Ухвала суду № 52318862, 13.10.2015, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.10.2015
Номер справи
808/6975/14
Номер документу
52318862
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

і м е н е м У к р а ї н и

13 жовтня 2015 рокусправа № 808/6975/14

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Дадим Ю.М.

суддів: Богданенка І.Ю. Уханенка С.А.

за участю секретаря судового засідання: Сколишева О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Заводському районі м. Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 16 квітня 2015 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЗапоріжМетГруп» до Державної податкової інспекції у Заводському районі м. Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області, Державного реєстратора Реєстраційної служби Запорізького міського управління юстиції Тимченко Ольги Олександрівни про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 16 квітня 2015 року позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ЗапоріжМетГруп» задоволено повністю: визнано протиправними дії державного реєстратора Тимченко Ольги Олександрівни Реєстраційна служба Запорізького міського управління юстиції, щодо внесення відомостей до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу товариства з обмеженою відповідальністю "ЗапоріжМетГруп" (ідентифікаційний код: 31189871), скасувано запис внесення відомостей до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу "ЗапоріжМетГруп" (ідентифікаційний код: 31189871). Визнано протиправним та скасовано Рішення Державної податкової інспекції у Заводському районі м. Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області N 19 від 15.08.2014 року (реєстраційний номер3864/10/08-25-15-111 від 18.08.2014 р.) про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ "ЗапоріжМетГруп" (ідентифікаційний код: 31189871). Зобов'язано Державну податкової інспекції у Заводському районі М.Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області вчинити дії щодо поновлення реєстрації Товариства з обмеженою відповідальністю "ЗапоріжМетГруп" (ідентифікаційний код: 31189871) як платника податку на додану вартість з 15.08.2014 р.

Не погодившись із судовим рішенням, Державна податкова інспекція у Заводському районі м. Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області подала апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.

Сторони в судове засідання не з'явились, були належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, тому у відповідності до положення ст. 41 КАС України фіксування судового процесу не здійснюється.

Перевіривши матеріали справи, законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, суд приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що Товариство з обмеженою відповідальністю "ЗапоріжМетГруп" зареєстровано 11.10.2000р. у Виконавчому комітеті Запорізької міської ради за адресою АДРЕСА_1.

Відповідно даних статуту, зазначена адреса є адресою житлового приміщення яке належить засновнику та працівнику ТОВ "Запоріжметгруп" ОСОБА_3. Засновник ОСОБА_3 постійно проживає за вказаною адресою з 13.06.2000 року, що підтверджується даними паспорту НОМЕР_1 виданого Заводським РВ УМВС України в Запорізькій області 08.02.2005р.

Підприємство взято на облік як платник податків 19.10.2000р. у ДПІ у Заводському районі м.Запоріжжя, що підтверджується Довідкою №103 від 26.07.2006р.

Як платник податку на додану вартість, підприємство зареєстровано 31.10.2000р. Свідоцтво №11496910 ІПН 311898708252 та стоїть на обліку у ДПІ у Заводському районі м.Запоріжжя.

Основний вид діяльності ТОВ "ЗапоріжМетГруп" Розведення свійської птиці, Код КВЕД 01.47, Має основні засоби та статутний фонд в розмірі 3 200 000,00 грн.

11 липня 2014 року державним реєстратором Реєстраційної служби Запорізького міського управління юстиції Тимченко Ольга Олександрівна на адресу ТОВ ЗапоріжМетГруп" поштою, було направлено повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки про підтвердження відомостей п юридичну особу.

11 серпня 2014 відповідно до Витягу №19408310 від 07.10.2014р., ТОВ "ЗапоріжМетГруп", року подало до Державного реєстратора реєстраційної служби Запорізького міського управління юстиції Тимченко Ольги Олександрівни "Реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу" та Державним реєстратором внесено до Єдиного реєстру запис про "підтвердження відомостей".

14 серпня 2014 року державним реєстратором Реєстраційної служби Запорізького міського управління юстиції Тимченко Ольга Олександрівна до Єдиного державного реєстру внесено запис № 11031430017010695 про відсутність Товариства з обмеженою відповідальністю "ЗапоріжМетГруп" за місцезнаходженням. у зв'язку з поверненням поштового відправлення з відміткою по закінченню терміну зберігання.

На підставі вказаного запису, Державною податковою інспекцією в Заводському районі м. Запоріжжя прийнято рішення №19 від 15.08.2014р., реєстраційний №3864/10/08-25-15-111про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ "ЗапоріжМетГруп" (код ЄДРПОУ 31189871, місцезнаходження: АДРЕСА_1).

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції посилався на наступне.

Відповідно до абзацу першого частини одинадцятої статті 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" Юридична особа зобов'язана подавати (надсилати) щороку протягом місяця, що настає за датою державної реєстрації, починаючи з наступного року, державному реєстратору для підтвердження відомостей про юридичну особу реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу.

