Постанова № 51659009, 12.01.2011, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.01.2011
Номер справи
2а-1406/10/0270
Номер документу
51659009
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а-1406/10/0270 Головуючий у 1-й інстанції: Курко О.П.

Суддя-доповідач: ОСОБА_1

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"12" січня 2011 р. м. Київ

колегія суддів судової палати по адміністративним справам Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Земляної Г.В.

суддів Парінова А.Б., Петрика І.Й.

при секретарі Ломановій Ю.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у місті Києві апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у місті Вінниці на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 23 червня 2010 року у справі за позовом Державної податкової інспекції у місті Вінниці до Малого приватного підприємства «НАЯ-1»про припинення юридичної особи, -

В С Т А Н О В И Л А :

Позивач ОСОБА_2 податкова інспекція у місті Вінниці звернулась з позовом до Малого приватного підприємства «НАЯ-1»про припинення (скасування) юридичної особи (суб'єкта господарювання) - малого приватного підприємства "НАЯ-1", зареєстрованого реєстраційною палатою Вінницької міської Ради наказ № 23 З-Р від 12.05.1998р.

Постановою Вінницького окружного адміністративного суду позовні вимоги задоволено в повному обсязі. Припинено (скасовано) державну реєстрацію малого приватного підприємства "НАЯ-1" (юридична адреса: вул. 600-річчя, 25, м. Вінниця, 21100, код ЄДРПО\ 25499093). Створено ліквідаційну комісію в складі: голова комісії - державна податкова інспекція ум. Вінниці, член комісії - керівник малого приватного підприємства "НАЯ -1" ОСОБА_3 (адреса проживання: 21019, Вінницька область, м. Вінниця, вул. Стахановська, 40). Зобов'язано ліквідаційну комісію після набрання даною постановою законної сили повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію, про те, що мале приватне підприємство "НАЯ -1 " перебуває у процесі припинення. Зобов'язано ліквідаційну комісію не пізніше 10 днів з дня набрання даною постановою законної сили помістити в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення малого приватного підприємства "НАЯ-1", та не пізніше двох місяців з дати публікації зазначеного повідомлення подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстратору документи, передбачені ч.ч. 1,2 ст. 36 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" від 15.05.2003 року №755-IV. Встановлено строк роботи ліквідаційної комісії 70 днів з дня набрання даною постановою законної сили.

Не погоджуючись з судовим рішенням, ОСОБА_2 податкова інспекція міста Вінниці подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати частково постанову першої інстанції в частині призначення головою ліквідаційної комісії ОСОБА_2 податкову інспекцію у місті Вінниці.

Заслухавши суддю-доповідача, осіб, що зявились в судове засідання, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду скасуванню, з наступних підстав.

Згідно зі п.3 ч.1 ст. 198, ст.202 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції апеляційну скаргу задовольняє, а постанову суду - скасовує, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

В порядку ст.195 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Так як апелянтом оскаржується постанова суду першої інстанції в частині, то суд апеляційної інстанції переглядає рішення суду першої інстанції тільки в частині вимог заявлених в апеляційній скарзі.

Відповідно до ч. 1 статі 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, що Мале приватне підприємство ''НАЯ-1'' зареєстроване згідно з наказом № 233-Р реєстраційної палати Вінницької міської Ради від 12,05.1998р. та взяте на облік як платник податків ДПІ у м. Вінниці 26.05.1998р. за № 6/2175 ВД. Згідно довідки Головного управління статистики у Вінницькій області №13/4/750 від 06.04.2010 року, Мале приватне підприємство ''НАЯ-1'' включено до ЄДРПОУ, ідентифікаційний код 25499093, місцезнаходження: вул. 600-річчя, 25. м. Вінниця.

Проте, Мале приватне підприємство ''НАЯ-1'' не звітує до Державної податкової інспекції м. Вінниці з 2006 року, остання звітність подана по податку на прибуток за І квартал 2006 року, розрахунок суми комунального податку за II квартал 2006 року, що підтверджується довідкою державної податкової інспекції м. Вінниці № 1451/15-01 від 12.04.2010

Суд першої інстанції задовольняючи позовні вимоги прийшов до висновку, що оскільки Мале приватне підприємство ''НАЯ-1'' не звітує у встановленому законодавством порядку більше ніж один рік, то позовні вимоги Державної податкової інспекції м. Вінниці є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Між тим, колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції в частині призначення головою ліквідаційної комісії ОСОБА_2 податкову інспекцію у м. Вінниці виходячи з наступного.

Частиною першою статті 19 Конституції України проголошено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з абз. 5 ч. 2 ст. 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців" від 15 травня 2003 року N 755-IV однією з підстав для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, є неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.

