Головуючий у 1 інстанції - Савченко С.В.
Суддя-доповідач - ОСОБА_1
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 жовтня 2010 року справа №2а-17067/10/0570
< приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26 >
зал судового засідання № 5 у приміщенні суду за адресою: м. Донецьк, бульвар Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Дяченко С.П., суддів: Сіваченко І.В., Шишова О.О.
при секретарі судового засідання Козловій О.М.,
за участю представника позивача ОСОБА_2, представника відповідача ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Центрально-міському районі м. Горлівки на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 06 вересня 2010 року у справі № 2а-17067/10/0570 за позовом Відкритого акціонерного товариства "Донецькобленерго" до Управління Пенсійного фонду України в Центрально-міському районі м. Горлівки про визнання недійсними та скасування рішення від 15.04.2010 року № 255/00130903 та зобовязання вчинити певні дії
ВСТАНОВИЛА:
Позивач звернувся до суду з позивом до Пенсійного фонду України в Центрально-міському районі м. Горлівки про визнання недійсними та скасування рішення від 15.04.2010 року № 255/00130903 та зобовязання вчинити певні дії.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 06 вересня 2010 року у справі № 2а-17067/10/0570 позовні вимоги задоволено.
Визнано недійсним рішення Управління Пенсійного фонду України в Центрально-міському районі м. Горлівки від 15.04.2010 року № 255/00130903 про застосування до Центральних електричних мереж відкритого акціонерного товариства «Донецькобленерго» фінансових санкцій у вигляді штрафних санкцій у розмірі 40 753 грн. 39 коп., та пені у розмірі 1002 грн. 44 коп.
Зобовязано Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки зарахувати, сплачені Центральними електричними мережами ВАТ «Донецькобленерго» страхові внесків за період з грудня 2009 року по березень 2010 року відповідно до призначення платежу, зазначеного у платіжних дорученнях.
З постановою суду першої інстанції відповідач не погодився, подав апеляційну скаргу, вважаючи, що судом першої інстанції неправильно застосовані норми матеріального права, чинного законодавства. Просив рішення суду скасувати і прийняти нове, яким відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.
При апеляційному перегляді справи, представник позивача просив залишити постанову суду першої інстанції без змін, апеляційну скаргу без задоволення; представник відповідача наполягав на скасуванні рішення суду, задоволенні вимог апеляційної скарги.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, представників сторін, перевіривши матеріали справи в межах апеляційної скарги, проаналізувавши матеріали справи встановила наступне:
Відкрите акціонерне товариство "Донецькобленерго" є юридичною особою, включено до Єдиного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців за № 00131268.
Центральні електричні мережі відкритого акціонерного товариства «Донецькобленерго» включено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України за № 00130903 без права юридичної особи. Ця обставина обумовила звернення до суду юридичної особи - Відкритого акціонерного товариства "Донецькобленерго".
Відповідач - Управління Пенсійного фонду України в Центрально-міському районі м. Горлівки, є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього Законом України »Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058 -IV(далі Закон № 1058).
Як вбачається із матеріалів справи, 15.04.2010 року відповідач прийняв рішення № 124 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (перерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду, відповідно до якого до Відкритого акціонерного товариства "Донецькобленерго" застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 40 753,39 грн. та пені у розмірі 1002,44 грн. за періоди з 21.12.2009 року по 24.12.2009 року, з 20.01.2010 року по 22.01.2010 року, з 22.02.2010 року по 25.02.2010 року, з 22.03.2010 року по 24.03.2010 року.
З картки облікового рахунку позивача видно, що станом на 15.09.2010 року відбулось узгодження рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату страхувальниками страхових внесків від 29.08.2007 року №990/001300903, яке знайшло своє відображення у особовому рахунку фінансових санкцій та пені у розмірі 112 358,63 грн.
Відповідачем застосовані фінансові санкції до позивача за період з грудня 2009 року по березень 2010 року, в якому позивач порушив строки розрахунків з Пенсійним фондом.
Аналізуючи матеріали справи, наведені у судовому рішенні норми діючого законодавства, на підставі яких судом першої інстанції було ухвалено рішення, колегія суддів приходить до висновку, що вказана постанова підлягає скасуванню з огляду на наступне:
Відповідно до ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» суми страхових внесків, своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у встановлені строки, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (недоїмкою) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій, встановлених цією статтею.
У розумінні ч. 5 зазначеної статті Закону за рахунок сум, що надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій. Відтак, при надходженні коштів вони автоматично зараховуються на погашення боргу незалежно від цільового призначення цих коштів платником. Тобто, іншого порядку зарахування платежів до Пенсійного фонду України не передбачено.
З матеріалів справи видно, що сплачені ВАТ «Донецькобленерго» авансові платежі були автоматично спрямовані на погашення боргу , який утворився від несплати позивачем боргу за рішеннями про застосування фінансових санкцій та нарахування пені № 990/00130903 від 29.08.2007 року в сумі 145 408,70 грн. В результаті зарахування сплачених ВАТ «Донецькобленерго» сум на сплату вказаного рішення у підприємства виникла недоїмка із сплати страхових внесків.
