Постанова № 5026157, 14.05.2009, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.05.2009
Номер справи
2-а-31824/08
Номер документу
5026157
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

 Харківський окружний адміністративний суд  61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3  

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

 Харків

 14.05.2009 р. № 2-а- 31824/08

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Перцової Т.С. при секретарі судового засідання Ульященко Л.М.

за участю представників сторін :

позивача -ОСОБА_1

відповідача -ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

 ПСП"Дружба"

до

 Ізюмська обєднана державна податкова інспекція у Харківській області

про

визнання заборгованості безнадійною,-

В С Т А Н О В И В:

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 09 жовтня 2008 рокукасаційну скаргу Ізюмської ОДПІ задоволено частково, постанову господарського Харківської області від 15.01.2007р та ухвалу Харківського апеляційного господарського суду скасовано, справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.

09 грудня 2008 року з Вищого адміністративного суду України до суду надійшла адміністративна справа за позовом Приватного сільськогосподарського підприємства „Дружба" (надалі - ПСП „Дружба”) до Ізюмської об'єднаної державної податкової інспекції Харківської області (надалі - Ізюмська ОДПІ) про визнання заборгованості до бюджету, яка лічиться станом на 31.07.2005р. по податку з доходів фізичних осіб на загальну суму 679717,78 грн., безнадійною та такою, що не підлягає стягненню відповідно до Закону України від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” із змінами та доповненнями (надалі - Закону № 2181).

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 10.12.2008р. справа прийнята в провадження та призначена до судового розгляду.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі, в обґрунтування своїх вимог вказує на те, що граничні строки погашення (стягнення) податкового зобов'язання (боргу) визначені п. 15.2 ст. 15 3акону № 2181, яким передбачено, що у разі відмови в самостійному погашенні податкового зобов'язання, останнє може бути стягнуте протягом наступних 1095 календарних днів від дня узгодження податкового зобов'язання. Також, представник позивача наполягав на тому, що станом на 17.05.2003р., та станом на 10.06.2005р. мав місце факт існування непереборної сили, який спричинив загибель врожаю ПСП „Дружба”, що підтверджується висновками Торгово-промислової Палати України від 14.07.2003р. № 8971/05-4 та від 27.09.2005р. № 2431/05-4, у зв'язку із чим просив позов задовольнити в повному обсязі.

Відповідач, Ізюмська ОДПІ у запереченнях на позов та її представник у судовому засіданні проти позову заперечували в повному обсязі, просили суд відмовити в його задоволенні з наступних підстав. На думку відповідача, дії позивача свідчать про небажання виконувати зобов'язання по сплаті податків та обов'язкових платежів до бюджету. З посиланням на приписи ст. 67 Конституції України, ст.1 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ зі змінами та доповненнями, п.1.15 ст. 1, пп.8.1.1 п.8.1 ст.8, пп. “а” п.19.2 ст.19, пп.20.3.2 п. 20.3 ст. 20 Закону України “Про податок з доходів фізичних осіб” від 22.05.2003р. № 889-ІV, представник відповідача позовні вимоги ПСП „Дружба” позивача вважає безпідставними та необґрунтованими, просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Судом взято до уваги висновки та мотиви, з яких скасовано судові рішення у даній справі Вищим адміністративним судом України, викладені в ухвалі від 09.10.2008р. та встановлено наступне.

В ухвалі Вищого адміністративного суду України від 09.10.2008 р. зазначається, що судами попередніх інстанцій помилково зроблений висновок про відсутність юридичних підстав для застосування при вирішенні спору у даній справі законів про Державний бюджет України на 2005 та 2006 роки, що призвело до неправильної юридичної оцінки встановлених у справі обставин та неправильного вирішення спору. Вказано, що при новому розгляді справи суду необхідно встановити розмір податкового боргу в розрізі періодів його виникнення та дії правових норм, якими передбачено право платників податків на списання безнадійного податкового боргу.

Вислухавши пояснення осіб, дослідивши надані докази, врахувавши висновки та мотиви, з яких скасовано судові рішення у даній справі ухвалою Вищого адміністративного суду України від 09 жовтня 2008 року, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог з наступних підстав.

Матеріалами справи підтверджено, що Ізюмською ОДПІ проведена планова документальна перевірка ПСП “Дружба”, з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів) за період з 01.10.2004р. по 31.07.2005р. В ході комплексної документальної перевірки юридичної особи ПСП “Дружба”, акт перевірки № 924/10/23-00707900-314 ДСК від 30.09.2005р. - зафіксовані наступні порушення.

Так, при перевірці повноти та своєчасності перерахування до бюджету утриманих сум податку з заробітної плати протягом перевіряємого періоду встановлено, що станом на 31.07.2005р. слідувало перерахувати до бюджету податку у сумі 618517,53 грн. Перераховано до бюджету податку у сумі 24637,44 грн., списано податку згідно рішення Ізюмської ОДПІ № 31/4 від 20.12.2004р. - 129640,00 грн. Заборгованість по податку з доходів фізичних осіб з заробітної плати складає - 464239,76 грн., або 75,05%. Вказано, що протягом перевіряємого періоду мали місце випадки не повного та несвоєчасного перерахування до бюджету сум податку, чим порушено ст.8, пп. “а” пп.19.2 ст.19 ЗУ “Про податок з доходів фізичних осіб” від 22.05.2003р. №889-ІV зі змінами та доповненнями.

