Суддя Матвієвська Г. В.
Справа № 644/9625/15-а
Провадження № 2-а/644/170/15
06.10.2015
Справа № 644/9625/15-а
н/п 2-а/644/170/15
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 жовтня 2015 року м. Харків
Суддя Орджонікідзевського районного суду міста Харкова Матвієвська Г.В. розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова про визнання противоправною бездіяльності та зобовязання провести перерахунок і виплату пенсії -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова, в якому просить суд: визнати неправомірними дії Управління пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова, щодо недоплати пенсії; зобовязати відповідача здійснити перерахунок починаючи з березня 2011 року і по дату прийнятого рішення відповідно до вимог ст..ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру основної пенсії 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії 50 % мінімальної пенсії за віком; зобовязати відповідача виплатити недоплачену суму заборгованості по виплаті пенсії за даний період, яка виникне, в результаті перерахунку; зобовязати відповідача станом на день прийняття рішення встановити пенсію в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, та виплачувати її в подальшому і збільшувати розмір, застосовуючи правила, передбачені ст.. 67 Закону України «Про статус в соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
В обґрунтування позовних вимог, позивач посилається на те, що він є інвалідом 3-ї групи, учасником ліквідації наслідків аварії ЧАЕС 1 категорії, крім того, статтею 14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" його віднесено до І категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується копією посвідчення серія А № 114974.
На підставі цього Закону позивачу призначено пенсію та щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну моєму здоров'ю, розмір яких повинен визначатись виходячи з мінімальної пенсії за віком, яка встановлена законами.
Також на підставі постанови Орджонікідзевського суду м.Харкова від 17.03.2010 року по справі №2-а-544/10 та ухвали Апеляційного суду Харківської області від 08.09.2010 року по справі № 22-ц-10766/2010 року, про визнання діяльності Управління пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м.Харкова, проведення перерахунку з 22.05.2008 року та виплату заборгованості з державної пенсії в мінімальному обємі у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та з додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, виходячи виключно з законодавчого розміру мінімальної пенсії за віком та здійснення відповідних виплат, де були повністю задоволені позовні вимоги.
Після набрання ухвали законної сили Відповідач виконував рішення суду, але починаючи з листопаду 2011 року по теперішній час зменшив виплати.
18.05.2015 року позивач звернувся до Відповідача із заявою про роз'яснення підстав для зменшення йому пенсії.
22.05.2015 року позивачу була надана відповідь № 6865-02/32 де було зазначено, що розмір зазначених пенсій розраховується та виплачується згідно з постановами Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 p., та ЗУ «Про Державний Бюджет України на 2015 рік», що є суттєво меншою від тієї, що передбачена вищевказаним Законом.
Розмір основної пенсії, відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» як інваліда III групи, повинен був становити не менше 6 мінімальних пенсій за віком.
Також, відповідно до пункту 3 частини 1 статті 50 вказаного Закону, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю повинна становити для інвалідів III групи 50 процентів мінімальної пенсії за віком.
Положення даних норм співпадає з приписом п.4 Порядку обчислення пенсій по інвалідності, що настала в наслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку із втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи затвердженого Постановою КМУ від 30.10.1997 року №523.
Відповідач також не проводить перерахунок пенсії після встановлення нового розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, як це передбачено частиною 3 статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Згідно до ст..26 ЗУ «Про загальообов'язкове пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком встановлюються у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Відповідно до вимог ч.З ст.46 ОСОБА_2 Українипенсії та інші види соціальних виплат та допомог, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Позивач вважає, що є вина відповідача в тому, що йому неправильно нараховувалась пенсія, так як розмір її не відповідає вимогам Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Оскільки окремі положення цих Законів, які обмежували конституційні права громадян, в різні періоди були визнані неконституційними (Рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 р. № 8-рп/99, від 20.03.2002 р. № 5-рп/2002, від 17.03.2004 р. № 7-рп/2004, від 01.12.2004 р. № 20-рп/2004, від 09.07.2007 p., від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008, від 27.11.2008 р. № 26-рп/2008), то відновлення попередніх їх редакцій не потребувало законодавчого врегулювання і повинно було виконуватись, зокрема, відповідачем.
Оскільки, ОСОБА_2 України має пріоритет над підзаконними нормативно-правовими актами України, то діяльність державних органів повинна бути спрямована на виконання саме конституційних норм, а не підзаконних нормативно-правових актів, що йдуть врозріз із цими нормами ОСОБА_2 України.
Статтею 8 ОСОБА_2 України від 28.06.1996 р. передбачено: "В Україні визнається і діє принцип верховенства права.
ОСОБА_2 України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі ОСОБА_2 України і повинні відповідати їй.
ОСОБА_2 України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі ОСОБА_2 України гарантується".
Більше того. Відповідно до статті IV Віденської конвенції про цивільну відповідальність за ядерну шкоду, до якої приєдналася Україна 12 липня 1996 року на
підставі Закону України 334/96-вр, відповідальність за ядерну шкоду є абсолютною. Стаття V цієї ж конвенції зобов'язує кожну країну, яка підписала цю конвенцію, забезпечити можливість особам, яким завдана ядерна шкода, реалізувати свої права на відшкодування ядерної шкоди. Стаття VI конвенції встановлює тридцятирічний строк позовної давності за вимоги відшкодування ядерної шкоди.
Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру пенсій застосуванню повинні підлягати ст..50 та 54 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», а не постанови КМУ, які істотно звужують обсяг встановлений законом прав.
Представник відповідача, у встановлений судом строк, надав до суду заперечення проти позову, в якому просив суд в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши заперечення представника відповідача, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
За п. 5 ч. 1 ст. 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви зясовує, зокрема чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо подано заяву про поновлення цього строку, то чи є підстави для її задоволення). Згідно ч. 2 ст. 5 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи. З 30 липня 2010 р. діють зміни, які внесені до ст.ст. 99, 100 КАС України.
Відповідно до ч. 1 ст. 99 КАС адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Частиною другою цієї статті визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Враховуючи викладене суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог позивача щодо зобовязання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії в межах строку позовної давності, а саме за період з 22 травня 2015 року по 06 жовтня 2015 року включно.
Не підлягають задоволенню вимоги позивача про зобовязати відповідача станом на день прийняття рішення встановити пенсію в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, та виплачувати її в подальшому і збільшувати розмір, застосовуючи правила, передбачені ст.. 67 Закону України «Про статус в соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», бо неможливо зобовязати відповідача на майбутнє вчиняти певні дії, оскільки відсутні факти порушення прав позивача в майбутньому.
Враховуючи вищевикладене, відповідно до ОСОБА_2 України ( ст. ст. 3,8, 19, 21, 22, 58, 124, 152), ст. ст. 50, 54 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» , керуючись ст. ст. 2, 4, 6, 7, 8, 9, 10,11, 90, 91, 94, 159,160 Кодексу Адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова про визнання противоправною бездіяльності та зобовязання провести перерахунок і виплату пенсії задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м.Харкова, щодо недоплати пенсії ОСОБА_1.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 визначену статтями 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком, а також щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком, за період з 22 травня 2015 року по 06 жовтня 2015 року включно з урахуванням проведених виплат.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду Харківської області через районний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови.
Суддя: