Постанова № 5075657, 01.09.2009, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.09.2009
Номер справи
22-а-23925/08
Номер документу
5075657
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

 

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 22-а-23925/08                                                    Головуючий у першій інстанції: Фесюра М.В.

                             Суддя-доповідач: Романчук О.М.

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М    У К Р А Ї Н И

01 вересня 2009 року                                                                                                         м. Київ.

               Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого:                                                          Романчук О.М.,

Суддів:                                                                    Ізмайлової Т.Л.,

Шостака О.О.,                      

при секретарі:                                                         Шевчук К.В.  

розглянувши в судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у м. Чернігові на постанову  Господарського суду Чернiгiвської областiвід 24 квітня 2008 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Автотранспортне підприємство «Вантранс» до Державної податкової інспекції у м. Чернігові про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Автотранспортне підприємство «Вантранс» (далі - Позивач) звернулися до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Чернігові (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення.

Постановою Господарського суду Чернiгiвської областi від 24 квітня 2008 року позов задоволено.

Не погодившись з постановою суду, Відповідач подали апеляційну скаргу, в якій просять скасувати постанову суду та ухвалити нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що суд неповно дослідив обставини справи, виніс рішення, яке не відповідає вимогам матеріального та процесуального права.

Заслухавши доповідь судді, вивчивши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

На підставі акта № 781/23/21391105 від 04.09.2007 р. «Про результати виїзної планової перевірки ТОВ «Автотранспортне підприємство «Вантранс» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період 01.07.2004 р. по 31.03.2007 р. 12.09.2008 р. державною податковою інспекцією у м. Чернігові прийняте податкове повідомлення -рішення № 0004312320/0, яким на підставі п.п.7.4.4,7.7.1 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» від 3 квітня 1997 року № 168/97-ВР (далі – Закон №168 ), п.п.17.1.3 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ (далі - Закон - 2181) Позивачу визначено суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 181235 грн., у тому числі за основним платежем - 120823 грн., за штрафними санкціями-60412 грн.; також податкове повідомлення -рішення № 0004302320/0, яким на підставі п.п.5.2.1 п.5.2, п.п.5.3.9 п.5.3 ст.5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28 грудня 1994 року № 334/94-ВР (далі – Закон № 334), п.п.17.1.3 ст.17 Закону № 2181 Позивачу визначено суму податкового зобов'язання з податку на прибуток підприємства у розмірі 209572 грн., у тому числі за основним платежем - 143426 грн., за штрафними санкціями - 66146 грн.

Відповідно до матеріалів перевірки, встановлено заниження податку на прибуток на загальну суму 143426 грн., в тому числі в 2005 році: в 1 кварталі - 0,7 тис. грн., в 2 кварталі - 2,6 тис. грн., в 3 кварталі - 13,8 тис. грн., в 4 кварталі - 16.8 тис. грн.; в 2006 році: в 1 кварталі - 5208 грн., в 2 кварталі - 28267 грн., в 3 кварталі - 28179 грн., в 4 кварталі - 22004 грн.; в 1 кварталі 2007 року - 25868 грн.., а також заниження податку на додану вартість в розмірі 120823 грн., в тому числі в 2005 році: за березень - 588 грн., червень - 2083 грн., липень - 3000 грн., серпень - 3557 грн., вересень - 4452 грн.. жовтень - 4120 грн., листопад - 4788 грн., грудень - 4558 грн.; в 2006 році: за березень - 4167 грн., квітень - 7083 грн., травень - 9455 грн., червень - 6075 грн., липень - 8743 грн., серпень -4200 грн., вересень - 9600 грн., жовтень - 8092 грн., листопад - 9512 грн., в 2007 році: за січень - 10583 грн., лютий - 7117 грн., березень - 9050 грн. Таке донарахування податковим органом здійснено внаслідок непідтвердження транспортних витрат товарно - транспортними накладними

Внаслідок адміністративного оскарження було прийняті рішення про залишення податкових повідомлень - рішень без змін , а скарг - без задоволення, на підставі чого відповідачем прийняті оскаржувані податкові повідомлення - рішення: № 0004302320/1 від 20.11.2007 р. № 0004302320/2 від 28.12.2007 р. № 0004302320/3 від 28.02.2008 р., №0004312320/1 від 20.11.2007 р., № 0004312320/2 від 28.12.2007 р., № 0004312320/3 від 28.02.2008 р., якими ТОВ „АТП „Вантранс" визначено суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість та податку на прибуток у тому ж розмірі, що і в початкових повідомленнях – рішеннях.

09.09.2003р. позивач уклав з ТОВ «Геркулес 2000» договір з надання послуг автотранспортними засобами, відповідно до якого ТОВ «Геркулес 2000» (перевізник) зобов'язався надавати послуги з автотранспортних перевезень вантажів, а також послуги з підйому вантажів засобами, що є у його розпорядженні, за вимогою ТОВ «АТП «Вантранс» ( клієнт).

У відповідності до ст.3 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», об'єктом оподаткування є прибуток, який визначається шляхом зменшення суми скоригованого валового доходу звітного періоду, визначеного згідно з пунктом 4.3 цього Закону на суму валових витрат платника податку, визначених статтею 5 цього Закону; суму амортизаційних відрахувань, нарахованих згідно із статтями 8 і 9 цього Закону.

