Україна
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Іменем України
17 вересня 2009 року справа 2 а-5108/09/0570
приміщення суду, зала судових засідань№10 за адресою: м. Донецьк бульвар Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Ханової Р.Ф.
суддів: Бадахової Т.П.
Василенко Л.А.
| при секретарі судового засідання: за участю сторін: від позивача: від відповідача: ОСОБА_1 ОСОБА_2 представник за довір. № 9-318 від 27.07.2009 р. ОСОБА_3 представник за довір. № 625/10/10 від 12.01.2009 р. |
| розглянувши апеляційну скаргу | Державної податкової інспекція в Чорноморському районі Автономної республіки Крим | на Постанову Донецького окружного адміністративного суду |
| від | 12 червня 2009 року (повний текст складений та підписаний 17 червня 2009 року) |
|
| по адміністративній справі | № 2а-8785/09/0570 (суддя Тарасенко І.М.) |
|
| за позовом | Державного підприємства „Донецька вугільна енергетична компанія” в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Жовтневий рудник» | до | Державної податкової інспекція в Чорноморському районі | про | визнання недійсними податкових повідомлень-рішень ВСТАНОВИЛА: Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 12 червня 2009 року (арк. справи 49) були задоволені в повному обсязі позовні вимоги (арк. справи 2) Державного підприємства „Донецька вугільна енергетична компанія” в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Жовтневий рудник» та були визнані недійсними податкові повідомлення-рішення від 12 січня 2009 року № 0002281503/1 в сумі 148,52 грн., № 0002271503/1 в сумі 594,10 грн., № 0002261503/1 в сумі 12386,83 грн.(арк. справи 4-9) Постанова Донецького окружного адміністративного суду від 12 червня 2009 року вмотивована безпідставністю неврахування відповідачем призначення платежу визначеного платником податків. Відповідач, не погодившись із винесеною Постановою надав апеляційну скаргу (арк. справи 54) на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 12 червня 2009 року із вимогами скасувати постанову адміністративного суду першої інстанції та винести нову постанову, якою відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог. Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення сторін, перевірив наявні в матеріалах справи документи і обговоривши доводи апеляційної скарги встановила наступне. Державне підприємство „Донецька вугільна енергетична компанія” зареєстровано та обліковується в єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України за кодом 33161769. Підприємство як платник податків обліковується у Спеціалізованій державні податковій інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку. 20 жовтня 2008 року відповідачем за наслідками проведення невиїзної документальної перевірки з питання несвоєчасної сплати орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності був складений Акт № 735/15-3/33577425 (арк. справи 15). 14 листопада 2008 року на підставі висновків, викладених в акті перевірки відповідачем були винесені податкові повідомлення-рішення № 0002271503/0 на суму 594,10 грн., № 0002281503/0 на суму 148, 52 грн., № 0002261503/0 на суму 12386,83 грн. 12 січня 2009 року податковим органом були винесені податкові повідомлення-рішення № 0002281503/1 в сумі 148,52 грн., № 0002271503/1 в сумі 594,10 грн., № 0002261503/1 в сумі 12386,83 грн. за наслідками розгляду наданих позивачем скарг. Статтею 14 Закону України „Про систему оподаткування” податок на землю віднесений до загальнодержавних платежів та зборів. За приписами цієї статті сплата загальнодержавні податки і збори (обов'язкові платежі) встановлюються Верховною Радою України і справляються на всій території України. Розмір та порядок плати за користування земельними ресурсами (земельного податку) визначений положеннями Закону України „Про плату за землю”. За приписами статті 1 цього Закону податком у розумінні цього закону є обов'язковий платіж, що справляється з юридичних і фізичних осіб за користування земельними ділянками. Відповідно до статті 2 Закону України „Про плату за землю” використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати і визначається залежно від грошової оцінки земель. Власники землі та землекористувачі, крім орендарів, сплачують земельний податок. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка, яка перебуває у власності або користуванні. Суб'єктом плати за землю (платником) є власник землі і землекористувач. Статтею 17 Закону України «Про плату за землю» встановлено, що базовим податковим звітним періодом для земельного податку є календарний місяць. Порядок погашення зобов'язань юридичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами визначений положеннями Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами”. Відповідно по підпункту 5.3.1. пункту 5.3. статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації. Підпунктом 17.1.7. пункту 17.1. статті 17 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами” встановлено відповідальність платника податків за не сплату узгодженої суми податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом. За приписами цієї статті застосування штрафних фінансових санкцій знаходиться у залежності від суми погашеного податкового боргу та кількості днів прострочення. Суд погоджується із висновками Донецького окружного адміністративного суду в частині оцінки як таких, що не відповідають вимогам чинного законодавства дій відповідача стосовно неприйняття до уваги призначення платежу, визначеного платником податків при перерахуванні ним коштів в рахунок сплати податкових зобов'язань. Причиною виникнення спору між сторонам стало неврахування відповідачем самостійно визначеного позивачем призначення платежу при сплаті податкових зобов'язань, що, як зазначає суд апеляційної інстанції не відповідає вимогам чинного законодавства України. Колегія судів зазнаачає, що відповідачем було безпідставно не прийнято до уваги визначене позивачем призначення платежу у платіжних дорученнях на сплату земельного податку (арк. справи 6-12, 39-43). За нормами чинного законодавства України при направлені податковим органом коштів платника податків на погашення податкових зобов'язань ним в обов'язковому порядку має прийматися до уваги призначення платежу, визначене платником податку. В цьому разі колегією суддів не приймаються посилання скаржника в апеляційній скарзі на приписи пункту 7.7. статті 7 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами” з огляду на викладене нижче. За змістом цього пункту податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях. Зазначеною нормою не визначене коло осіб, на яких розповсюджується її дія, чи то платники податків, чи то податковий орган. Зазначеною нормою не визначено, хто саме зобов'язаний здійснювати погашення у встановленому нею порядку, такий обов'язок нею не визначений. В будь-якому випадку, зазначена норма не надає право податковому органу на власний розсуд змінювати призначення платежу якимось чином (в тому числі і шляхом ведення податкового обліку відповідним чином), змінювати податкові зобов'язання, в рахунок сплати яких платник податків спрямував кошти. Не передбачено таке право податкового органу будь-якими положеннями Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами” чи іншими законодавчими актами з питань оподаткування. Окрім цього суд апеляційної інстанції зазначає на невідповідності вимогам чинного законодавства застосування штрафних санкцій за несвоєчасне погашення платником податків зобов'язань, які були розстрочені за судовими рішеннями, через те, що порядок сплати зазначених сум визначений судовими рішеннями, а не положеннями Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» в частині Таким чином, дослідивши документи справи колегія суддів апеляційного суду дійшла висновку, що Постанова Донецького окружного адміністративного суду від 12 червня 2009 року винесена за умови правильного застосування норм матеріального та процесуального права, на підставі правильно встановлених обставин, що за положеннями статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а оскаржуваного судового рішення без змін. Керуючись статтями 24, 167, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Чорноморському районі Автономної республіки Крим на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 12 червня 2009 року у справі № 2а-5108/09/0570 залишити без задоволення. Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 12 червня 2009 року у справі № 2а-5108/09/0570 - залишити без змін. Ухвала постановлена у нарадчій кімнаті, її повний текст проголошений у судовому засіданні 17 вересня 2009 року в присутності представників сторін. Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення. Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: Р.Ф. Ханова Судді: (підписи) Т.П. Бадахова Л.А. Василенко
З оригіналом згідно: Суддя Р.Ф. Ханова