МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Миколаїв
07.09.2015 р. № 814/2214/15
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Желєзного І.В. при секретарі судового засідання Науменко О.Г. розглянувши адміністративну справу
за позовомОСОБА_1, АДРЕСА_1, Миколаїв, 54042
доМиколаївського обласного військового комісаріату, вул. Спаська, 33, Миколаїв, 54001 Заводського районного військового комісаріату м. Миколаєва, вул. Пушкінська,69-а, м. Миколаїв, 54001 провизнання неправомірними дії, зобовязання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі також Позивач) звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати неправомірними дії Заводського районного військового комісаріату м. Миколаєва та Миколаївського обласного комісаріату (далі також - Відповідачі) щодо незаконного призову його до Збройних Сил України, зобовязати Заводський районний військовий комісаріат м. Миколаєва та Миколаївський обласний комісаріат вчинити дії по скасуванню рішення щодо незаконного призову ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до Збройних Сил України та зобовязати зняти його з військового обліку як непридатного в мирний час, обмежено придатного в воєнний час.
Відповідачі позов не визнали, зазначивши про його невмотивованість, в тому числі в звязку з тим, що позивач, який перебуває на обліку як військовозобовязаний, в період з 05.06.2015р. по 12.06.2015р. проходив військові навчальні збори як військовозобовязаний запасу, але при цьому не був призваний на строкову службу або мобілізований в звязку з особливим періодом.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні в них фактичні дані, суд дійшов висновку про необґрунтованість заявлених вимог, виходячи з такого.
Приписами ст. 4 Закону України «Про основи національної безпеки України» визначено, що Збройні Сили України, Служба безпеки України, Служба зовнішньої розвідки України, Державна прикордонна служба України та інші військові формування, утворені відповідно до законів України, є суб'єктами забезпечення національної безпеки України.
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про оборону України» та ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» в Україні діє особливий період, що настав з моменту оголошення рішення про мобілізацію.
Відповідно до Указу Президента України від 14.01.2015 № 14/2015 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 20 грудня 2014 року «Про деякі оборонно-мобілізаційні питання» введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 20.12.2014 року, з метою підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України, що гарантує адекватне реагування на загрози національної безпеки держави.
Указом Президента України 15/2015 «Про часткову мобілізацію» в Україні оголошено та проводиться протягом 2015 року часткова мобілізація у три черги протягом 210 діб.
Відповідно до Положення про військово-лікарську експертизу у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 року №402 (далі також - Положення), медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням військового комісара ВЛК військових комісаріатів (п.3.1 ст.3 Медичний огляд військовозобов'язаних). Постанови ВЛК приймаються на підставі розладу хвороб, станів та фізичних видів, що визначають ступінь придатності до військової служби, пояснень щодо застосування статей Розладу хвороб та таблиць додаткових вимог до стану здоровя. Розлад хвороб розроблений відповідно до вимог Міжнародної статистики класифікації хвороб та споріднених проблем охорони здоровя 10-го перегляду.
Заводський районний військовий комісаріат м. Миколаєва, є структурним підрозділом Збройних Сил України та відповідно до «Положення про військові комісаріати», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 червня 2013 р. №389, є місцевим органом військового управління, що забезпечує виконання законодавства з питань військового обовязку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації в особливий період людських і транспортних ресурсів на відповідній території.
Згідно рішення призовної комісії від 09.04.2010р. ОСОБА_1 визнаний непридатним до військової служби в мирний час, обмежено придатним у воєнний час за ст.83а Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року №402, та відповідно до п. 1ст. 18 Закону України «Про військовий обовязок і військову службу» звільнений від призову на строкову військову службу та переведений в запас.
На підставі п. 2 статті 37 Закону України «Про військовий обовязок і військову службу», в якій зазначено, що взяттю на військовий облік підлягають громадяни, які відповідно до статті 18 цього Закону звільнені від призову на строкову військову службу, призовник ОСОБА_1 переведений на облік військовозобовязаних.
У звязку з тим, що в Україні на даний час діє особливий період військовозобовязаного ОСОБА_1 було викликано до Заводського районного військового комісаріату для уточнення облікових даних та зясування ступеню придатності до військової служби.
Під час проходження Позивачем медичного огляду військово-лікарською комісією Заводського районного військового комісаріату 15.05.2015 року на підставі статті 83-б, 67-в, 64-в було винесено рішення про ступінь придатності його до військової служби: обмежено придатний до військової служби (відповідно до додатку 1 Положення про військово-лікарську експертизу та медичний огляд у Збройних Силах України від 14 серпня 2008 року № 402 ).
Миколаївською обласною військово-лікарською комісією було прийнято рішення про придатність громадянина ОСОБА_1 за станом здоровя до проходження військових навчальних зборів.
