Ухвала суду № 4894450, 09.04.2009, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.04.2009
Номер справи
а23/31
Номер документу
4894450
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

o

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"09" квітня 2009 р.

справа № А23/31

Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Бишевська Н.А.

суддів: Юхименка О.В. Мірошниченка М.В.

при секретарі судового засідання: Дубовій К.С.

при секретарі судового засідання : Дубовій К.С.

за участю :

представника позивача -ОСОБА_1 дов. від 10.01.08р. НОМЕР_1

представника відповідача -ОСОБА_2 дов. від 08.09.08р. НОМЕР_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу обласного комунального підприємства Фармація, м. Дніпропетровськ

на постанову господарського суду Дніпропетровської області від 05.02.2008 року

у справі №А23/31

за позовом обласного комунального підприємства Фармація, м. Дніпропетровськ

до Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська

про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення від 21.11.2007 р. НОМЕР_3

В с т а н о в и л а :

11.12.2007 року обласне комунальне підприємство Фармаціязвернулось до господарського суду Дніпропетровської області з позовом про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська від 21.11.2007 р. НОМЕР_3, яким визначено позивачу податкове зобов'язання за платежем - комунальний податок, у розмірі 3648,54 грн. (3474,80 грн. -основний платіж, 173,74 грн. -штрафні (фінансові санкції).

Постановою господарського суду Дніпропетровської області від 05.02.2008 року у задоволенні позову обласного комунального підприємства Фармаціявідмовлено.

Постанова суду, з посиланням на введення в дію з 01.01.07р. рішення Дніпропетровської міської ради від 27.09.06р. № 4/4, обґрунтовано посиланням на помилковість здійсненого позивачем висновку про те, що річний фонд оплати праці слід визначати, виходячи з вимог Наказу Державної податкової адміністрації України від 24.12.03 № 625, яким затверджена форма податкового розрахунку комунального податку, тобто те, що річний фонд оплати праці - це кількість працівників підприємства, розрахована відповідно до Наказу Державного комітету статистики України від 28.09.2005 № 286, за квартал (базовий звітний період), помножена на неоподатковуваний мінімум доходів громадян, наслідок чого граничний рівень податку 10% встановлюється саме від цього розміру фонду оплати праці. Таким чином, висновки відповідача щодо заниження позивачем комунального податку є вірними. а, правові підстави для задоволення позову відсутні.

Не погодившись із постановою суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, у якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову та постановити нову, якою задовольнити позов. Апеляційна скарга обґрунтована посиланням на те, що господарським судом, всупереч ст.15 Декрету КМУ №56-93 Про місцеві податки і збори, Наказу ДПА України від 24.12.2003р. №625 Про затвердження форми податкового розрахунку комунального податкузроблено висновок, що граничний розмір місячного комунального податку не повинен перевищувати 10% річного фонду оплати праці, що становить 20,4 грн. на одного працівника; не надана оцінка доводам, викладеним позивачем; до спірних правовідносин не застосовано положення п.п.4.4.1 п.4.4 ст.4 закону України Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами

Відповідач проти апеляційної скарги заперечив. У запереченнях на апеляційну скаргу вказав, що висновки суду є правильними, тому підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні.

Заслухавши представників сторін та дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного .

Як вбачається з матеріалів справи, Державною податковою інспекцією у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська проведено камеральну перевірку податкових розрахунків комунального податку, поданих позивачем за І, II, III квартали 2007 року.

Перевіркою встановлено, що розмір податкового зобов'язання по комунальному

податку в розрахунках є меншим ніж визначено за результатами камеральної перевірки, оскільки при заповненні податкового розрахунку платником була невірно вказана ставка комунального податку: замість 20 відсотків 10 відсотків, що призвело до заниження податкового зобов'язання на суму 3474,80 грн.

За результатами перевірки складено акт № 698/15-3/01976358 від 12.11.2007 р.

На підставі акту № 698/15-3/01976358 податковою інспекцією у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська винесено податкове повідомлення-рішення НОМЕР_3, яким позивачу визначено податкове зобов'язання за платежем комунальний податок в загальному розмірі 3648,54 грн., з яких 3474,80 грн. - основний платіж, 173,74 грн. - штрафні (фінансові) санкції.

