Головуючий у 1 інстанції - Наумова І.М.
Суддя-доповідач - ОСОБА_1
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 жовтня 2010 року справа №2а-18251/10/0570 < приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26 >
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі:
судді-доповідача: ОСОБА_1
суддів: Ястребової Л.В., Малашкевич С.А.
при секретарі судового засідання: Агейченковій К.О.
за участю представників:
від позивача: ОСОБА_2 за дов. № 01/4-357 від 31.12.2009 року
від відповідача: ОСОБА_3 за дов. № 06-1641/01-6065 від 25.10.2010 року
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Відділення виконавчої дирекції ОСОБА_4 соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Єнакієве Донецької області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 16 вересня 2010 року по справі № 2а-18251/10/0570 за адміністративним позовом Державного підприємства «Орджонікідзевугілля» до Відділення виконавчої дирекції ОСОБА_4 соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Єнакієве Донецької області «про визнання протиправними дій посадових осіб, зобовязання прийняти до зарахування в рахунок страхових внесків виплачену допомогу з тимчасової непрацездатності у сумі 329 грн. 76 коп.», -
ВСТАНОВИВ:
У липні 2010 року Державне підприємство «Орджонікідзевугілля» звернулось до суду з адміністративним позовом до Відділення виконавчої дирекції ОСОБА_4 соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Єнакієве Донецької області про визнання протиправними дій посадових осіб, зобовязання прийняти до зарахування в рахунок страхових внесків виплачену допомогу з тимчасової непрацездатності у сумі 329 грн. 76 коп.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 04 червня 2010 року позов задоволений у повному обсязі, а саме судом першої інстанції визнані протиправними дії Відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Єнакієве щодо відмови у прийнятті до заліку в рахунок страхових внесків витрат щодо виплати допомоги у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, здійснених Державним підприємством "Орджонікідзевугілля" на користь ОСОБА_5 в сумі 329 грн. 76 коп. у березні 2010 року та зобовязано Відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Єнакієве вчинити дії, направлені на вирішення питання про прийняття до заліку в рахунок страхових внесків витрат щодо виплати Державним підприємством "Орджонікідзевугілля" допомоги у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, здійснених страхувальником на користь ОСОБА_5 в сумі 329 грн. 76 коп. у березні 2010 року.
Відповідач вважаючи, що це судове рішення прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій просить постанову суду скасувати та постановити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.
Представник позивача у судовому засіданні проти задоволення апеляційної скарги заперечував. Представник відповідача в судовому засіданні підтримав доводи апеляційної скарги та наполягав на її задоволенні.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників позивача та відповідача, заперечення на апеляційну скаргу, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає апеляційну скаргу необґрунтованою, а судове рішення таким, що підлягає залишенню без змін, з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанціями встановлено наступне.
Позивач Державне підприємство «Орджонікідзевугілля» (ЄДРПОУ 32276912) є юридичною особою, зареєстроване Виконавчим комітетом Єнакієвської міської ради Донецької області, 03.03.2003 р., номер запису про включення відомостей про юридичну особу № 1 268 120 0000 000052. "Шахта "Єнакіївська" є структурним підрозділом Державного підприємства "Орджонікідзевугілля" без права юридичної особи.
У березні 2010 року позивачем було сплачено гірнику ДПР структурного підрозділу "Шахта "Єнакіївська" Державного підприємства "Орджонікідзевугілля" ОСОБА_5 допомогу у зв'язку із тимчасовою непрацездатністю у сумі 329 грн. 76 коп. на підставі листка непрацездатності № 437548.
З метою зарахування в рахунок страхових внесків понесених позивачем витрат з виплати допомоги у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю працівнику ОСОБА_5 у сумі 329 грн. 76 коп. за березень 2010 року, позивач звернувся до відповідача Відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Єнакієве з претензією від 27.04.2010 р. № 419/11 на підставі положень Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат, затвердженого Постановою правління ОСОБА_4 соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України № 24 від 27 квітня 2007 року (зареєстровано в Міністерстві юстиції України за N 715/13982 від 22 червня 2007 року). Проте, відповідач відповіддю на претензію № 06-900/01-3091 від 27.04.2010 р. повідомив позивача про відмову в прийнятті до взаємозаліку в рахунок страхових внесків понесених позивачем витрат з виплати допомоги у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю працівнику ОСОБА_5 у сумі 329 грн. 76 коп. за березень 2010 року, посилаючись на наявність недоліків в Акті форми Н-1 про нещасний випадок, пов'язаний із виробництвом.
Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" (далі за текстом Закон) визначені основні правові засади, економічний механізм та організаційна структура загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які призвели до втрати працездатності або загибелі застрахованих на виробництві (далі за текстом страхування від нещасного випадку). Дія цього Закону поширюється на осіб, які працюють на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, в установах, організаціях, незалежно від їх форм власності та господарювання, у фізичних осіб, на осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності.
Відповідно до приписів ст. 2 зазначеного Закону завданнями страхування від нещасного випадку є: 1) проведення профілактичних заходів, спрямованих на усунення шкідливих і небезпечних виробничих факторів, запобігання нещасним випадкам на виробництві, професійним захворюванням та іншим випадкам загрози здоров'ю застрахованих, викликаним умовами праці; 2) відновлення здоров'я та працездатності потерпілих на виробництві від нещасних випадків або професійних захворювань; 3) відшкодування шкоди, пов'язаної з втратою застрахованими особами заробітної плати або відповідної її частини під час виконання трудових обов'язків, надання їм соціальних послуг у зв'язку з ушкодженням здоров'я, а також у разі їх смерті здійснення страхових виплат непрацездатним членам їх сімей.
За змістом ст. 6 Закону суб'єктами страхування від нещасного випадку є застраховані громадяни, а в окремих випадках члени їх сімей та інші особи, страхувальники та страховик.
Застрахованою є фізична особа (працівник), на користь якої здійснюється страхування (далі за текстом працівник).
Страхувальниками є роботодавці, а в окремих випадках застраховані особи.
Страховик ОСОБА_4 соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України (далі за текстом ОСОБА_4 соціального страхування від нещасних випадків).
Об'єктом страхування від нещасного випадку є життя застрахованого, його здоров'я та працездатність.
Позивач є страхувальником у розумінні положень цього Закону.
Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону страховим випадком є нещасний випадок на виробництві або професійне захворювання, що спричинили застрахованому професійно зумовлену фізичну чи психічну травму за обставин, зазначених у ст. 14 цього Закону, з настанням яких виникає право застрахованої особи на отримання матеріального забезпечення та/або соціальних послуг. Підставою для оплати потерпілому витрат на медичну допомогу, проведення медичної, професійної та соціальної реабілітації, а також страхових виплат є акт розслідування нещасного випадку або акт розслідування професійного захворювання (отруєння) за встановленими формами.
Відповідно до п. п. а) п. 1 ч. 1 ст. 21 Закону у разі настання страхового випадку ОСОБА_4 соціального страхування від нещасних випадків зобов'язаний у встановленому законодавством порядку своєчасно та в повному обсязі відшкодовувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я або в разі його смерті, виплачуючи йому або особам, які перебували на його утриманні допомогу у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю до відновлення працездатності або встановлення інвалідності.
Приписами ст. 28 Закону встановлено, що страховими виплатами є грошові суми, які згідно із ст. 21 цього Закону ОСОБА_4 соціального страхування від нещасних випадків виплачує застрахованому чи особам, які мають на це право, у разі настання страхового випадку. До складу зазначених грошових сум входять, зокрема, страхові витрати на медичну та соціальну допомогу.
Згідно ч. 4 ст. 34 Закону ОСОБА_4 соціального страхування від нещасних випадків фінансує витрати на медичну та соціальну допомогу, в тому числі на додаткове харчування, придбання ліків, спеціальний медичний, постійний сторонній догляд, побутове обслуговування, протезування, санаторно-курортне лікування, придбання спеціальних засобів пересування тощо, якщо потребу в них визначено висновками МСЕК.
Якщо внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання потерпілий тимчасово втратив працездатність, ОСОБА_4 соціального страхування від нещасних випадків фінансує всі витрати на його лікування.