Беручи до уваги те, що Мале приватне підприємство ''НАЯ-1'' не подає податкову звітність до Державної податкової інспекції м. Вінниці з 2006 року, то колегія суддів вважає, що є всі підстави для припинення (скасування) державної реєстрації Малого приватного підприємства «НАЯ-1».

Відповідно до ст. 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців" - суд, який постановив рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язане з банкрутством юридичної особи, у день набрання таким рішенням законної сили направляє його копію державному реєстратору за місцезнаходженням юридичної особи для внесення до Єдиного державного реєстру запису про судове рішення.

Згідно до п. 5 ст. 38 Закону - суд призначає в рішенні про припинення юридичної особи у зв'язку з її ліквідацією комісію з припинення (ліквідаційну комісію) та встановлює строк і порядок її роботи. Ці норми кореспондуються зі ст. 105 ЦК України, в якій зазначено, що учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, призначають комісію з припинення юридичної особи (ліквідаційну комісію, ліквідатора тощо) та встановлюють порядок і строки припинення юридичної особи відповідно до цього Кодексу.

Комісія вживає усіх можливих заходів щодо виявлення кредиторів, а також письмово повідомляє їх про припинення юридичної особи.

Відповідно до ст. З Закону України «Про державну податкову службу в Україні»- органи державної податкової служби України у своїй діяльності керуються Конституцією України, законами України, іншими нормативно-правовими актами.

ОСОБА_2 податкова інспекція є органом державної влади, і відповідно, її діяльність має підпорядковуватись вимогам наведеної норми Конституції України та вимогам ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні».

Згідно з регламентом роботи ДПІ у м. Вінниці виконання завдань та функцій, передбачених Законом України «Про державну податкову службу в Україні»та іншими нормативно-правовими актами, здійснюється відповідними структурними підрозділами в особі працівників інспекції згідно положень про структурні підрозділи та посадових інструкцій, виходячи із напрямку роботи податкової служби, натомість в ДПІ у м. Вінниці відсутній структурний підрозділ, який здійснює ліквідаційну процедуру юридичних осіб у яких відсутня заборгованість перед бюджетом.

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»податкові інспекції здійснюють функції із забезпеченням обліку платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів, а також здійснюють реєстрацію фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів.

Відповідно до ч. 9 ст. 15 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»- покладання на службових осіб державної податкової служби обов'язків, не передбачених цим Законом та іншими актами законодавства, забороняється.

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що призначаючи головою ліквідаційної комісії ОСОБА_2 податкову інспекцію у м. Вінниці, до якої у зв'язку з цим перейшли функції щодо управління справами юридичної особи, суд першої інстанції не врахував правила чинного законодавства України щодо заборони втручання органів державної влади у здійснення господарської діяльності суб'єктами господарювання та зобов'язав орган державної влади до вчинення дій, які не належать до сфери його компетенції та повноважень.

Крім того, колегія суддів вважає, що ОСОБА_2 податкова інспекція у м. Вінниці не може виконувати функції ліквідатора суб'єкта підприємницької діяльності - юридичної особи, по тій причині, що державна податкова інспекція - це державна установа, яка фінансується з державного бюджету. Основним документом, що визначає витрати бюджетних установ, є кошторис. Фінансування з бюджету виконується тільки на основі затверджених за кошторисом видатків. Витрати бюджетних коштів без затвердженого в установленому порядку кошторису не допускаються. Оскільки, що для роботи ліквідаційної комісії необхідні витрати, пов'язані з розшуком майна та інше, які не передбачені кошторисом податкового органу, то дані витрати не можуть здійснюватись податковою.

Таким чином апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню в частині призначення головою ліквідаційної комісії ОСОБА_2 податкову інспекцію у місті Вінниці.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.4,8-11, 160, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів

ПОСТАНОВИЛА :

Апеляційну скаргу Держаної податкової інспекції міста Вінниці задовольнити.

Постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 23 червня 2010 року скасувати в частині створення ліквідаційної комісії в складі: голова комісії - державна податкова інспекція у м. Вінниці., член комісії - керівник малого приватного підприємства "НАЯ -1" ОСОБА_3 (адреса проживання: 21019, Вінницька область, м. Вінниця, вул. Стахановська, 40).

В цій частині постановити нове рішення яким головою ліквідаційної комісії призначити керівника малого приватного підприємства "НАЯ -1" ОСОБА_3 (адреса проживання: 21019, Вінницька область, м. Вінниця, вул. Стахановська, 40).

В іншій частині постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 23 червня 2010 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі, тобто з 17 січня 2011 року шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України у порядку ст.212 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя: Г.В. Земляна

Судді: А.Б. Парінов

ОСОБА_4

Повний текст виготовлений 17 січня 2011 року