Ухвала суду № 52190635, 11.10.2015, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.10.2015
Номер справи
819/3237/15
Номер документу
52190635
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 жовтня 2015 р. Справа № 876/10080/15

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Довгополова О.М.,

суддів Гудима Л.Я., Святецького В.В.,

з участю секретаря судового засідання Федак С.Р.,

представника позивача Стеця С.Р.,

третьої особи ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Лановецької міської виборчої комісії Тернопільської області на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2015 року у справі за позовом Лановецької районної організації політичної партії «Громадянська позиція» до Лановецької міської виборчої комісії Тернопільської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_2, про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Лановецька районна організація політичної партії «Громадянська позиція» звернулась до суду з позовом до Лановецької міської виборчої комісії Тернопільської області, яким просила визнати протиправним та скасувати п. 2 постанови відповідача від 01.10.2015 року № 3 в частині виключення із виборчих списків ОСОБА_2 та зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву Лановецької районної організації політичної партії «Громадянська позиція» разом з іншими документами щодо реєстрації кандидатом у депутати Лановецької міської ради Тернопільської області ОСОБА_2

Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2015 року позов задоволено повністю.

Постанова мотивована тим, що вичерпний перелік підстав щодо відмови у реєстрації кандидата в депутати визначений ст. 46 Закону України «Про місцеві вибори», однак в оскаржуваній постанові Лановецької міської виборчої комісії Тернопільської області відсутня будь-яка з наведених вище цією статтею підстав. Водночас посилання відповідача на ч. 2 ст. 36 цього Закону, якою передбачено, що місцева організація партії може висунути особу, яка є членом цієї політичної партії, або безпартійного громадянина, на думку суду, є неправомірним, оскільки такі обставини в розумінні даного Закону не є підставою для відмови в реєстрації кандидата в депутати. Також суд зазначив, що перевірка таких відомостей про особу кандидата відповідно до ст. 25 цього Закону не належить до повноважень територіальних виборчих комісій. Крім того, суд встановив, що ОСОБА_2 задовго до висунення його кандидатом у депутати від Лановецької районної організації політичної партії «Громадянська позиція» припинив членство в Лановецькій районній партійній організації Партії ветеранів Афганістану та склав свої повноваження як голови партійного осередку, що підтверджується його заявою від 15.02.2014 року та Протоколом від 15.02.2014 року № 1 зборів Лановецької районної партійної організації Партії ветеранів Афганістану, на яких також було призначено нового голову Лановецької районної партійної організації Партії ветеранів Афганістану. При цьому, суд врахував також пояснення ОСОБА_2 про те, що, подаючи відповідачу автобіографію, він допустив помилку, вказавши себе членом Лановецької районної партійної організації Партії ветеранів Афганістану та відповідно до ч. 12 ст. 41 Закону України «Про місцеві вибори» ОСОБА_2 06.10.2015 року подав Лановецькій міській виборчій комісії заяву про зазначену помилку в автобіографії та надав нову автобіографію, в якій вказав, що є безпартійним.

Постанову в апеляційному порядку оскаржив відповідач, вважає, що вона прийнята з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, за неповного з'ясування судом обставин, що мають значення для справи. Просить постанову скасувати і прийняти нову, якою у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

На обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що під час перевірки поданого 27.09.2015 року Лановецькою районною організацією політичної партії «Громадянська позиція» списку кандидатів у депутати до Лановецької міської ради Тернопільської області було встановлено, що один із кандидатів, а саме вказаний у списку як безпартійний ОСОБА_2 не може бути висунутим у кандидати в депутати міської ради у зв'язку з його членством в іншій партії, а саме згідно з відомостями, наданими Лановецьким районним управлінням юстиції Тернопільської області, він є керівником Лановецької районної організації Партії ветеранів Афганістану (номер свідоцтва про реєстрацію 217, дата реєстрації 12.12.2012 року). А відповідно до ч. 6 ст. 37 Закону України «Про місцеві вибори» центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, не пізніш як за 60 днів до дня голосування передає на паперових носіях та в електронному вигляді до Центральної виборчої комісії та не пізніш як за 35 днів до дня голосування до відповідних територіальних виборчих комісій відомості щодо зареєстрованих партій та їх місцевих організацій із зазначенням керівників таких партій та їх місцевих організацій, а у разі змін керівників таких партій та їх місцевих організацій - невідкладно інформує Центральну виборчу комісію та відповідні територіальні виборчі комісії. У зв'язку з такими розбіжностями щодо членства в іншій політичній партії комісія 01.10.2015 року прийняла рішення № 3 про відмову в реєстрації ОСОБА_2 кандидатом в депутати міської ради. Відповідач вважає помилковим висновок суду першої інстанції про те, що у зазнаній постанові виборчої комісії відсутня будь-яка з підстав відмови у реєстрації кандидата в депутати, вичерпний перелік яких визначений ст. 46 Закону України «Про місцеві вибори», оскільки порушення позивачем вимог ч. 2 ст. 36 даного Закону, згідно з якою передбачено, що місцева організація партії може висунути особу, яка є членом цієї політичної партії, або безпартійного громадянина, є порушенням порядку висування даного кандидата, що безпосередньо передбачено п. 1 ч. 1 ст. 46 цього Закону.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника позивача і третьої особи, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з наступних підстав.

Як встановив суд та підтверджується матеріалами справи, 27.09.2015 року Лановецька районна організація політичної партії «Громадянська позиція» разом з іншими документами, передбаченими ст. 38 Закону України «Про місцеві вибори», подала до Лановецької міської виборчої комісії Тернопільської області список кандидатів в депутати до Лановецької міської ради Тернопільської області в багатомандатному виборчому окрузі на чергових місцевих виборах 25 жовтня 2015 року, серед яких висунула як безпартійного ОСОБА_2

За результатами розгляду заяви та доданих до неї документів Лановецька міська виборча комісія Тернопільської області прийняла постанову від 01.10.2015 року № 3, п. 2 якої виключила із виборчих списків, серед інших, ОСОБА_2 згідно з ч. 2 ст. 36 Закону України «Про місцеві вибори».

А як вбачається з листа Лановецької міської виборчої комісії Тернопільської області від 02.10.2015 року № 4, адресованого Лановецькій міській організації політичної партії «Громадянська позиція», відповідач пояснив, що комісією виявлено обставини, за яких ОСОБА_2 не може бути висунутим кандидатом в депутати міської ради Лановецької міської ради Тернопільської області від Лановецької районної організації політичної партії «Громадянська позиція» в зв'язку з тим, що згідно з відомостями щодо зареєстрованих у встановленому порядку місцевих (республіканських в Автономній Республіці Крим, обласних, районних, міських, районних у місті) організацій політичних партій в межах Лановецького району Тернопільської області, наданими Лановецьким районним управлінням юстиції Тернопільської області, він є керівником Лановецької районної організації Партії ветеранів Афганістану, тому комісія 01.10.2015 року прийняла рішення щодо відмови в реєстрації даної особи кандидатом в депутати міської ради.

Колегія суддів вважає правильним та обґрунтованим висновок суду першої інстанції про протиправність оскаржуваної постанови відповідача з таких підстав.

Відповідно до ч. 5 ст. 25 Закону України «Про місцеві вибори» до повноважень територіальної міської, районної в місті (у містах, де утворені районні у місті ради) виборчої комісії, належить, зокрема, реєстрація кандидатів у депутати відповідно міської, районної у місті ради, включених до виборчих списків кандидатів у депутати місцевих організацій політичних партій, представників, уповноважених осіб місцевих організацій партій - суб'єктів відповідного виборчого процесу, видача їм посвідчення.

Відповідно до ч. ч. 1, 9 ст. 41 цього Закону, кандидати у депутати в багатомандатному виборчому окрузі, включені до виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії, реєструються відповідною територіальною виборчою комісією в разі дотримання умов, передбачених статтею 38 цього Закону.

Територіальна виборча комісія не пізніш як на третій день з дня прийняття документів, зазначених у ч. 1 ст. 38 цього Закону, але не пізніш як за 23 дні до дня голосування приймає рішення про реєстрацію кандидатів у депутати або про відмову в реєстрації кандидата (кандидатів), включених до виборчого списку кандидатів у депутати.

