Головуючий у 1 інстанції - Ушенко С.В.
Суддя-доповідач - ОСОБА_1
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 серпня 2010 року справа №2а-7030/10/0570
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Старосуда М.І.
суддів: Василенко Л.А., Юрченко В.П.
при секретарі судового засідання Ковальчук Г.Л.
за участю представників
від позивача ОСОБА_2
від відповідача ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області
на постанову Донецького окружного адміністративного суду
від 23 червня 2010 року
по адміністративній справі № 2а-7030/10/0570
за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області
до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія»
про стягнення суми економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, -
ВСТАНОВИЛА :
Державна інспекція з контролю за цінами в Донецькій області звернулася до суду з позовом до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» м. Донецьк про примусове стягнення суми економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін.
В обґрунтуванні позовних вимог позивач зазначив, що ним у відповідності до ст. 13 Закону України «Про ціни та ціноутворення», п.п. 4, 5 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 № 1819 «Питання Державної інспекції з контролю за цінами», на виконання наказу від 15.02.2010 р. № 19 була проведена планова перевірка гуртожитку відокремленого підрозділу «Шахта імені ОСОБА_4» Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» з питання порядку формування та застосування плати за проживання у гуртожитку, за наслідками якої прийнято рішення від 03.03.2010 р. № 61 про застосування економічних санкцій. Рішення було направлено відповідачеві рекомендованим листом 05.03.2010 р. за №03728576 для виконання у 10-денний термін шляхом самостійного перерахування суми застосованих економічних санкцій у розмірі 6833,52 грн. Разом із рішенням відповідачу була направлена претензія від 03.03.2010 р. № 05-04/61-61. Відповідач вказане рішення не оскаржував, суму економічних санкцій до бюджету до теперішнього часу не перерахував. Посилаючись на п. 1.7 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, ст. 14 Закону України «Про ціни і ціноутворення», позивач просив стягнути з Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» у дохід бюджету суму економічних санкцій у розмірі 6833,52 грн.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 23 червня 2010 року у справі № 2а-7030/10/0570 позов задоволений частково, стягнуто з Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» м. Донецьк (ідентифікаційний код 33161769, 83000, м. Донецьк, вул. Артема, 63) на користь Державного бюджету України (на д/р № 31112106700002 в УДК м. Донецьк, код ЄДРПОУ 23977045, банк отримувача ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016, код надходжень за бюджетною класифікацією 21081100) суму економічної санкції за порушення державної дисципліни цін у розмірі 4555 (чотири тисячі пятсот пятдесят пять) грн. 68 коп. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Не погодившись з судовим рішенням Державна інспекція з контролю за цінами в Донецькій області подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Донецького окружного адміністративного суду та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.
Доводи апеляційної скарги обґрунтовує невірним застосуванням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
Дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, судова колегія встановила наступне.
Державна інспекція з контролю за цінами в Донецькій області є субєктом владних повноважень, який у даних правовідносинах здійснює повноваження з контролю за цінами, наданими їй Законом України «Про ціни та ціноутворення», Положенням про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 року № 1819.
Державне підприємство «Донецька вугільна енергетична компанія» (ідентифікаційний код 33161769, 83000, м.Донецьк, вул. Артема, 63) 02.09.2004 р. зареєстровано виконавчим комітетом Донецької міської ради, включено до ЄДРПОУ.
До структури ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» входить відокремлений підрозділ «Шахта ім. Є.Т. Абакумова» (83020, м. Донецьк, вул. Кірова, 292) без права юридичної особи, зареєстровано виконавчим комітетом Донецької міської ради, включено до ЄДРПОУ.
Державною інспекцією з контролю за цінами в Донецькій області проведена планова перевірка гуртожитку відокремленого підрозділу «Шахта ім. Є.Т. Абакумова» Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» з питання порядку формування та застосування плати за проживання у гуртожитку. За результатами перевірки складений акт №125 від 25 лютого 2010 року (арк. справи 26-33).
Перевіркою виявлені допущені відповідачем порушення щодо стягнення плати за проживання у гуртожитку з порушенням запроваджених методів регулювання, а саме: застосування до мешканців гуртожитку, які проживають у приміщеннях, що перебувають у їх відособленому користуванні, тарифів, затверджених для упорядкованого виду житла замість тарифів для частково упорядкованого виду житла, чим порушено вимоги ст. 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»; п. 12 постанови КМУ від 25.12.1996 № 1548 «Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)»; пп. 1.3 п. 1 розпорядження голови Донецької облдержадміністрації від 30.12.03 № 813 «Щодо впорядкування тарифів на окремі види послуг»; рішення Донецької міської ради від 10.11.2006 № 6/27 «Про затвердження тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкової території».
