Постанова № 4947584, 23.07.2009, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.07.2009
Номер справи
2а-23415/09/1270
Номер документу
4947584
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 2а-23415/09/1270

 Категорія №6.11

ПОСТАНОВА

іменем України

23 липня 2009 року

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

судді: Твердохліб Р.С.,

при секретарі: Лустіной Т.В.,

за участі сторін:

представник позивача: Щербакова Ю.В.,

представник відповідача: Поспєхова Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів Відкритого акціонерного товариства „Свердловський машинобудівний завод” про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання 4% нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2008 році,-

встановив:

10 червня 2009 року Луганське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось до суду з позовом, в якому зазначило, що у відповідності до ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991 року №875-XII із змінами та доповненнями для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб,- у кількості одного робочого місця. Відповідно до ч.3 ст.18 зазначеного Закону підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

В порушення вимог законодавства ВАТ „Свердловський машинобудівний завод” не працевлаштувало необхідну кількість інвалідів. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у звязку з чим Луганське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів, происить стягнути з ВАТ „Свердловський машинобудівельний завод” адміністративно- господарські санкції у розмірі 108888,32 грн., та пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій в сумі 2395,80 грн.

У судовому засіданні представник позивача позов підтримав та надав суду аналогічні позовній заяві пояснення.

Представник відповідач у судовому засіданні позовні вимоги визнав частково, зазначив, що позовні вимоги в частині стягнення пені у сумі 2395,80 грн. не визнає, в іншій частині позовні вимоги визнає в повному обсязі.

Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

В судовому засіданні встановлено, підтверджується матеріалами справи, що у відповідності до ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991 року №875-XII із змінами та доповненнями для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Відповідно до ч.3 ст.18 зазначеного Закону підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

В порушення вимог законодавства ВАТ „Свердловський машинобудівний завод” не працевлаштувало необхідну кількість інвалідів, окрім цього не інформувало Свердловський МРЗЦ про наявність вільних посад для забезпечення працевлаштуваня інвалідів, про що свідчить лист №12/1367 від 14.05.2009 року.

Відповідно до ч.1 ст.20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації.

Частиною 1 ст.20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів Україні» від 21.03.1991 р. №875-Х11 встановлено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.

Частина 4 ст. 20 зазначеного Закону передбачає, що адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого ч.1 ст.19 цього Закону.

Згідно із ч.5 ст.20 вказаного Закону, у разі несплати адміністративно-господарської санкції або пені чи неможливості їх сплати за рішенням господарського суду із стягнення в примусовому порядку може бути звернено на майно підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, в порядку, передбаченому законом.

Розрахунком суми позовної заяви, проведеного на підставі звіту форми 10-ПІ за 2008 рік, встановлено, що сума штрафних санкцій за нестворені робочі місця для ВАТ „Свердловський машинобудівний завод” складає 108888,32 грн.

Оскільки відповідач порушив терміни сплати адміністративно-господарської санкції, то це є підставою для стягнення пені.

Відповідно до ч.2 ст.20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів Україні» від 21.03.1991 р. №875-Х11 порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Розмір нарахованої пені за порушення строків сплати адміністративно-господарської санкції становить 2395,80 грн., що підтверджується розрахунком пені за порушення термінів сплати адміністративно - господарських санкцій.

Разом з тим, судом встановлено, що ухвалою Господарського суду Луганської області від 07.11.2006 року по справі №21/93б порушене провадження у справі про банкрутство ВАТ „Свердловський машинобудівний завод” та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.

Відповідно до п.3.10 Порядку нарахування пені та її сплати, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 10.05.2007 року №223, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.05.2007 року №552/13819, забороняється нарахування пені протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів.

За таких обставин, позовні вимоги щодо стягнення пені за порушення строків сплати адміністративно-господарської санкції у розмірі 2395,80 грн. задоволенню не підлягають.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.18-20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991 р.№875-Х11, Порядком нарахування пені та її сплати, затвердженим Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15.05.2007 р. №223, Порядком сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 р. №70 , ст. ст. 17, 18, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

постановив:

Позовні вимоги Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів задовольнити частково.

Стягнути з Відкритого акціонерного товариства „Свердловський машинобудівний завод” (р/р 26008959676208, Луганське відділення ПУМБ, МФО 304988, код 32547494, вул.Ракетна,1, смт.Біловодськ, 92800) на користь Державного бюджету України, одержувач: ВДК Біловодського району Луганської області, МФО 304966, на користь Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів несплачені адміністративно-господарські санкції за невиконання 4% нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2008 році в розмірі 108888,32 грн., одержувач Держбюджет м. Свердловськ, Луганської області, р/р 31219230700072 в ГУДКУ у Луганській області, МФО 804013, код 24048566, код платежу 50070000.

У задоволенні позовних вимог про стягнення пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 2395,80 грн. - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження.

Суддя: