Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 жовтня 2015 р. 13 год. 40 хв. № 820/10592/15
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Мельникова Р.В.,
суддів - Мар'єнко Л.М., Полях Н.А.,
за участю секретаря судового засідання - Кабанова Д.С.,
представника позивача - Мухи А.І.,
представника Дергачівської міської виборчої комісії Дергачівського району Харківської області - Балаклицького В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Дергачівської районної організації партії "Відродження" до Дергачівської міської виборчої комісії Дергачівського району Харківської області, Дергачівської районної виборчої комісії Дергачівського району Харківської області про визнання незаконною та скасування постанови, зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
Дергачівська районна організація партії "Відродження" звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:
- визнати постанову Дергачівської міської виборчої комісії Дергачівського району Харківської області № 38 від 11.10.2015 незаконною та скасувати;
- зобов'язати Дергачівську районну виборчу комісію Дергачівського району Харківської області зареєструвати кандидата у депутати у багатомандатному виборчому окрузі по виборах депутатів Дергачівської міської ради Дергачівського району Харківської області, як першого у списку, ОСОБА_3, висунутого Дергачівською районною організацією партії "Відродження";
- зобов'язати Дергачівську районну виборчу комісію Дергачівського району Харківської області зареєструвати кандидата на посаду Дергачівського міського голови, висунутого Дергачівською районною організацією партії "Відродження" - ОСОБА_3;
- встановити факт грубого систематичного порушення Дергачівською міською виборчою комісією Дергачівського району Харківської області Конституції України та Закону України "Про місцеві вибори";
- достроково припинити повноваження усього складу Дергачівської міської виборчої комісії Дергачівського району Харківської області в зв'язку з систематичним грубим порушенням Дергачівською міською виборчою комісією Дергачівського району Харківської області Конституції України та Закону України "Про місцеві вибори".
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що в порушення вимог Закону України "Про місцеві вибори" та Конституції України, Дергачівською міською виборчою комісією Дергачівського району Харківської області не виконано рішення Харківського окружного адміністративного суду від 04.10.2015 по адміністративній справі № 820/10436/15, яке набрало законної сили 07.10.2015, відповідно до якого зобов'язано зареєструвати ОСОБА_3 у якості кандидата у депутати та кандидата на посаду Дергачівського міського голови, про що свідчить прийняття постанови № 38 від 11.10.2015 всупереч ст. 99 Закону України «Про місцеві вибори», ст. 38 Конституції України та ст. 255 КАС України.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив суд задовольнити позов в повному обсязі.
Представник Дергачівської міської виборчої комісії Дергачівського району Харківської області проти позову заперечував, вказав на обґрунтованість та законність дій відповідача, а тому просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Представник Дергачівської районної виборчої комісії Дергачівського району Харківської області в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, в судовому засіданні 13.10.2015 проти позову заперечував в частині розпуску виборчої комісії, в іншій частині покладався на розсуд суду.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до вимог ч. 1 та ч. 2 ст. 172 КАС України право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму. Виборець (громадянин, який має право голосу у відповідних виборах або референдумі) може оскаржити рішення, дію чи бездіяльність виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій, якщо таке рішення, дія чи бездіяльність порушує виборчі права або інтереси щодо участі у виборчому процесі чи процесі референдуму його особисто.
Відповідно до положень ст. 12 Закону України "Про місцеві вибори" суб'єктами виборчого процесу на відповідних місцевих виборах є: 1) виборець; 2) Центральна виборча комісія; 3) виборчі комісії, сформовані (утворені) відповідно до цього Закону або інших законів України, які уповноважені забезпечувати організацію та проведення відповідних місцевих виборів; 4) кандидати в депутати, кандидати на посади сільського, селищного, міського голови, старости; 5) місцева організація партії, яка висунула кандидата (кандидатів) для участі у відповідних місцевих виборах; 6) офіційний спостерігач від кандидата, від місцевої організації партії - суб'єкта відповідного виборчого процесу, від громадської організації, зареєстрований у порядку, встановленому цим Законом.
Як вбачається з наявного в матеріалах справи свідоцтва від 01.07.2004 № 105-пп, Дергачівська районна організація партії "Відродження" зареєстрована як структурне утворення політичної партії, діяльність якої поширюється на Дергачівський район Харківської області.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що Дергачівська районна організація партії "Відродження" є належним позивачем в розумінні положень КАС України та п. 5 ч. 1 статті 12 Закону України "Про місцеві вибори".
