Єдиний державний реєстр судових рішень
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа №22-а-28014/08 Головуючий у І-ій інстанції: Добрянська Я.І. №6/214 (2а-1366/08) Суддя-доповідач: Малинін В.В.
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 вересня 2009 рік м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого: Малиніна В.В.
суддів: Василенка Я.М., Горбань Т.І.,
при секретарі: Демченко Т.І.,
розглянувши в судовому засіданні апеляційну скаргу Дочірньої компанії «Укргазвидобування» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 27 травня 2008 року у справі за позовом Дочірньої компанії «Укргазвидобування» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» до Державної податкової інспекції у Слав»яносербському районі Луганської області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
ВСТАНОВИВ:
У лютому 2008 року Дочірня компанія «Укргазвидобування» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» (надалі – позивач) звернулася до Окружного адміністративного суду м. Києва зпозовом до Державної податкової інспекції у Слов'яносербському районі Луганської області (надалі – відповідач) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень: №0001032300/0 від 03.08.2007р., №0001032300/1 від 10.10.2007р., №0001032300/2 від 15.11.2007р.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем зроблений помилковий висновок щодо порушення позивачем п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. №2181-IIIпри сплаті рентної плати за природний газ згідно поданого розрахунку за травень 2007 р. Позивач вважає, що «рентна плата» не відноситься до загальнообов'язкових податків та зборів, оскільки ст. 14 Закону України «Про систему оподаткування» не містить визначення такого податку (збору).
В ході судового розгляду справи позивачем було надано заяву про уточнення позовних вимог від 27.05.2008 р. та просив визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення -рішення: №0001032300/3 від 21.01.2008р.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 27 травня 2008 року відмовлено в задоволені позовних вимог.
Постанова суду мотивована тим, що застосовуючи до позивача штрафні санкції на підставі пп.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» за порушення граничних термінів сплати узгоджених сум податкових зобов'язань з рентної плати ДПІ у Слов'яносербському районі діяла у межах наданих їй повноважень та у спосіб, визначений спеціальним законом з питань оподаткування.
Не погоджуючись із вказаним рішенням суду, позивач подав апеляційну скаргу, в якій зазначив, що рішення є незаконним та необґрунтованим, ухвалено з порушенням норм матеріального та процесуального права. Просить його скасувати та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
Заперечень на апеляційну скаргу до суду не надходило.
В судове засідання сторони не з’явилися, причини неявки суду невідомі, були повідомлені належними чином.
Відповідно до ч.4 ст.196 КАС України неприбуття в судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Заслухавши у судовому засіданні суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та перевіривши наведені в скарзі доводи, а також правильність правової оцінки обставин у справі та застосування судом норм матеріального та процесуального права, колегія суддів приходить до висновку, про необхідність залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції ДПІ у Слов'яносеребському районі 25.07.2007р. проведено невиїзну документальну перевірку ДК «Укргазвидобування» НАК «Нафтогаз України», з питань своєчасної сплати до бюджету рентної плати за видобутий природний газ, що видобуваються в Україні за травень 2007 року.
За наслідками перевірки ДПІ у Слов'яносербському районі складено акт від 25.07.2007р. №76/23-30019775 про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності сплати рентної плати за видобутий газ, що видобувається в Україні за травень 2007р.
Актом перевірки встановлено порушення позивачем пп.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (далі Закону № 2181-III).
На підставі пп.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону №2181-IIIвідповідачем прийняті наступні податкові повідомлення-рішення: від 03.08.2007р. №0001032300/0 на суму 34 245,52 грн. за затримку на 18 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання; від 10.10.2007р. №0001032300/1 на суму 34 245,52 грн. за затримку на 18 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання; від 15.11.2007р. №0001032300/2 на суму 34 245,52 грн. за затримку на 18 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання.
З отриманими податковими повідомленнями-рішеннями дирекція ДК «Укргазвидобування» НАК «Нафтогаз України» не погодилась і оскаржила податкові повідомлення-рішення в адміністративному порядку відповідно до п.5.2 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» №2181-ІІІ.
За результатами розгляду скарг позивача податковими органами були прийняті рішення про результати розгляду скарг, за якими скарги позивача були залишені без задоволення, податкові повідомлення - рішення - без змін.
Перевіркою встановлено, що в порушення вимог підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону №2181-IIIта пункту 7 Порядку № 59 підприємством здійснено перерахування до бюджету узгоджених сум податкових зобов'язань по рентній платі за природний газ, задекларованих у податкових розрахунках по рентній платі за природний газ за травень 2007 р. поданого до відповідача, з порушенням законодавчо встановлених термінів.
Сплата узгодженої суми податкових зобов'язань проведена з порушенням термінів сплати, що встановлені п.7 «Порядку обчислення та внесення до Державного бюджету України рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.03.2001р. №256 (із змінами та доповненнями) (далі - Порядок № 256).
Відповідно до статті 14 Закону України «Про систему оподаткування» від 25.06.1991 р. № 1251-XII(із змінами та доповненнями), до загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів) належать рентні платежі.
Згідно з ч.6 ст.14 Закону України «Про систему оподаткування», порядок зарахування загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів) до Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів і державних цільових фондів визначається згідно з законами України.