Колегія суддів вважає за необхідне звернути увагу на те , що у відповідності до п.п.2 п.9 ст. 106 Закону № 1058, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі: 10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно; 20 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно; 50 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів.
Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу;
Вказана норма кореспондується з п.п. 9.3.2 п. 9.3 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1 (далі Інструкція 21-1, у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Так, згідно вказаного пункту, у разі, коли страхувальник не сплачує (не перераховує) або несвоєчасно сплачує (несвоєчасно перераховує) страхові внески, у тому числі донараховані ним самостійно або органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі: при затримці їх сплати у строк до 30 календарних днів включно, - 10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум; при затримці їх сплати у строк до 90 календарних днів включно, - 20 відсотків зазначених сум; при затримці їх сплати понад 90 календарних днів, - 50 відсотків зазначених сум.
При цьому складається рішення за формою згідно з додатком 14.
Рішення про застосування штрафів, зазначених у цьому підпункті, складається в залежності від терміну затримки сплати (погашення) страхових внесків:
1) при затримці до 30 календарних днів включно, на наступний день після закінчення зазначених 30 календарних днів рішення про застосування штрафу виноситься у розмірі десяти відсотків від суми фактично сплаченої (погашеної) за цей період недоїмки.
Тобто, рішення виноситься одне на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки за період з 1 до 30 календарного дня незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період;
2) при затримці сплати страхових внесків до 90 календарних днів включно, на наступний день після закінчення зазначених 90 календарних днів рішення про застосування штрафу виноситься у розмірі двадцяти відсотків від суми фактично сплаченої (погашеної) за цей період недоїмки.
Тобто, рішення приймається одне на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки за період з 31 до 90 календарного дня незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період;
3) при затримці сплати страхових внесків, що є більшою 90 календарних днів, рішення виноситься у розмірі п'ятдесяти відсотків від суми фактично сплаченої (погашеної) недоїмки.
Рішення приймається одне на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки за період від 91 календарного дня до дня фактичного погашення всієї суми недоїмки, незалежно від кількості випадків сплати за цей період.
Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних картки особового рахунку платника.
Обчислення страхових внесків зазначеною категорією платників здійснюється щомісячно за ставками, визначеними пунктами 4.1, 4.2 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 16.01.2004 року № 64/8663 на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу) виходячи з розміру страхового внеску, що діє на день нарахування виплат (доходу).
У відповідності до п. 10.5 інструкції № 21-1, рішення про нарахування пені посадові особи органів Пенсійного фонду виносять одночасно з прийняттям рішення про застосування фінансових санкцій, зазначених у підпункті 9.3.2 пункту 9.3 цієї Інструкції за формою згідно з додатком 14 цієї Інструкції, яке протягом трьох робочих днів із дня його винесення надсилається страхувальнику з повідомленням про вручення.
Відповідно до ст. 12.1 Інструкції контроль за правильним нарахуванням, своєчасним і повним перерахуванням та надходженням страхових внесків, інших платежів здійснюється органами Пенсійного фонду України відповідно до Законів України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та "Про здійснення контролю за сплатою збору на обов'язкове державне пенсійне страхування та збору на обов'язкове соціальне страхування".
П. 5.1.4. п. 5 Інструкції передбачено, що нараховані за відповідний базовий звітний період страхові внески сплачуються платниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати (доходу), на суми яких нараховуються страхові внески. При цьому остаточний розрахунок за базовий звітний період здійснюється платником страхових внесків не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати (доходу), на суми яких нараховуються страхові внески.
У відповідності до ч.12 ст.20 Закону № 1058, страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Сплачені позивачем суми страхових внесків автоматично зараховуються програмою, яка створена відповідно до норм Інструкції № 21-1.
Відповідно до ч. 5 ст.20 Закону № 1058 за рахунок сум, що надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення у разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій.
З огляду на наведене, колегія суддів приходить до висновку про правомірність винесення відповідачем Рішення № 255/00130903 від 15.04.2010 року «Про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду. Таким чином, з аналізу наведених норм законодавства вбачається, що Управління Пенсійного фонду України в Центрально-міському районі м. Горлівки у правовідношеннях з позивачем діяло у межах повноважень та у спосіб , що передбачений Конституцією та законами України .
Відповідно до вимог статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим, тобто ухваленим відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі.
Оскільки постанова суду першої інстанції не відповідає вимогам щодо законності та обґрунтованості та висновки суду не відповідають обставинам справи, постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нової постанови про відмову у задоволенні позову.
Постанова в повному обсязі виготовлена 22 жовтня 2010 року
На підставі викладеного та керуючись ст. 195, ст. 196, п. 3 ст. 198, ст. 202, ст. 205, ст. 207, ст. 211, ст. 212, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Центрально-міському районі м. Горлівки задовольнити.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 06 вересня 2010 року у справі № 2а-17067/10/0570 скасувати.
У задоволенні позову Відкритого акціонерного товариства "Донецькобленерго" до Управління Пенсійного фонду України в Центрально-міському районі м. Горлівки про визнання недійсними та скасування рішення від 15.04.2010 року № 255/00130903 та зобовязання вчинити певні дії відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення; може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення постанови в повному обсязі.
Головуючий: Дяченко С.П.
Судді: Сіваченко І.В.
ОСОБА_4