УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 жовтня 2015 року Справа № 876/10004/15
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії :
головуючого судді: Гуляка В.В.
суддів: Коваля Р.Й., Судової-Хомюк Н.М.
за участі секретаря судового засідання: Омеляновської Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Лановецької міської виборчої комісії Лановецького району Тернопільської області на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 05 жовтня 2015 року в адміністративній справі за позовом Лановецької районної в Тернопільській області організації політичної партії «Громадський рух «Народний контроль» до Лановецької міської виборчої комісії Лановецького району Тернопільської області про скасування постанови, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
03 жовтня 2015 року позивач Лановецька районна в Тернопільській області організація політичної партії «Громадський рух «Народний контроль» звернувся в суд із адміністративним позовом до відповідача Лановецької міської виборчої комісії, в якому, з урахуванням змін до позовних вимог, просив : 1) скасувати п.2 постанови № 3 Лановецької міської виборчої комісії від 01 жовтня 2015 року в частині виключення із виборчих списків ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4; 2) зобов'язати Лановецьку міську виборчу комісію зареєструвати ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 кандидатами в депутати до Лановецької міської ради.
Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 05 жовтня 2015 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано пункт 2 постанови Лановецької міської виборчої комісії № 3 від 01.10.2015 року в частині виключення із виборчих списків ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4. Зобов'язано Лановецьку міську виборчу комісію повторно розглянути подану заяву Лановецької районної в Тернопільській області організації політичної партії «Громадський рух «Народний контроль» разом з іншими документами щодо реєстрації кандидатів у депутати Лановецької міської ради ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
З цією постановою суду першої інстанції не погодився відповідач Лановецька міська виборча комісія та оскаржив її в апеляційному порядку.
Обґрунтовуючи апеляційні вимоги апелянт посилається на те, що відповідач при прийнятті оскарженої постанови керувався вимогами п.1 ч.1 ст.46 Закону України «Про місцеві вибори» та Роз'ясненням щодо застосування деяких положень Закону України «Про місцеві вибори» під час реєстрації кандидатів у депутати ВР АРК, кандидатів у депутати обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови та старости села, селища, висунутих місцевими організаціями політичних партій на чергових, позачергових та перших місцевих виборах, затв. постановою ЦВК від 23.09.2015 року № 362. Звертає увагу апелянт на те, що відповідно до Відомостей щодо зареєстрованих в установленому законом порядку місцевих організацій політичних партій в межах Лановецького району, поданих Лановецьким районним управлінням юстиції, ОСОБА_3 є керівником Лановецької РО УРП «Собор», ОСОБА_4 є керівником Лановецької РО політичної партії «Наша Україна», а ОСОБА_2 є керівником Всеукраїнської партії духовності і патріотизму. Станом на 01.10.2015 р. - дату прийняття Лановецькою міською виборчою комісією оскарженої постанови, не надходило офіційних документів від реєструючого органу (Лановецького районного управління юстиції) щодо змін в складі керівних органів Лановецької РО УРП «Собор», Лановецької РО політичної партії «Наша Україна», Всеукраїнської партії духовності і патріотизму. Таким чином, вважає апелянт, що оскаржене рішення відповідача прийнято відповідно до вимог Закону України «Про місцеві вибори».
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення осіб, які беруть участь у справі і які з'явились на апеляційний розгляд справи, перевіривши матеріали справи, обговоривши підстави і межі апеляційної скарги, суд вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення.
Так, судом встановлено, що 01.10.2015 року Лановецькою міською виборчою комісією прийнято постанову № 3, пунктом 2 якої виключено із виборчих списків, серед інших, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, згідно з п.2 ст.36 Закону України «Про місцеві вибори» (а.с. 6).
Зі змісту протоколу засідання Лановецької міської виборчої комісії № 3 від 01.10.2015 року та листа № 1 від 02.10.2015 року, адресованого голові Лановецької міської в Тернопільській області організації політичної партії «Громадський рух «Народний контроль» видно, що постанова № 3 від 01.10.2015 року прийнята у зв'язку з виявленими обставини, за яких ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 не можуть бути висунуті кандидатами в депутати міської ради через їх членство в інших партіях. Так, згідно з відомостями щодо зареєстрованих у встановленому порядку місцевих (республіканських в Автономній Республіці Крим, обласних, районних, міських, районних у місті) організацій політичних партій в межах Лановецького району, наданих Лановецьким районним управлінням юстиції Тернопільської області, ОСОБА_2 є керівником Всеукраїнської партії духовності і патріотизму, ОСОБА_3 - керівником Лановецької районної організації Української Республіканської партії «Собор», ОСОБА_4 - керівником Лановецької організації політичної партії «Наша Україна» (а.с. 7, 43-44).
Суд апеляційної інстанції погоджується із висновками суду першої інстанції щодо обґрунтованості позовних вимог про визнання протиправним і скасування пункту 2 постанови Лановецької міської виборчої комісії № 3 від 01.10.2015 року в частині виключення із виборчих списків ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, з врахуванням наступного.
До повноважень територіальної міської, районної в місті (у містах, де утворені районні у місті ради) виборчої комісії, відповідно до ч.5 ст.25 Закону України «Про місцеві вибори», належить, зокрема, реєстрація кандидатів у депутати відповідно міської, районної у місті ради, включених до виборчих списків кандидатів у депутати місцевих організацій політичних партій, представників, уповноважених осіб місцевих організацій партій - суб'єктів відповідного виборчого процесу, видача їм посвідчення.
