Постанова № 5060199, 23.09.2009, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.09.2009
Номер справи
2а-6903/09
Номер документу
5060199
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 2-а-6903/09/1170

  Категорія статобліку 6.6.4

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

  

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

  

23 вересня 2009 року м. Кіровоград

Кіровоградський окружний адміністративний суд

в складі головуючого: судді Ком'якович Г.М.

при секретарі: Господарікову М.О.

за участю представників:

позивача - Кравець В.О.

відповідача - не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом: Державної податкової інспекції в Ленінському районі м. Миколаєва

до відповідача: Відкритого акціонерного товариства «Зангас -Юг»

про стягнення податкової заборгованості, суд -

ВСТАНОВИВ :

Державна податкова інспекція в Ленінському районі м. Миколаєва звернулася до Кіровоградського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Відкритого акціонерного товариства «Зангас -Юг» про стягнення податкової заборгованості в сумі 283 617,59 грн.. З урахуванням поданої заяви про уточнення позовних вимог від 23.09.2009 року суму заборгованості зменшено і станом на час розгляду справи вона становить 245 701, 59 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач має заборгованість в сумі 245 701, 59 грн. зі сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, проте в добровільному порядку не сплачує.

У зв'язку з відсутністю фінансування Кіровоградського окружного адміністративного суду на відправлення поштової кореспонденції, судовий виклик осіб, які беруть участь у справі, здійснюється у відповідності до ст. 38 КАС України телефонним засобом зв'язку.

Представник позивача, належним уповноважений на представництво інтересів в суді, в судове засідання прибув та позовні вимоги підтримав в повному обсязі, з урахуванням уточнень, поданих позивачем (вх. № 20 398 від 23.09.2009 року).

Відповідач в судове засідання не з'явився, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином, що підтверджується відміткою в розписках (а. с. - 48,71) про причини неявки суду не повідомив, письмових заперечень по суті позовних вимог не подав, вимоги ухвали суду від 19.08.2009 року не виконав.

Суд вважає, що відповідач належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду судової справи, отже судом здійснено всі заходи для реалізації відповідачем права судового захисту своїх прав та інтересів.

Таким чином, суд вважає за можливе розглянути справу без участі представника відповідача відповідно до положень ст. 128 КАС України

Заслухавши представника позивача та дослідивши матеріали справи суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу» одним із завдань органів державної податкової служби є здійснення контролю за одержанням податкового законодавства, правильного обчислення повнотою та своєчасної сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обв'язкових платежів).

Статтею 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» на державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділ), районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції покладено функції щодо контролю за додержанням законодавства про податки, інші платежі: обліку платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, інших платежів, а також здійснення реєстрації фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів.

У відповідності до приписів пункту 2.1.4 ст. 2 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкові органи відносяться до категорії контролюючих.

Згідно ст. 4 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади, в підпорядкуванні якої, зокрема, знаходиться ДПІ в Ленінському районі м. Миколаєва.

Відповідно до п. 11 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу Україні» передбачено право органів Державної податкової служби застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про систему оподаткування» платниками податків і зборів є юридичні та фізичні особи, на яких згідно із законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі).

Відповідно до ст. 9 вищевказаного Закону одним із обов'язків платників податків є обов'язок сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законом терміни.

Пунктом 8 ч.1 ст.14 Закону України «Про систему оподаткування» до загальнодержавних податків та зборів належить плата за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності).

Згідно ч. 1 ст. 14 Закону України «Про плату за землю» від 03.07.1992 р. № 2535, платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

Відповідно до ч. 1 ст. 17 даного Закону податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

З матеріалів справи вбачається, що відповідач зареєстрований як підприємство приватної власності та перебуває на обліку в ДПІ у Ленінському районі м. Миколаєва, як платник податків (а. с. -7).

Дані обставини стверджені та досліджені в судовому засіданні доказами, а саме: копією повідомлення про включення платника податків до категорії окремих податків. ВАТ «Зангас -Юг» 15.10.2004 року зареєстровано Гайворонською районною державною адміністрацією Кіровоградської області (а.с.6, 7).

Відповідно до договору оренди землі від 16.06.2005 року та змін внесених до нього від 24.09.2008 року Миколаївська міська рада на підставі рішення від 01.04.05 року за № 32/20 передала ВАТ «Зангас -Юг» (в особі генерального директора - президента Копишевського Володимира Володимировича, який діє на підставі Статуту

зареєстрованого Гайворонською райдержадміністрацією Гайворонського району Кіровоградської області 15.10.04р. за № 14251200000000010) в оренду земельну ділянку для обслуговування майнового комплексу по Херсонському шосе, 102 - Ленінський район загальною площею 72783 кв. м. без права передачі в суборенду. Строк дії договору 20 років (а. с. 73-75).

30.01.2008 року подало до ДПІ в Ленінському районі м. Миколаєва податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, згідно якої за 2008 р. нараховано орендної плати у сумі 108 918,36 грн. (за період січень - грудень 2008 року) (а.с.15).

30.01.2009 ВАТ «Зангас -Юг» подано до ДПІ в Ленінському районі м. Миколаєва податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, згідно якої за 2009 р. нараховано орендну плату у сумі 313 684,88 грн.(за період січень - грудень 2009 року) (а.с. 16).

30.03.2009 ВАТ «Зангас -Юг» подано до ДПІ в Ленінському районі м. Миколаєва податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, згідно якої за 2009 р. нараховано недоплату, що збільшує податкове зобов'язання у сумі 272295,90 грн.(за період січень - грудень 2008 року) (а.с. 17).