Водночас колегія суддів враховує, що вичерпний перелік підстав, з яких територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, визначений ст. 46 даного Закону, а саме такими підставами є: порушення встановленого цим Законом порядку висування кандидата, в тому числі перевищення встановленої частинами третьою-сьомою статті 36 цього Закону кількості кандидатів у депутати, які можуть бути висунуті у відповідному виборчому окрузі або закріплені за ним; відсутності передбачених цим Законом документів для реєстрації особи кандидатом; припинення громадянства України особи; визнання судом особи недієздатною, набрання щодо неї законної сили обвинувальним вироком суду за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину; виявлення територіальною виборчою комісією обставин, за яких особу не може бути обрано депутатом або сільським, селищним, міським головою, старостою відповідно до статті 9 цього Закону; висування кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости від місцевої організації партії, щодо якої центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державної реєстрації юридичних осіб, реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, громадських спілок, інших громадських формувань, прийняті у визначеному Кабінетом Міністрів України порядку рішення про невідповідність її або партії в цілому діяльності, найменування та/або символіки вимогам Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».

А згідно з ч. 2 цієї статті рішення про відмову в реєстрації кандидата повинно містити вичерпні підстави відмови.

Як зазначено вище, підставою винесення оскаржуваної постанови Лановецька міська виборча комісія Тернопільської області вказує порушення позивачем при висуненні ОСОБА_2 кандидатом в депутати до Лановецької міської ради Тернопільської області в багатомандатному виборчому окрузі вимог ч. 2 ст. 36 даного Закону, якою передбачено, що місцева організація партії може висунути особу, яка є членом цієї політичної партії, або безпартійного громадянина.

Оцінивши зміст наведених вище норм Закону України «Про місцеві вибори» в їх системному зв'язку, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що такі доводи та посилання відповідача є помилковими і необґрунтованими, оскільки зазначені обставини в розумінні положень цього Закону не можуть бути підставою для відмови в реєстрації кандидата в депутати місцевої ради.

Також колегія суддів вважає, що суд першої інстанції при вирішенні справи правильно врахував положення ст. 25 Закону України «Про місцеві вибори», якою передбачено, зокрема, що перевірка зазначених вище відомостей про особу кандидата не належить до повноважень територіальних виборчих комісій.

Крім того, як встановив суд та підтверджується наявними в матеріалах справи письмовими доказами, ОСОБА_2 у лютому 2014 року, тобто до моменту його висунення кандидатом у депутати Лановецької міської ради Тернопільської області від Лановецької районної організації політичної партії «Громадянська позиція» припинив своє членство в Партії ветеранів Афганістану та склав повноваження голови партійного осередку Лановецької районної партійної організації Партії ветеранів Афганістану, що підтверджується його особистою заявою від 15.02.2014 року, поданою до Лановецької районної партійної організації Партії ветеранів Афганістану та Протоколом зборів цієї партійної організації від 15.02.2014 року № 1. Також, як вбачається з даного протоколу, на зборах було обрано та призначено нового голову Лановецької районної партійної організації Партії ветеранів Афганістану - ОСОБА_3

Таким чином, наведеними вище письмовими доказами належним чином підтверджено факт, що ОСОБА_2 з 15.02.2014 року не є членом Партії ветеранів Афганістану і керівником Лановецької районної організації цієї партії.

Також, як правильно врахував суд першої інстанції, згідно з поясненнями ОСОБА_2, наданими під час судового розгляду справи, подаючи Лановецькій міській виборчій комісії Тернопільської області автобіографію, він допустився помилки, вказавши себе членом Лановецької районної партійної організації Партії ветеранів Афганістану, однак після виявлення відповідачем цієї помилки від 06.10.2015 року подав заяву про допущену неточність (помилку) в автобіографії та нову автобіографію з виправленою помилкою, в якій вказав, що є безпартійним, що підтверджується наявними в матеріалах справи копіями даних документів.

При цьому, колегія суддів враховує, що відповідно до ч. 6 ст. 6 Закону України «Про політичні партії в Україні» громадянин України має право в будь-який час зупинити чи припинити своє членство в політичній партії шляхом подання заяви до відповідних статутних органів політичної партії. Членство в політичній партії зупиняється чи припиняється з дня подання такої заяви та не потребує додаткових рішень. З цього ж дня припиняється перебування громадянина України на будь-яких виборних посадах в політичній партії.

