ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 вересня 2015 року м. Київ К/800/39289/14
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Головчук С.В. (суддя-доповідач), Ліпського Д.В., Стародуба О.П.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Центру надання послуг, пов'язаних з використанням транспортних засобів м. Житомира Управління Державної автомобільної інспекції Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області
на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 04 березня 2014 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 18 червня 2014 року
у справі за позовом ОСОБА_4 до Центру надання послуг, пов'язаних з використанням транспортних засобів м. Житомира Управління Державної автомобільної інспекції Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області (далі - Центр надання послуг), третя особа - Приватне науково-технологічне підприємство (далі - ПНТП) «Надія-Алком», про визнання необґрунтованою відмову та зобов'язання вчинити дії,
в с т а н о в и л а:
У грудні 2013 року ОСОБА_4 звернувся до суду з цим позовом, в якому просив визнати необґрунтованою відмову Центру надання послуг в реєстрації номерних знаків НОМЕР_1 за автомобілем ВАЗ 2106 фірмі ПНТП «Надія-Алкон» та зобов'язати відповідача провести перереєстрацію переданого ним в статутний капітал ПНТП «Надія-Алкон» автомобіля ВАЗ 2106 з номерним знаком НОМЕР_1.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 04 березня 2014 року, яку залишено без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 18 червня 2014 року, позов задоволено. Визнано протиправною відмову Центру надання послуг в реєстрації номерних знаків НОМЕР_1 за автомобілем ВАЗ 2106 ПНТП «Надія-Алклом». Зобов'язано Центр надання послуг провести перереєстрацію номерних знаків НОМЕР_1 на автомобіль ВАЗ 2106 за ПНТП «Надія-Алклом».
У касаційній скарзі Центр надання послуг порушує питання про скасування рішень судів першої та апеляційної інстанцій і ухвалення нового рішення про відмову у задоволенні позову, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального і процесуального права.
Перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.
Судами встановлено, що ОСОБА_4 є власником автомобіля ВАЗ 2106 1982 року випуску реєстраційний номер НОМЕР_1, що підтверджується копією свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_2 та квитанцією № 248 від 21 квітня 2010 року про оплату вартості номерного знака.
Крім того, ОСОБА_4 є єдиним власником (учасником) ПНТП «Надія-Алкон».
Позивач передав, належний йому на праві власності, автомобіль марки ВАЗ 2106 реєстраційний номер НОМЕР_1 до статутного капіталу ПНТП «Надія-Алкон», що підтверджується копією зазначеного рішення та статуту підприємства.
22 листопада 2013 року ОСОБА_4 звернувся до Центру надання послуг із заявою про проведення державної реєстрації автомобіля ВАЗ 2106 реєстраційний номер НОМЕР_1 за ПНТП «Надія-Алкон».
Відповідач листом від 06 грудня 2013 року № 916 повідомив, що у відповідності до пункту 5.2 Інструкції про порядок здійснення підрозділами Державтоінспекції МВС України державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них, затвердженої наказом МВС України від 11 серпня 2011 року № 379 зі змінами, внесеними наказом від 26 листопада 2012 року № 1082, номерні знаки легкових автомобілів, виготовлені відповідно до вимог державних стандартів, які мають комбінацію з чотирьох однакових цифр і в межах від 0001 до 0009, які здані до підрозділу Державтоінспекції МВС України без надання власником такого транспортного засобу письмової заяви про їх зберігання, знищуються в установленому законодавством порядку, а в разі надходження заяви про отримання такого номерного знака від іншого власника транспортного засобу виготовляються як нові та видаються відповідно до вимог чинного законодавства. Тому, перереєстрація автомобіля ВАЗ 2106 та номерних знаків НОМЕР_1 за юридичною особою ПНТП «Надія-Алкон», тобто за новим власником, може бути проведена лише при сплаті вартості номерних знаків легкових автомобілів згідно сум, вказаних в додатку до пункту 1 наказу МВС України від 29 жовтня 2007 року № 432. Тобто, відповідач вказаним листом фактично відмовив провести перереєстрацію зазначеного транспортного засобу за ПНТП «Надія-Алкон».
Задовольняючи позовні вимоги, суди виходили з наступного.
Відповідно до частин 1, 2 статті 34 Закону України «Про дорожній рух» державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов'язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків. Державний облік зареєстрованих транспортних засобів включає в себе процес реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про зареєстровані транспортні засоби та їх власників.
Згідно із частинами 9, 10 цієї статті власники транспортних засобів та особи, які використовують їх на законних підставах, зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) належні їм транспортні засоби протягом десяти діб після придбання, митного оформлення, одержання транспортних засобів або виникнення обставин, що потребують внесення змін до реєстраційних документів.
На транспортні засоби оформляються та видаються реєстраційні документи, зразки яких затверджуються Кабінетом Міністрів України, та закріплюються номерні знаки, які відповідають вимогам стандартів. Закупівля за державні кошти бланків реєстраційних документів та номерних знаків для транспортних засобів здійснюється відповідно до вимог законодавства тими органами, на які покладений обов'язок щодо їх реєстрації.
Статтею 52-1 Закону України «Про дорожній рух» встановлено, що до повноважень Міністерства внутрішніх справ України у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху належать, зокрема, здійснення державної реєстрації та обліку транспортних засобів.
Порядок здійснення підрозділами Державтоінспекції МВС державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них, визначений в Інструкції, яка затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11 серпня 2010 року № 379, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 січня 2011 року за №123/18861 (далі - Інструкція).
Відповідно до пункту 1.1 Інструкції реєстрація (перереєстрація), зняття з обліку транспортних засобів (далі - ТЗ) здійснюється центрами надання послуг, пов'язаних з використанням автотранспортних засобів (далі - Центри).
Згідно із пунктом 4.8 перереєстрація ТЗ у разі зміни їх власників проводиться на підставі документів, що підтверджують правомірність придбання ТЗ. Зняття з обліку таких ТЗ не проводиться. Попередньо видані свідоцтва про реєстрацію ТЗ (технічні паспорти) вилучаються та долучаються до матеріалів перереєстрації.
Пунктом 5.2 Інструкції визначено, що номерні знаки, які були закріплені за ТЗ, вилучаються, про що робиться відповідна відмітка на заяві.
За письмовою заявою власника ТЗ (додаток 12) або уповноваженої ним особи на вказаний у заяві термін номерні знаки, які були закріплені за цим ТЗ і відповідають діючим стандартам, приймаються на зберігання Центром, яке проводило зняття з обліку ТЗ, за умови внесення плати за їх зберігання відповідно до вимог пункту 3.5 глави 3 цієї Інструкції. Зазначені номерні знаки за зверненням їх власника перезакріплюються за іншими придбаними ними транспортними засобами або за транспортними засобами інших власників.
Враховуючи, що ОСОБА_4 є єдиним власником ПНТП «Надія-Алкон» та відповідно до гарантій права власності, визначених статтями 22, 41, 64 Конституції України, суди дійшли обґрунтованого висновку, що відмова Центру надання послуг в реєстрації номерних знаків НОМЕР_1 за ПНТП «Надія-Алкон» є протиправною.
Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом норм матеріального чи процесуального права, що призвело або могло призвести до неправильного вирішення спору.
Відповідно до частини 1 статті 224 КАС України, якщо суд не допустив порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні оскаржуваного судового рішення, то суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу Центру надання послуг, пов'язаних з використанням транспортних засобів м. Житомира Управління Державної автомобільної інспекції Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 04 березня 2014 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 18 червня 2014 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та оскарженню не підлягає.
Судді С.В. Головчук Д.В. Ліпський О.П. Стародуб