Згідно частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 04.10.2015 по адміністративній справі № 820/10436/15:
- адміністративний позов Дергачівської районної організації Політичної партії "Відродження" до Дергачівської міської виборчої комісії Дергачівського району Харківської області про визнання незаконними та скасування постанов, зобов'язання вчинити певні дії - задоволено в повному обсязі;
- визнано незаконною та скасовано постанову Дергачівської міської виборчої комісії від 30.09.2015 "Про відмову у реєстрації кандидата у депутати ОСОБА_3.", висунутого Дергачівською районною організацією партії "Відродження" №20;
- визнано незаконною та скасовано постанову Дергачівської міської виборчої комісії від 01.10.2015 "Про відмову у реєстрації кандидата на посаду Дергачівського міського Голови ОСОБА_3." №26;
- зобов'язано Дергачівську міську виборчу комісію зареєструвати кандидата на посаду Голови Дергачівської міської ради ОСОБА_3;
- зобов'язано Дергачівську міську виборчу комісію зареєструвати кандидатом у депутати Дергачівської міської ради, як першого у виборчому списку.
Постанова Харківського окружного адміністративного суду від 04.10.2015 по адміністративній справі № 820/10436/15 набрала законної сили 07.10.2015.
Колегією суддів встановлено, що рішенням зборів Дергачівської районної організації Партії "Відродження" про висування кандидата на посаду Дергачівського міського голови Дергачівського району Харківської області ОСОБА_3 висунуто кандидатом на посаду Дергачівського міського Голови Дергачівського району Харківської області на місцевих виборах, що відбудуться 25.10.2015.
Крім того, рішенням зборів Дергачівської районної організації Партії "Відродження" про висування кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Дергачівської міської ради Дергачівського району Харківської області від 23.09.2015 ОСОБА_3 висунуто кандидатом у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Дергачівської міської ради Дергачівського району Харківської області на місцевих виборах.
Згідно з вказаними рішеннями, складено виборчий список від 23.09.2015, відповідно до якого ОСОБА_3 зареєстрований під першим номером територіального виборчого округу.
27 вересня 2015 року Дергачівською міською виборчою комісією Дергачівського району Харківської області прийняті документи від представника Дергачівської районної організації Партії "Відродження" по переліку стосовно реєстрації кандидата на посаду міського голови та документи для реєстрації кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі.
30 вересня 2015 о 21 год. 59 хв. Дергачівською міською виборчою комісією Дергачівського району Харківської області постановою № 20 "Про відмову в реєстрації кандидата у депутати ОСОБА_3." відмовлено в реєстрації кандидата у депутати ОСОБА_3, висунутого Дергачівською районною організацією Партії "Відродження".
01 жовтня 2015 року о 17 год. 04 хв. постановою №26 "Про відмову в реєстрації кандидата на посаду Дергачівського міського голови ОСОБА_3." в реєстрації кандидата на посаду Дергачівського міського голови в одномандатному виборчому окрузі на чергових виборах депутатів місцевих рад, сільських, селищних, міських голів 25.10.2015 року ОСОБА_3 відмовлено, у зв'язку з невідповідністю документів п.9 ч.1 ст. 40 Закону України "Про місцеві вибори", а саме наданий неналежним чином оформлений документ про внесення грошової застави.
За приписами частини 3 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Частиною 5 цієї статті передбачено, що постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту проголошення, а якщо їх було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.
09 жовтня 2015 року голова Дергачівської районної організації партії «Відродження» подав до Дергачівської міської виборчої комісії Дергачівського району Харківської області звернення щодо виконання постанови Харківського окружного адміністративного суду від 04.10.2015 по адміністративній справі № 820/10436/15.
Розглянувши зазначені документи, Дергачівською міською виборчою комісією Дергачівського району Харківської області винесено постанову від 11.10.2015 № 38 «Про розгляд звернення голови Дергачівської районної організації партії «Відродження» від 09.10.2015 щодо виконання постанови Харківського окружного адміністративного суду від 04.10.2015 по справі № 820/10436/15», якою повернуто голові Дергачівської районної організації партії «Відродження» ОСОБА_4 оригінал судового рішення без виконання.