Проценти за користування розстроченням - 305, 16 грн.,

Штрафна санкція - 8168, 88 грн.

Пеня - 440,45 грн.

Крім того, ВАТ «Зангас - Юг» частково сплачено суму заявлених позовних вимог, а саме: 29.07.2009 року сплачено - 18 958 грн. по п/д № 2034/303 та 28.08.2009 року - 18 958 грн. по п/д № 2019/138.

Таким чином, загальна сума заборгованості згідно поданого обґрунтованого розрахунку до позовної заяви становить 245 701, 59 грн.(а.с. 66).

Згідно з вимогами ст.6 Закону України № 2181 ДПІ в Ленінському районі м. Миколаєва на адресу відповідача були направлені перша податкова вимога № 1/471 від 01.10.2008 року та отримана головним бухгалтером відповідача 07.10.2008 року і друга податкова вимога № 2/581 від 06.11.2008 року, направлена на адресу відповідача поштовим зв'язком, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення вручене відповідачу 18.11.2008 року (а.с. 9). Однак податковий борг сплачений не був. Доказів щодо оскарження зазначених податкових вимог у судовому порядку відповідачем не надано.

Відповідно до п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 р. № 2181, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:

при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

Платник податків сплачує один із зазначених у цьому підпункті штрафів відповідно до загального строку затримки незалежно від того, чи були застосовані штрафи, визначені у підпунктах 17.1.1- 17.1.6 цього пункту, чи ні.

До відповідача застосовано штрафну санкцію в розмірі 8168,88 грн. по податковому зобов'язанню (податкова декларація № 86921 від 31.03.2009 року), відповідно до поданого розрахунку до позовної заяви станом на 01.09.2009 року (а.с. 66).

Згідно п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 зазначеного Закону платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Відповідно до п. 5.1 ст. 5 цього ж Закону податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

П. п. 5.2.1 п. 5.2 ст. 5 зазначеного Закону передбачає, що Податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.

Відповідно до абз. 3 п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 даного Закону у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах “а" - “в” підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.

Відповідачем була подана заява про розстрочення податкового зобов'язання. Рішеннями ДПІ у Ленінському районі м. Миколаєва № 43 від 30.07.2008 року про розстрочення податкових зобов'язань було розстрочено сплату податкового зобов'язання з 30.07.2008 року до 30.10.2008 року на загальну суму 7,0 тис. грн. та № 56 від 01.092008 року розстрочено сплату податкового зобов'язання з 01.09.2008 року до 28.11.2008 року на загальну суму 7,8 тис. грн.(а. с. 13-14).

Відповідно до п.14.1.3 п.14.1 ст.14 Закону 2181, платник податків, який звертається до податкового органу із заявою про розстрочення, відстрочення податкових зобов'язань вважається таким, що узгодив суму такого зобов'язання.

Згідно до вимог підпункту 14.3.2 п.14.3 ст.14 Закону 2181, розстрочення податкових зобов'язань надається на умовах податкового кредиту, за якими основна сума кредиту та нараховані на неї проценти погашаються рівними частками, починаючи з податкового періоду, наступного за періодом надання такого кредиту.

Відповідно до п.1.3. зазначеного Закону податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності) самостійно узгоджене платником податків або узгоджене  в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

В порушення цієї норми відповідач не сплачував суму податкового зобов'язання та проценти, що підтверджується розрахунком наданим до позовної заяви позивачем.

Загальна сума заборгованості підприємства перед ДПІ в Ленінському районі м. Миколаєва на час розгляду справи складає 245 701 (двісті сорок п'ять тисяч сімсот одна) грн. 59 коп.

Згідно п.п.5.4.1 п. 5.4 ст.5 вищезазначеного Закону вказано, що узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Підпункт 16.1.1 п.16.1 ст.16 вищезазначеного Закону передбачає, що після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Як вбачається із матеріалів справи ДПІ Ленінського району в м. Миколаєві нарахувала відповідачу пеню в розмірі - 440,45 грн. за несвоєчасну сплату податків.

Відповідно до вимог Закону України «Про порядок погашення заборгованості перед бюджетами та державними цільовими фондами» до відповідача було вжито заходів по примусовому стягненню податкового боргу. У державних реєстрах обтяжень рухомого майна від 08.10. 2008 року і від 24.04.2009 року внесено записи про заставу (реєстраційний номер 313-365) про те, що активи відповідача перебувають у податковій заставі та вилучено об'єкт - активи платника податків згідно з Актом опису від 30.01.2009 року № 58/24-048. Згідно цього ж реєстру додано об'єкт - активи платника податків згідно з Актом опису від 16.04.2009 року.

Згідно до п. п. 3.1.1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181 від 21.12. 2000 року а ктиви платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.

У справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються (ч.4 ст.94 КАС України).

Відповідно до ч.1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

За таких обставин суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підтверджені належними і допустимими доказами та підлягають до задоволення в повному обсязі.

Керуючись статтями ст.ст. 86, 94, 159-163, 167 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов - задовольнити.

2. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Зангас - Юг» (код ЄДРПОУ 13855080) на рахунок-33215812700005,код 13050200, одержувач - місцевий бюджет Ленінського району м. Миколаєва податковий борг в сумі 245 701 (двісті сорок п'ять тисяч сімсот одна) грн. 59 коп. за рахунок активів боржника.

3. Судові витрати віднести на рахунок Державного бюджету України.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Повний тексті постанови складено 28.09.2009 року.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду Г.М. Ком'якович