Частиною 3 розділу II«Прикінцеві положення» Закону України від 30.11.2006 року №398-У «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань оподаткування» встановлено, що у 2007 році суб'єкти господарювання, які здійснюють видобуток вуглеводневої сировини, а саме природного газу (у тому числі нафтового (попутного) газу) та газового конденсату і нафти на підставі спеціальних дозволів на право користування надрами, вносять у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, до Державного бюджету України, рентну плату за видобуті нафту, природний газ і газовий конденсат.
«Порядок обчислення та внесення до Державного бюджету України рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат» затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22.03.2001 року № 256, у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 19 січня 2005 року № 59, із змінами та доповненнями (далі - Порядок № 256).
Згідно з пунктами 6 і 7 зазначеного Порядку № 256, податкові розрахунки рентної плати складаються платниками за звітний (податковий) період і подаються органам державної податкової служби за місцезнаходженням родовища корисних копалин протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним (податковим) періодом. Податковий розрахунок рентної плати подається за формою, що затверджується Державною податковою адміністрацією.
Платники вносять до Державного бюджету України рентну плату авансовими внесками у розмірі однієї третини суми платежу, визначеної у податковому розрахунку, який подано у минулому звітному (податковому) періоді, до 10, 20 і 30 числа поточного календарного місяця відповідно за першу, другу та третю декаду. Сума рентної плати за звітний (податковий) період, обчислена відповідно до пункту 4 цього Порядку, вноситься платниками до Державного бюджету України 30 календарних днів місяця, що настає за останнім календарним днем звітного (податкового) періоду.
Відповідно до пункту 8 «Порядку обчислення та внесення до Державного бюджету України рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат», № 256, відповідальність за правильність обчислення, повноту і своєчасність внесення до Державного бюджету України рентної плати та своєчасність подання її податкового розрахунку органам державної податкової служби несуть платники відповідно до законодавства.
У преамбулі Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» визначено, що цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Відповідно до пункту 1.2 статті 1 Закону № 2181-III, податкове зобов'язання - це зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
Згідно з пунктом 1.11 статті 1 Закону № 2181 -III, податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - це документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).
Пунктом 5.1 статті 5 Закону № 2181-ІП визначено, що податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.
Згідно з пп. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4 Закону № 2181-ІЙ, платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації.
Відповідно до підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону № 2181 -III, податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює, зокрема, календарному місяцю, - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Згідно з підпунктом 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 цього Закону, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 зазначеного Закону для подання податкової декларації.
Пунктом 1.3 статті 1 Закону № 2181-ІП встановлено, податковий борг (недоїмка) - це податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Відповідно до підпункту 17.1.7 п. 17.1 ст.17 названого Закону передбачено, що у разі, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах, зокрема, при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкових зобов'язань, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Відповідно до п.3.2, 4.4 та 4.5 «Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій», затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 21.06.2001 № 253, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 06.07.2001р. за №567/5758 (із змінами та доповненнями), у разі порушення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання складається податкове повідомлення-рішення за формою «Ш», яке в той самий день передається структурному підрозділу, до функцій якого входить реєстрація вхідної та вихідної кореспонденції. У той же день таке повідомлення-рішення надсилається (вручається) платнику податків.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що відповідачем правомірно застосовані штрафні санкції у відповідності до п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Апелянтом не було надано доказів на підтвердження заявлених ним вимог, а тому доводи апеляційної скарги спростовуються вищевикладеним, матеріалами справи та не відповідають вимогам чинного законодавства.
З підстав вищенаведеного, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому підстав для його скасування не вбачається.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін.
Керуючись ст. ст. 160, 198, 200, 205, 206, 207 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Дочірньої компанії «Укргазвидобування» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 27 травня 2008 року, - залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 27 травня 2008 року у справі за позовом Дочірньої компанії «Укргазвидобування» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» до Державної податкової інспекції у Слав»яносербському районі Луганської області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, - залишити без змін.
Матеріали справи повернути до Окружного адміністративного суду м. Києва.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, проте може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня набрання законної сили.
Головуючий:
Судді:
Ухвалу виготовлено в повному обсязі 21.09.09.
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа №22-а-28014/08 Головуючий у І-ій інстанції: Добрянська Я.І. №6/214 (2а-1366/08) Суддя-доповідач: Малинін В.В.
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 вересня 2009 рік м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого: Малиніна В.В.
суддів: Василенка Я.М., Горбань Т.І.,
при секретарі: Демченко Т.І.,
розглянувши в судовому засіданні апеляційну скаргу Дочірньої компанії «Укргазвидобування» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 27 травня 2008 року у справі за позовом Дочірньої компанії «Укргазвидобування» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» до Державної податкової інспекції у Слав»яносербському районі Луганської області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
Керуючись ст. ст. 160, 198, 200, 205, 206, 207 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Дочірньої компанії «Укргазвидобування» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 27 травня 2008 року, - залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 27 травня 2008 року у справі за позовом Дочірньої компанії «Укргазвидобування» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» до Державної податкової інспекції у Слав»яносербському районі Луганської області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, - залишити без змін.
Матеріали справи повернути до Окружного адміністративного суду м. Києва.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, проте може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня набрання законної сили.
Головуючий:
Судді: