справа № 208/968/14-к
№ провадження 1-кс/208/214/14
УХВАЛА
Іменем України
18 лютого 2014 р. м. Дніпродзержинськ
Заводський районний суд м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області у складі: слідчого судді: Рички С.О.,
при секретарі: Щербацевич Д.В.,
за участю прокурора: Дєхтяр Є.О., т.в.о. слідчого СВ Дніпродзержинського МУ ГУМВС України в Дніпропетровській області ОСОБА_1,
розглянувши матеріали клопотання про дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів, в рамках матеріалів досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42014040160000002 від 31.01.2014 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2ст.367 КК України,
ВСТАНОВИВ:
Т.в.о. слідчого Дніпродзержинського МУ ГУМВС України в Дніпропетровській області звернувся до Заводського районного суду м. Дніпродзержинська з клопотанням, погодженим з прокурором, в якому просить надати дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів, мотивуючи його тим, що на підставі рішення сесії Дніпродзержинської міської ради від 22.12.2000 №269-13/ХХІІІ «Про перерозподіл майна КП «Дніпродзержинське експлуатаційно-лінійне управління автодоріг», КП «Дорожник» (ЄДРПОУ 31329952) передано на баланс транспортні засоби у кількості 72 одиниць. Акти прийому-передачі вищезазначеного майна складені у 2001 році. Згідно з вимогами ч.1 ст.78 Господарського кодексу України (далі - ГК України), комунальне унітарне підприємство утворюється компетентним органом місцевого самоврядування в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини комунальної власності і входить до сфери його управління. Майно комунального унітарного підприємства перебуває у комунальній власності і закріплюється за таким підприємством на праві господарського відання (комунальне комерційне підприємство) або на праві оперативного управління (комунальне некомерційне підприємство). Особливості господарської діяльності комунальних унітарних підприємств визначаються відповідно до вимог, встановлених цим Кодексом щодо діяльності державних комерційних або казенних підприємств, а також інших вимог, передбачених законом. Відповідно до ч.5 ст.75 ГК України, державне комерційне підприємство не має права безоплатно передавати належне йому майно іншим юридичним особам чи громадянам, крім випадків, передбачених законом. Відчужувати майнові об'єкти, що належать до основних фондів, державне комерційне підприємство має право лише за попередньою згодою органу, до сфери управління якого воно належить, і лише на конкурентних засадах, якщо інше не встановлено законом. Розпоряджатися в інший спосіб майном, що належить до основних фондів, державне комерційне підприємство має право лише у межах повноважень та у спосіб, що передбачені цим Кодексом та інтими законами. Згідно з вимогами ч.ч.1, 2 ст.136 ГК України право господарського відання є речовим правом суб'єкта підприємництва, ший володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом), з обмеженням правомочності розпорядження щодо окремих видів майна за згодою власника у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законами. Власник майна, закріпленого на праві господарського відання за суб'єктом підприємництва, здійснює контроль за використанням та збереженням належного йому майна безпосередньо або через уповноважений ним орган, не втручаючись в оперативно-господарську діяльність підприємства. Відповідно до ч.ч.5, 6 ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних відповідно до Закону здійснюють правомочності розпорядження обєктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду. Доцільність, порядок та умови відчуження об'єктів права комунальної власності визначаються відповідною радою. Доходи від відчуження об'єктів права комунальної власності зараховуються до відповідних місцевих бюджетів і спрямовуються на фінансування заходів, передбачених бюджетами розвитку. Згідно з п.30 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються, зокрема такі питання: прийняття рішень щодо відчуження відповідно до закону комунального майна. Відповідно до пп.1.1, 1.2, п.1.10 ст.1, п.4.1 ст.4 Статуту КП «Дорожник», затвердженого наказом управління комунальної власності м. Дніпродзержинська №05/13 від 18.04.2008, КП «Дорожник» створене на підставі рішення Дніпродзержинської міської ради № 268-13 XXII від 22.12.2000. Засновником підприємства є територіальна громада м. Дніпродзержинська в особі Дніпродзержинської міської ради. Підприємство не відповідає по зобовязаннях засновника. Засновник не несе відповідальності по зобовязаннях підприємства. Міська рада та її органи не відповідають по зобовязаннях підприємства, як і підприємство не відповідає по зобовязаннях міської ради та її виконавчих органів. Підприємство несе відповідальність за своїми зобовязаннями в межах коштів на його рахунках та належного йому майна. Підприємство, для здійснення господарської діяльності, наділяється уповноваженим органом Дніпродзержинської міської ради необхідним майном виключно для його використання за цільовим призначенням. Майно, передане підприємству уповноваженим органом Дніпродзержинської міської ради, а також майно, що набувається підприємством, належить до комунальної власності територіальної громади міста Дніпродзержинська. Відповідно до п.5.4 ст.5 статуту, директор підприємства відповідно до компетенції несе персональну відповідальність за збереження та ефективне використання майна підприємства, в т.ч. переданого йому в користування. З 25.05.2004 по теперішній час на примусовому виконанні у Дніпровському відділі ДВС Дніпродзержинського МУЮ перебуває зведене виконавче провадження №181 про стягнення заборгованості з КП «Дорожник» на користь стягувачів у т.ч. на користь Державного бюджету України на загальну суму 2 812 033 грн. 27.04.2012 державним виконавцем Дніпровського відділу ДВС Дніпродзержинського МУЮ складено акт опису й арешту 38 транспортних засобів, переданих КП «Дорожник» на підставі рішення сесії Дніпродзержинської міської ради від 22.12.2000 №269-13/ХХІІІ «Про перерозподіл майна КП «Дніпродзержинське експлуатаційно-лінійне управління автодоріг» з метою їх подальшої реалізації на виконання судових рішень про стягнення боргів з КП «Дорожник». Вартість арештованого майна згідно з висновком експерта склала 176 800 грн. 15.11.2012 державним виконавцем Дніпровського відділу ДВС Дніпродзержинського МУЮ складено акт про проведення аукціону з реалізації зазначеного вище арештованого рухомого майна КП «Дорожник», з кінцевою ціною продажу за 88 600 грн. На підставі розпорядження державного виконавця Дніпровського відділу ДВС Дніпродзержинського МУЮ №34837314/07 від 15.11.2012, грошові кошти, що надійшли 14.11.2012 на рахунок з обліку депозитних сум від переможця торгів при примусовому виконанні зведеного виконавчого провадження №181 про стягнення грошових коштів з КП «Дорожник» на користь держави, фізичних та юридичних осіб, перераховані на користь Дніпродзержинської ОДПІ Дніпропетровської області ДПС України в рахунок погашення заборгованості КП «Дорожник» з податку на додану вартість, податку на прибуток, земельного податку, податку з власників транспортних засобів, на погашення штрафних санкцій, а також на користь УДКСУ м. Дніпродзержинська та ГУ юстиції у Дніпропетровській області як виконавчий збір та витрати на виконання. Згідно листа виконавчого комітету Дніпродзержинської міської ради (вих. №8вих-09/693 від 25.10.2013), міською радою протягом 2012-2013 років згода на реалізацію майна територіальної громади м. Дніпродзержинська, переданого у повне господарське відання КП «Дорожник», не надавалась. Під час опитування колишні працівники Фонду комунальної власності м. Дніпродзержинська міської ради, зокрема ОСОБА_2, ОСОБА_3 пояснили, що КП «Дорожник» для здійснення господарської діяльності наділяється Дніпродзержинською міською радою необхідним майном виключно для його використання за цільовим призначенням. Майно, передане підприємству уповноваженим органом Дніпродзержинської міської ради, а також майно, що набувається підприємством, належить до комунальної власності територіальної громади міста Дніпродзержинська. Відповідно до п.5.4 ст. 5 Статуту підприємства, а також контракту, укладеного з директором КП «Дорожник» ОСОБА_4, директор підприємства відповідно до компетенції несе персональну відповідальність за збереження та ефективне використання майна підприємства, в т.ч. переданого йому в користування. З огляду на викладене, під час досудового розслідування по кримінальному провадженню, для проведення належної перевірки та прийняття законного рішення, виникає необхідність у вилученні копії зведеного виконавчого провадження № 181 від 25.05.2004 про стягнення заборгованості з КП «Дорожник» на користь стягувачів у т.ч. на користь Державного бюджету України в Дніпровському відділі ДВС Дніпродзержинського МУЮ, розташованому за адресою м. Дніпродзержинськ, пр. Перемоги, 63. Беручи до уваги вищевикладене та враховуючи, що в матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказані речі і документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, необхідно отримати тимчасовий доступ до речей і документів та можливість їх вилучити, які перебувають у володінні Дніпровського відділу ДВС Дніпродзержинського МУЮ (код ЄДРПОУ 34974239), розташованого за адресою м. Дніпродзержинськ, пр. Перемоги, 63, тому просить клопотання задовольнити.
