УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 жовтня 2015 р. Справа № 876/9944/15
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Дяковича В.П.,
суддів: Іщук Л.П., Онишкевича Т.В.,
за участі секретаря судового засідання Гелецького П.В.,
представників позивача Ковальчук Л.В., Грисюка В.М.,
представників відповідача Алексеєнко А.А., Тимощука Г.А.,
розглянувши в відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Волинської обласної виборчої комісії на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 03 жовтня 2015 року по справі № 803/3562/15 за позовом Волинської обласної організації політичної партії "Наш Край" до Волинської обласної виборчої комісії про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
02.10.2015 року Волинська обласна організація політичної партії "Наш Край" звернулася в суд з позовом, яким просила визнати протиправним рішення Волинської обласної виборчої комісії щодо відмови в реєстрації кандидатів у багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Волинської обласної ради від Волинської обласної організації політичної партії "Наш Край"; скасувати постанову Волинської обласної виборчої комісії №33 від 01 жовтня 2015 року; зобов'язати відповідача зареєструвати кандидатів в депутати у багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Волинської обласної ради від Волинської обласної організації політичної партії "Наш Край".
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 03 жовтня 2015 року адміністративний позов задоволено повністю.
Волинська обласна виборча комісія постанову суду першої інстанції оскаржила, подала апеляційну скаргу, зазначивши, що оскаржувана постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права, висновки суду не відповідають обставинам справи, просить її скасувати та прийняти нову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
В апеляційній скарзі покликається на те, що недотримання вимог частини третьої статті 4 Закону України "Про місцеві вибори" є порушенням порядку висування кандидатів, що згідно пункту першого частини першої статті 46 Закону є достатньою підставою для відмови у реєстрації кандидата у депутати місцевих рад в багатомандатних виборчих округах.
В судовому засіданні представники позивача надали пояснення та заперечили проти доводів апеляційної скарги, а представники відповідача підтримали їх.
Суд, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, вважає за необхідне її відхилити з наступних підстав.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судом встановлено, що Волинська обласна організація політичної партії "Наш Край" зареєстрована як структурне утворення політичної партії 17 серпня 2015 року за №220 Головним територіальним управлінням юстиції у Волинській області, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію структурного утворення політичної партії (а.с.14).
29 вересня 2015 року позивач подав до Волинської обласної виборчої комісії документи для реєстрації кандидатів у багатомандатному виборчому окрузі з виборів до Волинської обласної ради, в т.ч. рішення конференції місцевої організації партії про висування кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Волинської обласної ради від 25 вересня 2015 року (а.с.6-9) та виборчий список кандидатів у депутати (а.с.10-13). Довідкою відповідача від 29 вересня 2015 року підтверджено про подання позивачем повного переліку документів від кандидатів у депутати.
Постановою Волинської обласної виборчої комісії №33 від 01 жовтня 2015 року відмовлено Волинській обласній організації політичної партії "Наш Край" у реєстрації виборчого списку кандидатів у багатомандатному виборчому окрузі до Волинської обласної ради з підстав невідповідності виборчого списку кандидатів у депутати вимогам ч. 3 ст. 4 Закону України «Про місцеві вибори», а саме недотримання представництва осіб однієї статі у виборчих списках кандидатів у депутати місцевих рад у багатомандатних виборчих округах, що має становити не менше 30% загальної кількості кандидатів у виборчому списку. В поставі зазначено, що у виборчому списку кандидатів у депутати від Волинської обласної організації політичної партії "Наш Край" загальна кількість чоловіків становить 25 осіб, що у відсотковому співвідношенні становить 75,76% від загального списку, загальна кількість жінок становить 8 осіб, що у відсотковому співвідношенню становить 24,24% від загального списку (а.с.5).
Суд першої інстанції задовольняючи адміністративний позов виходив з того, що постанова Волинської обласної виборчої комісії від 01 жовтня 2015 року №33 про відмову позивачу у реєстрації виборчого списку кандидатів у депутати є протиправною і підлягає скасуванню, оскільки недотримання вимог ч.3 ст. 4 Закону України «Про місцеві вибори» не є достатньою підставою для відмови у реєстрації кандидатів у депутати місцевих рад у багатомандатних виборчих округах.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
За змістом частини першої статті 36 Закону висування кандидатів у депутати та на посаду сільського, селищного, міського голови, старости місцевою організацією партії відбувається на підставі Закону, статуту політичної партії за рішенням вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у відповідних чергових та/або позачергових, перших виборах, прийнятого після початку виборчого процесу відповідних чергових та/або позачергових, перших виборів.
Територіальна виборча комісія реєструє кандидатів в депутати та на посаду сільського, селищного, міського голови, старости за умов дотримання, зокрема, встановленого Законом порядку висування.
Вичерпний перелік підстав для відмови в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости села, селища, висунутих на місцевих виборах, у тому числі місцевою організацією партії, встановлено частиною першою статті 46 Закону України «Про місцеві вибори».
