У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 675/862/15-а
Головуючий у 1-й інстанції: Столковський В.І.
Суддя-доповідач: Біла Л.М.
24 вересня 2015 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Білої Л.М.
суддів: Гонтарука В. М. Матохнюка Д.Б. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Ізяславському районі Хмельницької області на постанову Ізяславського районного суду Хмельницької області від 23 липня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Ізяславському районі Хмельницької області про визнання протиправними дій та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,
В С Т А Н О В И В :
У травні 2015 року ОСОБА_2 звернулася до суду з вказаним адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Ізяславському районі Хмельницької області, з урахуванням уточнення позовних вимог просила визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Ізяславському районі Хмельницької області щодо проведення перерахунку її пенсії в розмірі 70 % заробітної плати та зобов'язати відповідача здійснити їй перерахунок та виплату пенсії з 27 липня 2014 року в розмірі 80 % від заробітної плати згідно з ст.37 Закону України «Про державну службу» з урахуванням індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.
Постановою Ізяславського районного суду Хмельницької області від 23.07.2015 року адміністративний позов задоволено. Визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Ізяславському районі Хмельницької області щодо здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_2 у розмірі 70% від заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Ізяславському районі Хмельницької області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з 27 липня 2014 року на підставі довідки №42 від 17 липня 2014 року з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати в розмірі 80% від сум заробітної плати, з урахуванням раніше виплачених сум.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Ізяславського районного суду Хмельницької області від 23.07.2015 року та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволення адміністративного позову.
У зв'язку з неприбуттям жодної з осіб, які беруть участь у справі в судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату час і місце судового засідання, колегія суддів вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження, відповідно до п.2 ч.1 ст.197 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, наявними в матеріалах справи письмовими доказами, колегія суддів вважає, що в задоволенні апеляційної скарги необхідно відмовити з наступних підстав.
Як досліджено з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, що ОСОБА_2 з 01.04.2013 року перебуває на обліку в УПФ та одержує пенсію по інвалідності, яку призначено в розмірі 80% від сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Постановою Ізяславського районного суду Хмельницької області від 29 вересня 2014 року у справі №675/2090/14-а за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Ізяславському районі Хмельницької області, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 01 грудня 2014 року, визнано неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Ізяславському районі Хмельницької області щодо неврахування сум матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати при призначенні пенсії ОСОБА_2 та зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Ізяславському районі Хмельницької області здійснити ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії з 27 липня 2014 року з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати.
Листом № 1522/04 від 05 березня 2015 року відповідачем було повідомлено позивача про здійснення їй перерахунку пенсії по інвалідності з урахуванням вимог Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» у розмірі 70% від суми заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати.
На думку позивача, перерахунок пенсії в розмірі 70% є необґрунтованим та порушує її законні права та охоронювані інтереси, що стало причиною звернення до суду.
За результатом розгляду справи, суд першої інстанції, керуючись положеннями Закону України "Про державну службу", Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", прийшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів враховує наступне.
Відповідно до змісту ст.37 Закону України "Про державну службу" (в редакції, що діяла на момент виходу позивача на пенсію) пенсія державним службовцям призначаються в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі, розмір пенсії збільшувався на один відсоток заробітку, але не більше як 90 відсотків заробітку.
Згідно з матеріалами справи, пенсія позивачу була призначена з 01.04.2013 року в розмірі 80% заробітку.
Проте, при нарахуванні пенсії пенсійним фондом безпідставно не було враховано до заробітку, з якого здійснюється нарахування пенсії, суми індексації та суми матеріальної допомоги, право на які було підтверджено постановою Ізяславського районного суду Хмельницької області від 29 вересня 2014 року та ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 01 грудня 2014 року
В подальшому при перерахунку пенсії відповідачем було застосовано норми Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" та ст.37 "Про державну службу" в редакції, чинній з 01.10.2011 року, тим самим зменшено розрахунковий розмір пенсії з 80 відсотків до 70 відсотків.
Таким чином, зміни, що відбулись в законодавстві, стосуються саме призначення, а не перерахунку пенсії. В даному ж випадку здійснювався саме перерахунок пенсії, а відповідно розмір пенсії повинен розраховуватись відповідно до законодавства чинного на момент її призначення, тобто в розмірі 80 відсотків від сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, з урахуванням довідки №42 від 17.07.2014 року.
Отже, розмір пенсії визначається у відсотках, що встановлені на момент призначення пенсії, а не на момент здійснення перерахунку.
Аналогічна позиція міститься в постанові Верховного Суду України від 10.12. 2013 р. у справі № 21-420а13, від 02.12. 2014 року у справі №21-456а14.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку про те, що відповідачем безпідставно поширена дія Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" та ст.37 "Про державну службу" в редакції, чинній з 01.10.2011 року, тим самим зменшено розрахунковий розмір пенсії позивача з 80 відсотків до 70 відсотків.
З урахуванням вищевикладених норм чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини сторін, та встановлених обставин даної справи, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що місцевим судом при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини.
Відповідно до ч.1 ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
З огляду на викладене колегія суддів вважає, що суд першої інстанції при ухваленні оскаржуваного рішення правильно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку, та прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому підстави для задоволення вимог апеляційної скарги відсутні.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
У Х В А Л И В :
апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Ізяславському районі Хмельницької області залишити без задоволення, а постанову Ізяславського районного суду Хмельницької області від 23 липня 2015 року - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. ст. 212, 254 КАС України.
Головуючий /підпис/ Біла Л.М.
Судді /підпис/ Гонтарук В. М.
/підпис/ Матохнюк Д.Б.
З оригіналом згідно:
секретар