Як вбачається з поданих позивачем податкових розрахунків комунального податку за І, ІІ, ІІІ квартали 2007 року, позивачем в рядку 04 податкового розрахунку "ставка комунального податку" встановлений розмір 10%.

Згідно позовної заяви, зазначення позивачем 10 відсоткової ставки комунального податку в деклараціях, здійснене внаслідок наявності двох неоднозначних понять річний фонд оплати праці, які містять Декрет КМУ від 20.05.1993р. №56-93 та Наказ ДПА України від 24.12.2003р. №625.

Одна, як вірно зазначено судом першої інстанції, статтею 143 Конституції України визначено, що територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування встановлюють місцеві податки і збори відповідно до закону. Органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території (ст. 144 Конституції України). Статтею 15 Закону України "Про систему оподаткування" до місцевих податків і зборів віднесено комунальний податок. Пунктом 3 статті 15 цього Закону визначено, що місцеві податки і збори (обов'язкові платежі), механізм справляння та порядок їх сплати встановлюються сільськими, селищними, міськими радами відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, установлених законами України. При цьому комунальний податок є обов'язковим для встановлення сільськими, селищними та міськими радами за наявності об'єктів оподаткування або умов, з якими пов'язане запровадження цього податку.

Згідно з ст.18 Декрету органи місцевого самоврядування самостійно встановлюють і визначають порядок сплати місцевих податків і зборів відповідно до переліку і в межах установлених граничних розмірів ставок.

На виконання Декрету Кабінету Міністрів України від 20.05.93 № 56-93 Дніпропетровською міською радою розроблено Положення про комунальний податок, затверджене рішенням від 30.07.03 № 6/11, до якого рішенням №4/4 від 27.09.06 внесені зміни та доповнення.

Згідно п.2 вказаного Положення об'єктом оподаткування є місячний фонд оплати праці, обчислений виходячи із офіційно встановленого неоподатковуваного мінімуму доходів громадян і середньо облікової чисельності штатних працівників облікового складу, що працюють у звітному місяці. Граничний розмір податку не повинен перевищувати 10 відсотків річного фонду оплати праці, обчисленого виходячи з розміру неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.

Середньооблікова чисельність працівників за місяць обчислюється шляхом підсумовування чисельності працівників облікового складу за кожний календарний день звітного місяця з 1 по 30 або 31 (для лютого по 28 або 29 число), виключаючи святкові (неробочі) та вихідні дні, і ділення одержаної суми на кількість календарних днів звітного місяця .

Підпунктом 2.2. Положення в редакції рішення міської ради від 27.09.06 № 4/4 передбачено, що обчислення комунального податку проводиться за ставкою 20 відсотків від офіційно встановленого неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, виходячи із середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу .

Рішення Дніпропетровської міської ради від 27.09.06 № 4/4 введено в дію з 01.01.07.

Пунктом 3 Положення встановлено, що платники самостійно визначають суму податку, яку зазначають у податковій декларації (розрахунку).

Податкові декларації (розрахунки) надаються до державної податкової інспекції за базовий (звітний) період, який дорівнює календарному кварталу, - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу.

Як вбачається з поданих позивачем податкових розрахунків комунального податку за І, ІІ, ІІІ квартали 2007 року, позивачем в рядку 04 податкового розрахунку "ставка комунального податку" встановлений розмір 10%, що суперечить положенням рішення Дніпропетровської міської ради від 27.09.06 № 4/4.