В обґрунтування прийнятого рішення про повернення постанови суду без виконання Дергачівською міською виборчою комісією Дергачівського району Харківської області зазначено, що з наданої заявником постанови Харківського окружного адміністративного суду від 04.10.2015 по справі № 820/10436/15 вбачається, що були визнані незаконними та скасовані постанови Дергачівської міської виборчої комісії. При цьому, згідно з частиною 8 статті 99 Закону України «Про місцеві вибори» у разі визнання судом рішення відповідної виборчої комісії протиправним рішення з цього питання приймається виборчою комісією, рішення якої було визнане протиправним, або виборчою комісією вищого рівня на підставі рішення суду.
Таким чином, Дергачівська міська виборча комісія Дергачівського району Харківської області дійшла до висновку, що документів, які б свідчили про визнання судом протиправними будь-яких рішень Дергачівської міської виборчої комісії Дергачівського району Харківської області не надано. Також зазначено, що направивши судове рішення для виконання заявник перебрав на себе повноваження відповідних державних органів та посадових осіб, що проводять примусове виконання рішень суддів.
Колегія суддів, перевіряючи правомірність оскаржуваної постанови Дергачівської міської виборчої комісії Дергачівського району Харківської області № 38 від 11.10.2015, перевіряє, чи прийнята вона на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, безсторонньо (неупереджено), розсудливо, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
Надаючи правову оцінку правомірності оскаржуваної постанови колегія суддів зазначає наступне.
За змістом частини першої статті 38 Конституції України громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
Частиною першою статті 38 Конституції України встановлено, що громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
Згідно з пунктом 20 частини першої статті 92 Конституції України організація і порядок проведення виборів і референдумів визначаються виключно законами України.
Основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост визначає Закон України «Про місцеві вибори» від 14.07.2015 № 575-VIII із змінами і доповненнями, внесеними Законом України від 04.09.2015 № 676-VIII (далі - Закон).
Відповідно до ст. 1 Закону організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних, міських голів та старост регулюються Конституцією України, цим та іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства.
Відповідно до частини першої статті 20 Закону виборчі комісії з місцевих виборів є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення відповідних місцевих виборів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про місцеві вибори.
Виборчі комісії зобов'язані діяти відповідно до Конституції України, цього та інших законів України (частина третя статті 19 Закону).
Порядок реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі встановлено статтею 41 Закону.
Так, частиною першою цієї статті Закону визначено, що кандидати в депутати в багатомандатному виборчому окрузі, включені до виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії, реєструються відповідною територіальною виборчою комісією в разі дотримання умов, передбачених статтею 38 Закону.
За змістом частини дев'ятої статті 41 Закону територіальна виборча комісія не пізніш як на третій день з дня прийняття документів, зазначених у частині першій статті 38 Закону, приймає рішення про реєстрацію кандидатів у депутати або про відмову в реєстрації кандидатів, включених до виборчого списку кандидатів у депутати.
Частина перша статті 38 Закону містить перелік документів, які подаються до територіальної виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів місцевих рад, включених до виборчого списку кандидатів у депутати місцевої організації партії.
Частиною першою статті 46 Закону встановлено вичерпний перелік підстав, за наявності яких територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости.
Відтак, територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости в разі:
1) порушення встановленого цим Законом порядку висування кандидата, в тому числі перевищення встановленої частинами третьою - сьомою статті 36 цього Закону кількості кандидатів у депутати, які можуть бути висунуті у відповідному виборчому окрузі або закріплені за ним;
2) відсутності передбачених цим Законом документів для реєстрації особи кандидатом;
3) припинення громадянства України особи;
4) визнання судом особи недієздатною, набрання щодо неї законної сили обвинувальним вироком суду за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину;
5) виявлення територіальною виборчою комісією обставин, за яких особу не може бути обрано депутатом або сільським, селищним, міським головою, старостою відповідно до статті 9 цього Закону;
6) висування кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости від місцевої організації партії, щодо якої центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державної реєстрації юридичних осіб, реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, громадських спілок, інших громадських формувань, прийнято у визначеному Кабінетом Міністрів України порядку рішення про невідповідність її або партії в цілому діяльності, найменування та/або символіки вимогам Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки".
Відповідно до частини п'ятої статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Згідно з частиною першою статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом (частина третя статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України).
