УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 жовтня 2015 року Справа № 876/11623/14
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді Кушнерика М.П.
суддів Мікули О.І., Курильця А.Р.
з участю секретаря судового засідання Лемцьо І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 27 листопада 2014р. по справі за позовом ОСОБА_1 до начальника Личаківського РВ ГУ Державної міграційної служби України у Львівській області Іваночко І.Р., Личаківського РВ ГУ Державної міграційної служби України у Львівській області про визнання неправомірним рішення та зобов'язання вчинити дії,-
в с т а н о в и л а :
03.10.2014р. позивач звернувся до суду з позовом про визнання неправомірним і нечинним (нікчемним) рішення начальника Личаківського РВ ГУ Державної міграційної служби України у Львівській області Іваночко І.Р. про відмову у знятті з реєстрації з одночасною реєстрацією місця проживання та про зобов'язання здійснити одночасне зняття з реєстрації та реєстрацію на підставі документів, що подавались.
В обґрунтування своїх вимог посилалась на те, що ним був поданий весь перелік (встановлений законом) документів для одночасного зняття з реєстрації та реєстрації за новим місцем проживання, а тому відмова у здійснення таких є безпідставною та незаконною, оскільки закон, не вимагає подання правовстановлюючого документу на житло саме в оригіналі.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 27.11.2014р. в задоволенні позову відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, з підстав неповного з»ясування обставин справи та неправильного застосування норм матеріального і порушення норм процесуального права позивач подав апеляційну скаргу.
Вимоги апеляційної скарги мотивує тим, що суд покликається на нормативний акт, сфера дії якого не поширюється на конкретний спір. Чинним законодавством України не передбачено вимог щодо оформлення копій документів, які подаються цивільними особами.
Крім того, подання документу саме в оригіналі повинно бути обґрунтоване доцільністю такої вимоги. Реєстрація згідно закону, крім місцезнаходження особи, нічого іншого не посвідчує і не може мати будь-яких негативних наслідків навіть, якщо припустити, що копія не відповідає оригіналу і є сфальшованою.
Просить скасувати постанову та прийняти нову, якою позов задоволити, а саме: визнати неправомірною відмову начальника Личаківського РВ ГУ Державної міграційної служби України у Львівській області Іваночко І.Р. у знятті з реєстрації з одночасною реєстрацію;визнати неправомірною відмову Личаківського РВ ГУ Державної міграційної служби України у Львівській області у знятті з реєстрації з одночасною реєстрацію; зобов'язати Личаківський РВ ГУ Державної міграційної служби України у Львівській області здійснити одночасне зняття з реєстрації та реєстрацію апелянта на підставі документів, що подавались.
Заслухавши суддю-доповідача, позивача, який підтримав апеляційну скаргу та додав, що незручності через його не прописку порушують його права, передбачені Конституцією і Конвенцією, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач 01.04.2014 року звернувся до Личаківського ГУДМС України у Львівській області із заявами про зняття особи з реєстрації місця проживання та заяви про зняття особи з реєстрації місця поживання.
Листом від 02.04.2014 року за №15/956 відповідач повідомив позивача про те, що йому відмовлено у реєстрації за адресою вул.Туган-Барановського, 3/1Б у м.Львові, оскільки не пред'явлено оригіналу документа, який підтверджує право на проживання в житлі та є підставою для реєстрації за місцем проживання особи.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції дійшов висновку, що відмова відповідача про відмову у знятті з реєстрації з одночасною реєстрацією місця проживання, на підставі поданих документів є правомірною.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного:
Відповідно до ст.1 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» від 11.12.2003р. №1382-IV реєстрація місця проживання або місця перебування особи полягає у внесенні інформації до Єдиного державного демографічного реєстру про місце проживання або місце перебування особи із зазначенням адреси, за якою з особою може вестися офіційне листування або вручення офіційної кореспонденції.
Статтею 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» передбачено, що громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов'язані протягом десяти днів після прибуття до нового місця проживання зареєструвати місце проживання. Реєстрація місця проживання особи здійснюється в день подання особою документів. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена з одночасним зняттям з реєстрації попереднього місця проживання.
Для реєстрації особа або її законний представник, зокрема, подає: письмову заяву; документ, до якого вносяться відомості про місце проживання; квитанцію про сплату державного мита або документ про звільнення від його сплати; талон зняття з реєстрації (у разі зміни місця проживання в межах України); документи, що підтверджують право на проживання в житлі, перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту, проходження служби у військовій частині, адреса яких зазначається під час реєстрації; військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку).
Згідно зі ст.11 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» реєстрація місця проживання та місця перебування осіб здійснюється органом реєстрації. Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері реєстрації фізичних осіб, затверджує відповідно до закону порядок реєстрації місця проживання та місця перебування осіб в Україні, зразки документів, необхідних для реєстрації і зняття з реєстрації місця проживання та місця перебування.
Процедуру реєстрації місця проживання та місця перебування осіб в Україні, зразки документів, необхідних для реєстрації і зняття з реєстрації місця проживання та місця перебування врегульовано Порядком реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів, затвердженим наказом Міністерства внутрішніх справ від 22.11.2012р. №1077.
Пунктом 2.2 Порядку №1077 визначено перелік документів, які особа або її законний представник подає до територіального підрозділу ДМС України, а після утворення центрів надання адміністративних послуг (далі - центр) - до відповідного центру для реєстрації місця проживання, зокрема, документи, що підтверджують право на проживання в житлі - ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди) або інші документи й у разі відсутності зазначених документів реєстрація здійснюється за згодою власника/співвласників житла, наймача та членів його сім'ї на реєстрацію місця проживання, а п.2.6 Порядку №1077 передбачено, які дії (крім внесення відомостей про реєстрацію місця проживання до паспортного документа та картки реєстрації особи) вчиняє вищевказана посадова особа при отриманні таких документів, зокрема, перевіряє належність паспортного документа особі, що його подала, правильність заповнення заяви про реєстрацію місця проживання та наявність документів, необхідних для реєстрації місця проживання, про що ним вчиняється відповідний запис у заяві.
Дії щодо реєстрації місця проживання особи здійснюються органами ДМС України за умови подачі відповідних документів, у тому числі й тих, що підтверджують право на проживання в житлі, до яких поряд з ордером, свідоцтвом про право власності, договором найму (піднайму, оренди) віднесені й інші документи.
За змістом п.2.5 Порядку забороняється вимагати для реєстрації місця проживання подання особою інших документів.
Судом встановлено та не заперечується позивачем, що при поданні заяви про реєстрацію місця проживання надав відповідачу копію свідоцтва про права власності на квартиру, а не його оригінал, що і стало підставою для прийняття рішення про відмову у реєстрації місця проживання такого.
Колегія суддів погоджується з твердженням суду першої інстанції, відповідач діяв правомірно, в межах своїх повноважень та відповідно до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», оскільки не зобов»язаний здійснювати реєстрацію місця проживання особи на підставі документів, що підтверджують право на проживання в житлі, які оформлені не у відповідності до вимог законодавства.
Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України - кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Оскільки суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, то воно не може бути скасоване чи змінене з підстав, викладених в апеляційній скарзі.
Керуючись ст.ст.160 ч.3, 195, 196, п.1 ч.1 ст.198, ст.200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 27 листопада 2014р.по справі №813/6809/14- без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили, а у разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Головуючий суддя: М.П.Кушнерик
Судді: О.І.Мікула
А.Р.Курилець
Повний текст виготовлений 09.10.15р.