В судове засідання т.в.о. слідчого та представник особи, у володінні якої знаходиться інформація, доступ до якої просить надати слідчий не з'явилися, хоча про час і місце розгляду клопотання були повідомлені належним чином, причини неявки суду не повідомили. Вивчивши матеріали кримінального провадження, а також матеріали вказаного клопотання, суд дійшов наступного висновку.
Згідно ч.1 ст.160 КПК України, сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Згідно ч.1 ст.159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Згідно ч.5 ст.163 КПК України, слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи:
1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;
2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у звязку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;
3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
З вищенаведеного суд вбачає, що, відповідно до ст.ст.159, 163 КПК України, слідчий суддя має право надати доступ стороні кримінального провадження саме до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Крім того, як вбачається зі змісту вказаного клопотання, метою звернення слідчого до суду із даним клопотанням є всебічне, повне і неупереджене дослідження всіх обставин кримінального провадження.
Згідно зі ст. 131 ч.1 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження, згідно з ч.2 цієї статті одним з видів
заходів забезпечення кримінального провадження є: тимчасовий доступ до речей і документів.
Статтею 132 КПК України, передбачені загальні правила застосування заходів забезпечення кримінального провадження, а саме:
1. Заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом.
2. Клопотання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження на підставі ухвали слідчого судді подається до місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування.
3. Застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що:
1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження;
2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора;
3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, прокурор звертається із клопотанням.
4. Для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов'язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.
5. Під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються.
6. До клопотання слідчого, прокурора про застосування, зміну або скасування заходу забезпечення кримінального провадження додається витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, в рамках якого подається клопотання.
Крім того згідно зі ст. 160 КПК України, у клопотанні про тимчасовий доступ до речей і документів зазначаються: короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у звязку з яким подається клопотання; правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність; речі і документи, тимчасовий доступ до яких планується отримати; підстави вважати, що речі і документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; значення речей і документів для встановлення обставин у кримінальному провадженні; можливість використання як доказів відомостей, що містяться в речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, обґрунтування необхідності вилучення речей і документів, якщо відповідне питання порушується стороною кримінального провадження.
Таким чином, встановивши в судовому засіданні, що не надані документи підтверджуючі викладені обставини у клопотанні, що має бути зазначено судом відповідно до п.5 ч.1 ст.164 КПК України, суд прийшов висновку, що клопотання не підлягає задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.159-166 КПК України, суд
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотання т.в.о. слідчого СВ Дніпродзержинського МУ ГУМВС України в Дніпропетровській області ОСОБА_1, розглянувши матеріали клопотання про дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів, в рамках матеріалів досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42014040160000002 від 31.01.2014 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2ст.367 КК України відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Ричка С. О.