233 № 224/4402/13-а
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06.10.2015 м. Костянтинівка
Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області в складі:
головуючого судді Котормуса Т.І.;
за участі секретаря судового засідання Циганенко Ю.О.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні подання відділу Державної виконавчої служби Дебальцевського міського управління юстиції, за участю заінтересованих осіб ОСОБА_1, Управління праці та соціального захисту населення Дебальцевської міської ради, про зміну способу і порядку виконання рішення суду,
ВСТАНОВИВ:
14.06.2014 року до Дебальцевського міського суду Донецької області надійшло подання відділу Державної виконавчої служби Дебальцевського міського управління юстиції про зміну способу і порядку виконання постанови Дебальцевського міського суду Донецької області від 14.01.2014 року по справі №224/4402/13-а.
Без ухвалення окремого процесуального документу адміністративну справу №224/4402/13-а разом із поданням 21.05.2015 року було передано на розгляд до Олександрівського районного суду Донецької області.
Відповідно до ухвали Олександрівського районного суду Донецької області від 28.05.2015 року зазначену справу разом із поданням передано на розгляд до Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області.
Враховуючи те, що в теперішній час неможливо утворити той склад суду, що розглянув справу по суті, для забезпечення гарантованого Конституцією України та Законами України доступу до правосуддя, враховуючи те, що відповідно до Закону України «Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у звязку з проведенням антитерористичної операції» №1632-VІІ від 12.08.2014 року та Розпорядження Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №19/о/38-15 від 27.03.2015 року підсудність справ Дебальцевського міського суду Донецької області передано Костянтинівському міськрайонному суду Донецької області, суд вважає, що заява про зміну способу і порядку виконання постанови Дебальцевського міського суду Донецької області від 14.01.2014 року по справі 224/4402/13-а може бути розглянута Костянтинівським міськрайонним судом Донецької області.
В обґрунтування заявлених вимог заявник посилався на те, що на виконанні у ВДВС Дебальцевського міського управління юстиції перебуває виконавче провадження з примусового виконання виконавчого документу № 224/4402/13-а, виданого 28.04.2014 року Дебальцевським міським судом Донецької області про зобов'язання УСЗН Дебальцевської міської ради здійснити нарахування та виплату за рахунок коштів державного бюджету на користь ОСОБА_1 державну допомогу по догляду за дитиною. Зазначає, що відповідно до постанови КМУ від 03.08.2011р № 845 «Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевого бюджетів або бюджетних установ» функції безспірного списання коштів з рахунків боржника покладено виключно на органи Казначейства на підставі виконавчих документів про стягнення коштів. УСЗН Дебальцевської міської ради 08.05.2014 року здійснено нарахування ОСОБА_1 за рахунок коштів державного бюджету державну допомогу по догляду за дитиною ОСОБА_2. ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення ним трирічного віку відповідно до положення ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 01.06.2013 року по 30.11.2013 року, з урахуванням фактичних виплат, яка складає 5052,00 грн. Просить змінити спосіб і порядок виконання згаданого вище рішення суду, постановивши рішення про стягнення з УСЗН Дебальцевської міської ради на користь ОСОБА_1 державної дороги у нарахованому розмірі.
Представник ВДВС Дебальцевського міського управління юстиції, представник УСЗН Дебальцевської міської ради та ОСОБА_1 повідомлялись про час та місце судового слухання, однак як видно із листа УДППЗ "Укрпошта" від 11.08.2014р. №01/3-3009 на даний час призупинено приймання для пересилання поштових відправлень на адресу населеного пункту м. Дебальцеве у звязку із проведенням бойових дій
В судове засідання представник ВДВС Дебальцевського МУЮ не зявився, про причини неявки суд не повідомив.
В судове засідання представник УСЗН Дебальцівської міської ради не зявився, однак надав суду заяву про розгляд справи без його участі (а.с. 68).
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання також не зявилась, однак надала суду заяву, в якій зазначила, що подання ВДВС підтримує, справу просить розглядати без її участі (а.с. 64).
Враховуючи, що відповідно до ч. 2 ст. 263 КАС України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду, а судом вжиті всі можливі заходи для повідомлення учасників судового процесу про день та час розгляду справи, то суд дійшов до висновку, про можливість розгляду подання без участі осіб, які беруть участь у справі.
Дослідивши матеріали цивільної справи у їх сукупності та взаємозвязку, суд встановив наступні обставини справи та відповідні до них правовідносини.
