Постанова № 5092585, 16.02.2009, Білоцерківський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
16.02.2009
Номер справи
2-а-20632009
Номер документу
5092585
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

Справа № 2-а-2063 2009 рік

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 лютого 2009 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області в складі судді Дмитренко А.М. при секретарі судового засідання Ісаєвій Д.А. розглянувши в відкритому судовому засіданні в м.Білій Церкві залі суду № 1 справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради про зобов”язання відповідача провести перерахунок та виплату державної допомоги по догляду за дитиною,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернулася до суду з вказаним позовом мотивуючи тим, що вона є матір'ю ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження і має право на державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для дітей у віці 6-ти років, але на її звернення з проханням провести перерахунок вказаної допомоги відповідно до законодавства відповідач відмовив, позивач вважає таку відмову незаконною, а тому просить суд визнати відмову відповідача щодо перерахунку державної допомоги по догляду за дитиною неправомірною та зобов'язати відповідача виплачувати допомогу по догляду за дитиною до 3-х років на рівні прожиткового мінімуму, встановленого для дітей до 6-ти років, стягнути з відповідача заборговану суму вказаної допомоги з липня по грудень 2007 року.

В судовому засіданні позивач уточнила позовні вимоги і просила суд визнати відмову відповідача щодо перерахунку державної допомоги по догляду за дитиною неправомірною та зобов”язати відповідача провести перерахунок та виплату їй державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виходячи з розміру прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до 6 років, за період з липня 2007 року по 31 грудня 2008 року.

Представник відповідача до суду не з'явився, суду надано письмове клопотання відповідача щодо розгляду справи без участі їх представника та письмові заперечення на позовну заяву.

Заслухавши пояснення позивача, оглянувши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення частково з слідуючих підстав.

Так, по справі встановлено, що позивач є матір'ю ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, що стверджується копією свідоцтва про народження дитини.

З матеріалів справи вбачається, що позивач перебуває на обліку в управлінні соціального захисту населення Білоцерківської міської ради і з червня 2007 року одержує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що стверджується випискою з банківського рахунку позивачки.

З копії трудової книжки позивачки слідує, що вона з 21.01.2003 року працює в Білоцерківському психоневрологічному інтернаті, на даний час перебуває в відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

 Відповідно до ст.6 Закону України від 18.01.2001 року /з послідуючими змінами/ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню на випадок тимчасової втрати працездатності підлягають особи, які працюють на підприємствах, установах, організаціях на умовах трудового договору, забезпечують себе роботою самостійно, в т.ч. і особи, які займаються підприємницькою діяльністю.

Відповідно до постанови КМ України від 16.01.2007 року за № 32 «Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку» з 1 січня 2007 року вказані види допомог призначаються органами праці та соціального захисту населення за місцем проживання застрахованих осіб.

Право на державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку застрахованим особам було передбачено Законом України від 18.01.2001 року /з послідуючими змінами/ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».

Так, за ст.42 цього Закону право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має застрахована особа, яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Аналогічні положення містяться і в п.7 Порядку призначення і виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою КМ України від 11.01.2007 року за № 13.

Розмір вказаної допомоги визначено ст.43 зазначеного Закону, а саме: допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Судом під час розгляду справи також встановлено, що питання призначення вказаного виду допомоги не застрахованим особам регулюються Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», але в ст.13 цього Закону з 1січня 2008 року були внесені відповідні зміни Законом “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, а саме: виключено слова «не застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування», тобто, положення цього Закону були поширені на всіх осіб, які здійснюють догляд за дитиною до досягнення трирічного віку.

Ст.15 цього Закону передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

  При вирішенні даного спору суд виходить з наступного.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов”язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За ст.113 Конституції України КМ України у своїй діяльності керується Конституцією і законами України, актами Президента України.

Згідно ст.9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов”язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов”язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. У разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов”язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Заперечуючи проти позову відповідач посилається в письмових запереченнях на те, що ст.56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» установлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому КМ України.

Крім того, п.7 ст.71 наведеного Закону зупинено на 2007 рік статті 41 та 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».

Але за рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року за № 6-рп визнано неконституційними деякі положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», в т.ч. положення ст.56 щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та п.7 ст.71 в частині зупинення дії статей 41 та 43 вищезазначеного Закону.

Рішення Конституційного Суду є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.

В цьому рішенні також вказано на те, що рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.

Судом також не можуть прийматися до уваги посилання відповідача на те, що ст.62 Закону «Про Державний бюджет України на 2007 рік» визначено, що розміри державних соціальних гарантій на 2007 рік, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами, цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України.