Згідно з абзацом другим частини дванадцятої статті 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" передбачено, що у разі надходження державному реєстратору від органу доходів і зборів повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобов'язаний надіслати поштовим відправленням протягом п'яти робочих днів з дати надходження зазначеного повідомлення юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки

Частина чотирнадцята статті 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" встановлює, що у разі неподання юридичною особою протягом місяця з дати надходження їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність підтвердження зазначених відомостей датою, яка встановлена для чергового подання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу.

Якщо державному реєстратору повернуто поштового відправлення, державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням.

За змістом підпункту "ж" пункту 184.1 статті 184 ПК реєстрація діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку і відбувається у разі, якщо в ЄДР наявний запис про відсутність юридичної особи або фізичної особи за її місцезнаходженням (місцем проживання) або запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.

Правила внесення державним реєстратором змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в ЄДР, визначені приписами статті 19 Закону № 755-IV.

Так, відповідно до абзацу другого частини дванадцятої статті 19 Закону № 755-IV у разі надходження державному реєстратору від органу державної податкової служби (далі - ДПС) повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобов'язаний надіслати рекомендованим листом протягом п'яти робочих днів з дати надходження зазначеного повідомлення юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки.

Згідно з абзацом другим частини чотирнадцятої статті 19 цього Закону якщо державному реєстратору повернуто рекомендованого листа, державний реєстратор повинен внести до ЄДР запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням.

Як видно з матеріалів справи, анулювання реєстрації Товариства як платника ПДВ на підставі підпункту "ж" пункту 184.1 статті184 ПК було зумовлено наявністю відповідного запису в ЄДР про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу. Підставою для внесення державним реєстратором такого запису слугувало повернення рекомендованого листа, надісланого реєстратором юридичній особі відповідно до абзацу другого частини дванадцятої статті 19 Закону № 755-IV, на виконання повідомлення (форма № 18-ОПП) від органу ДПС.

Водночас процедура встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податку до направлення державному реєстратору органом ДПС повідомлення встановленого зразка передбачена розділом XII Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 09 грудня 2011 року №1588 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.12.2011 за №1562/20300. (далі Порядок №1588).

Відповідно до пункту 12.4 розділу XII Порядку №1588 щодо кожного платника податків, стосовно якого виявлена відсутність його за місцезнаходженням (місцем проживання) та не з'ясоване його фактичне місцезнаходження (місце проживання), підрозділ контролюючого органу, який з'ясував зазначений факт, готує та передає підрозділам податкової міліції запит на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків за встановленою формою. До Єдиного банку даних юридичних осіб та Реєстру самозайнятих осіб вносяться дані про подання запиту.

Відповідно до приписів 12.5 розділу XII Порядку №1588, якщо за результатами заходів щодо встановлення фактичного місцезнаходження юридичної особи підрозділами податкової міліції буде підтверджено відсутність такої особи за місцезнаходженням або встановлено, що фактичне місцезнаходження юридичної особи не відповідає зареєстрованому місцезнаходженню, керівник (заступник керівника) контролюючого органу приймає рішення про надсилання до відповідного державного реєстратора повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за формою №18-ОПП (додаток 24) для вжиття заходів, передбачених частиною дванадцятою статті 19 Закону.

Копія повідомлення підшивається до реєстраційної частини облікової справи платника податків. Про надсилання такого повідомлення вноситься запис до журналу обліку повідомлень про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за формою №19-ОПП (додаток 25).

Аналогічні правила встановлення місцезнаходження платника податків закріплені і Положенням про організацію взаємодії підрозділів податкової міліції з іншими структурними підрозділами органів державної податкової служби для встановлення місцезнаходження платника податків, затвердженим наказом ДПА України від 17 травня 2010 року №336 (далі Положення №336), зокрема підпунктами 3.1.1, 3.1.2 пункту 3.1 розділу ІІ, - щодо кожного платника податків, який відсутній за місцезнаходженням (місцем проживання) та місцезнаходження (місце проживання) якого не з'ясовано, структурний підрозділ органу ДПС проводить такі заходи: шляхом спілкування (телефон, пошта, факс, виїзд за місцезнаходженням тощо) із платником податків з'ясовує його фактичне місцезнаходження (місце проживання); за допомогою Єдиного банку даних платників податків встановлює місце проживання засновників і керівників платника податків та отримує інформацію стосовно інших платників податків, де зазначені особи є засновниками чи керівниками.

Згідно з п. 4.2 Положення №336, підрозділ податкової міліції при прийнятті рішення про організацію заходів із встановлення місцезнаходження платника податків обов'язково здійснює вихід за його адресою.

У разі незнаходження за адресою платника податків необхідно:

якщо платник податків зареєстрований за адресою жилого приміщення (квартири), опитати власника такого приміщення (квартири) (за згодою) щодо місцезнаходження за вказаною адресою платника податків, а також місцезнаходження посадових осіб платника податків, та оформити відповідно такі заходи (пояснення або рапорт);

якщо платник податків зареєстрований за адресою приміщення, в якому розташовано виробництво, офіси тощо, необхідно опитати власника приміщення-орендодавця (за згодою) щодо оренди та місцезнаходження платника податків, вказаного у запиті (пояснення або рапорт).

