Ухвала суду № 52190616, 12.10.2015, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.10.2015
Номер справи
813/5721/15
Номер документу
52190616
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 жовтня 2015 р. Справа № 876/10089/15

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді - Носа С. П.,

суддів - Яворського І. О., Кухтея Р. В.;

за участю секретаря судового засідання - Мартинишина Р. С.;

представника позивача - Рудницького Ю. І.;

представника відповідача - Танасійчука Ю. І.;

представника третьої особи - Кордиша В. В.;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Львівської міської організації Всеукраїнського об'єднання «Свобода» на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 08 жовтня 2015 року в справі за позовом Львівської міської організації Всеукраїнського об'єднання «Свобода» до Львівської міської виборчої комісії Львівської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Територіальна організація політичної партії «Опозиційний блок» у місті Львові про визнання протиправною та скасування постанови в частині реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Львівської міської ради на місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2015 року від Львівської міської організації «Опозиційний блок», -

ВСТАНОВИВ:

06 жовтня 2015 року Львівським окружним адміністративним судом зареєстровано позовну заяву Львівської міської організації Всеукраїнського об'єднання «Свобода» до Львівської міської виборчої комісії Львівської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Територіальна організація політичної партії «Опозиційний блок» у місті Львові про визнання протиправною та скасування постанови Львівської міської виборчої комісії № 32 від 01 жовтня 2015 року «Про реєстрацію кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Львівської міської ради на місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2015 року» в частині реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Львівської міської ради на місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2015 року від Львівської міської організації «Опозиційний блок».

В обґрунтування вимог позовної заяви вказано, що про дату, час і місце проведення зборів (конференції) з метою висування кандидатів Львівською міською організацією «Опозиційний блок» не було належним чином повідомлено територіальну виборчу комісію, на так званих зборах (конференції) не були присутні члени територіальної виборчої комісії, тому, на думку позивача, можна вважати, що збори (конференція) Львівської міської організації «Опозиційний блок» з метою висування кандидатів не проводились. Також зазначено, що виборчий список Львівської міської організації «Опозиційний блок» містить лише одну жінку з п'яти кандидатів, що грубо порушує вимоги законодавства щодо пропорційного представлення у виборчих списках кандидатів різних статей.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 08 жовтня 2015 року в задоволенні позову відмовлено. Постановлено стягнути з Львівської міської організації Всеукраїнського об'єднання «Свобода» на користь Державного бюджету України 1218,00 грн. судового збору.

Не погоджуючись з прийнятою постановою, позивачем - Львівською міською організацією Всеукраїнського об'єднання «Свобода», подано апеляційну скаргу до Львівського апеляційного адміністративного суду, в якій висловлено прохання скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги вказано, що судом першої інстанції при вирішенні оскаржуваної постанови було встановлено відсутність доказів повідомлення відповідача Львівською міською організацією «Опозиційний блок» про дату, час і місце проведення зборів (конференції). Також зазначено, що відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону України «Про місцеві вибори» Львівська міська організація «Опозиційний блок» зобов'язана була висунути мінімум 2 кандидатів однієї статі для забезпечення принципу гендерної рівності. Також апелянт вказує на те, що при прийнятті Львівською міською виборчою комісією оскаржуваної постанови було протиправно зареєстровано кандидатів від Територіальної організації політичної партії «Опозиційний блок» у м. Львові під зовсім іншою назвою.

Представник позивача, у судовому засіданні, вимоги апеляційної скарги підтримав та просить таку задовольнити з підстав, викладених в ній.

Представник відповідача та представник третьої особи, у судовому засіданні, вимоги апеляційної скарги заперечили та просять відмовити в її задоволенні.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника позивача, представника відповідача та представника третьої особи, проаналізувавши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів не знаходить підстав для її задоволення.

Встановлено, що на розгляд Львівської міської виборчої комісії Львівської області надійшли заяви разом з іншими документами відповідно до ст. 38 Закону України «Про місцеві вибори» щодо реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Львівської міської ради на місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2015 року, від чотирьох міських організацій політичних партій, в тому числі від Територіальної організації політичної партії «Опозиційний блок» у місті Львові.

Питання про реєстрацію кандидатів у депутати Львівської міської ради було предметом обговорення на засіданні Львівської міської виборчої комісії Львівської області 01 жовтня 2015 року, результати якого оформлено протоколом № 10 від 01 жовтня 2015 року.

