Ухвала суду № 52142947, 08.10.2015, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.10.2015
Номер справи
809/4165/15
Номер документу
52142947
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 жовтня 2015 р. Справа № 876/10021/15

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Шинкар Т.І.,

суддів Пліша М.А.,

Ільчишин Н.В.,

з участю секретаря судового засідання Малетич М.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Івано-Франківської обласної організації Політичної партії «Об'єднання «Самопоміч» на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05 жовтня 2015 року у справі №809/4165/15 за позовом Івано-Франківської обласної організації Політичної партії «Об'єднання «Самопоміч» до Івано-Франківської обласної виборчої комісії, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору Івано-Франківська обласна організація «Громадський рух «Народний контроль»; Івано-Франківська обласна організація «Радикальна партія Олега Ляшка»; Івано-Франківська обласна організація Політичної партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність»; Івано-Франківська обласна організація Всеукраїнського об'єднання «Свобода»; Івано-Франківська обласна організація Політичної партії «Наш край»; Івано-Франківська крайова організація «Народний Рух України»; Івано-Франківська обласна організація Політичної партії «Громадянська позиція»; Івано-Франківська обласна організація «Українська народна партія» про визнання постанов № 6 від 30.09.2015 року та № 7 від 02.10.2015 року в частині незаконними та їх скасування,-

В С Т А Н О В И В:

03.10.2015р. Івано-Франківська обласна організація Політичної партії «Об'єднання «Самопоміч» звернулась в суд з позовом до Івано-Франківської обласної виборчої комісії, просила визнати постанову Івано-Франківської обласної виборчої комісії №6 від 30 вересня 2015 року в частині реєстрації виборчого списку кандидатів у депутати Івано-Франківської обласної ради від Івано-Франківської обласної організації «Громадський рух «Народний контроль»; Івано-Франківської обласної організації «Радикальна партія Олега Ляшка»; Івано-Франківської обласної організації Політичної партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність»; Івано-Франківської обласної організації Всеукраїнського об'єднання «Свобода»; Івано-Франківської обласної організації Політичної партії «Наш край» незаконною та скасувати її в цій же ж частині; визнати Постанову Івано-Франківської виборчої комісії №7 від 02 жовтня 2015 року в частині реєстрації виборчого списку кандидатів у депутати Івано-Франківської обласної ради від Івано-Франківської крайової організації «Народний Рух України»; Івано-Франківської обласної організації Політичної партії «Громадянська позиція»; Івано-Франківської обласної організації «Українська народна партія» незаконною та скасувати її в цій же ж частині.

Позовні вимоги мотивовані тим, що постановами №6 від 30.09.2015 року та №7 від 02.10.2015 року Івано-Франківською обласною виборчою комісією зареєстровано виборчі списки місцевих утворень політичних партій, в яких не було дотримано вимог чинного законодавства України встановленого частиною 3 статті 4, частиною 1 статті 37 Закону країни «Про місцеві вибори», пункту 10 статті 8 Закону України «Про політичні партії» та порушено встановлений порядок висування кандидатів у депутати: недотримання розміру квот, що визначає мінімальний рівень представництва жінок і чоловіків у виборчому списку кандидатів у депутати Івано-Франківської обласної ради.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04.10.2015р. в порядку ст.53 КАС України залучено до розгляду справи Івано-Франківську обласну організацію «Громадський рух «Народний контроль»; Івано-Франківську обласну організацію «Радикальна партія Олега Ляшка»; Івано-Франківську обласну організацію Політичної партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність»; Івано-Франківську обласну організацію Всеукраїнського об'єднання «Свобода»; Івано-Франківську обласну організацію Політичної партії «Наш край»; Івано-Франківську крайову організацію «Народний Рух України»; Івано-Франківську обласну організацію Політичної партії «Громадянська позиція»; Івано-Франківську обласну організацію «Українська народна партія» як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05.10.2015р. провадження в адміністративній справі в частині позовних вимог про визнання незаконною та скасування постанови №7 від 02.10.2015 року в частині реєстрації виборчого списку кандидатів у депутати Івано-Франківської обласної ради від Івано-Франківської крайової організації «Народний Рух України» закрито.

Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05.10.2015р. в задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції Івано-Франківська обласна організація Політичної партії «Об'єднання «Самопоміч» подала апеляційну скаргу, просить скасувати постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05.10.2015р. та прийняти нову, якою позов задовольнити. Апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що судом першої інстанції порушено норми чинного законодавства. Оскаржуваними Постановами зареєстровано кандидати у депутати Івано-Франківської обласної ради згідно виборчих списків, в яких допущено порушення закону щодо гендерного представництва (квоти). Якщо гендерна норма представництва в розмірі тридцяти відсотків між кандидатами в депутати виборчого списку, які висунуті відповідною місцевою організацією політичної партії не дотримана, то це є підставою для відмови в реєстрації згідно п.1 ч.1 ст.46 Закон України «Про місцеві вибори». Вказує, що жодна з Івано-Франківських обласних організацій політичних партій не могла б бути зареєстрованою в тому випадку, якщо статут відповідної політичної партії містив норми, які суперечать чинному законодавству України або ж не містив відомостей, включення яких до статуту політичної партії передбачено імперативними нормами чинного законодавства України. На відповідача покладено обов'язок щодо здійснення контролю за порядком висування кандидатів місцевими організаціями політичних партій.

В судовому засіданні представник апелянта апеляційну скаргу підтримав та просив її задовольнити, інші учасники в судове засідання повноважних представників не забезпечили, належним чином повідомленні про розгляд справи, що у відповідності до ч.4 ст.196 КАС України не перешкоджає судовому розгляду справи.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи, доводи апеляційної скарги та пояснення апелянта в їх сукупності колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що Постановою №6 від 30.09.2015р. Івано-Франківської обласної виборчої комісії зареєстровані кандидати в депутати Івано-Франківської обласної ради від Івано-Франківських обласних організацій: політичної партії «Укроп», політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина», політичної партії «Наш край», «Радикальної партії Олега Ляшка», політичної партії «Об'єднання «Самопоміч», політичної партії «Українська Галицька партія», політичної партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність», Івано-Франківської регіональної організації політичної партії «Опозиційний блок» та від Івано-Франківської обласної організації Всеукраїнського об'єднання «Свобода».

Постановою №7 від 02.10.2015р. Івано-Франківської обласної виборчої комісії зареєстровані кандидати в депутати Івано-Франківської обласної ради від Івано-Франківських обласних організацій: політичної партії «Соціалісти», політичної партії «Громадянська позиція», «Українська народна партія», обласної партійної організації партії «Воля» у Івано-Франківській області та Івано-Франківської крайової організації «Народного руху України», крім кандидатів в депутати ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 щодо яких відсутні передбачені Законом України «Про місцеві вибори» документи для реєстрації особи кандидата.

Вважаючи, що при прийнятті вказаних постанов порушено порядок реєстрації в багатомандатному виборчому окрузі кандидатів в депутати до Івано-Франківської обласної ради та наявність визначених пунктом 1 частини 1 статті 46 Закону України «Про місцеві вибори» підстав для відмови в здійсненні такої реєстрації у зв'язку з порушенням порядку висування кандидатів у депутати місцевими організаціями партій, Івано-Франківська обласна організація Політичної партії «Об'єднання «Самопоміч» звернулась із позовом до суду.

Перевіряючи законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції, колегія суддів виходить з наступного.

Частиною 1 статті 36 Закону України «Про місцеві вибори» встановлено, що висування кандидатів у депутати місцевою організацією партії відбувається на підставі цього Закону, статуту політичної партії за рішенням вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у відповідних виборах, прийнятого після початку виборчого процесу відповідних виборів.

Частиною 1 статті 37 Закону України «Про місцеві вибори» передбачено, що висування кандидатів місцевою організацією партії проводиться на зборах (конференціях) цієї організації, які проводяться в порядку, передбаченому статутом партії.

Вичерпний перелік підстав для відмови в реєстрації кандидата в депутати, висунутого на місцевих виборах, у тому числі місцевою організацією партії, встановлено частиною першою статті 46 Закону України «Про місцеві вибори».

Згідно з частиною третьою статті 4 Закону «Про місцеві вибори» представництво осіб однієї статі у виборчих списках кандидатів у депутати місцевих рад у багатомандатних виборчих округах має становити не менше 30 відсотків загальної кількості кандидатів у виборчому списку.

Проте, серед передбачених ч.1 ст.46 Закону «Про місцеві вибори» підстав для відмови в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости села, селища, висунутих на місцевих виборах, указане положення відсутнє.

Таким чином, відмова в реєстрації кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах рад з підстав недотримання положення Закону щодо представництва осіб однієї статі у виборчих списках кандидатів у депутати місцевих рад у багатомандатних виборчих округах на підставі пункту першого частини першої статті 46 Закону не передбачена.

Порушення порядку висування кандидатів без врахування розміру квот представництва осіб однієї статі у виборчих списках, що на думку позивача є достатньою підставою для відмови у реєстрації кандидата в депутати обласної ради колегія суддів вважає помилковим з огляду на те, що вичерпний перелік дій, які мають бути вчинені в межах висування кандидатів у депутати чітко регламентовано статтями 35-37 Закону України «Про місцеві вибори» і такі вимоги не передбачають врахування гендерних квот, як не передбачать цього і інші спеціальні норми Розділу VI Закону, які визначають обов'язкові умови висування кандидатів місцевими організаціями партій.

