Єдиний державний реєстр судових рішень ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
Іменем України
15 червня 2009 р. м. Чернівці Справа № 2а-346/09/2470
13 год.12 хв.
Чернівецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Левицького В.К.,
при секретарі судового засідання: Герасиму Андрію Штефановичу
за участю сторін:
від позивача представник Сокирянської обєднаної Державної податкової інспекції Чернівецької області Сапожнік С.В. (доручення № 1798/9/10-010 від 07.02.2009 р.);
представник відповідача - не зявився,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Сокирянської обєднаної державної податкової інспекції Чернівецької області до Сокирянського виробничого житлово-комунального господарства про стягнення податкового боргу,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся з адміністративним позовом до Чернівецького окружного адміністративного суду про стягнення з Сокирянського виробничого житлово-комунального господарства податкового боргу в сумі 668470,54 грн.
Позов мотивовано тим, що станом на 13.03.2009 р. за відповідачем обліковується заборгованість з податку на прибуток 53633,98 грн., податку на додану вартість 420099,98 грн., податку з доходів фізичних осіб 19604,64 грн., земельного податку 6482,62 грн., податку з власників транспортних засобів 16303,29 грн., збір на спеціальне використання природних ресурсів 5951,65 грн., плати за геологорозвідувальні роботи 2120,17 грн., збір за забруднення навколишнього природного середовища 143751,35 грн., комунального податку 522,81 грн., всього на загальну суму 6668470,54 грн. Оскільки заборгованість в добровільному порядку відповідачем не сплачена звернулись до суду з вимогою про стягнення вказаної заборгованості.
В судовому засіданні представник Сокирянської обєднаної державної податкової інспекції Чернівецької області підтримав позов та просив суд задовольнити його у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Відповідач в судове засідання не зявився, проте направив на адресу суду заяву про розгляд справи за відсутності його представника (а.с. 29 том 2). За таких обставин суд вважає, що розгляд справи по суті можливий за наявними в справі матеріалами.
Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню повністю.
Судовим розглядом встановлено, що Сокирянське виробничо-комунальне господарство (60200, м. Сокиряни, вул. Центральна, 44, Чернівецька область, ідентифікаційний код 03357352) створене та зареєстроване рішенням Сокирянської районної ради народних депутатів від 15.01.1992 р. № 6 та взято на облік Сокирянською ОДПІ 17.01.1992 р.
Як вбачається з матеріалів справи за відповідачем обліковується податковий борг в сумі 668470,54 грн., в т.ч. з податку на прибуток 53633,98 грн., податку на додану вартість 420099,98 грн., податку з доходів фізичних осіб 19604,64 грн., земельного податку 6482,62 грн., податку з власників транспортних засобів 16303,29 грн., збір на спеціальне використання природних ресурсів 5951,65 грн., плати за геологорозвідувальні роботи 2120,17 грн., збір за забруднення навколишнього природного середовища 143751,35 грн., комунального податку 522,81 грн.
Вказана заборгованість підтверджується деклараціями, поданими відповідачем до Сокирянської обєднаної ДПІ та актами звірки станом на 01.06.2009 р. Податкове зобовязання визначене самостійно відповідач не погасив, а визначене контролюючим органом в адміністративному (апеляційному) та судовому порядку не оскаржував.
Статтею 9 Закону України «Про систему оподаткування» визначено, що платники податків і зборів (обовязкових платежів) зобовязанні сплачувати належні суми податків (обовязкових платежів) у встановлені законами терміни.
Законом України «Про оподаткування прибутку підприємств» встановлено, що платники податку самостійно визначають суми податку на прибуток, що підлягають сплаті. Податок за звітній період сплачується у строк, визначений законом для квартального податкового періоду.
Законом України «Про податок на додану вартість» установлено, що сплата податку на додану вартість проводиться не пізніше 20 числа місяця, що настає за звітним періодом.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» податковий агент, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, утримує податок від суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах статті 7 цього Закону. Податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.
Статтею 17 Закону України «Про плату за землю» передбачено, що податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Згідно ст. 15 Декрету Кабінету Міністрів України «Про місцеві податки та збори» від 20.05.1993р. № 56-93 комунальний податок справляється з юридичних осіб, крім бюджетних установ, організацій, планово-дотаційних та сільськогосподарських підприємств. Його граничний розмір не повинен перевищувати 10 відсотків річного фонду оплати праці, обчисленого виходячи з розміру неоподатковуваного мінімуму доходів громадян. Заборгованість відповідача по комунальному податку - 522,81 грн.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору» від 01.03.1999 р. № 303 базовий податковий (звітний) період збору дорівнює календарному кварталу. Платники збору складають податкові розрахунки за формою, затвердженою центральним органом державної податкової служби, наростаючим підсумком за квартал, півріччя, дев'ять місяців та рік і подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до органів державної податкової служби: 1) за місцем знаходження стаціонарних джерел забруднення - у разі здійснення викидів стаціонарними джерелами забруднення та скидів; 2) за місцем знаходження спеціально відведених для розміщення відходів місць чи об'єктів - у разі розміщення відходів; 3) за місцем перебування платника збору на податковому обліку - у разі здійснення викидів пересувними джерелами забруднення; 31) за місцем перебування платника збору на податковому обліку - в разі утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені) та тимчасового зберігання радіоактивних відходів їх виробниками. Платники перераховують суми збору одним платіжним дорученням на рахунки, відкриті в територіальних органах Державного казначейства, які здійснюють розподіл цих коштів у співвідношенні, визначеному законом.