Згідно з цим протоколом, одним із рішень, які прийняла Львівська міська виборча комісія Львівської області було рішення зареєструвати кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Львівської міської ради на місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2015 року від Територіальної організації політичної партії «Опозиційний блок» у місті Львові у кількості 5 (п'ять) осіб.

Рішення за результатами розгляду заяв Львівських міських організацій політичних партій Львівська міська виборча комісія Львівської області оформила окремою постановою від 01 жовтня 2015 року № 32 «Про реєстрацію кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Львівської міської ради на місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2015 року».

Відповідно до цієї постанови, на підставі ст. ст. 38, 41, п. 4 ч. 5 ст. 25 Закону України «Про місцеві вибори» Львівська міська виборча комісія постановила, зокрема, «зареєструвати кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Львівської міської ради на місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2015 року від Львівської міської організації «Опозиційний блок» у кількості 5 (п'ять) осіб, згідно додатку № 3» (п. З Постанови).

Згідно із ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Судом апеляційної інстанції здійснено перевірку висновків суду першої інстанції щодо відповідності дій відповідача вимогам ч. 3 ст. 2 КАС України, внаслідок чого суд апеляційної інстанції погоджується з такими та вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 37 Закону України «Про місцеві вибори» висування кандидатів місцевою організацією партії проводиться на зборах (конференціях) цієї організації, які проводяться у порядку, передбаченому статутом партії.

Згідно частини 5 ст. 37 Закону України «Про місцеві вибори» про дату, час і місце проведення зборів (конференції) з метою висування кандидатів місцева організація партії повідомляє у письмовій формі відповідну територіальну виборчу комісію не пізніш як за день до дня проведення зборів (конференції). На таких зборах (конференції) мають право бути присутніми члени відповідної територіальної виборчої комісії.

Стосовно доводів апелянта про допущення відповідачем порушень вимог ч. 5 ст. 37 Закону України «Про місцеві вибори», як однієї з підстав для скасування постанови Львівської міської виборчої комісії № 32 від 01 жовтня 2015 року суд апеляційної інстанції зазначає наступне.

В силу вимог ч. 5 ст. 37 Закону України «Про місцеві вибори» про місце, дату і час проведення зборів (конференції) місцевої організації політичної партії, на яких має проводитись висування кандидатів у депутати, відповідну територіальну виборчу комісію необхідно повідомити за день до дати проведення таких зборів.

З матеріалів справи вбачається, що збори (конференція) Територіальної організації політичної партії «Опозиційний блок» у місті Львові, на яких проводилось висунення кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Львівської міської ради на місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2015 року, відбулися 29 вересня 2015 року.

Про місце, дату і час їхнього проведення було повідомлено Львівську міську виборчу комісію 28 вересня 2015 року, що підтверджується відомостями з Журналу реєстрації документів, заяв і скарг у виборчій комісії та комісії з референдуму (запис за № 267 від 28 вересня 2015 року) і заявою Територіальної організації політичної партії «Опозиційний блок» у місті Львові про проведення зборів з метою висування кандидатів до Львівської міської ради від 28 вересня 2015 року (А.с. 20-22, 43 відповідно).

Суд апеляційної інстанції встановив, що на зборах Територіальної організації політичної партії «Опозиційний блок» у місті Львові, на яких проводилось висування кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів були присутні два представники Львівської міської виборчої комісії, а саме - Кутова М. та Кордиш В., які не виявили порушень під час проведення зборів.

Надане відповідачу рішення зборів Територіальної організації політичної партії «Опозиційний блок» у місті Львові від 29 вересня 2015 року щодо реєстрації кандидатів в депутати відповідає вимогам ст. 38 Закону України «Про місцеві вибори» щодо форми і змісту.

Відтак, твердження апелянта про те, що судом першої інстанції встановлено факт відсутності доказів повідомлення Територіальною організацією політичної партії «Опозиційний блок» у місті Львові відповідача про дату, час та місце проведення конференції не відповідає дійсності.

З приводу тверджень апелянта про порушення відповідачем принципу рівного виборчого права та дотримання гендерної квоти як одного із елементів забезпечення цього принципу суд апеляційної інстанції зазначає наступне.

