Постанова № 4973683, 28.09.2009, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.09.2009
Номер справи
2а-38239/09/2070
Номер документу
4973683
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

"28" вересня 2009 р.                                                                       № 2а- 38239/09/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі

Головуючого судді Спірідонова М.О.

за участю секретаря судового засідання Свіргун О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом

Державної податкової інспекції у Фрунзенському районі м. Харкова

до Харківської регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру"

прозобов'язання вчинити певні дії ,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ДПІ у Фрунзенському районі м. Харкова звернувся з позовом до Харківського регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру»в якому просив суд визнати протиправними дії Харківської регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" щодо відмови в наданні на запит Державної податкової інспекції у Фрунзенському районі м. Харкова витягів з Державного земельного кадастру та зобов"язати Харківську регіональну філію Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" надати на запит Державної податкової інспекції у Фрунзенському районі м. Харкова витяги з Державного земельного кадастру стосовно земельних ділянок, зареєстрованих на праві власності чи оренди за Товариством з обмеженою відповідальністю ТП "Троянда", код. 24129394, адреса м. Харків, пр. Московський, 232, та Товариством обмеженою відповідальністю "Малахіт", код. 23469248, адреса м. Харків, в"їзд 1-й Петренківський, 16А.

В обгрутнування позову позивач вказав, що дії відповідача щодо відмови в наданні відповіді на їх запит є протиправними.

Представник позивача в судове засідання з’явився та підтримав заявлені позовні вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не з’явився але надав суду заперечення в яких з позовними вимогами не погодився вказавши, що їх дії є законними та обґрунтованими та просили суд відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.

Судом встановлено, що позивач 12.02.2009 року № 1972/10/24-023 звернувся до відповідача з запитом на підставі ст.. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»з проханням повідомити про власність чи оренду земельної ділянки, а також прикінцеві дії, які проводились боржником стосовно змін або припинення земельних ділянок по підприємствах ТОВ ПП «Троянда», ТОВ «Малахіт».

Відповіддю від 25.03.2009 року № 21/2951 відповідачем було відмовлено позивачу у наданні відповіді на вище зазначений запит з посиланням на обставину, що заявник не має права на отримання відомостей з державного реєстру земель.

Вислухавши, пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

У відповідності до вимог ст. 19 Конституції України органи державної та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до положень Закону України від 04.12.90р. №509-ХП «Про державну податкову службу в Україні»державні податкові інспекції здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).

Суд зазначає, що одним із засобів контролю за своєчасним надходженням податків та платежів до Державного бюджету України є застосування державною податкової інспекцією, як кредитором, процедури банкрутства до суб'єктів господарювання - боржників перед бюджетом у відповідності до вимог Закону України від 14.05.92р. №2343-ХІІ «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»(далі ЗУ №2343) із заявою до суду про визнання боржника банкрутом має право звернутися як сам боржник так і кредитор .

Згідно з положеннями ст.. 52 ЗУ №2343 у разі, якщо громадянин-підприємець - боржник або керівні органи боржника - юридичної особи відсутні за її місцезнаходженням, або у разі ненадання боржником протягом року до органів державної податкової служби згідно із законодавством податкових декларацій, документів бухгалтерської звітності, а також за наявності інших ознак, що свідчать про відсутність підприємницької діяльності боржника, заява про порушення справи про банкрутство відсутнього боржника може бути подана кредитором незалежно від розміру його вимог до боржника та строку виконання зобов'язань.

Виходячи з аналізу вище зазначених законодавчих актів суд приходить до висновку, що подання до суду позову про визнання відсутніх боржників банкрутами є функцією контролю податкового органу за своєчасністю та повнотою надходження до бюджетів та державних цільових фондів податків та зборів (обов'язкових платежів).

Відповідно до п.10 ст.7 ЗУ №2343 до заяви кредитора - органу державної податкової служби... додаються докази вжиття заходів до отримання заборгованості по обов'язкових платежах у встановленому законодавством порядку". Такі заходи передбачені Законом України від 21.12.00р. №2181-111 „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", зокрема згідно п.п.7.2.1 п.7.2 ст.7 „Джерелами погашення податкового боргу платника податків... є будь-які активи платника податків...".

Виходячи з вище викладеного суд приходить до висновку, що встановлення наявності будь-яких активів (у т.ч. об'єктів нерухомості, якими є земельні ділянки) боржника перед бюджетом є передбаченим законодавством обов'язком органів ДПС та необхідною умовою перед зверненням в суд з заявою про визнання боржника банкрутом.

Відповідно до п.11 ст.4 Положення про Державний комітет України по земельних ресурсах, затвердженого Указом Президента України від 14.08.2000р. №970/2000, Держкомзем України "здійснює у складі державного земельного кадастру реєстрацію земельних ділянок, нерухомого майна та прав на них, договорів оренди земельних ділянок, веде Державний реєстр прав на землю... ".

Згідно положень Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель, затвердженого наказом Держкомзему від 02.07.03р. №174 та зареєстрований в Мінюсті 25.07.03р. за №641/7962 , а саме п. 13.1.2 органи державної податкової служби, якщо запит зроблено у зв'язку із здійсненням ними повноважень, мають право на отримання витягів з державного реєстру земель.

Згідно п.13.8 Тимчасового порядку запит подається на бланку встановленої форми за підписом керівника із зазначенням законних підстав для такого запиту, а також відповідних реквізитів справи, у зв'язку з якою виникла потреба в отриманні інформації.

Суд аналізуючи положення вище зазначеного Тимчасового положення приходить до висновку, що в ньому не зазначено яка саме повинна бути справа у зв’яку з якою потрібно отримання інформації.

Згідно п.13.10 Тимчасового порядку у наданні витягу може бути відмовлено, якщо заявник не має права на отримання відомостей з державного реєстру земель, які були викладені в його заяві або запиті, або не були дотримані вимоги цього Порядку.

Суд зазначає, що усі запити державної податкової інспекції у Фрунзенському районі м. Харкова були зроблені на бланках із зазначенням підстав для звернення .

Виходячи з вище викладеного суд приходить до висновку, що діями Харківського регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" порушені право позивача на отримання інформації у зв'язку із здійсненням своїх повноважень, а отже вони є такими що вчинені з порушенням норм чинного законодавства України.

Керуючись ст.ст. 4, 7, 86, ч.1 ст.158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України Харківський окружний адміністративний суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Державної податкової інспекції у Фрунзенському районі м. Харкова до Харківської регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" про зобов'язання вчинити певні дії –задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправними дії Харківської регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" щодо відмови в наданні на запит Державної податкової інспекції у Фрунзенському районі м. Харкова витягів з Державного земельного кадастру.

Зобов"язати Харківську регіональну філію Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" надати на запит Державної податкової інспекції у Фрунзенському районі м. Харкова витяги з Державного земельного кадастру стосовно земельних ділянок, зареєстрованих на праві власності чи оренди за Товариством з обмеженою відповідальністю ТП "Троянда", код. 24129394, адреса м. Харків, пр. Московський, 232, та Товариством обмеженою відповідальністю "Малахіт", код. 23469248, адреса м. Харків, в"їзд 1-й Петренківський, 16А. .

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу –з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження або у строк встановлений ч.5 ст.186 КАС України.

          Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі заяви про апеляційне оскарження.

Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку

Повний текст постанови виготовлено 02.10.2009 року.

Суддя                                                                                           Спірідонов М.О.