Згідно п. 4.10 Положення №336 підрозділ податкової міліції не пізніше 10 календарних днів з часу отримання запиту в обов'язковому порядку письмово повідомляє ініціатора запиту про проведення роботи за формою згідно з додатком 2. У разі необхідності вказаний термін може бути продовжено за рішенням керівника підрозділу податкової міліції до 30 днів з дати отримання запиту.

Відповідно до пункту 3.2 розділу ІІ Положення №336 у разі підтвердження відсутності платника податків за місцезнаходженням (місцем проживання) структурний підрозділ органу ДПС, який є ініціатором запиту, готує за відповідною формою запит на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків та направляє до підрозділу податкової міліції.

Отже, на підставі аналізу зазначених норм права суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що контролюючий орган надсилає повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням (форма № 18-ОПП) державному реєстратору для вжиття заходів, передбачених абзацом другим частини 14 статті 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", лише після здійснення передбачених Порядком та Положенням заходів для встановлення фактичного місцезнаходження юридичної особи.

Як свідчать матеріали справи, відповідачем-1 не надано належних доказів вчинення державною податковою інспекцією у Заводському районі дій, передбачених Положенням 1588 та Порядком №336, які повинні передувати направленню Державному реєстратору повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням, на підтвердження обґрунтованості дій надано лише копію Довідки про встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків №2366/7/08-26-07 від 26.06.2014р.

Довідка не містить даних про оформлення структурним підрозділом органів ДПС Запиту до податкової міліції для проведення відповідних заходів із встановлення місцезнаходження платника податків.

Доказів існування такого Запиту не надано.

З огляду на викладене, відповідачем-1 в порушення вимог Положення № 336 не зроблено запит за формою згідно з додатком № 1 до Положення № 336 до підрозділу податкової міліції на встановлення місцезнаходження (місця проживання) позивача.

Також, в порушення, п.4.2. Положення №336, надана Довідка не містить даних про здійснені дії з опитування власника житлового приміщення де зареєстровано ТОВ "ЗапоріжМетГруп", даних про власника приміщення та даних про особу або суб'єкта, яка на момент складення Довідки знаходиться за реєстрації ТОВ ЗапоріжМетГруп".

Вказане свідчить, що в порушення п.4.5. Положення №336 Довідка складена без фактичного виїзду та перевірки місцезнаходження ТОВ "ЗапоріжМетГруп". з порушенням вимог чинного законодавства, а тому не може бути підставою для прийняття рішення про доцільність/недоцільність направлення Державному реєстратору повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням та направлення повідомлення за формою № 18-ОПП

Натомість, матеріали справи свідчать, що висновки державної податкової інспекції у Заводському районі м.Запоріжжя, щодо відсутності позивача в серпні 2014 за адресою своєї державної реєстрації спростовуються позивачем наступними доказами:

- статутом Товариства з обмеженою відповідальністю "ЗапоріжМетГруп" (зазначено адресу - АДРЕСА_1. адреса проживання засновника);

- копією паспорта ОСОБА_3, засновника та учасника ТОВ "ЗапоріжМетГруп" (де зазначена адреса реєстрації ОСОБА_3 - АДРЕСА_1

- копіями поштових конвертів отриманих ТОВ "ЗапоржМетГруп" в липні, серпні 2014 року на адресу - АДРЕСА_1, в тому числі від відповідача-1.

- податковими деклараціями;

- даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб. ТОВ "Запоріжметгруп" починаючи з моменту реєстрації, щорічно надавало до Державного реєстратора відомості на підтвердження даних про юридичну особу та її місцезнаходження.

А саме, такі відомості подавались: 19.12.2005р., 09.10.2008р., 25.02.2010р., 16.02.2011р., 23.11.2011р., 26.11.2012р., 07.05.2014р., 11.08.2014р., 21.08.2014р.

Суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції щодо доказів відсутності ТОВ "ЗапоріжМетГруп" за адресою своєї державної реєстрації протягом серпня 2014 року.

Враховуючи викладене, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про задоволення позовних вимог.

За таких обставин, суд вважає, що рішення суду першої інстанції викладене достатньо повно, обґрунтовано та мотивовано з посиланням на конкретні пункти законів України, які регулюють спірні правовідносини, що свідчить про відсутність підстав для його скасування.

З огляду на встановлені судом першої інстанції фактичні обставини справи та обрану правову позицію, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги.

Керуючись п.1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Заводському районі м. Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області - залишити без задоволення.

Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 16 квітня 2015 року - залишити без змін.

Ухвала суду набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України та може бути оскаржена відповідно до ст. 212 КАС України.

Головуючий: Ю.М. Дадим

Суддя: І.Ю. Богданенко

Суддя: С.А. Уханенко