Встановлено, що виборчий список кандидатів у депутати від Територіальної організації політичної партії «Опозиційний блок» у місті Львові у багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Львівської міської ради на місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2015 року, складається з п'яти осіб: чотирьох осіб чоловічої статі і однієї особи жіночої статі.

Відповідно до ч. 1 ст. 41 Закону України «Про місцеві вибори» кандидати у депутати в багатомандатному виборчому окрузі, включені до виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії, реєструються відповідною територіальною виборчою комісією в разі дотримання умов, передбачених статтею 38 Закону України «Про місцеві вибори».

Згідно ч. 9 ст. 41 Закону України «Про місцеві вибори» територіальна виборча комісія не пізніш як на третій день з дня прийняття документів, зазначених у частині першій статті 38 цього Закону, але не пізніш як за 23 дні до дня голосування приймає рішення про реєстрацію кандидатів у депутати або про відмову в реєстрації кандидата (кандидатів), включених до виборчого списку кандидатів у депутати. Копія цього рішення не пізніше наступного дня після його прийняття надсилається (видається) представнику місцевої організації партії, від якої висунуті кандидати в депутати.

Частиною першою статті 46 Закону України «Про місцеві вибори» встановлено, що територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости в разі: 1) порушення встановленого цим Законом порядку висування кандидата, в тому числі перевищення встановленої частинами третьою - сьомою статті 36 цього Закону кількості кандидатів у депутати, які можуть бути висунуті у відповідному виборчому окрузі або закріплені за ним; 2) відсутності передбачених цим Законом документів для реєстрації особи кандидатом; 3) припинення громадянства України особи; 4) визнання судом особи недієздатною, набрання щодо неї законної сили обвинувальним вироком суду за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину; виявлення територіальною виборчою комісією обставин, за яких особу не може бути обрано депутатом або сільським, селищним, міським головою, старостою відповідно до статті 9 цього Закону; висування кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости від місцевої організації партії, щодо якої центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державної реєстрації юридичних осіб, реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, громадських спілок, інших громадських формувань, прийнято у визначеному Кабінетом Міністрів України порядку рішення про невідповідність її або партії в цілому діяльності, найменування та/або символіки вимогам Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки»

Зазначений вище перелік підстав для відмови територіальною виборчою комісією у реєстрації кандидатів в депутати, включених до виборчого списку кандидатів у депутати є вичерпним.

Згідно з частиною третьою статті 4 Закону України «Про місцеві вибори» усі кандидати у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, зареєстровані у встановленому цим Законом порядку (далі - кандидати), мають рівні права і можливості брати участь у виборчому процесі відповідних місцевих виборів. Представництво осіб однієї статі у виборчих списках кандидатів у депутати місцевих рад у багатомандатних виборчих округах має становити не менше З0 відсотків загальної кількості кандидатів у виборчому списку.

Разом з тим, ч. 4 Роз'яснення щодо застосування деяких положень Закону України «Про місцеві вибори» під час реєстрації кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, кандидатів у депутати обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови та старости села, селища, висунутих місцевими організаціями політичних партій на чергових, позачергових та перших місцевих виборах, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії № 362 від 23 вересня 2015 року (далі - Роз'яснення) встановлено, що згідно з частиною третьою статті 4 Закону представництво осіб однієї статі у виборчих списках кандидатів у депутати місцевих рад у багатомандатних виборчих округах має становити не менше 30 відсотків загальної кількості кандидатів у виборчому списку; разом з тим, серед передбачених частиною першою статті 46 Закону підстав для відмови в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости села, селища, висунутих на місцевих виборах, указане положення відсутнє; з огляду на це відмова в реєстрації кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах рад з підстав недотримання положення Закону щодо представництва осіб однієї статі у виборчих списках кандидатів у депутати місцевих рад у багатомандатних виборчих округах на підставі пункту 1 частини першої статті 46 Закону не допускається.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» Комісія є постійно діючим колегіальним державним органом, який діє на підставі Конституції України та інших законів України і наділений повноваженнями щодо і організації підготовки і проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, всеукраїнського і місцевих референдумів в порядку та в межах, встановлених законами України.