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Закону України «Про місцеві вибори» територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости в разі:
1) порушення встановленого цим Законом порядку висування кандидата, в тому числі перевищення встановленої частинами третьою - сьомою статті 36 цього Закону кількості кандидатів у депутати, які можуть бути висунуті у відповідному виборчому окрузі або закріплені за ним;
2) відсутності передбачених цим Законом документів для реєстрації особи кандидатом;
3) припинення громадянства України особи;
4) визнання судом особи недієздатною, набрання щодо неї законної сили обвинувальним вироком суду за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину;
5) виявлення територіальною виборчою комісією обставин, за яких особу не може бути обрано депутатом або сільським, селищним, міським головою, старостою відповідно до статті 9 цього Закону;
6) висування кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости від місцевої організації партії, щодо якої центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державної реєстрації юридичних осіб, реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, громадських спілок, інших громадських формувань, прийнято у визначеному Кабінетом Міністрів України порядку рішення про невідповідність її або партії в цілому діяльності, найменування та/або символіки вимогам Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки".
Частиною 2 вказаної статті передбачено, що рішення про відмову в реєстрації кандидата повинно містити вичерпні підстави відмови.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 46 Закону України «Про місцеві вибори», територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости в разі порушення встановленого цим Законом порядку висування кандидата, в тому числі перевищення встановленої частинами третьою - сьомою статті 36 цього Закону кількості кандидатів у депутати, які можуть бути висунуті у відповідному виборчому окрузі або закріплені за ним.
Вичерпний перелік дій які мають бути вчинені в межах висування кандидатів у депутати, чітко регламентовано статтями 35-37 Закону, і такі вимоги не передбачають врахування гендерних квот, як не передбачать цього і інші спеціальні норми VI Закону, які визначають обов'язкові умови висування кандидатів місцевими організаціями партій. Частина 6 статті 36 цього Закону передбачає, що обласна організація партії може висунути виборчий список кандидатів у депутати відповідної обласної ради (із закріпленням не більше ніж по одному кандидату в депутати у територіальному виборчому окрузі по виборах депутатів обласної ради).
Волинська обласна виборча комісія в своїй постанові посилається на положення ч. 3 ст. 4 Закону, згідно з яким представництво осіб однієї статі у виборчих списках кандидатів у депутати місцевих рад у багатомандатних виборчих округах має становити не менше 30% загальної кількості кандидатів у виборчому списку.
Проте, серед передбачених частиною першою статті 46 Закону підстав для відмови в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости села, селища, висунутих на місцевих виборах, указане положення відсутнє.
Таким чином, відмова в реєстрації кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах рад з підстав недотримання положення Закону щодо представництва осіб однієї статі у виборчих списках кандидатів у депутати місцевих рад у багатомандатних виборчих округах на підставі пункту першого частини першої статті 46 Закону не передбачена.
Доводи апеляційної скарги про те, що недотримання вимог частини третьої статті 4 Закону України "Про місцеві вибори" є порушенням порядку висування кандидатів, що на думку апелянта згідно пункту першого частини першої статті 46 Закону є достатньою підставою для відмови у реєстрації кандидата у депутати місцевих рад в багатомандатних виборчих округах, є безпідставними, з огляду на те, що вичерпний перелік дій які мають бути вчинені в межах висування кандидатів у депутати, чітко регламентовано статтями 35-37 Закону, і такі вимоги не передбачають врахування гендерних квот, як не передбачать цього і інші спеціальні норми VI Закону, які визначають обов'язкові умови висування кандидатів місцевими організаціями партій.
При цьому, слід зазначити, що частина третя статті 4 Закону України "Про місцеві вибори" є вимогою, що адресована політичним партіям, механізм реалізації та відповідальність за невиконання якої передбачено Законом України "Про політичні партії в Україні".
Зокрема, Законом України "Про місцеві вибори" у новій редакції, згідно перехідних положень, було внесено зміни до статті 8 Закону України "Про політичні партії в Україні", де пунктом першим частини першої передбачено обов'язок політичних партій у статуті передбачити розмір гендерних квот у виборчому списку кандидатів у депутати місцевих рад в багатомандатних виборчих округах.
Отже, недотримання вказаних вимог не може розглядатись як підстава для відмови реєстрації кандидата у депутати за Законом України "Про місцеві вибори".
Крім того, відповідно до ч.1 ст. 1 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" Комісія є постійно діючим колегіальним державним органом, який діє на підставі Конституції України, цього та інших законів України і наділений повноваженнями щодо організації підготовки і проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, всеукраїнського і місцевих референдумів в порядку та в межах, встановлених цим та іншими законами України.
Згідно з статтею 21 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" до повноважень, Комісії віднесено, зокрема, організацію підготовки і проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад, сільських, селищних, міських голів; здійснення контролю за організацією підготовки і проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад, сільських, селищних, міських голів; здійснення контролю за дотриманням виборчого законодавства України, забезпечення його однакового застосування на всій території України під час підготовки і проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад, сільських, селищних, міських голів.
