УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 жовтня 2015 року Справа № 876/10082/15
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді: Кухтея Р.В.
суддів: Яворського І.О., Носа С.П.
з участю : секретаря судового засідання Гелецького П.В.
представників позивача: Іванишина М.Т., Кахновець С.-А.О.
розглянувши в відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Новороздільської міської організації політичної партії «Демократичний Альянс» на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2015 року за позовом Новороздільської міської організації політичної партії «Демократичний Альянс» до Новороздільської міської виборчої комісії Львівської області про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в :
У жовтні 2015 року Новороздільська міська організація політичної партії «Демократичний Альянс» звернулася в суд із зазначеним позовом, в якому просила визнати протиправним та скасувати Постанову № 26 від 01.10.2015 р. «Про відмову у реєстрації кандидатів в депутати до Новороздільської міської ради від Новороздільської міської організації політичної партії «Демократичний Альянс» та зобов'язати відповідача розглянути подані Новороздільською міською організацією політичної партії «Демократичний Альянс» документи для реєстрації кандидатів в депутати до Новороздільської міської ради.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 07.10.2015 р. в задоволенні адміністративного позову було відмовлено.
Не погоджуючись із постановою суду першої інстанції, її оскаржила Новороздільська міська організація політичної партії «Демократичний Альянс». Апеляційну скаргу мотивує тим, що у поданому виборчому списку, який є у рішенні зборів (конференції) Новороздільської міської організації політичної партії «Демократичний Альянс» про висування кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Новороздільської міської організації політичної партії «Демократичний Альянс» до Новороздільської міської комісії Львівської області, першим кандидатом є ОСОБА_3 Наступним кандидатами у виборчому списку, згідно із встановленою вимогою є ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 та інші. Тобто із поданого списку видно, що вказані кандидати розташовані після кандидата ОСОБА_3 в алфавітному порядку, із зазначенням територіального виборчого округу, за яким закріплений кандидат. Отже, зважаючи на закономірність висвітлення кандидатів у виборчому списку, що поданий Новороздільською міською організацією політичної партії «Демократичний Альянс», перший кандидат у списку присутній, а всі інші кандидати після нього, розташовані у алфавітному порядку, тому є підстави вважати кандидата ОСОБА_3 як першого кандидата у списку. Таким чином, відмова у реєстрації на підставі ст. 37 Закону України «Про місцеві вибори» є хибна, а не взяття до уваги судом закономірності висвітлення у списку виборців кандидатів не містить жодних пояснень у рішення суду. Крім того, біля першого кандидата у виборчому списку ОСОБА_3 зазначено номер округу. Проте, таке зазначення зі сторони позивача трактується як очевидна описка у виборчому списку, оскільки за всіма іншими ознаками, що наведені вище у розділі І цієї скарги, перший кандидат у списку є, тому важливо наголосити, що при поданні документів на реєстрацію, було виявлено помилку щодо списку та заяви ОСОБА_3 В судовому засіданні представник відповідача не заперечив, що таке виявлення мало місце. Отож, знаючи, що у поданих документах є неточності, Новороздільська міська виборча комісія все одно прийняла документи та підписала довідку, тим самим підтвердивши, що подані документи відповідають законодавчо закріпленому переліку, який потрібно подати при реєстрації кандидатів у депутати. Звідси випливає те, що попри виявлення вищезгаданої помилки, відповідальною особою все одно було підписано довідку, в якій зазначено, що є наявні «заяви осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати від цієї місцевої організації партії, про згоду балотуватися кандидатом у депутати від цієї місцевої організації партії і бути кандидатом у депутати по відповідному територіальному виборчому округу (крім першого кандидата у такому списку, який згоди бути кандидатом у депутати по територіальному виборчому округу не надає) та згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у місцевих виборах». Ці обставини були проігноровані судом першої інстанції. Також апелянт вказує на порушення вимог п.9 ст.41 Закону України «Про місцеві вибори», зокрема не повідомлення Новороздільської міської виборчої комісії Львівської області про прийняте рішення щодо відмови у реєстрації кандидатів.
Заслухавши суддю-доповідача, представників апелянта Іванишина М.Т. та Кахновець С.-А.О., які просили апеляційну скаргу задовольнити, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги в їх сукупності, суд дійшов висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін, виходячи з наступного.
З матеріалів справи видно, що Новороздільська міська організація політичної партії «Демократичний Альянс» зареєстрована Новороздільським міським управлінням юстиції у Львівській області, що підтверджується свідоцтвом № 52 від 16.09.2015 р.
