Ухвала суду № 50800779, 14.09.2015, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
14.09.2015
Номер справи
2а-1570/184/11
Номер документу
50800779
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"14" вересня 2015 р. м. Київ К/9991/56268/12

Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:

головуючого Ланченко Л.В.

суддів Пилипчук Н.Г.

Цвіркуна Ю.І.

розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу

Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби

на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 16.08.2912

у справі № 2а-1570/184/2011

за позовом Приватного підприємства "Ідеал"

до Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси

про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, - ВСТАНОВИВ:

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 06.10.2011 в задоволенні позовних вимог ПП «Ідеал» до ДПІ у Малиновському районі м.Одеси про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 28.07.2010 №0004532340 на суму 100277,28 грн. відмовлено повністю.

Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 16.08.2012 постанову Одеського окружного адміністративного суду від 06.10.2011 скасовано. Прийнято нову постанову, якою позовні вимоги задоволено, скасовано рішення ДПІ у Малиновському районі м.Одеси про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 28.07.2010 №0004532340.

У справі відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою відповідача, у якій ставиться питання про скасування рішення суду апеляційної інстанції та залишення в силі рішення суду першої інстанції, з підстав невірного застосування норм матеріального права.

Перевіривши повноту встановлення обставин справи та правильність їх юридичної оцінки в судових рішеннях, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з такого.

ДПА в Одеській області проведено перевірку крамниці, що використовувалась позивачем у здійсненні підприємницької діяльності та розташована за адресою: м.Одеса, вул.Бугаївська 21-В, щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу, дотримання законодавства про застосування РРО, за результатами якої складено акт №2004/15/32/23/31681667 від 13.07.2010.

Перевіркою встановлено порушення п.2.8, п.3.5, п.3.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою правління НБУ від 15.12.2004 року №637 (надалі Положення), а саме: перевищення ліміту каси підприємства за 05.07.2010.

На підставі акта перевірки, відповідно до ст.1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.1995 №436/95, відповідачем прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 28.07.2010 №0004532340 на суму 100277,28 грн.

Відповідно до п.2.8 Положення підприємства можуть тримати в позаробочий час у своїх касах готівкову виручку (готівку) в межах, що не перевищують установлений ліміт каси. Готівкова виручка (готівка), що перевищує встановлений ліміт каси, обов?язково здається до банків для її зарахування на банківські рахунки. Відокремлені підрозділи підприємств юридичних осіб можуть здавати готівкову виручку (готівку) безпосередньо до кас таких юридичних осіб або до будь-якого банку для її переказу і зарахування на банківські рахунки зазначених юридичних осіб. За відсутності банків готівкова виручка (готівка) для переказу на банківські рахунки підприємства може здавати до операторів поштового зв?язку та небанківських фінансових установ, які мають ліцензію Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України на здійснення переказу коштів.

Пунктом 3.5 Положення передбачено, що у разі видачі окремим фізичним особам готівки (у т.ч. працівникам підприємства) за видатковим касовим ордером або видатковою відомістю касир вимагає пред?явити паспорт чи документ, що його замінює, записує його найменування і номер, ким і коли він виданий. Фізична особа розписується у видатковому касовому ордері або видатковій відомості про одержання готівки з зазначенням одержаної суми (гривень словами, копійок цифрами), використовуючи чорнильну або кулькову ручку з чорнилом темного кольору. Якщо видаткова відомість складена на видачу готівки кільком особам, то одержувачі також пред?являють паспорти чи документи, що їх замінюють і розписуються у відповідній графі документа. Для виведення залишку готівки в касі не приймаються видаткові касові ордери або видаткові відомості, в яких видача готівки з каси не підтверджена підписом одержувача.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що підприємством встановлений ліміт залишку готівкових коштів в касі підприємства згідно наданого розрахунку від 01.01.2009 в сумі 835000 грн.

Актом перевірки зафіксовано, що згідно касової книги залишок готівки на кінець дня 05.07.2010 складає 800138,64 грн.

Однак, видатковий касовий ордер №10893 від 05.07.2010 на суму 85000 грн., за висновком податкового органу, не може бути підставою для виведення залишку готівки в касі, а тому понадлімітні залишки готівки в касі позивача за 05.07.2010 становлять 50138,64 грн.

Судова колегія вважає за правильне погодитись з висновками суду першої інстанції, що касовий ордер №10893 від 05.07.2010 про видачу під звіт (рахунок 372) 85000 грн. гр.ОСОБА_2, у тому числі і наданий суду першої інстанції позивачем, не може бути підставою для виведення залишку готівки в касі з огляду на положення пункту 3.5 Положення, щодо наявності підпису одержувача коштів.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, одержувачем коштів є гр.ОСОБА_2, яка є керівником підприємства, 05.07.2010 перебувала на робочому місці та виконувала повноваження директора підприємства, на чому наполягає позивач.

Разом з тим, з наявних в матеріалах справи копій касового ордеру№10893 від 05.07.2010, у тому числі і наданого позивачем, вбачається, що виконані в касовому ордері підписи керівника підприємства ОСОБА_2 та одержувача, яким є гр.ОСОБА_2, навіть при візуальному огляді не співпадають, у той час як виконаний на касовому ордері підпис одержувача коштів відповідає виконаному на ньому підпису касира.

З огляду на викладене, судова колегія доходить висновку, що судом першої інстанції правильно застосовано п.3.5 Положення та зроблено висновок про перевищення позивачем ліміту каси за 05.07.2010 на 50138,64 грн., рішення суду першої інстанції постановлене з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно і скасовано судом апеляційної інстанції помилково.

Відповідно до ст.226 Кодексу адміністративного суду України суд касаційної інстанції скасовує судове рішення суду апеляційної інстанції та залишає в силі рішення суду першої інстанції, яке ухвалено відповідно до закону і скасоване або змінене помилково.

Керуючись ст. ст. 222, 223, 226, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби задовольнити.

Постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 16.08.2912 скасувати.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 06.10.2011 залишити в силі.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі. Заява про перегляд судового рішення в адміністративній справі може бути подана з підстав, в порядку та у строки встановлені ст.ст.236-239№ КАС України безпосередньо до Верховного Суду України.

Головуючий Л.В.Ланченко

Судді Н.Г.Пилипчук

Ю.І.Цвіркун