Згідно з статтею 21 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» до повноважень Комісії віднесено, зокрема, організацію підготовки і проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад, сільських, селищних, міських голів; здійснення контролю за організацією підготовки і проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад, сільських, селищних, міських голів; здійснення контролю за дотриманням виборчого законодавства України, забезпечення його однакового застосування на всій території України під час підготовки і проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад, сільських, селищних, міських голів.

Частиною другою статті 16 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» визначено, що Комісія у разі необхідності може за власною ініціативою розглянути та прийняти у встановленому цим Законом порядку рішення стосовно надання виборчим комісіям, комісіям з референдумів роз'яснень і рекомендацій щодо застосування законодавства України про вибори та референдуми.

Рішення Комісії, прийняте в межах її повноважень, є обов'язковим для виконання всіма суб'єктами відповідного виборчого процесу чи процесу референдуму, в тому числі відповідними виборчими комісіями і комісіями з референдумів нижчого рівня, а також органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами, організаціями усіх форм власності та громадянами України (частина перша статті 13 Закону України «Про Центральну виборчу комісію»).

Таким чином суд апеляційної інстанції звертає увагу на те, що у своїй діяльності Львівська міська виборча комісія Львівської області зобов'язана керуватись в тому числі і Роз'ясненням, затвердженим постановою ЦВК № 362 від 23 вересня 2015 року, яке є чинним та в порядку встановленому процесуальним законом не скасованим.

За таких обставин, твердження апелянта про гендерну нерівність та порушення як наслідок принципу рівного виборчого права суд апеляційної інстанції вважає необгрунтованими.

Щодо доводів апелянта про те, що Львівською міською виборчою комісією Львівської області було протиправно зареєстровано кандидатів від Територіальної організації політичної партії «Опозиційний блок» у місті Львові під іншою назвою, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що при виготовленні оскаржуваної постанови Львівською міською виборчою комісією Львівської області було допущено технічну описку, яка не може ставити під сумнів згадане рішення.

Львівським окружним адміністративним судом 08 жовтня 2015 року було постановлено окрему ухвалу, якою зобов'язано вжити заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню Львівською міською виборчою комісією Львівської області вимог виборчого законодавства з даного приводу.

Згідно з частиною дев'ятою статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом. Аналогічні вимоги встановлені при подані апеляційної скарги.

Ставки сплати судового збору встановлено частиною другою статті 4 Закону України «Про судовий збір», відповідно до якої за подання зокрема апеляційної скарги на рішення суду сплачується 110 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем до апеляційної скарги не додано документу про сплату судового збору та не сплачено судовий збір на момент вирішення справи.

Враховуючи викладене, у зв'язку з несплатою судового збору за подання апеляційної скарги на рішення суду, такий підлягає стягненню з позивача за подання апеляційної скарги у розмірі 1339 грн. 80 коп.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дір бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Узагальнюючи викладене, суд апеляційної інстанції переконаний, що судом першої інстанції надано належну оцінку наявним у справі доказам, а їх достатня кількість та взаємний зв'язок у сукупності дали змогу суду першої інстанції зробити вірний висновок про відсутність підстав для задоволення позову.

Враховуючи вищенаведене, суд апеляційної інстанції визнає, що судом першої інстанції, при вирішенні даного публічно-правового спору, правильно встановлено обставини справи та ухвалено законне рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, постанова суду першої інстанції ґрунтується на повно, об'єктивно і всебічно з'ясованих обставинах, доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, тому підстав для скасування постанови суду першої інстанції немає.

Керуючись ст. ст. 160, 172, 177, 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. ст. 200, 205, 206, 254 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Львівської міської організації Всеукраїнського об'єднання «Свобода» - залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 08 жовтня 2015 року в справі № 813/5721/15 - без змін.

Стягнути з Львівської міської організації Всеукраїнського об'єднання «Свобода» судовий збір за подання апеляційної скарги на постанову суду у розмірі 1339 (тисяча триста тридцять дев'ять) гривень 80 (вісімдесят) копійок за реквізитами: отримувач коштів - УДКСУ у Галицькому районі м. Львова, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 38007573, банк отримувача - ГУДКСУ у Львівській області, код банку отримувача (МФО) - 825014, рахунок отримувача - 31219206781004, код класифікації доходів бюджету - 22030001, призначення платежу - судовий збір за подання апеляційної скарги.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.

Ухвала є остаточною і оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя: С. П. Нос

Судді: І. О. Яворський

Р. В. Кухтей