Крім того, суд зазначає, що згідно з частиною 8 статті 99 Закону в разі визнання судом рішення відповідної виборчої комісії протиправним рішення з цього питання приймається виборчою комісією, рішення якої було визнане протиправним. При цьому виборча комісія не може прийняти рішення, яке по суті повторює рішення, визнане судом протиправним, крім випадку, коли рішення було скасовано з формальних підстав.
Частиною дев'ятнадцятою статті 27 Закону передбачено, що рішення територіальної виборчої комісії, яке суперечить законодавству України або прийняте з перевищенням її повноважень, може бути скасоване в установленому законом порядку територіальною виборчою комісією вищого рівня з відповідних місцевих виборів, Центральною виборчою комісією або судом.
Як вже зазначалося вище, постановою Харківського окружного адміністративного суду від 04.10.2015 по адміністративній справі № 820/10436/15 зобов'язано Дергачівську міську виборчу комісію зареєструвати ОСОБА_3 кандидатом на посаду голови Дергачівської міської ради та кандидатом у депутати Дергачівської міської ради, яка набрала законної сили 07.10.2015, однак до цього часу судове рішення не виконано.
Таким чином, враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що постанова № 38 від 11.10.2015 прийнята Дергачівською міською виборчою комісією Дергачівського району Харківської області в порушення положень Конституції України, Кодексу адміністративного судочинства України та Закону України «Про місцеві вибори», у зв'язку з чим підлягає скасуванню, а отже, і позовні вимоги Дергачівської районної організації партії "Відродження" в частині визнання постанови протиправною та її скасування, підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог про встановлення факту грубого систематичного порушення Дергачівською міською виборчою комісією Дергачівського району Харківської області Конституції України та Закону України "Про місцеві вибори" колегія суддів зазначає наступне.
Як вже встановлено судом, постановою Харківського окружного адміністративного суду від 04.10.2015 по адміністративній справі № 820/10436/15, яка набрала законної сили, зобов'язано Дергачівську міську виборчу комісію зареєструвати ОСОБА_3 кандидатом на посаду Голови Дергачівської міської ради та кандидатом у депутати Дергачівської міської ради, як першого у виборчому списку.
Також, у справі, що розглядається, колегія суддів дійшла до висновку про визнання протиправною та скасування постанови Дергачівської міської виборчої комісії Дергачівського району Харківської області № 38 від 11.10.2015.
Суд зазначає, що, прийнявши оскаржувану постанову від 11.10.2015 № 38, Дергачівська міська виборча комісія Дергачівського району Харківської області фактично вчинила протиправні дії, що полягають у невиконанні судового рішення, чим грубо порушила ст. 124 Конституції України та гарантоване статтею 38 Конституції України право громадян вільно обирати та бути обраними до органів місцевого самоврядування та положення Законів України "Про місцеві вибори", що свідчить про одноразове грубе порушення комісією положень Конституції України та законів України.
Відповідно до правової позиції, яка викладена в постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України від 01.11.2013 № 15, в рамках розгляду виборчих спорів суд розглядає справи за позовними заявами про встановлення фактів, якщо встановлення таких фактів передбачено законами про вибори.
Проте, ані Законом України «Про місцеві вибори», ані Кодексом адміністративного судочинства України не передбачено встановлення судом факту порушення виборчою комісією Конституції України та законів України, у зв'язку з чим суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог в частині встановлення факту грубого систематичного порушення Дергачівською міською виборчою комісією Дергачівського району Харківської області Конституції України та Закону України "Про місцеві вибори".
Щодо позовних вимог в частині дострокового припинення повноваження усього складу Дергачівської міської виборчої комісії Дергачівського району Харківської області в зв'язку з систематичним грубим порушенням Дергачівською міською виборчою комісією Дергачівського району Харківської області Конституції України та Закону України "Про місцеве самоврядування", суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 3 статті 29 Закону України «Про місцеві вибори», повноваження усього складу територіальної, дільничної виборчої комісії можуть бути достроково припинені в установленому законом порядку виборчою комісією, яка сформувала (утворила) відповідну територіальну, дільничну виборчу комісію, рішенням виборчої комісії вищого рівня з відповідних місцевих виборів або рішенням суду в разі одноразового грубого порушення чи систематичного порушення комісією Конституції України, цього та інших законів України.
Колегія суддів вважає необхідним зазначити, що вищевказана норма закону має диспозитивний характер, а отже прийняття рішення про дострокове припинення всього складу виборчої комісії є саме правом, а не обов'язком суду.
