Ухвала суду № 5069113, 02.10.2009, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.10.2009
Номер справи
2а-9739/09/0570
Номер документу
5069113
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий суддя першої інстанції - Кониченко О.М.  

Суддя-доповідач - Гаврищук Т.Г.  

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

Іменем України

02 жовтня 2009 року справа №2а-9739/09/0570

зал судового засідання у приміщенні суду за адресою: м. Донецьк, бульвар Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді: Гаврищук Т.Г.

суддів: Сухарька М.Г.

Білак С.В.

при секретарі судового засідання

 Линник М.К.

за участю представників:

від позивача:

ОСОБА_1- довіреність від 17.09.09р. Марченко В.І. - довіреність від 17.09.09р.

від відповідача 1: від відповідача 2:

Присяжний С.М. - довіреність від 02.10.09р. Рожков Є.І. - довіреність від 02.10.09р. не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу

Державної податкової інспекції у Київському районі м. Донецька

на постанову Донецького окружного адміністративного суду

від

28 липня 2009 року

у справі

№2а-9739/09/0570 (суддя Кониченко О.М. )

за позовом

Товариства з обмеженою відповідальністю «Донвнешторг» м. Донецьк

до

1) Державної податкової інспекції у Київському районі м. Донецька 2) Головного управління Державного казначейства у Донецькій області

про

скасування податкового повідомлення-рішення,-

ВСТАНОВИЛА:

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 28 липня 2009 року по справі №2а-9739/09/0570 задоволені позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Донвнешторг» м. Донецьк до Державної податкової інспекції у Київському районі м. Донецька та Головного управління Державного казначейства у Донецькій області, внаслідок чого скасовано податкове повідомлення - рішення №0000882340/0/10898/10/23-3 від 08.04.2009 року Державної податкової інспекції у Київському районі м. Донецька про зменшення суми бюджетного відшкодування у розмірі 49803 грн.; стягнуто з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Донвнешторг» м. Донецьк шляхом перерахування на його поточний рахунок, бюджетну заборгованість з податку на додану вартість яка склалась з повних сум у податкових деклараціях з ПДВ за липень 2008 року, за січень 2009 року, за лютий 2009 року в загальній сумі 581352 грн.

В апеляційній скарзі та під час апеляційного розгляду справи Державна податкова інспекція у Київському районі м. Донецька просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.

Позивач у письмових запереченнях та під час апеляційного розгляду справи проти доводів апеляційних скарг заперечував, вважає, що постанова суду є законною та обґрунтованою, ухвалена судом відповідно до норм матеріального та процесуального права на підставі повного і всебічного з'ясування обставин в адміністративній справі.

Представник відповідача 2 у судове засідання не з'явився, про дату, час і місце апеляційного розгляду був повідомлений належним чином. Клопотанням від 01.10.09р. відповідач 2 просив справу розглянути без його участі.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, заперечення на скаргу, встановила наступне.

Відповідачем була проведена позапланова виїзна перевірка позивача з питання достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану  вартість, за результатами якої складений акт від 06.04.2009 року № 2171/23-3 та прийнято податкове повідомлення-рішення від 08.04.2009 року №0000882340/0, яким позивачеві згідно підпункту “б” п.п.4.2.2. п.4.2 ст.4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” було зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за лютий 2009р. на 49803 грн.

Як вбачається з акту перевірки, підставою для прийняття наведеного рішення послужив висновок податкового органу про порушення позивачем п.п.7.7.2 п.7.7 ст.7 Закону України “Про податок на додану вартість”.

Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків визначений у п.7.7 ст.7 Закону України “Про податок на додану вартість” за приписами п.п.7.7.1 якого сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.

При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду.

При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Згідно п.п.7.7.2 п.7.7 ст.7 Закону України “Про податок на додану вартість” якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то: а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг); б) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Тобто, за приписами цієї норми бюджетному відшкодуванню підлягає та частина суми податку, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг). Наведена норма не містить в собі ніякої залежності при обчисленні суми фактичної сплати ПДВ платником податку постачальникам товарів (послуг) від дати поставок товарів (послуг).