30.09.2015 р. на зборах (конференції) було прийнято рішення про висування кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Новороздільської міської ради від Новороздільської міської організації політичної партії «Демократичний Альянс».
Цього ж дня Новороздільською міською організацією політичної партії «Демократичний Альянс» було подано документи на реєстрацію кандидатів у депутати по багатомандатному виборчому окрузі, що підтверджується довідкою Новороздільської міської виборчої комісії Львівської області від 30.09.2015 р.
Новороздільською міською виборчою комісією на своєму засіданні 01.10.2015 р. було прийнято постанову за № 26 про відмову у реєстрації кандидатів у депутати до Новороздільської міської ради від Новороздільської міської організації політичної партії «Демократичний Альянс».
Відповідач у даній справі відмову у реєстрації мотивував тим, що у списку відсутній перший кандидат, що є порушенням вимог ст. 37 Закону України «Про місцеві вибори».
Відмовляючи в задоволені позову, суд першої інстанції виходив з того, що інформація, зазначена у рішенні зборів від 30.09.2015 р. щодо закріплення ОСОБА_3 за виборчим округом № 3 не є помилкою, а підтверджує волевиявлення останнього у його заяві від 30.09.2015 р., а тому Новороздільська міська виборча комісія Львівської області діяла на підставі, у спосіб та в межах повноважень передбачених Конституцією та законами України.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, вважає їх вірними та такими, що відповідають нормам матеріального та процесуального права, а також фактичним обставинам справи з огляду на наступне.
Частиною 1 статті 46 Закону України «Про місцеві вибори» передбачено, що територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости в разі : 1) порушення встановленого цим Законом порядку висування кандидата, в тому числі перевищення встановленої частинами третьою - сьомою статті 36 цього Закону кількості кандидатів у депутати, які можуть бути висунуті у відповідному виборчому окрузі або закріплені за ним; 2) відсутності передбачених цим Законом документів для реєстрації особи кандидатом; 3) припинення громадянства України особи; 4) визнання судом особи недієздатною, набрання щодо неї законної сили обвинувальним вироком суду за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину; 5) виявлення територіальною виборчою комісією обставин, за яких особу не може бути обрано депутатом або сільським, селищним, міським головою, старостою відповідно до статті 9 цього Закону; 6) висування кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости від місцевої організації партії, щодо якої центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державної реєстрації юридичних осіб, реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, громадських спілок, інших громадських формувань, прийнято у визначеному Кабінетом Міністрів України порядку рішення про невідповідність її або партії в цілому діяльності, найменування та/або символіки вимогам Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».
Частиною 1 статті 37 цього ж Закону передбачено, що висування кандидатів місцевою організацією партії проводиться на зборах (конференціях) цієї організації, які проводяться у порядку, передбаченому статутом партії.
Відповідно до положень ч.ч.2-3 цієї ж статті, виборчий список кандидатів у депутати, а також рішення про висування кандидатів повинні містити прізвище, власне ім'я (усі власні імена), по батькові (за наявності), число, місяць, рік народження, відомості про громадянство, освіту, партійність, посаду, місце роботи (заняття), місце проживання усіх кандидатів. Кількість кандидатів у депутати, включених до виборчого списку місцевої організації партії, не може перевищувати кількості депутатів відповідної ради плюс один. При цьому у виборчому списку місцевої організації партії визначається перший кандидат, інші кандидати розташовуються у виборчому списку в алфавітному порядку (за прізвищем) із зазначенням територіального виборчого округу, за яким закріплюється кандидат.
Згідно п.6 ч.1 ст.38 вказаного Закону, відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі по виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, у тому числі міст Києва та Севастополя, районної у місті ради, включених до виборчого списку кандидатів у депутати місцевої організації партії, за умови отримання таких документів: заяв осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати від цієї місцевої організації партії, про згоду балотуватися кандидатом у депутати від цієї місцевої організації партії і бути кандидатом у депутати по відповідному територіальному виборчому округу (крім першого кандидата у такому списку, який згоди бути кандидатом у депутати по територіальному виборчому округу не надає) та згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у місцевих виборах.
Рішення про відмову в реєстрації кандидата повинно містити вичерпні підстави відмови. Копія цього рішення надсилається (видається) відповідно представнику місцевої організації партії, від якої висунуті кандидати в депутати, кандидату в депутати сільської, селищної ради або кандидату на посаду сільського, селищного, міського голови чи його довіреній особі в строки, визначені частиною дев'ятою статті 40, частиною четвертою статті 41, частиною четвертою статті 42 цього Закону.