Під час судового розгляду справи представник Дергачівської районної виборчої комісії Дергачівського району Харківської області заперечував проти задоволення позовних вимог в цій частині та зазначив, що у разі припинення повноважень усього складу Дергачівської міської виборчої комісії Дергачівського району Харківської області, формування нового складу комісії потребуватиме значних зусиль та часу та ставить під загрозу взагалі можливість проведення виборів у м. Дергачі.
Колегія суддів зазначає, що з урахуванням швидкоплинності виборчого процесу, незначного часу, який залишився до дня голосування 25.10.2015, а також того, що у разі припинення повноважень виборчої комісії формування нового складу комісії потребуватиме значних зусиль та часу, такі дії можуть поставити під загрозу взагалі проведення виборів у м. Дергачі.
Враховуючи вищевикладене, а також задля забезпечення права на участь у виборах, які відбудуться 25.10.2015 усіх суб'єктів виборчого процесу, суд приходить до висновку про необхідність відмови в задоволенні позовних вимог Дергачівської районної організації партії "Відродження" в частині дострокового припинення повноваження усього складу Дергачівської міської виборчої комісії Дергачівського району Харківської області.
Однак, з урахуванням встановлення судом грубого порушення Дергачівською міською виборчою комісією Дергачівського району Харківської області положень Конституції України та законів України, колегія суддів звертає увагу виборчої комісії на необхідність неухильного дотримання вимог виборчого законодавства та забезпечення реалізації виборчих прав громадян України під час організації підготовки та проведення місцевих виборів.
Щодо позовних вимог Дергачівської районної організації партії "Відродження" в частині зобов'язання Дергачівської районної виборчої комісії Дергачівського району Харківської області зареєструвати кандидата у депутати у багатомандатному виборчому окрузі по виборах депутатів Дергачівської міської ради Дергачівського району Харківської області, як першого у списку, ОСОБА_3, висунутого Дергачівською районною організацією партії "Відродження"; зобов'язання Дергачівської районної виборчої комісії Дергачівського району Харківської області зареєструвати кандидата на посаду Дергачівського міського голови, висунутого Дергачівською районною організацією партії "Відродження" - ОСОБА_3, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до частини 1 статті 19 Закону України «Про місцеві вибори», систему виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів, становлять:
1) Центральна виборча комісія, яка є виборчою комісією вищого рівня для всіх виборчих комісій з усіх місцевих виборів;
2) територіальні виборчі комісії: а) виборча комісія Автономної Республіки Крим; б) обласні виборчі комісії; в) районні виборчі комісії; г) міські виборчі комісії; ґ) районні у містах виборчі комісії (у містах з районним поділом); д) селищні, сільські виборчі комісії; 3) дільничні виборчі комісії.
Районні у місті виборчі комісії у містах з районним поділом, де не утворені районні у місті ради, утворюються для здійснення передбачених цим Законом повноважень у відповідному виборчому територіальному окрузі стосовно виборів депутатів міських рад та міських голів.
Згідно частини 2 статті 19 Закону України «Про місцеві вибори», повноваження виборчих комісій щодо підготовки та проведення місцевих виборів поширюються:
1) Центральної виборчої комісії - на всю територію України;
2) територіальної виборчої комісії - на територію відповідного виборчого округу або виборчого територіального округу в межах адміністративно-територіальної одиниці стосовно відповідних місцевих виборів;
3) дільничної виборчої комісії - на територію відповідної виборчої дільниці стосовно кожних місцевих виборів, які проводяться на її території.
Виборчі комісії формуються (утворюються) і зобов'язані діяти відповідно до Конституції України, цього та інших законів України (частина 3 статті 19 Закону України «Про місцеві вибори»).
Статтею 20 Закону України «Про місцеві вибори» визначено, що виборчі комісії з місцевих виборів є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення відповідних місцевих виборів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про місцеві вибори.
Територіальна виборча комісія є постійно діючим колегіальним органом, що в межах своїх повноважень забезпечує організацію та проведення місцевих виборів. Члени територіальної виборчої комісії здійснюють свої повноваження до сформування на чергових місцевих виборах у порядку, передбаченому цим Законом, нового складу відповідної територіальної виборчої комісії.