А саме постановою КМ України від 11.01.2007 року № 13 і затверджено Порядок призначення і виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Але суд вважає, що надання такого права КМ України не означає, що останній при визначенні порядку застосування Закону може допустити звуження змісту та обсягу прав громадян, встановлених Законом, тобто, КМ України повинен був встановити такий порядок не порушуючи вимог Закону щодо розмірів державної допомоги зазначеним категоріям громадян.

Крім того, встановлений ст.95 Конституції України, ст.38 Бюджетного Кодексу України перелік правовідносин, які регулюються Законом про Державний бюджет України, є вичерпним, а отже цей закон не може скасовувати або змінювати обсяг прав та обов'язків, пільг, гарантій, передбачених іншими законами, в тому числі і Законом «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».

Як встановлено судом, п.25 розділу 2 Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” було внесено на 2008 рік зміни до Закону «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», в т.ч. виключено статті 40-44 цього Закону.

Але за рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року за № 10-рп зазначені положення визнано неконституційними.

Таким чином, виходячи з наведеного, суд вважає, що при визначенні розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку застрахованій особі необхідно приймати до уваги положення ст.43 Закону «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», відповідно до якої розмір цієї допомоги визначається на рівні прожиткового мінімуму, встановленого законом, не дивлячись на те, що в Закон «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» з 01.01.2008 року внесені відповідні зміни, на що вказано вище.

А тому необґрунтованими суд вважає і посилання відповідача на те, що при визначенні розміру допомоги на 2008 рік необхідно застосовувати постанову КМ України від 22.02.2008 року № 57, якою внесені зміни до Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою КМ України від 27.12.2001 року № 1751, оскільки в разі колізії між нормативно-правовими актами КМ України та Законами України і виходячи із загальних засад пріоритетності законів над урядовими нормативними актами, застосуванню підлягають саме положення Законів України, які є актами вищої юридичної сили.

Ст.62 Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” затверджено прожитковий мінімум для дітей до 6 років: з 1 січня-434 грн., з 1 квітня-463 грн., з 1 жовтня -470 грн.

Ст.58 Закону України “Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” затверджено на 2008 рік розмір прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років: з 1 січня -526 грн., з 1 квітня-538 грн., з 1 липня 540 грн., з 1 жовтня 557 грн.

Отже, проаналізувавши всі зазначені правові норми суд приходить до висновку, що відмова управління соцзахисту населення про перерахунок державної допомоги позивачу виходячи з розміру прожиткового мінімуму є необгрунтованою.

Як вбачається з виписки з банківського рахунку позивачки, розмір допомоги по догляду за дитиною, який їй виплачується з червня 2007 року, не відповідає тому розміру, який визначено Законом, про що вказано вище.

А тому суд вважає за можливе зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату зазначеної допомоги відповідно до розміру прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до 6-ти років, з врахуванням вже виплачених сум допомоги.

В своїх письмових запереченнях відповідач просить суд застосувати ст.99 КАС України , якою передбачено річний строк для звернення до адміністративного суду за захистом своїх прав, свобод та інтересів.

Позивачка звертається до суду з вказаним позовом в грудні 2008 року, а просить задовольнити її вимоги за період з червня 2007 року.

Суд вважає за можливе задовольнити вимоги позивачки за період з грудня 2007 року в межах річного строку, визначеного ст.99 КАС України, підстав для задоволення позову за період з червня 2007 року суд в даному випадку не вбачає.

А тому керуючись ст.ст.19,113 Конституції України, ст.ст.6, 42,43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», рішеннями Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп та від 22.05.2008 року № 10-рп, Законом України від 15.03.2007 року «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», Законом України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»”, постановою КМ України від 16.01.2007 року за № 32 «Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку», ст.ст.6,17,99,158-163,167,185,186 КАС України, суд-

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити частково.

Визнати неправомірною відмову управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради щодо перерахунку ОСОБА_1 державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму , встановленого для дітей віком до 6 років.

Зобов”язати управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради /м.Біла Церква, вул.Я.Мудрого,2/ провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на дочку ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, виходячи з розміру прожиткового мінімуму, встановленого Законом про державний бюджет України на відповідний рік для дітей віком до 6 років, за період з 1 грудня 2007 року по 31 грудня 2008 року з врахуванням виплачених за цей період коштів.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Білоцерківський міськрайонний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, яка може бути подана до суду протягом десяти днів з дня проголошення постанови.

Суддя Дмитренко А.М.