Окрім того, згідно положень ч.12 ст.41 Закону України «Про місцеві вибори» помилки і неточності, виявлені в поданих на реєстрацію кандидатів документах, підлягають виправленню і не є підставою для відмови у реєстрації.
Колегією суддів під час розгляду справи досліджені заява та копії документів, доданих до виборчого списку кандидатів у депутати Новороздільської міської ради від Новороздільської міської організації політичної партії «Демократичний Альянс» поданих для реєстрації позивачем.
Так, із рішення зборів (конференції) Новороздільської міської організації політичної партії «Демократичний Альянс» про висування кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Новороздільської міської ради від Новороздільської міської організації політичної партії «Демократичний Альянс» від 30.09.2015 р. під номером один значиться ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянин України, освіта вища, безпартійний, посада - адвокат, місце роботи - АДРЕСА_1.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що дана інформація відповідає заяві про надання ОСОБА_3 згоди на балотування кандидатом у депутати в багатомандатному виборчому окрузі від Новороздільської міської організації політичної партії «Демократичний Альянс» і бути кандидатом у депутати в територіальному виборчому округу № 3 та виборчому списку кандидатів у депутати Новороздільської міської ради, а тому не є помилкою з огляду на п.12 ст.41 Закону України «Про місцеві вибори», оскільки підтверджується його заявою від 30.09.2015 р.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що постанова Новороздільської міської виборчої комісії Львівської області № 26 від 01.10.2015 р. «Про відмову у реєстрації кандидатів в депутати до Новороздільської міської ради від Новороздільської міської організації політичної партії «Демократичний Альянс» є правомірною.
Щодо порушення п.9 ст.41 Закони України «Про місцеві вибори», колегія суддів зазначає, що позивач отримав оскаржуване рішення, а відповідач не оспорює даний факт, що в свою чергу не впливає на його законність.
З врахуванням наведеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно відмовив у задоволені позовних вимог.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому апеляційну скаргу Новороздільської міської організації політичної партії «Демократичний Альянс» слід залишити без задоволення, а оскаржувану постанову суду першої інстанції без змін.
Суд апеляційної інстанції також звертає увагу на те, що апелянтом Новороздільської міської організації політичної партії «Демократичний Альянс» не було сплачено судовий збір за подання апеляційної скарги на оскаржувану постанову.
Згідно ч.9 ст.172 КАС України, у разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
Пунктом 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що судовий збір справляється за подання до суду апеляційної і касаційної скарг на судові рішення.
Згідно ч.1 ст.4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Розмір мінімальної заробітної плати станом на 1 січня 2015 року відповідно до ст.8 Закону України «Про Державний бюджет на 2015 рік» становить 1218,00 грн.
Відповідно до п.п.2 п.3 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду апеляційної скарги на рішення суду, заяви про приєднання до апеляційної скарги на рішення суду, заяви про перегляд судового рішення у зв'язку з нововиявленими обставинами ставка судового збору встановлюється у розмірі 110 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.
Ставка судового збору, відповідно до пп.1 п.3 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою - підприємцем становить один розмір мінімальної заробітної плати.
Пунктом 2 частини 3 статті 6 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Таким чином, у зв'язку з несплатою судового збору за подання апеляційної скарги на рішення суду, такий підлягає стягненню з апелянта в дохід Державного бюджету України у розмірі 2436,00 грн.
Згідно ст.159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Відповідно до ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову - без змін, якщо визнає що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Підсумовуючи вищенаведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції, вирішуючи даний спір, правильно встановив фактичні обставини справи та ухвалив законне і обґрунтоване рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, а тому така задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 160, 172, 177, 195, 196, 198 п.1, 200, 205 ч.1 п.1, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
у х в а л и в :
Апеляційну скаргу Новороздільської міської організації політичної партії «Демократичний Альянс» - залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2015 року по справі №813/5702/15 - без змін.
Стягнути з Новороздільської міської організації політичної партії «Демократичний Альянс» судовий збір у розмірі 2436,00 грн. за реквізитами : отримувач коштів - УДКСУ у Галицькому районі м. Львова, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 38007573, банк отримувача - ГУДКСУ у Львівській області, код банку отримувача (МФО) - 825014, рахунок отримувача - 31219206781004, код класифікації доходів бюджету - 22030001, призначення платежу - судовий збір за подання апеляційної скарги.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
Ухвала остаточна і оскарженню не підлягає.
Головуючий : Р.В.Кухтей
Судді : І.О. Яворський
С.П. Нос