Приписами статті 25 Закону України «Про місцеві вибори» визначено, що територіальна виборча комісія на період здійснення своїх повноважень забезпечує організацію і проведення місцевих виборів у межах повноважень та у порядку, передбачених цим та іншими законами України.
Відповідно до частини 5 статті 25 Закону України «Про місцеві вибори», міська, районна в місті (у містах, де утворені районні у місті ради) територіальна виборча комісія:
1) забезпечує підготовку та проведення виборів до відповідної ради;
2) утворює територіальні виборчі округи відповідно до цього Закону, встановлює їх межі та єдину нумерацію;
3) надає правову, організаційну, методичну, технічну допомогу дільничним виборчим комісіям в частині їх діяльності, що стосується виборів депутатів міської, районної у місті ради, організовує навчання членів цих комісій з питань організації виборчого процесу;
4) реєструє кандидатів у депутати відповідно міської, районної у місті ради, включених до виборчих списків кандидатів у депутати місцевих організацій політичних партій, представників, уповноважених осіб місцевих організацій партій - суб'єктів відповідного виборчого процесу, видає їм посвідчення;
5) розглядає питання щодо скасування рішення про реєстрацію кандидатів у випадках, передбачених цим Законом;
6) повідомляє населення про зареєстрованих кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі, включених до виборчих списків кандидатів у депутати місцевих організацій партій;
7) затверджує текст виборчих бюлетенів по виборах депутатів відповідної місцевої ради, забезпечує виготовлення виборчих бюлетенів, передає їх відповідним територіальним, дільничним виборчим комісіям;
8) вирішує питання щодо використання коштів на проведення відповідних місцевих виборів, розподіляє кошти між дільничними виборчими комісіями, здійснює контроль за їх цільовим використанням;
9) сприяє організації зустрічей кандидатів у депутати міської, районної у місті ради з виборцями;
10) забезпечує виготовлення бланків протоколів та іншої виборчої документації, а територіальна виборча комісія, яка утворює дільничні виборчі комісії, - також печаток, штампів і передає їх відповідним дільничним виборчим комісіям;
11) заслуховує інформацію відповідних територіальних, дільничних виборчих комісій, місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування з питань, пов'язаних з підготовкою і проведенням виборів до відповідної місцевої ради;
12) здійснює контроль за наданням списків виборців дільничними виборчими комісіями для загального ознайомлення та уточнення;
13) реєструє офіційних спостерігачів від кандидатів, місцевих організацій партій - суб'єктів виборчого процесу на виборах до міської, районної у місті ради, від громадських організацій згідно із цим Законом;
14) здійснює контроль за використанням коштів виборчих фондів суб'єктів виборчого процесу на виборах до відповідної місцевої ради;
15) здійснює контроль за дотриманням встановленого цим Законом порядку проведення передвиборної агітації;
16) визнає голосування на виборчій дільниці недійсним у випадках, передбачених цим Законом;
17) встановлює підсумки голосування за кандидатів у депутати відповідних рад, результати виборів депутатів міської, районної у місті ради, здійснює офіційне опублікування результатів таких виборів;
18) реєструє обраних депутатів міської, районної у місті ради, повідомляє населення про зареєстрованих депутатів відповідної місцевої ради та основні відомості про них;
19) організовує проведення повторного голосування і повторних місцевих виборів у випадках, передбачених цим Законом;
20) розглядає звернення, заяви і скарги стосовно підготовки та проведення місцевих виборів до відповідної місцевої ради, приймає щодо них рішення;
21) забезпечує передачу на зберігання до відповідної державної архівної установи виборчої та іншої документації в порядку, встановленому Центральною виборчою комісією;
22) здійснює в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці контроль за додержанням та однаковим застосуванням законодавства про місцеві вибори в частині, що стосується виборів до міської, районної у місті ради, виборцями, дільничними виборчими комісіями, місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, підприємствами, установами та організаціями (незалежно від форм власності), їх посадовими особами, місцевими організаціями партій - суб'єктами виборчого процесу, їх представниками та уповноваженими особами, кандидатами у депутати до відповідної ради, офіційними спостерігачами;
23) здійснює інші повноваження, передбачені цим та іншими законами України.
У містах з районним поділом, де не утворені районні у місті ради, міська територіальна виборча комісія крім повноважень, передбачених пунктами 1 - 23 цієї частини, розподіляє кошти між районними у місті територіальними виборчими комісіями, здійснює контроль за їх цільовим використанням.