Частиною другою статті 16 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" визначено, що Комісія у разі необхідності може за власною ініціативою розглянути та прийняти у встановленому цим Законом порядку рішення стосовно надання виборчим комісіям, комісіям з референдумів роз'яснень і рекомендацій щодо застосування законодавства України про вибори та референдуми.
Рішення Комісії, прийняте в межах її повноважень, є обов'язковим для виконання всіма суб'єктами відповідного виборчого процесу чи процесу референдуму, в тому числі відповідними виборчими комісіями і комісіями з референдумів нижчого рівня, а також органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами, організаціями усіх форм власності та громадянами України (частина перша статті 13 Закону України "Про Центральну виборчу комісію").
23 вересня 2015 року Центральна виборча комісія прийняла постанову № 362 якою затвердила Роз'яснення.
Пунктами 3, 4 Роз'яснення визначено "Вичерпний перелік підстав для відмови в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости села, селища, висунутих на місцевих виборах, у тому числі місцевою організацією партії, встановлено частиною першою статті 46 Закону... Згідно з частиною третьою статті 4 Закону представництво осіб однієї статі у виборчих списках кандидатів у депутати місцевих рад у багатомандатних виборчих округах має становити не менше 30 відсотків загальної кількості кандидатів у виборчому списку. Разом з тим, серед передбачених частиною першою статті 46 Закону підстав для відмови в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости села, селища, висунутих на місцевих виборах, указане положення відсутнє.
З огляду на це відмова в реєстрації кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах рад з підстав недотримання положення Закону щодо представництва осіб однієї статі у виборчих списках кандидатів у депутати місцевих рад у багатомандатних виборчих округах на підставі п.1 ч. 1 ст. 46 Закону не допускається.
Дана позиція висловлена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 02 жовтня 2015 року у справі №875/37/15.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що постанова Волинської обласної виборчої комісії від 01 жовтня 2015 року №33 про відмову позивачу у реєстрації виборчого списку кандидатів у депутати є протиправною і підлягає скасуванню, оскільки недотримання вимог ч.3 ст. 4 Закону України «Про місцеві вибори» не є достатньою підставою для відмови у реєстрації кандидатів у депутати місцевих рад у багатомандатних виборчих округах.
Відповідно до ч. 1 ст. 177 КАС України суд, установивши порушення законодавства про вибори чи референдум, визначає у рішенні спосіб захисту порушених прав та інтересів, а також порядок усунення усіх наслідків цих порушень відповідно до закону або приймає інше передбачене законом рішення.
Частиною 1 статті 38 Закону України «Про місцеві вибори» передбачено обов'язок територіальної виборчої комісії зареєструвати кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі по виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, у тому числі міст Києва та Севастополя, районної у місті ради, включених до виборчого списку кандидатів у депутати місцевої організації партії, за умови отримання необхідних, визначених даною нормою, документів.
З врахуванням того, що позивачем подано визначені ч. 1 ст. 38 Закону України «Про місцеві вибори» документи, суд першої інстанції дійшов до правильного висновку, що наявні всі підстави для реєстрації кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі до Волинської обласної ради 25 жовтня 2015 року, включених до виборчого списку Волинської обласної організації політичної партії "Наш Край".
Згідно з частиною дев'ятою статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом. Аналогічні вимоги встановлені при подані апеляційної скарги.
Ставки сплати судового збору встановлено частиною другою статті 4 Закону України "Про судовий збір", відповідно до якої за подання зокрема апеляційної скарги на рішення суду 110 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем до апеляційної скарги не додано документу про сплату судового збору та не сплачено судовий збір на момент вирішення справи.
Враховуючи викладене, у зв'язку з несплатою судового збору за подання апеляційної скарги на рішення суду, такий підлягає стягненню з відповідача в дохід Державного бюджету України за подання апеляційної скарги у розмірі 2 679 грн. 60 коп..
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дір бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Отже, колегія суддів приходить до переконання, що суд першої інстанції дійшов до вірних висновків, приймаючи рішення по суті спірних правовідносин.
За наведених обставин колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та прийняв постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, тому оскаржувану постанову слід залишити без змін.
Керуючись ст. ст. 160, 172, 177, 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. ст. 206, 254 КАС України, суд -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Волинської обласної виборчої комісії - залишити без задоволення, а постанову Волинського окружного адміністративного суду від 03 жовтня 2015 року по справі № 803/3562/15- залишити без змін.
Стягнути з Волинської обласної виборчої комісії судовий збір за подання апеляційної скарги на постанову суду у розмірі 2 679 грн. 60 коп. за реквізитами: отримувач коштів - УДКСУ у Галицькому районі м. Львова, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 38007573, банк отримувача - ГУДКСУ у Львівській області, код банку отримувача (МФО) - 825014, рахунок отримувача - 31219206781004, код класифікації доходів бюджету - 22030001, призначення платежу - судовий збір за подання апеляційної скарги.
Ухвала є остаточною і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя В.П. Дякович
Судді Л.П. Іщук
Т.В. Онишкевич