Виконання військового обов'язку в запасі полягає в дотриманні військовозобов'язаними порядку і правил військового обліку, проходженні зборів для збереження та вдосконалення знань, навичок і умінь, необхідних для виконання обов'язків військової служби в особливий період. Військовозобовязаний ОСОБА_1 має передбачений чинним законодавством обовязок проходити навчальні військові збори відповідно до ч.6 ст.2 Закону України «Про військовий обовязок і військову службу». Приписами ст. 29 Закону України «Про військовий обовязок і військову службу» визначено, що військовозобов'язані призиваються на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, час і строки проведення навчальних зборів військовозобов'язаних та резервістів визначаються Генеральним штабом Збройних Сил України та органами управління іншими військовими формуваннями відповідно до цього Закону.
На підставі наказу військового комісара Миколаївського обласного комісаріату по виконанню підготовчих заходів до проведення командно-штабного навчання з територіальної оборони з практичним призовом на навчальні збори військовозобовязаних від 30.04.2015р. №70, наказу командира військової частини польова пошта В3663 про початок проходження навчальних зборів від 05.06.2015р., наказу командира військової частини польова пошта В3663 про закінчення проходження навчальних зборів від 12.06.2015р. ОСОБА_1 в період з 05.06.2015р. по 12.06.2015р. проходив навчальні військові збори як військовозобовязаний.
Позивач не проходить військову службу у Збройних Силах України.
Таким чином, позовні вимоги в частині визнання неправомірними дій Заводського районного військового комісаріату та Миколаївського обласного військового комісаріату та скасування рішення щодо незаконного призову ОСОБА_1 до Збройних Сил України не підлягають задоволенню, оскільки ґрунтуються на неіснуючих обставинах (позивач не призивався на строкову військову службу, не був мобілізований), а проходження військовозобовязаним короткострокових (з 05.06.2015р. по 12.06.2015р.) військових зборів не суперечить нормам Закону України «Про військовий обовязок і військову службу» та іншим нормативним актам.
Позовні вимоги щодо зняття військовозобовязаного ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з військового обліку як непридатного до військової служби в мирний час, обмежено придатного у воєнний час не ґрунтуються на нормах права та є такими що суперечать вимогам ст.37 Закону України «Про військовий обовязок і військову службу», згідно якої зняттю з військового обліку призовників та військовозобов'язаних у військових комісаріатах підлягають громадяни України:
1) з військового обліку призовників:
які вибувають в іншу місцевість (адміністративно-територіальну одиницю) України до нового місця проживання;
які вибувають на строк більше трьох місяців за межі України;
які взяті згідно з рішеннями комісії з питань приписки або призовної комісії на облік військовозобов'язаних;
які отримали військові звання офіцерського складу після проходження військової підготовки за програмою підготовки офіцерів запасу;
які припинили альтернативну (невійськову) службу в разі закінчення строку її проходження або достроково відповідно до Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу"
2) з військового обліку військовозобов'язаних:
які вибувають в іншу місцевість (адміністративно-територіальну одиницю) України до нового місця проживання;
які після проходження строкової військової служби прийняті на військову службу до інших військових формувань або на службу в органи внутрішніх справ, податкової міліції, в органи і підрозділи цивільного захисту, в Державну службу спеціального зв'язку та захисту інформації України та в Державну кримінально-виконавчу службу України;
які вибули на строк більше трьох місяців за межі України;
в інших випадках за рішенням Міністерства оборони України.
Виключенню з військового обліку у районних (міських) військових комісаріатах (військовозобов'язаних Служби безпеки України у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України) підлягають громадяни України, які:
1) призвані чи прийняті на військову службу;
2) проходять військову службу (навчання) у вищих військових навчальних закладах і військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів;
3) визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку;
4) досягли граничного віку перебування в запасі;
5) припинили громадянство України;
6) були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину;
7) направлені для відбування покарання до установ виконання покарань або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру;
8) не отримали до 40-річного віку військово-облікової або спорідненої з нею спеціальності;
9) померли.
Стосовно Позивача не встановлено обставин, з якими законодавець повязує виключенню з військового обліку військовозобовязаних у районних (міських) військових комісаріатах.
Крім того, наказ командира військової частини польова пошта В3663 про початок проходження навчальних зборів від 05.06.2015р. в частині, що стосується позивача, наказ командира військової частини польова пошта В3663 про закінчення проходження навчальних зборів від 12.06.2015р. в частині, що стосується позивача, є актами індивідуальної дії, які вичерпали свою дію фактичним виконанням (проходження військовозобовязаним короткострокових зборів з 05.06.2015р. по 12.06.2015р.).
Вищенаведене є підставою для відмови в задоволенні позову.
Керуючись ст. ст. 11,70,71,86,159-163, 167 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволені позову відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів в порядку ст. 186 КАС України.
Суддя І.В. Железний