Постановою Дебальцевського міськрайонного суду Донецької області від 14.01.2014 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 20.03.2014 року, зобовязано УСЗН Дебальцевської міської ради здійснити нарахування та виплату за рахунок коштів Державного бюджету на користь ОСОБА_1 державну допомогу по догляду за дитиною ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, до досягнення ним трирічного віку відповідно до положень ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 01.06.2013 року по 30.11.2013 року з урахуванням фактичних виплат, у зв'язку з чим судом був виданий виконавчий лист №224/4402/13-а.
До подання долучено копію листа УСЗН Дебальцевської міської ради №20/08-2393 від 08.05.2014 року, з якого вбачається, що діяльність управління соціального захисту населення у частині забезпечення функцій головного розпорядника бюджетних коштів регламентується Бюджетним кодексом України. Відповідно до статті 20 Бюджетного кодексу України на 2014 рік визначена бюджетна програма "Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку" (КТКВК 090303, КЕКВ 2730). У процесі виконання бюджетних програм управління соціального захисту населення забезпечує цільове та ефективне використання бюджетних коштів у межах, визначених бюджетних призначень за напрямами використання бюджетних коштів відповідно до бюджетних паспортів. Відповідно до статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі здійснюються за наявності відповідного бюджетного призначення. Відповідно до статті 48 Бюджетного кодексу України управління соціального захисту населення бере бюджетні зобов'язання та здійснює платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами. Також, відповідно до статті 5 Конституції України виключно Законом України "Про Державний бюджет України" визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Законом України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" бюджетної програми на виконання рішень суду не визначено, за бюджетною програмою "Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку" напрямків на виконання рішень суду не визначено, видатків на виконання рішень суду не передбачено. Виплати будуть проводитись у разі визначення бюджетної програми на виконання рішень суду та виділення відповідних бюджетних асигнувань.
Відповідно ч.1 ст. 263 КАС України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду, що видав виконавчий лист, із поданням, а сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Під зміною способу і порядку виконання рішення розуміється прийняття судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у порядку і способом, раніше встановленими. Тобто зі змісту вказаної норми випливає, що суд за наявності обґрунтованих підстав та належних доказів, може змінити спосіб та порядок виконання рішення суду, або ж відмовити по даному питанню, не змінюючи при цьому його змісту, при цьому, відстрочити або розстрочити, змінити чи встановити спосіб і порядок виконання рішення суд може лише у виняткових випадках.
Відповідно до ст. 11 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, в межах заявлених ними вимог. Особа, яка звернулась за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд.
Позивачем обрано спосіб захисту свого порушеного права саме такий як визнання дій відповідача неправомірними та покладення на нього зобовязання усунення цих порушень шляхом нарахування та виплати недоотриманої державної допомоги. Тому суд, розглядаючи позов ОСОБА_1, вирішив його в межах заявлених вимог та застосував саме обраний позивачем спосіб захисту порушеного права. Позивачем не заявлялись вимоги про стягнення з відповідача будь-яких сум.
Як вбачається зі змісту подання про зміну способу і порядку виконання судового рішення, ВДВС Дебальцевського МУЮ просить змінити спосіб та порядок виконання судового рішення шляхом стягнення коштів з УСЗН Дебальцевської міської ради на користь ОСОБА_1 у розмірі 5052,00 грн., тобто фактично просить вчинити відповідні дії, які у випадку задоволення, можуть істотно змінити зміст резолютивної частини судового рішення, ухваленого за позовом ОСОБА_1, що у відповідності з діючим законодавством є недопустимим.
Крім того, слід зазначити, що тимчасова відсутність коштів на рахунках боржника не свідчить про неможливість виконання цього судового рішення, тому немає підстав для застосування положень ст. 263 КАС України, оскільки частинами 1, 2 статті 23 Бюджетного кодексу України передбачено, що будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення.
Наведені норми свідчать про те, що виконання судових рішень проводиться відповідними компетентними органами виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на відповідний рік.
Відповідно до частини другої статті 92 Конституції України Державний бюджет України встановлюється виключно законами України. Виходячи з наведеного, суд не наділений правом своїм рішенням здійснювати формування або зміну його витратної частини, в тому числі в порядку, встановленому статтею 263 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ст. 263 КАС України, суд,-
У Х В А Л И В :
В задоволенні подання відділу Державної виконавчої служби Дебальцевського міського управління юстиції, за участю заінтересованих осіб ОСОБА_1, Управління праці та соціального захисту населення Дебальцевської міської ради, про зміну способу і порядку виконання рішення суду відмовити.
Ухвала може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області шляхом подання апеляційної скарги протягом пяти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом пяти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя