.12.2006 року по 30.11.2008 року, в якості складових заробітної плати відображені матеріальна допомога на оздоровлення в розмірі 3833,02 гривень, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань в розмірі 3501,34 гривень. Згідно з вказаною довідкою на всі виплати, включені в ній, нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Сума заробітної плати, на яку нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, становить 29510,36 гривень. Із вказаною довідкою позивач звернулась до відповідача з вимогою про перерахунок пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, надбавок за високі досягнення у праці, виконання особливо важливої роботи, премій.

Рішенням про відмову у перерахунку пенсії від 09.07.2015 року № 124 відмовлено ОСОБА_2 у перерахунку пенсії по заробітку з урахуванням матеріальної допомоги та інших соціальних виплат відповідно до Закону України «Про державну службу».

Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі за текстом КАС України), завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Статтею 92 Конституції України встановлено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки громадянина.

За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Частиною першою статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входили до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).

Згідно зі статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування або з 01.01.2011 року єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, аналізуючи положення статті 37 Закону України «Про державну службу», статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», суд дійшов висновку, що суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування (єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), зокрема матеріальна допомога на оздоровлення, допомога на вирішення соціально-побутових питань, надбавку за високі досягнення у праці , виконання особливо важливої роботи, премії, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії, оскільки з них сплачувалися страхові внески.

З урахуванням наведених положень законів, при вирішенні даного спору суд надає перевагу спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії (стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року N 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України від 5 листопада 1991 року N 1788-XII «Про пенсійне забезпечення»), а не законам України від 16 грудня 1993 року N 3723-XII «Про державну службу» та від 24 березня 1995 року N 108/95-ВР «Про оплату праці», які щодо спірних відносин є загальними.

Суд вважає, що відповідно до вказаних нормативних актів пенсія позивача повинна обчислюватись із заробітної плати, яку вона фактично отримувала на день звільнення, в тому числі з урахуванням вказаних видів допомог, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

За таких обставин дії Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області про відмову в перерахунку пенсії є такими, що не відповідають вимогам закону, а вимоги позивача законними та обґрунтованими.

На підставі ст. 46 Конституції України, ст.ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу», ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»,ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 1 Закону України «Про оплату праці», п. 2.Постанови Кабінету Міністрів України від 12 вересня 1997 року N 1013 «Про Порядок виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання», керуючись ст.ст. 8-11, 94, ч. 4 ст. 122, ст.ст. 158-163, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання провести перерахунок пенсії задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення заступника начальника Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області Забєло Т.М. від 09.07.2015 року № 124 про відмову ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, у перерахунку пенсії.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області з дати подання заяви про перерахунок пенсії, тобто з 23.06.2015 року, провести перерахунок пенсії ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, із розрахунку заробітної плати, з якої було призначено пенсію (84% від суми заробітної плати) з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, надбавок за високі досягнення у праці, виконання особливо важливої роботи, премій, отриманих за останні 24 календарні місяці роботи перед зверненням за призначенням пенсії, які враховуються для обчислення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (тобто з 01.12.2006 року по 30.11.2008 року), та зобов'язати сплатити недоотримані суми пенсій з 23.06.2015 року.

Стягнути на користь ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, з державного бюджету України витрати по сплаті судового збору в розмірі 78 (сімдесят три) гривні 08 копі йок.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається через Жовтневий районний суд міста Маріуполя Донецької області до Донецького апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя О.М. Томілін