Частиною 6 статті 25 Закону України «Про місцеві вибори» встановлено, що міська територіальна виборча комісія, крім повноважень, визначених частиною п'ятою цієї статті, здійснює такі повноваження щодо виборів міського голови:
1) забезпечує підготовку та проведення виборів міського голови;
2) реєструє кандидатів на посаду міського голови, їх довірених осіб та видає їм посвідчення;
3) повідомляє населення про зареєстрованих кандидатів на посаду міського голови;
4) заслуховує інформацію дільничних виборчих комісій, місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування з питань, пов'язаних з підготовкою і проведенням виборів;
5) затверджує текст виборчих бюлетенів по виборах міського голови, забезпечує виготовлення виборчих бюлетенів і передає їх дільничним виборчим комісіям;
6) сприяє організації зустрічей кандидатів на посаду міського голови з виборцями;
7) реєструє офіційних спостерігачів від кандидатів на посаду міського голови;
8) здійснює контроль за використанням кандидатами на посаду міського голови власних виборчих фондів відповідно до цього Закону;
9) встановлює підсумки голосування, результати виборів міського голови та визнає міського голову обраним;
10) реєструє обраного міського голову;
11) здійснює інші повноваження щодо виборів міського голови, передбачені цим Законом.
Згідно частини 7 статті 25 Закону України «Про місцеві вибори», районна в місті (у містах, де не утворені районні у місті ради) територіальна виборча комісія здійснює повноваження, передбачені пунктами 3, 11, 12, 15, 16, 20 - 23 частини п'ятої цієї статті, передає дільничним виборчим комісіям виборчі бюлетені, встановлює підсумки голосування з виборів депутатів міської ради у територіальних виборчих округах, утворених у межах районів у місті, закріплених ними за територіальними виборчими округами на території району в місті, та передає ці підсумки до відповідної міської територіальної виборчої комісії.
Районна в місті територіальна виборча комісія, крім повноважень, визначених відповідно пунктами 1 - 22 частини п'ятої цієї статті або абзацом першим цієї частини, під час проведення виборів міського голови встановлює підсумки голосування по виборах міського голови у відповідному виборчому територіальному окрузі та передає ці підсумки до відповідної міської територіальної виборчої комісії.
Колегією суддів встановлено, що Дергачівська районна виборча комісія Дергачівського району Харківської області є районною виборчою комісією у місті, де не утворені районні у місті ради, а отже, у відповідності до приписів статті 25 Закону України «Про місцеві вибори», не має повноважень для реєстрації кандидатів у депутати та кандидатів на посаду Дергачівського міського голови.
Суд не бере до уваги посилання представника позивача на ч. 8, 9 статті 99 Закону України "Про місцеві вибори", оскільки вказаними нормами закону регламентовані дії комісії за результатами розгляду скарг, а отже вказані норми не регулюють спірні правовідносини, які є предметом даного спору.
Враховуючи викладене вище, колегія суддів приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог Дергачівської районної організації партії "Відродження" в частині зобов'язання Дергачівської районної виборчої комісії Дергачівського району Харківської області зареєструвати кандидата у депутати у багатомандатному виборчому окрузі по виборах депутатів Дергачівської міської ради Дергачівського району Харківської області, як першого у списку, ОСОБА_3, висунутого Дергачівською районною організацією партії "Відродження"; зобов'язання Дергачівської районної виборчої комісії Дергачівського району Харківської області зареєструвати кандидата на посаду Дергачівського міського голови, висунутого Дергачівською районною організацією партії "Відродження" - ОСОБА_3, та залишає їх без задоволення.
Згідно з частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції України та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Згідно частин 1, 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню в частині визнання протиправною та скасування постанови Дергачівської міської виборчої комісії Дергачівського району Харківської області № 38 від 11.10.2015, решта позовних вимог Дергачівської районної організації партії "Відродження" підлягають залишенню без задоволення.
Водночас, частиною 2 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Таким чином, враховуючи висновок суду про протиправність постанови Дергачівської міської виборчої комісії Дергачівського району Харківської області № 38 від 11.10.2015, з метою повного захисту прав та інтересів позивача, суд вважає за можливе вийти за межі позовних вимог та зобов'язати Дергачівську міську виборчу комісію Дергачівського району Харківської області зареєструвати ОСОБА_3 кандидатом на посаду голови Дергачівської міської ради Дергачівського району Харківської області та кандидатом у депутати у багатомандатному виборчому окрузі по виборах депутатів Дергачівської міської ради Дергачівського району Харківської області, як першого у списку, висунутого Дергачівською районною організацією партії "Відродження".