Згідно з п. 5.1 ст.5 Закону № 334, валові витрати виробництва та обігу (далі - валові витрати) - сума будь-яких витрат платника податку у грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, здійснюваних як компенсація вартості товарів (робіт, послуг), які придбаваються (виготовляються) таким платником податку для їх подальшого використання у власній господарській діяльності.

Пунктом 5.2.1 п. 5.2 ст.5 Закону № 334, до складу валових витрат включаються: суми будь-яких витрат, сплачених (нарахованих) протягом звітного періоду у зв'язку з підготовкою, організацією, веденням виробництва, продажем продукції (робіт, послуг) і охороною праці, у тому числі витрати з придбання електричної енергії (включаючи реактивну), з урахуванням обмежень, установлених пунктами 5.3 - 5.7 цієї статті.

Витрати суб`єкта підприємницької діяльності на транспортні послуги відносяться до валових витрат виробництва.

Однак, у відповідності до абз.4 п. 5.3.9 ст. 5 Закону № 334, не належать до складу валових витрат будь-які витрати, не підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими документами, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення податкового обліку.

Первинна транспортна документація відноситься до первинних документів, на основі яких ведеться бухгалтерський облік. Згідно з п. 2.7 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Мінфіну України від 24.05.95 р. № 88 (зареєстровано в Мін'юсті України 05.06.95 р. за № 168/704), первинні документи складаються на бланках типових форм, затверджених Мінстатом України, а також на бланках спеціалізованих форм, затверджених міністерствами і відомствами України. Типові форми єдиної первинної транспортної документації, зокрема товарно-транспортну накладну, затверджено спільним наказом Мінтранспорту України, Мінстату України «Про затвердження типових форм первинного обліку роботи вантажного автомобіля» від 29.12.95 р. № 488/346 (зі змінами та доповненнями) і введено в дію з 1 січня 1996 р. Відповідно до п. 2 зазначеного наказу ведення зазначених форм первинного обліку всіма суб'єктами господарської діяльності незалежно від форм власності є обов'язковим.

Пунктом 11.2 Наказ Міністерства транспорту України «Про затвердження Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні» від 14 жовтня 1997 року N 363  визначено, що основними документами на перевезення вантажів є товарно-транспортні накладні та дорожні листи вантажного автомобіля.

Отже, товарно-транспортна накладна відноситься до первинної транспортної документації, ведення якої для всіх суб'єктів господарської діяльності незалежно від форм власності є обов'язковим.

Враховуючи непідтвердженість товарно-транспортними накладними здійснення перевезень, колегія суддів вважає непідтвердженими валові витрати Позивача.

З приводу висновків суду першої інстанції щодо скасування податкового повідомлення-рішення, яким було донараховано ПДВ, то колегія суддів приходить до слідуючого.

У відповідності до положень п. 7.4.1 ст. 7 Закону № 168, податковий кредит звітного періоду визначається виходячи із договірної (контрактної) вартості товарів (послуг), але не вище рівня звичайних цін, у разі якщо договірна ціна на такі товари (послуги) відрізняється більше ніж на 20 відсотків від звичайної ціни на такі товари (послуги), та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 6.1 статті 6 та статтею 81 цього Закону, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.

Згідно з п. 7.5.1 п. 7.5 ст. 7 Закону № 168, датою виникнення права платника податку на податковий кредит вважається  дата здійснення першої з подій: або дата списання коштів з банківського рахунку платника податку в оплату товарів (робіт, послуг), дата виписки відповідного рахунку (товарного чека) - в разі розрахунків з використанням кредитних дебетових карток або комерційних чеків; або дата отримання податкової накладної, що засвідчує факт придбання платником податку товарів (робіт, послуг).

Враховуючи вищенаведені положення Закону, колегія суддів приходить до висновку про підтверджуваність права на податковий кредит у Позивача, оскільки на вказану суму є підтвердження податковими накладними.

Податкова накладна при формуванні податкового кредиту з податку на додану вартість, на відміну від податку на прибуток, є достатнім документом підтвердження права на податковий кредит у платника податку.

Судом першої інстанції при ухваленні оскаржуваної постанови було неповно з'ясовано обставини справи та порушено норми процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Беручи до уваги вищевикладене, колегія суддів у відповідності до ч.2 ст. 205 КАС України, приходить до висновку, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити частково, постанову суду першої інстанції скасувати та ухвалити нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги частково.

Керуючись ст. ст. 160, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України суд,

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Чернігов задовольнити частково.

Постанову Господарського суду Чернiгiвської областiвід 24 квітня 2008 року скасувати та ухвалити нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги частково.

Визнати нечинними податкові повідомлення - рішення Державної податкової інспекції у м. Чернігові № 0004312320/0 від 12.09.2007 р., № 0004312320/1 від 20.11.2007 р. № 0004312320/2 від 28.12.2007 р. № 0004312320/3 від 28.02.2008 р.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст.212 КАС України.

   

Головуючий суддя:                            

 

          Судді:            

Повний текст виготовлено : 21.09.2009 року