Справа № 540/999/15-а
Номер провадження 2-а/540/31/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01.10.2015 року. Машівський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого - судді Ряднини В.М.
за участю: секретаря Сизоненко Н.М.
позивача ОСОБА_1
представника позивача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Машівка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Машівському районі Полтавської області про визнання рішення нечинним та зобов'язання призначити пенсію зі зниженням пенсійного віку, -
в с т а н о в и в :
у вересні 2015 року позивач звернувся до суду з зазначеним позовом, посилаючись на те, що 23 березня 2015 року йому виповнилося 50 років і він набув право на пенсію зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи", оскільки є учасником ліквідації аварії на ЧАЕС.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що з 25 липня 1986 року по 16 жовтня 1986 року приймав участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, на виконання даних робіт був відряджений в складі військової частини № 22457. Статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії № 2 підтверджується посвідченням ліквідатора наслідків на ЧАЕС 2 категорії серії НОМЕР_1, виданим Полтавською облдержадміністрацією 05 березня 2015 року (перереєстровано). Крім того, його участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС підтверджується численними доказами, але незважаючи на це рішенням № 8 від 27.07.2015 року ОСОБА_1 Пенсійного фонду України Машівського району Полтавської області йому було відмовлено у призначенні пільгової пенсії зі зниженням пенсійного віку, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в зв'язку з чим він був змушений звернутися до суду.
У судове засідання позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 з'явилися та підтримали позовні вимоги в повному обсязі, пояснивши в судовому засіданні, що ОСОБА_1 дійсно брав участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 25.07.1986 по 16.10.1986 року. Він являється учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 05.03.2015 року (перереєстрованого). Разом з ним в один період також приймали участь у ліквідації наслідків аварії свідки - ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_2 і про це свідчать їхні відмітки у військових квитках.
Представник (відповідача) Пенсійного фонду України в Машівському районі Полтавської області в судове засідання не з'явився, однак від них надійшло заперечення проти задоволення позовних вимог позивача, а також вони просять адміністративну справу розглядати без їх участі.
За вказаних обставин, суд вважає за можливе розглянути справу без участі представника Пенсійного фонду України в Машівському районі.
Суд, дослідивши матеріали справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, прийшов до висновку, що заявлені вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1, має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та віднесений до 2 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням від 05 березня 2015 року (перереєстрованого) серії НОМЕР_1, виданим Полтавською обладміністрацією, копія якого мається у матеріалах справи (а.с. 7).
Згідно довідки Міністерства оборони України галузевого Державного архіву Міністерства оборони України позивач ОСОБА_1 проходив службу у в/ч 22457 і приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 25.07.1986 по 16.10.1986 року (наказ № 194) (а.с. 8).
Крім того, участь позивача у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС також підтверджується копією виписки з військового квитка серії НОМЕР_2, в якому міститься відповідна відмітка, з якої вбачається, що дійсно позивач проходив службу у в/ч 22457, тобто приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, яка посвідчена підписом начальником Машівського військового комісаріату та печаткою даного військового комісаріату (а.с. 13).
Відповідно до наданих суду копій виписки військового квитка, свідків - ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_2 про те, що позивач в один період проходив службу у в/ч 22457 і проживав разом з ними, тобто вони стверджують, що ОСОБА_1 брав участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 25.07.1986 по 16.10.1986 року. До матеріалів адміністративної справи приєднані копії посвідчень свідків про те, що вони являються учасниками наслідків аварії на ЧАЕС (а.с. 27-32).
Відповідно до копії довідки виданої ОСОБА_1 Машівським районним військовим комісаріатом про те, що позивачу за роботу в населених пунктах зони відчуження в с. Копачі Чорнобильського району Київської області в період з 28.07.1986 по 16.10.1986 року, по місцю його роботи (в Машівському районному військовому комісаріаті) по відомості виплачена заробітна плата, в сумі 609 крб., з урахуванням коефіцієнта 2 (а.с. 10).
В матеріалах адміністративної справи мається копія грамоти командира в/ч № 22457 від 30 вересня 1986 року де також стверджується про те, що позивач ОСОБА_1 активно приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с. 12).
До матеріалів справи приєднано копію довідки Машівського районного військового комісаріату № 31 від 08.04.1998 року про те, що ОСОБА_1 дійсно приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в період з 28.07.1986 по 16.10.1986 року (а.с. 37).
До матеріалів справи приєднано копію дерективи начальника Головного штабу збройних сил України від 14.04.1993 року за № ДГШ/-63 «Про введення в дію списку військових частин, установ, підприємств і організацій, особовий склад яких приймав участь по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС». До цього списку входить під № 20 і в/ч 22457 (а.с. 33-34).
Рішенням органу з призначення пенсії управління Пенсійного фонду України Машівського району Полтавської області № 8 від 27.07.2015 року відмовлено ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у зв'язку з відсутністю підтвердженого в установленому порядку первинними документами періоду роботи в зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с. 5-6).
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя та здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Статтею 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
У відповідності до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з 01 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року не менше 5 календарних днів, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, на 10 років.
Зі змісту ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» випливає, що пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, призначаються лише учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи.
Зазначеній категорії осіб згідно зі ст. 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за поданням районних державних адміністрацій Міністерством у справах захисту населення від наслідків аварії на ЧАЕС України, Радою Міністрів АРК, державними адміністраціями областей, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями видаються посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "потерпілий від Чорнобильської катастрофи". Такі посвідчення є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Аналізуючи наведені норми права, суд приходить до висновку, що єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи". Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Участь ОСОБА_1 у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році підтверджена наявною в матеріалах справи копією посвідчення.
В п. 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, встановлено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 р. № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Таким чином, суд вважає, що позивачем при зверненні до відповідача з заявою щодо призначення пенсії були надані документи, якими підтверджена його участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році протягом періоду, що є не меншим, ніж відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та є достатнім для призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на 10 років.
Пунктом 1 частини 3 статті 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Проте, відповідач, який є суб'єктом владних повноважень, правомірність своїх дій щодо відмови у призначенні позивачеві пенсії на пільгових умовах належним чином не довів, та не надав свої заперечення проти позову.
Оскільки, вчиняючи оскаржувані дії, відповідач діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені Законами України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", суд вважає що позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 19, 46 Конституції України, ст.ст. 49, 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст.ст. 2, 41, 71, 122, 159, 160, 163 КАС України, суд , -
п о с т а н о в и в :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Пенсійного фонду України в Машівському районі Полтавської області про визнання рішення нечинним та зобов'язання призначити пенсію зі зниженням пенсійного віку - задовольнити.
Визнати нечинним рішення управління Пенсійного фонду України в Машівському районі Полтавської області № 8 від 27.07.2015 року, щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку на 10 років відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Машівському районі Полтавської області призначити ОСОБА_1 пенсію зі зниженням пенсійного віку на 10 років на підставі ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 24 березня 2015 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Машівський районний суд Полтавської області шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги, а у разі застосування судом ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні в той же строк з дня отримання її копії.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження, а у випадку її оскарження, після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Суддя: