Справа № 2а- 595/09/1270
Категорія 6.9
П О С Т А Н О В А
Іменем України
15 вересня 2009 року м.Луганськ
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Судді: Твердохліба Р.С.,
при секретарі: Лустіной Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області до Комунального підприємства «Стандарт-Луганськ» про стягнення суми економічних санкцій, -
В С Т А Н О В И В:
20 серпня 2008 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області до Комунального підприємства «Стандарт-Луганськ», в якому позивач просить стягнути з відповідача економічні санкції у сумі 78896,84 грн. на користь Державного бюджету України. В обгрунтування своїх позовних вимог Державна інспекція з контролю за цінами в Луганській області зазначила, що ними в період з 12.05.2008 року по 21.05.2008 року провадилась перевірка Комунального підприємства «Стандарт-Луганськ» з питання дотримання порядку встановлення та застосування цін (тарифів) на житлово-комунальні послуги, за результатами якої складено акт від 21.05.2008 року №205. Підприємством порушено порядок формування та застосування тарифів, а саме: у період з 01.11.2007 року по 30.04.2008 року при стягненні плати з населення підприємством завищено вартість послуг з утримання будинків та прибудинкових територій для мешканців житлового фонду за рахунок включення повної вартості послуги «Дератизація», «Дезінфекція», «Вивезення та захоронення твердих побутових і негабаритних відходів» при фактичному ненаданні цих послуги, в результаті чого підприємством необґрунтовано одержана виручка. Ці дії призвели до порушення вимог п.5 ч.1 ст. 20 , п.6 ч.2 ст.21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», пункту 2 загальної частини «Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій і типового договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій», затвердженого постановою КМУ від 12.07.2005 року №560, пункту 3, пункту 5 рішення виконавчого комітету Луганської міської ради від 26.09.2006 року №241 «Про встановлення (затвердження) та погодження тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій». Рішенням Держінспекції з контролю за цінами в Луганській області від 29.05.2008 року №117 за вказане порушення на підставі статті 14 Закону України «Про ціни і ціноутворення» застосовані економічні санкції у розмірі 100896,84 грн., які складаються зі штрафу в сумі 67264,56 грн. і вилучення необґрунтовано одержаної виручки в сумі 33632,28 грн. 30.05.2008 року рішення від 29.05.2008 року №117, претензія і припис були направлені на адресу відповідача, що підтверджується повідомленням про вручення поштового повідомлення. Рішення в установлено законом порядку оскаржено не було. Відповідач частково сплатив суму боргу згідно платіжних доручень на суму 22000,00 грн. Залишок несплаченої суми економічних санкцій складає 78896,84 грн.
В ході судового розгляду справи представник позивача надав заяву про збільшення позовних вимог, у якій зазначив, що при перевірці платіжних документів було встановлено, що сума економічних санкцій, яка сплачена добровільно, є меншою і складає 13400,00 грн., з урахуванням сплати залишок боргу складає 87496,84 грн. У зв'язку з вищенаведеним, представник позивача представника просить суд стягнути з Комунального підприємства «Стандарт-Луганськ» економічні санкції у розмірі 87496,84 грн.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та надав суду аналогічні позовній заяві пояснення.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про дату й час слухання справи був повідомлений належним чином, причину неявки суду не доповів.
Суд заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, дійшов до висновку про задоволення адміністративного позову з наступних підстав.
Частиною 1 ст.2 Кодексу адміністративного судовчинства встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Пункт 4 частини першої статті 17 КАС України визначає, що до компетенції адміністративних судів відносяться спори за зверненнями суб'єкта владних повноважень у випадах, встановлених законом.
Окрім того, такі справи не підпадають під перелік публічно-правових справ, визначених частиною другою статті 17 КАС, на які не поширюється компетенція адміністративних судів.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який визначає основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов'язки є Закону України «Про житлово-комунальні послуги».
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.
Частиною1 ст.16 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» встановлено, що порядок надання житлово-комунальних послуг, їх якісні та кількісні показники мають відповідати умовам договору та вимогам законодавства.
Згідно ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач має право одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг.
Судом встановлено, що Державною інспекцією з контролю за цінами в Луганській області в період з 12.05.2008 року по 21.05.2008 року провадилась перевірка Комунального підприємства «Стандарт-Луганськ» з питання дотримання порядку встановлення та застосування цін (тарифів) на житлово-комунальні послуги, за результатами якої складено акт від 21.05.2008 року №205, в якому зазначено, що підприємством порушено порядок формування та застосування тарифів, а саме: у період з 01.11.2007 року по 30.04.2008 року при стягненні плати з населення підприємством завищено вартість послуг з утримання будинків та прибудинкових територій для мешканців житлового фонду за рахунок включення повної вартості послуг «Дератизація», «Дезінсекція», «Вивезення та захоронення твердих побутових і негабаритних відходів» при їх фактичному ненаданні (арк. справи 4-15).
Загальна сума необґрунтованої виручки, отриманої Комунальним підприємством «Стандарт-Луганськ» при нарахуванні плати мешканцям житлового фонду за послуги з утримання будинків та прибудинкових територій за період з 01.11.2007 року по 30.04.2008 року складає 33632,28 грн. в тому числі за послуги «Дератизація» - 6,34 грн., «Дезінсекція» - 9,53 грн., «Вивезення та захоронення твердих побутових і негабаритних відходів» - 33616,41 грн. (арк. справи 16).
Відповідно до п.6 ч.2 ст.21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» виконавець зобов'язаний розглядати у визначений законодавством термін претензії та скарги споживачів і проводити відповідні перерахунки розміру плати за житлово-комунальні послуги в разі їх ненадання або надання не в повному обсязі, зниження їх якості
Вищезазначені дії Комунального підприємства «Стандарт-Луганськ» призвели до порушення вимог п.5 ч.1 ст. 20 , п.6 ч.2 ст.21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», пункту 2 загальної частини «Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій і типового договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій», затвердженого постановою КМУ від 12.07.2005 року №560.
Рішенням Держінспекції з контролю за цінами в Луганській області від 29.05.2008 року №117 за вказане порушення на підставі статті 14 Закону України «Про ціни і ціноутворення» застосовані економічні санкції у розмірі 100896,84 грн., які складаються зі штрафу в сумі 67264,56 грн. і вилучення необґрунтовано одержаної виручки в сумі 33632,28 грн.(арк. справи 17).
Вказане рішення, претензія і припис були напревлені на адресу Комунального підприємства «Стандарт-Луганськ» 30.05.2008 року та одержані відповідачем. На момент звернення Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області до суду Рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін №117 відповідачем оскаржено не було.
Відповідач частково сплатив суму боргу згідно платіжних доручень на суму 13400,00 грн., що підтверджується платіжними дорученнями. алишок несплаченої суми економічних санкцій складає 87496,84 грн.
Таким чином, уточнені позовні вимоги Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області знайшли обґрунтування наданими суду доказами та нормами чинного законодавства. У зв'язку з чим суд вважає за можливе стягнути на користь Державного бюджету України з Комунального підприємства «Стандарт-Луганськ» економічні санкції у сумі 87496,84 грн.
Керуючись ст.ст. 94, 112, 161, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Уточнені позовні вимоги Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області до Комунального підприємства «Стандарт-Луганськ» про стягнення суми економічних санкцій задовольнити повністю .
Стягнути з Комунального підприємства «Стандарт-Луганськ» (р/р 26000122101020 в АКБ «Укркомунбанк», МФО 304018, ІК 3399667, кв. Героїв Брестської Крепості, б.31 а, м.Луганськ) на користь Державного бюджету України (код виду платежу 21081100, МФО 804013, одержувач: Держбюджет Ленінського району, код 24046582, р/р 31115106700006) економічні санкції у розмірі 87496,84 грн.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку частини 5 статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
СУДДЯ