Колегія суддів зазначає, що ч.3 ст.4 Закону України «Про місцеві вибори» є вимогою, що адресована політичним партіям, механізм реалізації та відповідальність за невиконання якої передбачена Законом України «Про політичні партії в Україні».

Так, Законом України «Про місцеві вибори» в новій редакції, згідно Перехідних положень внесено зміни до ст.8 Закону України «Про політичні партії в Україні», де п.1 ч.1 передбачено обов'язок політичних партій у статуті передбачити розмір гендерних квот у виборчому списку кандидатів у депутати місцевих рад в багатомандатних виборчих округах.

Проте недотримання вказаних вимог не може розглядатись як підстава для відмови в реєстрації кандидатів у депутати за Законом України «Про місцеві вибори».

Водночас, до повноважень відповідача не віднесено здійснення дій щодо перевірки на відповідність статутів політичних партій вимогам Закону України «Про політичні партії в Україні», в тому числі вимогам пункту 10 статті 8 цього Закону.

Крім того, відповідно до ч.1 ст. 1 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» Комісія є постійно діючим колегіальним державним органом, який діє на підставі Конституції України, цього та інших законів України і наділений повноваженнями щодо організації підготовки і проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, всеукраїнського і місцевих референдумів в порядку та в межах, встановлених цим та іншими законами України.

Частиною другою статті 16 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» визначено, що Комісія у разі необхідності може за власною ініціативою розглянути та прийняти у встановленому цим Законом порядку рішення стосовно надання виборчим комісіям, комісіям з референдумів роз'яснень і рекомендацій щодо застосування законодавства України про вибори та референдуми.

Рішення Комісії, прийняте в межах її повноважень, є обов'язковим для виконання всіма суб'єктами відповідного виборчого процесу чи процесу референдуму, в тому числі відповідними виборчими комісіями і комісіями з референдумів нижчого рівня, а також органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами, організаціями усіх форм власності та громадянами України (частина перша статті 13 Закону України «Про Центральну виборчу комісію»).

23 вересня 2015 року Центральна виборча комісія прийняла постанову № 362 якою затвердила Роз'яснення.

Пунктами 3, 4 Роз'яснення визначено, що «вичерпний перелік підстав для відмови в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости села, селища, висунутих на місцевих виборах, у тому числі місцевою організацією партії, встановлено частиною першою статті 46 Закону. Згідно з частиною третьою статті 4 Закону представництво осіб однієї статі у виборчих списках кандидатів у депутати місцевих рад у багатомандатних виборчих округах має становити не менше 30 відсотків загальної кількості кандидатів у виборчому списку. Разом з тим, серед передбачених частиною першою статті 46 Закону підстав для відмови в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости села, селища, висунутих на місцевих виборах, указане положення відсутнє. З огляду на це відмова в реєстрації кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах рад з підстав недотримання положення Закону щодо представництва осіб однієї статі у виборчих списках кандидатів у депутати місцевих рад у багатомандатних виборчих округах на підставі п.1 ч. 1 ст. 46 Закону не допускається.»

Слід зазначити, що Вищий адміністративний суд України 02 жовтня 2015 року у справі №875/37/15 за наслідками перегляду апеляційної скарги погодився з висновками викладеними в постанові Київського апеляційного адміністративного суду від 30.09.2015р., якою в задоволенні позову щодо визнання протиправними та скасування пунктів 3 та 4 вищезгаданого Роз'яснення ЦВК відмовлено, та зазначив, що саме такий порядок правозастосування, який передбачений у пунктах 3, 4 Роз'яснення, відповідає змісту положення Закону і волі законодавця та не суперечать вимогам ч.3 ст.4 Закону України «Про місцеві вибори».

Частиною 2 ст.19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що при проведенні реєстрації виборчих списків кандидатів у депутати до Івано-Франківської обласної ради згідно оскаржуваних постанов були дотримані вимог Закону України «Про місцеві вибори», роз'яснення Центральної виборчої комісії, затверджені постановою №362 від 23.09.2015 року, а також вимоги частини 2 статті 19 Конституції України.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст.159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Згідно ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду першої інстанції без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З огляду на викладене, колегія суддів приходить до переконання, що суд першої інстанції, вирішуючи даний публічно-правовий спір, правильно встановив фактичні обставини справи та дав їм належну правову оцінку. Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, а тому апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 160, 172, 177, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Івано-Франківської обласної організації Політичної партії «Об'єднання «Самопоміч» залишити без задоволення, а постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05 жовтня 2015 року у справі №809/4165/15 - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, є остаточною та касаційному оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя Т.І. Шинкар

Судді М.А. Пліш

Н.В. Ільчишин