Згідно частин 1, 9 статті 41 цього Закону, кандидати у депутати в багатомандатному виборчому окрузі, включені до виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії, реєструються відповідною територіальною виборчою комісією в разі дотримання умов, передбачених статтею 38 цього Закону. Територіальна виборча комісія не пізніш як на третій день з дня прийняття документів, зазначених у ч.1 ст.38 цього Закону, але не пізніш як за 23 дні до дня голосування приймає рішення про реєстрацію кандидатів у депутати або про відмову в реєстрації кандидата (кандидатів), включених до виборчого списку кандидатів у депутати.
Судом першої інстанції вірно враховано, що частиною першою статті 46 Закону України «Про місцеві вибори» визначено вичерпний перелік підстав, з яких територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости. Такими підставами є: - порушення встановленого цим Законом порядку висування кандидата, в тому числі перевищення встановленої частинами третьою - сьомою статті 36 цього Закону кількості кандидатів у депутати, які можуть бути висунуті у відповідному виборчому окрузі або закріплені за ним; - відсутності передбачених цим Законом документів для реєстрації особи кандидатом; - припинення громадянства України особи; - визнання судом особи недієздатною, набрання щодо неї законної сили обвинувальний вироком суду за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину; - виявлення територіальною виборчою комісією обставин, за яких особу не може бути обрано депутатом або сільським, селищним, міським головою, старостою відповідно до статті 9 цього Закону; - висування кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости від місцевої організації партії, щодо якої центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державної реєстрації юридичних осіб, реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, громадських спілок, інших громадських формувань, прийняті у визначеному Кабінетом Міністрів України порядку рішення про невідповідність її або партії в цілому діяльності, найменування та/або символіки вимогам Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».
Тому, посилання відповідача на ч.2 ст.36 Закону України «Про місцеві вибори», яка передбачає, що місцева організація партії може висунути особу, яка є членом цієї політичної партії, або безпартійного громадянина, є неправомірним, оскільки такі обставини в розумінні Закону не є підставою для відмови в реєстрації кандидата в депутати.
При цьому, із змісту оскарженої постанови № 3 від 01.10.2015 року видно, що вона, всупереч вимогам ч.15 ст.27 Закону України «Про місцеві вибори», не містить мотивації щодо прийнятого рішення з посиланням на обставини, що зумовили розгляд питання на засідання комісії.
Крім цього, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про те, що матеріалами справи підтверджуються доводи позивача про те, що ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 припинили членство в інших організаціях політичних партій, а тому немає перешкод для висунення їх кандидатами в депутати від місцевої організації політичної партії «Громадський рух «Народний контроль» згідно ч.2 ст. 36 Закону України «Про місцеві вибори».
Відносно позовної вимоги про зобов'язання відповідача зареєструвати ОСОБА_2, ОСОБА_3 і ОСОБА_4 кандидатами в депутати до Лановецької міської ради, то судом першої інстанції вірно зазначено, що така позовна вимога підлягає до часткового задоволення, з врахуванням того, що прийняття рішень з питань реєстрації кандидатів у депутати, відповідно до ст. 25 Закону України «Про місцеві вибори», є виключною компетенцією територіальних виборчих комісій.
Враховуючи наведене вище, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що судом першої інстанції повно і об'єктивно встановлено обставини, що мають значення для справи, висновки суду відповідають обставинам справи, постанова суду від 05.10.2015 року винесена із дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому немає підстав для її скасування.
Суд апеляційної інстанції також звертає увагу на те, що апелянтом Лановецькою міською виборчою комісією не було сплачено судовий збір за подання апеляційної скарги на постанову суду від 05.10.2015 року.
Згідно ч.9 ст.172 КАС України, у разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
Ставки сплати судового збору встановлено ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», відповідно до якої за подання, зокрема, апеляційної скарги на рішення суду сплачується 110 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви.
Тому, у зв'язку з несплатою судового збору за подання апеляційної скарги на рішення суду, такий підлягає стягненню з апелянта в дохід Державного бюджету України у розмірі 2679,60 грн..
Керуючись ст.ст. 172, 177, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд -
ухвалив:
Апеляційну скаргу Лановецької міської виборчої комісії Лановецького району Тернопільської області - залишити без задоволення.
Постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 05 жовтня 2015 року в адміністративній справі за позовом Лановецької районної в Тернопільській області організації політичної партії «Громадський рух «Народний контроль» до Лановецької міської виборчої комісії Лановецького району Тернопільської області про скасування постанови, зобов'язання вчинити дії - залишити без змін.
Стягнути з Лановецької міської виборчої комісії Лановецького району Тернопільської області судовий збір у розмірі 2679,60 грн. за реквізитами: отримувач коштів - УДКСУ у Галицькому районі м. Львова, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 38007573, банк отримувача - ГУДКСУ у Львівській області, код банку отримувача (МФО) - 825014, рахунок отримувача - 31219206781004, код класифікації доходів бюджету - 22030001, призначення платежу - судовий збір за подання апеляційної скарги.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
Ухвала остаточна і оскарженню не підлягає.
Головуючий: В.В. Гуляк
Судді: Р.Й. Коваль
Н.М. Судова-Хомюк