Допомога у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю виплачується в розмірі 100 відсотків середнього заробітку (оподатковуваного доходу). При цьому перші п'ять днів тимчасової непрацездатності оплачуються власником або уповноваженим ним органом за рахунок коштів підприємства, установи, організації.
З матеріалів справи вбачається, що застрахована особа працівник ОСОБА_5, яким було отримано виробничу травму на виробництві, що підтверджується Актом форми Н-1 від 31 травня 2000 року, перебував на лікарняному підтверджується листом непрацездатності № 437548.
Порядок призначення, перерахування та проведення страхових виплат затверджений постановою правління ОСОБА_4 соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України № 24 від 27 квітня 2007 року, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 22 червня 2007 року за N 715/13982 (далі за текстом Порядок).
Пунктом 1.2. Порядку передбачено, що у разі настання страхового випадку управління виконавчої дирекції ОСОБА_4 соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, відділення виконавчої дирекції ОСОБА_4 в районах та містах обласного значення зобов'язані своєчасно та в повному обсязі відшкодовувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я або в разі його смерті, виплачуючи йому або особам, які мають на це право, зокрема, допомогу у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю до відновлення працездатності або встановлення інвалідності.
Відповідно до пункту 2.2. Порядку у разі, якщо при наявності акта (спеціального) розслідування нещасного випадку (аварії), що стався (сталася), за формою Н-5, затвердженого постановою КМУ N 1112, та акта про нещасний випадок, пов'язаний з виробництвом за формою Н-1 або акта розслідування хронічного професійного захворювання, за формою П-4, потерпілий визнаний чи не визнаний інвалідом через нещасний випадок на виробництві (професійне захворювання) і через певний час у зв'язку із погіршенням стану здоров'я, що пов'язане з цим нещасним випадком (професійним захворюванням), йому видано листок непрацездатності, то допомога з тимчасової непрацездатності надається у разі підтвердження зв'язку захворювання з нещасним випадком на виробництві (професійним захворюванням).
Оплата за рахунок коштів роботодавця (перших п'яти днів тимчасової непрацездатності) та за рахунок коштів ОСОБА_4 .(починаючи з шостого дня тимчасової непрацездатності) призначається та виплачується за місцем роботи потерпілого, на якому стався страховий випадок, у розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати.
Допомога потерпілому виплачується страхувальником за рахунок страхових внесків до ОСОБА_4. Перші п'ять днів тимчасової непрацездатності оплачуються за рахунок коштів страхувальника, де стався страховий випадок.
Здійснення позивачем оплати застрахованій особі допомоги у випадку непрацездатності у сумі 329 грн. 76 коп. у березні 2010 року за рахунок відповідача не є спірною обставиною між сторонами.
Пунктом 2.7. Порядку визначений перелік документів, які надаються страхувальником до робочого органу виконавчої дирекції ОСОБА_4 за місцем обліку, за наслідком розгляду яких приймається рішення про прийняття до заліку в рахунок страхових внесків витрат щодо виплати допомоги у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю. Одним з таких, зокрема є акт про нещасний випадок, пов'язаний з виробництвом, за формою Н-1 (якщо стався нещасний випадок).
Як зазначено представниками сторін в судовому засіданні, позивачем були надані всі передбачені пунктом 2.7. Порядку документи, але через виявлення представниками фонду порушень при заповнені Акту Н-1 відповідач відмовив позивачу в зарахуванні в рахунок страхових внесків витрат з виплати допомоги у зв'язку із тимчасовою непрацездатністю застрахованої особи - ОСОБА_5
Статтями 35, 36, 67 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" та положеннями Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат, затвердженого Постановою правління ОСОБА_4 соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України № 24 від 27 квітня 2007 року визначений загальний порядок розгляду питань щодо здійснення страхових виплат.
Відповідно до ст. 36 зазначеного Закону ОСОБА_4 соціального страхування від нещасних випадків розглядає справу про страхові виплати на підставі заяви потерпілого або заінтересованої особи за наявності усіх необхідних документів і приймає відповідні рішення у десятиденний строк, не враховуючи дня надходження зазначених документів.
Рішення оформляється постановою, в якій зазначаються дані про осіб, які мають право на страхові виплати, розміри виплат на кожного члена сім'ї та їх строки або обґрунтування відмови у виплатах; до постанови додаються копії необхідних документів.