Крім того, як вбачається з наявного в матеріалах справи повідомлення Лановецького районного управління юстиції Тернопільської області від 05.10.2015 року № 1-21/175, наданого ОСОБА_2, на підставі наказу управління від 05.10.2015 року № 40/9 внесено запис до Реєстру обласних, міських, районних організацій або інших структурних утворень, передбачених статутом партії та до Єдиного реєстру громадських формувань щодо інформації про зміну в складі керівних органів Лановецької районної партійної організації Партії ветеранів Афганістану відповідно до ст. 6 Закону України «Про політичні партії в Україні».

Колегія суддів розцінює зазначення відомостей щодо партійної приналежності ОСОБА_2 саме як помилку (неточність), а не як подання завідомо недостовірних відомостей та порушення позивачем вимог ч. 3 ст. 36 Закону України «Про місцеві вибори».

При цьому, як встановив суд, зазначені вище документи позивач надав відповідачу, а відповідно до ч. 12 ст. 41 цього Закону помилки і неточності, виявлені в поданих на реєстрацію кандидатів документах, підлягають виправленню і не є підставою для відмови в реєстрації кандидата в депутати.

Враховуючи наведене вище, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції обґрунтовано визнав протиправним і скасував п. 2 постанови Лановецької міської виборчої комісії Тернопілсьької області від 01.10.2015 року № 3 в частині виключення із виборчих списків ОСОБА_2

Також, на думку колегії суддів, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про необхідність зобов'язання Лановецької міської виборчої комісії Тернопільської області повторно розглянути подану Лановецькою районною організацією політичної партії «Громадянська позиція» заяву разом з іншими документами щодо реєстрації кандидатом у депутати Лановецької міської ради ОСОБА_2, оскільки відповідно до ст. 25 Закону України «Про місцеві вибори» прийняття рішень з питань реєстрації кандидатів у депутати відноситься до виключної компетенції територіальних виборчих комісій, тобто лише відповідач має виключне право щодо прийняття рішення про таку реєстрацію та є його дискреційними повноваженнями.

За наведених обставин колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та прийняв постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, тому оскаржувану постанову слід залишити без змін.

Разом з тим, колегія суддів враховує, що Лановецька міська виборча комісія Тернопільської області не сплатила судовий збір за подання апеляційної скарги на оскаржувану постанову суду першої інстанції.

Відповідно до ч. 9 ст. 172 Кодексу адміністративного судочинства України у разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

Пунктом 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що судовий збір справляється за подання до суду апеляційної і касаційної скарг на судові рішення.

А згідно з ч. 1 ст. 4 цього Закону судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Розмір мінімальної заробітної плати станом на 1 січня 2015 року, встановлений ст. 8 Закону України «Про Державний бюджет на 2015 рік», становить 1218,00 грн.

Відповідно до пп. 2 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду апеляційної скарги на рішення суду, заяви про приєднання до апеляційної скарги на рішення суду, заяви про перегляд судового рішення у зв'язку з нововиявленими обставинами ставка судового збору встановлюється у розмірі 110 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.

Відповідно до пп. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 цього Закону ставка судового збору, за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою - підприємцем становить один розмір мінімальної заробітної плати.

Пунктом 2 ч. 3 ст. 6 цього Закону встановлено, що у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Таким чином, у зв'язку з несплатою Лановецькою міською виборчою комісією Тернопільської області судового збору за подання апеляційної скарги відповідно до наведених вище правових норм такий підлягає стягненню з апелянта в дохід Державного бюджету України у розмірі 2679,60 грн.

Керуючись ст. ст. 160, 172, 177, 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. ст. 206, 254 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Лановецької міської виборчої комісії Тернопільської області залишити без задоволення.

Постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2015 року у справі № 819/3237/15 за позовом Лановецької районної організації політичної партії «Громадянська позиція» до Лановецької міської виборчої комісії Тернопільської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_2, про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити дії - залишити без змін.

Стягнути з Лановецької міської виборчої комісії Тернопільської області судовий збір у розмірі 2679 (дві тисячі шістсот сімдесят дев'ять) 60 грн. за подання апеляційної скарги на рахунок: отримувач коштів - УДКСУ у Галицькому районі м. Львова, код отримувача за ЄДРПОУ) - 38007573, банк отримувача - ГУДКСУ у Львівській області, код банку отримувача (МФО) - 825014, рахунок отримувача - 31219206781004, код класифікації доходів бюджету - 22030001, призначення платежу - судовий збір за подання апеляційної скарги.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає.

Головуючий О.М. Довгополов

Судді Л.Я. Гудим

В.В. Святецький