На підставі акту перевірки від 25.02.2010 № 125 Державною інспекцією з контролю за цінами в Донецькій області прийнято рішення № 61 від 03.03.2010, яким до відповідача застосовані економічні санкції у розмірі 6833,52 грн. (у тому числі безпідставно отримана сума виручки 2277,84 грн., штраф 4555,68 грн.) за порушення державної дисципліни цін, яке відповідач не оскаржив і самостійно у встановлений строк його не виконав.
Колегія суддів вважає апеляційну скаргу такою, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Діяльність та повноваження Державної інспекції з контролю за цінами регулюється Положенням про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України 13 грудня 2000 р. N 1819.
Пунктом 2 вказаного Положення встановлено, що Держцінінспекція у своїй діяльності керується Конституцією і законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції і законів України, актами Кабінету Міністрів України, наказами Мінекономіки та цим Положенням.
Спеціальним законом, який визначає основні принципи встановлення і застосування цін і тарифів та організацію контролю за їх дотриманням на території республіки є Закону України «Про ціни та ціноутворення».
Частиною 1 ст.13 Закону України «Про ціни та ціноутворення» встановлено, що Державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції.
Згідно зі ст. 14 Закону України «Про ціни та ціноутворення» вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду. Особи, винні в порушенні порядку встановлення та застосування цін і тарифів, притягуються до адміністративної або кримінальної відповідальності.
Також аналогічні положення містяться у п. 1.3 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої Наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 03.12.01 № 298/519 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18 грудня 2001 р. за № 1047/6238.
Відповідно до п. 1.6 зазначеної Інструкції необґрунтовано одержані субєктами господарювання внаслідок порушень порядку встановлення і застосування цін суми виручки та штрафи підлягають вилученню згідно із законодавством на підставі рішень, прийнятих органами державного контролю за цінами. Зазначені в рішеннях суми перераховуються субєктами підприємницької діяльності - порушниками за належністю самостійно, а в разі неподання установам банків платіжних документів зазначені суми стягуються відповідно до вимог законодавства.
Оскільки Державним підприємством «Донецька вугільна енергетична компанія» порушена державна дисципліна цін та у встановлений термін сума економічних санкцій до бюджету не сплачена, колегія суддів вважає обґрунтованими вимоги позовної заяви та апеляційної скарги стосовно стягнення з відповідача суми безпідставно отриманої виручки у розмірі 2277,84 грн. та штрафу у двократному розмірі необґрунтовано отриманої суми виручки 4555,68 грн.
Висновок суду першої інстанції про відмову в позові в частині стягнення суми необґрунтовано отриманої виручки в розмірі 2277,84 грн. з підстав її повернення особам, які мешкають у гуртожитку, є необґрунтованим з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, надані відповідачем копії квитанцій з сумами повернених коштів необґрунтовано отриманої виручки свідчать про те, що така виручка поверталась особам, які мешкають у гуртожитку в період з 18 березня 2010 року по 26 квітня 2010 року (арк. справи 81-99), тобто коли рішення за зазначене правопорушення вже було прийнято та відповідно до вимог діючого законодавства Державне підприємство «Донецька вугільна енергетична компанія» повинно було повернути до Державного бюджету України суму необґрунтовано отриманої виручки в розмірі 2277,84 грн. та суму штрафу в розмірі 4555,68 грн.
Крім того, колегія суддів зазначає, що повернення позивачем після проведення перевірки необґрунтовано отриманих коштів мешканцям гуртожитку, не звільняє його від обовязку сплатити до Державного бюджету безпідставно отриману виручку у розмірі 2277,84 грн. та суму штрафу в розмірі 4555,68 грн.
З таких підстав, колегія суддів приходить до висновку, що порушення норм матеріального права судом першої інстанції призвело до неправильного вирішення справи, що є підставою для скасування судового рішення та ухвалення нового рішення.
Керуючись статтями 195, 196, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 23 червня 2010 року у справі № 2а-7030/10/0570 задовольнити.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 23 червня 2010 року у справі № 2а-7030/10/0570 скасувати.
Прийняти нову постанову.
Позов Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» про стягнення суми економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін - задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» м. Донецьк (ідентифікаційний код 33161769,83000, м. Донецьк, вул.. Артема,63) на користь Державного бюджету України (на д/р № 31112106700002 в УДК м. Донецьк, код ЄДРПОУ 23977045, банк отримувача ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016, код надходжень за бюджетною класифікацією 21081100) безпідставно отриману виручку у розмірі 2277,84 грн. та суму штрафу в розмірі 4555,68 грн., а всього суму економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін у розмірі 6833,52 грн.
Постанова Донецького апеляційного адміністративного суду вступає в законну силу з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення її в повному обсязі з 20.08.2010 року.
Головуючий
Судді