Також суд зазначає, що по даній справі суд дійшов висновку про зобов'язання Дергачівської міської виборчої комісії Дергачівського району Харківської області зареєструвати ОСОБА_3 кандидатом на посаду голови Дергачівської міської ради та кандидатом у депутати Дергачівської міської ради внаслідок визнання протиправною та скасування постанови від 11.10.2015 № 38, отже з інших підстав, ніж ті, що викладені в постанові Харківського окружного адміністративного суду від 04.10.2015 по справі № 820/10436/15.
Крім того, згідно з ч. 1 ст. 267 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Цій нормі кореспондують положення абзацу сьомого пункту 4 частини першої статті 163, абзацу п'ятого пункту 4 частини першої статті 207 названого Кодексу, згідно з якими у резолютивній частині постанови суду першої чи апеляційної інстанції зазначається встановлений судом строк для подання суб'єктом владних повноважень - відповідачем до суду першої інстанції звіт про виконання постанови, якщо вона вимагає вчинення певних дій.
Отже, суд зазначає, що встановити судовий контроль за виконанням рішення суб'єктом владних повноважень - відповідачем у справі суд першої чи апеляційної інстанції може під час прийняття постанови у справі. Такий контроль здійснюється судом першої інстанції шляхом зобов'язання надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання постанови суду першої, апеляційної чи касаційної інстанцій, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту та накладенням штрафу.
Також, відповідно до частин 2, 4 статті 267 Кодексу адміністративного судочинства України, за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання постанови суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання постанови, штраф у розмірі від десяти до тридцяти мінімальних заробітних плат, при цьому половина суми штрафу стягується на користь позивача, інша половина - до Державного бюджету України.
Крім того, суд зазначає, що статтею 382 Кримінального кодексу України передбачена кримінальна відповідальність за невиконання судового рішення.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає необхідним встановити судовий контроль за виконанням Дергачівською міською виборчою комісією Дергачівського району Харківської області рішення Харківського окружного адміністративного суду та зобов'язання відповідача надати звіт про виконання судового рішення.
Керуючись статтями 17, 50, 160-163, 167, 172, 185, 186, 267 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов Дергачівської районної організації партії "Відродження" до Дергачівської міської виборчої комісії Дергачівського району Харківської області, Дергачівської районної виборчої комісії Дергачівського району Харківської області про визнання незаконною та скасування постанови, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною та скасувати постанову Дергачівської міської виборчої комісії Дергачівського району Харківської області № 38 від 11.10.2015.
Зобов'язати Дергачівську міську виборчу комісію Дергачівського району Харківської області зареєструвати ОСОБА_3 кандидатом на посаду голови Дергачівської міської ради Дергачівського району Харківської області.
Зобов'язати Дергачівську міську виборчу комісію Дергачівського району Харківської області зареєструвати ОСОБА_3 кандидатом у депутати у багатомандатному виборчому окрузі по виборах депутатів Дергачівської міської ради Дергачівського району Харківської області, як першого у списку, висунутого Дергачівською районною організацією партії "Відродження".
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Встановити судовий контроль за виконанням Дергачівською міською виборчою комісією Дергачівського району Харківської області постанови Харківського окружного адміністративного суду від 14.10.2015 по адміністративній справі № 820/10592/15.
Зобов'язати Дергачівську міську виборчу комісію Дергачівського району Харківської області надати до Харківського окружного адміністративного суду звіт про виконання постанови Харківського окружного адміністративного суду від 14.10.2015 по адміністративній справі № 820/10592/15 протягом 2 (двох) днів з дня проголошення постанови, а саме: до 15 години 00 хвилин 16 жовтня 2015 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду відповідно до частини 5 статті 177 КАС України, а саме: шляхом подання через Харківський окружний адміністративний суд апеляційної скарги у дводенний строк з дня проголошення постанови.
Постанова набирає законної сили згідно з частиною 3 статті 177 КАС України, а саме: після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя Р.В. Мельников
Судді Л.М. Мар'єнко
Н.А. Полях