Законом України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» встановлено, що податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів обчислюється юридичними особами на підставі звітних даних про кількість транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів станом на 1 січня поточного року. Обчислення податку з власників наземних транспортних засобів провадиться виходячи з об'єму циліндрів або потужності двигуна кожного виду і марки транспортних засобів, а податку з власників водних транспортних засобів - виходячи з довжини транспортного засобу за ставками, зазначеними у статті 3 цього Закону. Юридичні особи на основі бухгалтерського звіту (балансу) у строки, визначені законом для річного звітного періоду, подають відповідному органу державної податкової служби за місцем реєстрації транспортних засобів розрахунок суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на поточний рік за формою, затвердженою центральним податковим органом України.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку справляння збору за спеціальне використання водних ресурсів за збору за користування водами для потреб гідроенергетики і водного транспорту» від 16.08.1999 р. № 1494 водокористувачі, які використовують у встановленому законодавством порядку воду, отриману від інших водокористувачів, справляють збір до відповідних бюджетів за обсяги фактично використаної води з урахуванням обсягу втрат води в їх системах водопостачання відповідно до встановлених нормативів. Збір сплачується водокористувачами протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем граничного терміну подання розрахунку збору за місцем податкової реєстрації.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку встановлення нормативів збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, та його справляння» від 29.01.1999 р. № 115 збір за виконані геологорозвідувальні роботи обчислюється надрокористувачами самостійно відповідно до вимог Інструкції про порядок справляння зборів за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету. Розрахунки збору, базовий податковий (звітний) період для якого дорівнює календарному кварталу, подаються надрокористувачами протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу, органам державної податкової служби за місцезнаходженням родовища корисних копалин. Надрокористувач, зареєстрований в органах державної податкової служби іншого району (міста), ніж місцезнаходження родовища корисних копалин, що ним експлуатується, протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу, додатково подає (надсилає) до органу державної податкової служби, в якому він зареєстрований, копію розрахунку збору за геологорозвідувальні роботи з відміткою органу державної податкової служби, яка прийняла розрахунок. Збір сплачується протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем граничного терміну подання розрахунку збору. Надрокористувачі сплачують авансові квартальні внески збору до 20 числа третього місяця звітного кварталу і до 20 числа місяця, наступного за звітним кварталом, у розмірі однієї третини суми збору, визначеної у попередньому розрахунку.
Законом України «Про систему оподаткування» встановлений вичерпний перелік загальнодержавних та місцевих податків, зборів (обовязкових платежів), до якого в т. ч. включено: податок на додану вартість; податок на прибуток підприємств; податок на доходи фізичних осіб; плата за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності); податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів; збір за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету; збір за спеціальне використання природних ресурсів; збір за забруднення навколишнього природного середовища та комунальний податок. Саме з вказаних видів загальнодержавних та місцевих податків, зборів (обовязкових платежів) має заборгованість відповідач.
Спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення, є Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (далі - Закон № 2181-III).
Згідно п.п. 1.2 - 1.4 ст. 1 Закону № 2181-III податкове зобов'язання - це зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України; податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого п.п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 цього Закону для подання податкової декларації; у разі, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги (пп. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5, пп. 6.2.1 п. 6.2 ст. 6 зазначеного Закону).
Абзацом 3 п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону № 2181 ІІІ встановлено, що у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
Відповідно до підпункту 5.2.1. пункту 5.2. ст. 5 Закону № 2181-ІІІ, податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту. У випадку оскарження податкового зобовязання нарахованого контролюючим органом в адміністративному порядку чи до суду сума такого податкового зобов'язання вважається неузгодженою (п.п. 5.2.3 п. 5.2 ст. 5 Закону).
На момент розгляду справи, податкове зобовязання на загальну суму 668470,54 грн., в т.ч. з податку на прибуток 53633,98 грн., податку на додану вартість 420099,98 грн., податку з доходів фізичних осіб 19604,64 грн., земельного податку 6482,62 грн., податку з власників транспортних засобів 16303,29 грн., збір на спеціальне використання природних ресурсів 5951,65 грн., плати за геологорозвідувальні роботи 2120,17 грн., збір за забруднення навколишнього природного середовища 143751,35 грн., комунального податку 522,81 грн., відповідачем в добровільному порядку не сплачене, що тягне за собою ненадходження коштів до Державного бюджету України та суттєво порушує інтереси держави.
Згідно ст. 3.1.1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та держаними цільовими фондами» активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкових зобовязань.
Судом з достовірністю встановлено наявність з боку відповідача порушень вимог Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та держаними цільовими фондами», тому суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.
Згідно п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України та ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Відповідач не надав доказів відсутності заборгованості в сумі 668470,54 грн. або погашення ним податкового боргу.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Тому судом не вирішується питання про судові витрати.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 11, 71, 76, 79, 86, 94, 158, 160 - 167 КАС України, суд ,-
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Сокирянського виробничого житлово-комунального господарства (60200, м. Сокиряни, вул. Центральна, 44, Чернівецька область, ідентифікаційний код 03357352) податковий борг у сумі 668470,54 грн., в т.ч. з податку на прибуток 53633,98 грн., податку на додану вартість 420099,98 грн., податку з доходів фізичних осіб 19604,64 грн., земельного податку 6482,62 грн., податку з власників транспортних засобів 16303,29 грн., збір на спеціальне використання природних ресурсів 5951,65 грн., плати за геологорозвідувальні роботи 2120,17 грн., збір за забруднення навколишнього природного середовища 143751,35 грн., комунального податку 522,81 грн.
Постанова, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня складання її в повному обсязі за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом 20 днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови виготовлено 20 червня 2009 р.
Суддя В.К. Левицький