КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 вересня 2015 року 810/3824/15
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Василенко Г.Ю., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Фастівського міськрайонного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення незаконно одержаної допомоги по безробіттю,
в с т а н о в и в:
Фастівський міськрайонний центр зайнятості звернувся до Київського окружного адміністративного суду із позовом до ОСОБА_1, в якому просить стягнути з відповідача кошти у розмірі 2828,90 грн.
Позов обґрунтовано тим, що Фастівським міськрайонним центром зайнятості зареєстровано ОСОБА_1 як таку, що шукає роботу, надано статус безробітної та розпочато виплату по безробіттю. Проте, в результаті обміну інформацією з державною податковою адміністрацією, позивачу стало відомо, що відповідачем за період перебування на обліку як безробітна, отримано доходи на ПП «Ден». Таким чином, відповідач, приховавши факт своєї праці, незаконно отримала допомогу по безробіттю на загальну суму 2828,90 грн. Однак, на момент подачі позову сума боргу відповідачем повністю добровільно не погашена. Виходячи з цього позивач просить стягнути заборгованість у розмірі 2828,90 грн.
Позивач в судове засідання не прибув, надав заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Відповідач письмових заперечень на позов не надав, в судове засідання не прибув, надав заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч.4 ст.122 КАС України, особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Законами України "Про зайнятість населення" від 01.03.1991 № 803-ХІІ (далі по тексту - Закон № 803-ХІІ) та "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02.03.2000 № 1533-ІІІ (далі по тексту - Закон № 1533-ІІІ) встановлено правовий статус центрів зайнятості, безробітних, умови надання статусу безробітного та їх соціальний захист.
Згідно із ст. 12 Закону № 1533-ІІІ виконавча дирекція Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття контролює правильність витрат за страхуванням на випадок безробіття, проводить розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики, Пенсійним фондом України за погодженням з правлінням Фонду. Пунктом 3 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Державної податкової адміністрації України від 13 лютого 2009 року № 60/62 (далі по тексту - Порядок), обов'язок розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення виконують районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості, на які покладено виконання функцій робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, за місцем реєстрації роботодавця як платника внесків на загальнообов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття. Таким чином, з вищевикладеного слідує, що Фастівський міськрайонний центр зайнятості має право проводити перевірки достовірності страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення, приймати відповідні рішення за результатами перевірок та звертатись до адміністративного суду з позовом про повернення коштів матеріального забезпечення.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернулась до Фастівського міськрайонного центру зайнятості із заявою від 20.11.2014 р., в якій просила надати їй статус безробітної та встановити виплату допомоги по безробіттю відповідно до Закону України "Про зайнятість населення" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття". Також відповідач була під розпис ознайомлена з інформацією, що у разі отримання допомоги по безробіттю незаконним шляхом (працевлаштування, отримання заробітної плати, доходу, пенсії та в інших випадках) ця сума буде стягнута в судовому порядку. Крім того, центрами зайнятості здійснюється звірка даних наданих безробітними з інформацією Пенсійного фонду та податкової інспекції.
Як вбачається з матеріалів справи Фастівським міськрайонним центром зайнятості проведено перевірку гр. ОСОБА_1 щодо достовірності даних та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" за результатами якої складено Акт №12 від 02.07.2015.
За даними звірки Фастівського міськрайонного центру зайнятості з державною податковою адміністрацією, позивачу стало відомо, що відповідачем за період перебування на обліку як безробітної, отримано в IV кварталі 2014 року доходи на ПП «Ден», що підтверджується договорами про надання послуг03.12.2014, 01.01.2015, 01.04.2015.
Відповідно до ст. 2 Закону № 803-ХІІ безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Згідно із ст. 6 Закону № 1533-ІІІ право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття (далі по тексту - забезпечення) та соціальні послуги мають застраховані особи, а також незастраховані особи, які вперше шукають роботу, інші незастраховані особи у разі їх реєстрації в установленому порядку як безробітних. Порядок реєстрації осіб як безробітних та умови надання їм забезпечення встановлені розділом V Закону № 1533-ІІІ.
Відповідно до п. 2, 3 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02.03.2000 р. N 1533-III, застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Таким чином, ОСОБА_1 перебуваючи в трудових відносинах з товариством не мала права на отримання допомоги по безробіттю, з 03.12.2014 року по 14.04.2015 року отримала таку грошову допомогу безпідставно, оскільки вже відносилась до категорії зайнятого населення.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що сума боргу відповідача з повернення коштів матеріального забезпечення у розмірі 2828,90 грн., яка залишилась непогашеною, підлягає стягненню.
Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь Фастівського міськрайонного центру зайнятості заборгованість у сумі 2828 (дві тисячі вісімсот двадцять вісім) грн. 90 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Василенко Г.Ю.