Статтею 37 Закону встановлений виключний перелік підстав для відмови у страхових виплатах і наданні соціальних послуг застрахованому. До таких віднесені 1) навмисні дії потерпілого, спрямовані на створення умов для настання страхового випадку; 2) подання роботодавцем або потерпілим ОСОБА_4 соціального страхування від нещасних випадків свідомо неправдивих відомостей про страховий випадок; 3) вчинення застрахованим умисного злочину, що призвів до настання страхового випадку.
Як вбачається з наявних в матеріалах справи документів, жодна з перелічених ст. 37 Закону підстав не була визначена відповідачем у якості відмови у здійсненні страхових виплат шляхом прийняття до заліку в рахунок страхових внесків витрат щодо виплати допомоги у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю та не була підставою для відмови відповідача у прийнятті до заліку.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на .підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Виходячи з вищевикладеного слід зазначити, що відповідач прийняв рішення про відмову позивачу здійснити страхові виплати при настанні страхового випадку (погіршення стану здоров'я, пов'язаного із нещасним випадком на виробництві) шляхом прийняття до заліку в рахунок страхових внесків витрат щодо виплати допомоги у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю з підстав, що не передбачені положеннями чинного законодавства України.
Відповідно до приписів ч. 3 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" ОСОБА_4 соціального страхування від нещасних випадків може затримати страхові виплати до з'ясування підстав для виплат, якщо документи про нещасний випадок оформлені з порушенням установлених вимог, проте чинним законодавством України не передбачено у якості підстав для прийняття рішення про відмову у страхових виплатах наявність порушень при оформленні документів про нещасний випадок, зокрема Акту форми Н-1.
Відповідачем не було надано до суду будь-яких документів, які б свідчили про прийняття ним заходів, направлених на з'ясування підстав для здійснення страхових виплат шляхом прийняття до заліку в рахунок страхових внесків витрат щодо виплати допомоги у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю страхувальником.
Натомість із змісту наявних в матеріалах справи документів, а саме листа непрацездатності № 437548, вбачається, що причиною непрацездатності застрахованої особи ОСОБА_5 є нещасний випадок на виробництві, який стався 29 травня 2000 року.
З огляду на зазначене суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, про наявність у відповідача обов'язку щодо прийняття до заліку в рахунок страхових внесків витрат щодо виплати допомоги у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, здійснених страхувальником в сумі 621,24 грн. у лютому 2010 року, та 952,44 грн. у травні 2010 року.
Наведене вище свідчить про необґрунтованість наданої відповідачем відмови у прийнятті до заліку в рахунок страхових внесків витрат щодо виплати допомоги у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, здійснених позивачем в сумі 621, 24 грн. у лютому 2010 року та в сумі 952,44 грн. у травні 2010 року та про наявність підстав для прийняття до заліку в рахунок страхових внесків витрат щодо виплати допомоги у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, здійснених Державним підприємством "Орджонікідзевугілля" в особі структурного підрозділу "Шахта Єнакіївська", а тому колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Приймаючи викладене до уваги апеляційний суд зазначає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та ухвалено постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, керуючись ст. 195-196, ст. 199, ст. 200, ст. 205, ст. 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Відділення виконавчої дирекції ОСОБА_4 соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Єнакієве Донецької області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 16 вересня 2010 року по справі № 2а-18251/10/0570 за адміністративним позовом Державного підприємства «Орджонікідзевугілля» до Відділення виконавчої дирекції ОСОБА_4 соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Єнакієве Донецької області «про визнання протиправними дій посадових осіб, зобовязання прийняти до зарахування в рахунок страхових внесків виплачену допомогу з тимчасової непрацездатності у сумі 329 грн. 76 коп.» залишити без задоволення, а постанову суду без змін.
Вступна та резолютивна частини ухвали складені, підписані колегією суддів у нарадчій кімнаті та проголошені в судовому засіданні 26 жовтня 2010 року.
Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.
Ухвала складена в повному обсязі та підписана колегією суддів 27 жовтня 2010 року.
Суддя-доповідач: ОСОБА_1
Судді: Л.В.Ястребова
ОСОБА_6