З матеріалів справи вбачається, що позивачем відповідно до п.п. 7.7.2 п. 7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» у декларації з ПДВ за лютий 2009 р. була включена сума ПДВ, яка підлягає відшкодуванню з бюджету, і дорівнює сумі податку яка була фактично сплачена ТОВ «Донвнешторг» (одержувачем товару) у попередньому податковому періоді (у січні 2009р.) своєму постачальнику товару. Факт сплати суми податку своєму постачальнику підтверджується відповідним платіжним дорученням.

Платіжним дорученням №12 від 27.01.2009р. позивачем було сплачено ТОВ “Платипус” 298820,31 грн., у т.ч. ПДВ - 49803,39грн. за товар згідно договору б\н від 01.07.2005р.

Враховуючи, що сума податку на додану вартість за спірним платіжним дорученням була сплачена позивачем постачальнику товару у січні 2009р., колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції щодо правомірності включення цієї суми до складу суми податку, яка підлягає бюджетному відшкодуванню за лютий 2009р. За таких обставин, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правомірно було скасовано спірне податкове повідомлення-рішення.

За приписами п.п.7.7.4 п.7.7 ст.7 Закону України “Про податок на додану вартість” платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

На виконання наведених вимог позивачем було подано до відповідача 1 податкову декларацію з податку на додану вартість 20.08.08р. - за липень 2008р., 20.02.09р. - за січень 2009р., 19.03.09р. - за лютий 2009р., розрахунок суми бюджетного відшкодування за лютий 2009року та заяви про повернення повної суми бюджетного відшкодування за липень 2008р. - в сумі 165352грн., за січень 2009р. - в сумі 108167грн., за лютий 2009року - в сумі 307833,00грн.

Згідно до вимог п.п.7.7.5. п.7.7 ст.7 Закону України “Про податок на додану вартість” податковий орган зобов'язаний був протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, провести документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування. Податковий орган зобов'язаний у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Відповідачем 1 були проведені виїзні позапланові документальні перевірки позивача з питання достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за липень 2008р., за січень 2009р., за лютий 2009р., за наслідками яких складені акти № 4620/23-3/32805224 від 07.10.08р. та № 2171/23-3-32805224 від 06.04.09р.

Відповідач 1 в установлений термін відповідний висновок до органу державного казначейства не надав. Сума бюджетного відшкодування не була перерахована позивачеві. Враховуючи викладене, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції щодо стягнення на користь позивача з державного бюджету України заборгованості з податку на додану вартість за липень 2008р. - в сумі 165352грн., за січень 2009р. - в сумі 108167грн., за лютий 2009року - в сумі 307833,00грн., а всього на суму -581352грн.

Колегія суддів також зазначає, що право на відшкодування від'ємної різниці є матеріальним правом позивача. Несвоєчасне відшкодування коштів порушує його право власності, захист якого гарантовано першим реченням частини першої статті першої Першого протоколу до Європейської конвенції з прав людини та основних свобод, яка набрала чинності для України 11.09.1997р. та у відповідності до ст. 9 Конституції України є частиною національного законодавства.

Зміст цього конвенційного положення про захист права власності розкритий у ряді Рішень Європейського Суду з прав людини, у тому числі у Рішенні Європейського Суду від 09.01.2007р. у справі “Интерсплав проти України”.

 Доводи скаржника з посиланням на здійснення заходів щодо підтвердження сум податку на додану вартість, заявлених до відшкодування з бюджету, з урахуванням матеріалів зустрічних перевірок по ланцюгах постачання товарів до виробника (імпортера) судом не прийняті до уваги оскільки нормами Закону України «Про податок на додану вартість» право платника податку не поставлене в залежність від проведення або не проведення всіх зустрічних перевірок по всьому ланцюгу до кінцевого виробника.

Колегія суддів зазначає, що порушення норм Закону України „Про податок на додану вартість” контрагентами позивача породжує негативні наслідки саме для цих підприємств і не може впливати на право позивача на бюджетне відшкодування податку на додану вартість.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 24, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Київському районі м. Донецька на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 28 липня 2009 року по справі №2а-9739/09/0570 - залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 28 липня 2009 року по справі №2а-9739/09/0570 - залишити без змін.

Вступна та резолютивна частини ухвали прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 02 жовтня 2009 року. Ухвала у повному обсязі складена у нарадчій кімнаті 07 жовтня 2009 року.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.

Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.

Головуючий: Гаврищук Т.Г.

Судді: Сухарьок М.Г.

Білак С.В.