Висновки позивача, що річний фонд оплати праці слід визначати, виходячи з вимог Наказу Державної податкової адміністрації України від 24.12.03 № 625, яким затверджена форма податкового розрахунку комунального податку, а саме: річний фонд оплати праці - це кількість працівників підприємства, розрахована відповідно до Наказу Державного комітету статистики України від 28.09.2005 № 286, за квартал (базовий звітний період), помножена на неоподатковуваний мінімум доходів громадян, наслідок чого граничний рівень податку 10% встановлюється саме від цього розміру фонду оплати праці, як вірно зазначено судом першої інстанції, є помилковим, оскільки Державною податковою адміністрацією України в межах повноважень, наданих Законом України "Про державну податкову службу в Україні", винесений наказ від 24.12.03 № 625, яким затверджена форма податкового розрахунку і надані роз'яснення щодо порядку заповнення його рядків. Положення, які б трактували, надавали роз'яснення щодо застосування тих чи інших положень Декрету Кабінету Міністрів України "Про місцеві податки і збори", визначали певні поняття, які містяться в цьому Декреті, вказаний наказ не містить. Крім того, такі повноваження Конституцією України, Законом України "Про державну податкову службу в Україні" Державній податковій адміністрації України не надані.

Виходячи з аналізу норм чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини, вбачається, що законодавством дійсно не визначено періоду, за який розмір комунального податку не повинен перевищувати 10% річного фонду оплати праці, обчисленого виходячи з розміру неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.

Оскільки встановлення механізму справляння, порядку сплати місцевих податків та зборів чинним законодавством віднесено до повноважень органів місцевого самоврядування, Дніпропетровською міською радою в межах наданих їй повноважень правомірно визначено, що податковим періодом для комунального податку є квартал. Комунальний податок згідно відповідного рішення міської ради обчислюється за ставкою 20% від офіційно встановленого неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, виходячи з середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу.

За змістом Декрету Кабінету Міністрів України "Про місцеві податки і збори" встановлення граничного рівня комунального податку пов'язано виключно з розміром річного фонду оплати праці, при цьому поняття "річний фонд оплати праці" застосовується в цьому Декреті без будь-яких додаткових умов або спеціальних трактувань, тобто розрахунковий річний фонд оплати праці на одного працівника -204,00 грн. (17,00 грн.*12 місяців).

Таким чином, граничний розмір місячного комунального податку не повинен перевищувати 10% річного фонду оплати праці, що становить 20,40 грн. на одного працівника. Обчислений комунальний податок із розрахунку 17,00 грн.*20% від офіційно встановленого неоподатковуваного мінімуму доходів громадян дорівнює 3,40 грн. на одного працівника, що фактично не перевищує законодавчо встановлений граничний рівень податку. У зв'язку з викладеним, відповідно, обчислення комунального податку за ставкою 20 відсотків від офіційно встановленого неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, виходячи із середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу, за приведеним розрахунком не суперечить вимогам Декрету Кабінету Міністрів України "Про місцеві податки і збори".

Крім того, згідно ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території. Пунктом 10 статті 59 цього Закону встановлено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

На момент вирішення даного спору рішення Дніпропетровської міської ради №4/4 від 27.09.06р в установленому порядку незаконним не визнано .

Таким чином, навіть двозначність трактування позивачем терміну річний фонд оплати праціне звільняє його від зобов'язання сплачувати комунальний податок у розмірі, встановленому рішенням Дніпропетровської міської ради №4/4 від 27.09.06р., а саме в розмірі 20 відсотків від офіційно встановленого неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, виходячи з середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу.

Окрім того, в рішенні №4/4 від 27.09.06р. не присутній показник річний фонд оплати праці, тобто при визначенні комунального податку згідно даного рішення, вищевказаний показник не застосовується.

Таким чином, в межах апеляційної скарги, підстави для скасування або зміни постанови суду першої інстанції, відсутні.

Керуючись ст. ст.195, 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, колегія суддів, -

У х в а л и л а :

Апеляційну скаргу обласного комунального підприємства Фармаціяна постанову господарського суду Дніпропетровської області від 05.02.2008 року у справі №А23/31 -залишити без задоволення.

Постанову господарського суду Дніпропетровської області від 05.02.2008 року -без змін.

Ухвала суду набирає чинності з моменту її проголошення та може бути оскаржена у місячний строк до Вищого адміністративного суду України шляхом подання касаційної скарги.

Ухвалу в повному обсязі складено та підписано 14.04.2009 ро ку

Головуючий суддя: Н.А. Бишевська

Судді: О.В. Юхименко

 

М.В. Мірошниченко