Ухвала суду № 51091485, 17.09.2015, Вінницький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.09.2015
Номер справи
681/1072/15-а
Номер документу
51091485
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 681/1072/15-а

Головуючий у 1-й інстанції: Горщар А.Г.

Суддя-доповідач: Кузьмишин В.М.

17 вересня 2015 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Кузьмишина В.М.

суддів: Боровицького О. А. Сушка О.О. ,

за участю:

секретаря судового засідання: Майданюк Я.Л.,

представника позивача: ОСОБА_2;

представника відповідача: Гусяк Світлани Петрівни,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Полонському районі Хмельницької області на постанову Полонського районного суду Хмельницької області від 13 серпня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України у Полонському районі Хмельницької області про визнання незаконною відмови у призначенні та виплати державної пенсії як ліквідатору наслідків аварії на Чорнобильській АЕС зі зменшенням пенсійного віку,

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_4 звернувся до Полонського районного суду Хмельницької області із позовом до Управління Пенсійного фонду України у Полонському районі Хмельницької області про визнання незаконною відмови у призначенні та виплати державної пенсії як ліквідатору наслідків аварії на Чорнобильській АЕС зі зменшенням пенсійного віку.

Постановою Полонського районного суду Хмельницької області від 13 серпня 2015 року даний позов задовлено.

Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, у якій просив скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити позивачу у задоволенні позову.

В обґрунтування апеляційної скарги апелянт послався на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, що, на його думку, призвело до неправильного вирішення спору.

Представник відповідача у судовому засіданні підтримала доводи апеляційної скарги та просила суд її задовольнити.

Представник позивача заперечував проти доводів апеляційної скарги та просив суд залишити її без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши доводи апеляційної скарги наявними у матеріалах справи письмовими доказами, надавши їм оцінку, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції- без змін виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено під час апеляційного розгляду справи, що Позивач народився 24 квітні 1965 року і має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 2) згідно до посвідчення серії НОМЕР_1, виданого 04 серпня 1993 року Хмельницькою облдержадміністрацією.

10 червня 2015 року позивач звернувся із заявою до УПФ в якій просив призначити для нього пенсію із зменшенням пенсійного віку на 10 років.

Відповідач протокольним рішенням № 653 від 18.06.2015 року відмовив позивачу у призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку на 10 років .

Задовольняючи позов суд першої інстанції виходив із його обґрунтованості.

Колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції виходячи з нижченаведеного.

За змістом ст. 26 ч. 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

В силу абзацу 1 частини 1 статті 55 Закону № 796-ХІІ учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, - які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів зоні відчуження, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, на 10 років.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 1991 року № 106 затверджено Перелік населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи. Згідно цього Переліку до зони відчуження віднесені населені пункти Чорнобильського і Поліського районів Київської області, у тому числі села Терехів, Буда, Варовичі.

Відповідно до даних архівної довідки № 24/ 14654 від 27.04.1993 року виданої управлінням хімічних військ Прикарпатського військового округу ОСОБА_4 в складі військової частини 43187 виконував задачі по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у зоні відчуження в 1986 році до 1 липня 57 днів, до 31 грудня 35 днів ( з 05.05.1986 року по 04.08.1986 року), а в населеному пункті Терехів 15,17.05.1986 року.

За даними архівної довідки галузевого державного архіву Міністерства оборони України позивач у складі військової частини № 43187, яка дислокувалась з 06.05. по 12.05.1986 року 2 км північніше населених пунктів Буда-Варовичі, приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в період з 05 травня 1986 року по 01серпня 1986 року, при цьому отримав дозу опромінення.

Згідно до запису у військовому квитку позивача (сторінка 23) він в період з 05 травня по 01 серпня 1986 року знаходився в секторі № 2 по наданню допомоги по ліквідації наслідків на ЧАЕС.

Вказані документи є наявні в матеріалах пенсійної справи позивача.

Згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1 передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додається, зокрема, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

За змістом пункту 2 частини 1 статті 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» категорія 2 особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи, встановлюється учасникам ліквідації аварії при їх роботі у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року - незалежно від кількості робочих днів; з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів.

Єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи та надає право на користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС».

Як вбачається з матеріалів справи, посвідчення учасника ліквідації наслідків на Чорнобильній АЕС 2 категорії позивачу видано 04 серпня 1993 року, яке перереєстровано в 1997 року і є чинним.

Відповідно до Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 р. N 51, пунктів 2,3 - посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства. Учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 р. - незалежно від кількості робочих днів, з 1 липня 1986 р. до 31 грудня 1986 р. - не менше 5, а у 1987 році - не менше 14 календарних днів, віднесеним до категорії 2, видаються посвідчення синього кольору, серія А.

Отже, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції, що в даному випадку УПФ безпідставно зводить спір до правомірності встановлення статусу громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, заперечуючи факт участі позивача у ліквідації наслідків на ЧАЕС, що не відноситься до компетенції відповідача, а відтак його дії щодо відмови позивачу у призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку на 10 років є незаконними.

З врахуванням наведеного, колегія суддів дійшла висновку, що доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження під час її розгляду, а відтак, відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги.

Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд

У Х В А Л И В :

апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Полонському районі Хмельницької області залишити без задоволення, а постанову Полонського районного суду Хмельницької області від 13 серпня 2015 року - без змін.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 212 КАС України.

Ухвала суду складена в повному обсязі 24 вересня 2015 року.

Головуючий Кузьмишин Віталій Миколайович

Судді Боровицький Олександр Андрійович

Сушко Олег Олександрович