При перевірці повноти та своєчасності перерахування до бюджету утриманих сум податку з орендної плати земельних паїв протягом перевіряємого періоду встановлено, що станом на 31.07.2005р. слідувало перерахувати до бюджету податку у сумі 213766,22грн.; перераховано до бюджету податку у сумі 0,00 грн.; заборгованість по податку пропорційно виплаченої орендної плати складає 213766,22 грн., або 100%. Вказано, що протягом перевіряємого періоду мали місце випадки не повного та несвоєчасного перерахування до бюджету сум податку, чим порушено ст.8, пп. “а” пп.19.2 ст.19 ЗУ “Про податок з доходів фізичних осіб” від 22.05.2003р. №889-ІV.

При перевірці повноти та своєчасності перерахування до бюджету утриманих сум податку з орендної плати майна протягом перевіряємого періоду встановлено, що станом на 31.07.2005р. слідувало перерахувати до бюджету податку у сумі 1711,80грн.; перераховано до бюджету податку у сумі 0,00 грн.; заборгованість по податку пропорційно виплаченої орендної плати складає 1711,80 грн., або 100%. Вказано, що протягом перевіряємого періоду мали місце випадки не повного та несвоєчасного перерахування до бюджету сум податку, чим порушено ст.8 , пп. “а” пп.19.2 ст. 19 Закону України “Про податок з доходів фізичних осіб” від 22.05.2003р. № 889-ІV.

Підсумовуючи вищенаведене, перевіркою дотримання вимог податкового законодавства по Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб” від 22.05.03р. № 889-ІV зі змінами та доповненнями встановлено порушення ст. 8, пп. “а” п.19.2 ст.19 ЗУ “Про податок з доходів фізичних осіб” від 22.05.2003р. № 889-ІV зі змінами та доповненнями встановлено не перерахування ПП „Дружба” до бюджету сум податку на доходи фізичних осіб у розмірі 679717,78грн.

Суд зазначає, що виходячи зі змісту положень п.1.15 ст. 1 Закону України “Про податок з доходів фізичних осіб” від 22.05.2003р. № 889-ІV, позивач є податковим агентом.

Згідно пп. 20.3.2 п. 20.3 ст. 20 Закону України “Про податок з доходів фізичних осіб”, у разі коли податковий агент до або під час виплати доходу на користь платника податку не здійснює нарахування, утримання або сплату (перерахування) цього податку, відповідальність за погашення суми податкового зобов'язання або податкового боргу, що виникає внаслідок таких дій, покладається на такого податкового агента. При цьому платник податку - отримувач таких доходів звільняється від обов'язків погашення такої суми податкових зобов'язань або податкового боргу.

Слід відмітити, що у відповідності до пп. 8.1.1 п.8.1 ст.8 Закону України “Про податок з доходів фізичних осіб” податковий агент, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, утримує податок від суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у ст. 7 цього закону, тобто 13%.

Згідно пп. “а” п.19.2 ст.19 ЗУ від 22.05.2003р. № 889-ІV особи, які відповідно до цього Закону мають статус податкових агентів, зобов'язані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, який виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати та за її рахунок.

Приписами ст.67 Конституції України визначено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Положеннями ст.ст. 2, 4, 9 Закону України "Про систему оподаткування" передбачений обов'язок платників податків сплачувати податки і збори до бюджетів та до державних цільових фондів у порядку та на умовах, що визначаються законами України про оподаткування.

Стаття 9 Закону України «Про систему оподаткування» № 1261-ХІІ від 25.06.1991р. закріплює перелік обов'язків платників податків, де одним з них є обов'язок сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни, і що цей обов'язок припиняється із сплатою податку, збору (обов'язкового платежу) або його скасуванням або списанням податкової заборгованості відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Відповідно до пунктів 2.1 та 2.2. статті 2 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181-ІІІ податкові органи мають право здійснювати перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів.

Нормами ст.. 20 Закону України “Про систему оподаткування “ від 25.06.1991р. № 1251-ХП зі змінами та доповненнями за податковими органами закріплено контроль за правильністю та своєчасністю справляння податків та зборів (обов'язкових платежів) здійснюється державними податковими органами та іншими державними органами в межах повноважень, визначених законами.

Прибутковий податок з громадян входить до переліку загальнодержавних податків і зборів (ст.14 ЗУ “Про систему оподаткування). В даних обставинах суб'єкт господарювання наділений повноваженнями утримування та перерахування прибуткового податку з громадян до Бюджету.

Отже, у випадках, коли платник податків згідно з законом з питань оподаткування уповноважений утримувати податок, збір (обов'язковий платіж), яким оподатковуються інші особи, у тому числі податки на доходи фізичних осіб, що утримуються з джерела виплати, сума таких податків, зборів (обов'язковий платіж) вважається бюджетним фондом, який належить державі або територіальній громаді, та створюється від їх імені (п.п.3.21 ст. 3 Закону України від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ.).

Актом перевірки від 30.09.2005р. № 924/10/23-00707900-314 ДСК Ізюмською ОДПІ зафіксовано наявність, строком сплати на 31.07.2005р., по кредиту рахунку № 64 „Розрахунки по податкам і платежам" бухгалтерського обліку ПП „Дружба” заборгованості в загальній сумі 679717,72 грн., яка складається з податку з доходів фізичних осіб з заробітної плати в розмірі 464239,76 грн. та з податку пропорційно виплаченої орендної плати у розмірах 213766,22 грн., та 1711,80 грн.

Крім того, суми податкових зобов'язань по податку з доходів фізичних осіб (прибуткового податку) відображено Відповідачем в податкових розрахунках (форма № 8ДР, форма № 1-ДФ), які подавалися протягом 2001-2005 років згідно наказів ДПА України від 30.12.1997р. № 473, від 29.09.2003р. № 451 із змінами та доповненнями.

В судовому засіданні встановлено, що Ізюмська ОДПІ щодо факту непереборної сили що спричинив загибель врожаю позивача у 2003 році, згідно висновку Торгово-Промислової Палати України від 14.07.2003р. № 8971/05-4, заперечень не мала та як наслідок здійснила необхідні заходи підтримки товаровиробника та надання державної допомоги з виходу пагубного стану.

Так, Рішенням Ізюмської ОДПІ від 20.12.2004р. № 31/14 за заявою ПСП “Дружба” списано безнадійний податковий борг ПСП “Дружба”, який виник станом на 17.05.2003р. за платежем: прибутковий податок з громадян з виплаченої заробітної плати в сумі 129640,00 грн.

А всього, станом на 17.05.2003р. по ПСП “Дружба” списано податкового боргу за платежем: прибутковий податок з громадян з виплаченої заробітної плати в сумі 237328,32 грн.

Згідно п. 18.2 ст. 18 Закону України від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” із змінами та доповненнями під терміном “безнадійний податковий борг", слід розуміти: податковий борг юридичних та фізичних осіб, стосовно якого минув строк позовної давності, встановлений цим Законом, тобто в межах 1095 днів; податковий борг юридичних та фізичних осіб, що виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).

Суд зазначає, що дію підпункту "в" підпункту 18.2.1 пункту 18.2 статті 18 Закону України від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ зупинено на 2005 рік згідно із Законами України від 23.12.2004 р. N 2285-IV, від 25.03.2005 р. N 2505-IV, на 2006 рік - згідно із Законом України від 20.12.2005 р. N 3235-IV, на 2007 рік - згідно із Законом України від 30.11.2006 р. N 398-V).

Дію підпункту "г" підпункту 18.2.1 пункту 18.2 статті 18 зупинено на 2005 рік згідно із Законами України від 23.12.2004 р. N 2285-IV, від 25.03.2005 р. N 2505-IV,на 2006 рік - згідно із Законом України від 20.12.2005 р. N 3235-IV, на 2007 рік - згідно із Законом України від 30.11.2006 р. N 398-V, на 2008 рік - згідно із Законом України від 28.12.2007 р. N 107-VI)

Підпункт "г" підпункту 18.2.1 пункту 18.2 статті 18 виключено згідно із Законом України від 03.06.2008 р. N 309-VI.

Згідно ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Суд зазначає, що позивач не довів факту звернення до податкового органу з заявою про списання податкового боргу по прибутковому податку з громадян на підставі “г” підпункту 18.2.1 пункту 18.2 ст. 18 Закону України від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ до набрання законної сили Закону України “Про Державний бюджет України на 2005 рік”, тому у Ізюмської ОДПІ не було правових підстав для визначення оспорюваної суми боргу безнадійною та її списання.

Висновок Торгово-Промислової Палати України від 27.09.05р. № 2431/05-4 не можна вважати підставою для визнання спірної суми безнадійною з огляду на приписи ст. 75 Закону України “Про Державний бюджет України на 2005 рік” та Закони про Державний бюджет України на 2006, 2007, 2008 та 2009 роки.

Позивачем не було доведено факту безнадійності заборгованості, яка лічиться станом на 31.07.2005р. по податку з доходів фізичних осіб на загальну суму 679717,78 грн., та такою, що не підлягає стягненню відповідно до Закону України від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” із змінами та доповненнями.

Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Керуючись ст. 8 Конституції України, ст.ст.4, 8, 17, 50, 86, 94, 161-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративного позову Приватного сільськогосподарського підприємства „Дружба” до Ізюмської об'єднаної державної податкової інспекції Харківської області про визнання заборгованості безнадійною - відмовити в повному обсязі.

Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня її проголошення та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова в повному обсязі виготовлена та підписана 19.05.2009 року.

Суддя Перцова Т.С.

З оригіналом згідно.