ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 вересня 2009 року №52041/09/9104
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді: Улицького В.З.
суддів: Багрія В.М., Обрізко І.М.
при секретарі судового засідання: Ткач О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційні скарги Товарної біржі «Альянц» та ДПІ у м. Рівне на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 19.06.2009 року у справі за позовом Торгової біржі «Альянц» до ДПІ у м. Рівне про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-
встановила:
У квітні 2008 року Торгова біржа «Альянц» звернулася з позовом до ДПІ у м. Рівне про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень.
Позивач свої позовні вимоги мотивував тим, що ДПІ у м. Рівне проведено позапланову виїзну перевірку Товарної біржі «Альянц» з питань правильності обчислення та своєчасності внесення до бюджету податку з доходів фізичних осіб за період з 01.10.2005 року по 30.09.2008 року та складено акт №1558/23-100/33213984 від 12.11.2008 року.
За результатами перевірки відповідачем 21.11.2008 року було винесено податкове повідомлення-рішення №0002501742/17-123 про визнання суми податкового зобов'язання за платежем податок з доходів фізичних осіб у сумі 547 133, 79 грн., в тому числі - за основним платежем 182 377,93 грн. та штрафними (фінансовими) санкціями - 364 755,86 грн.
Позивач тричі подавав скарги, проте відповідач вище згадуване податкове повідомлення-рішення залишав в силі.
___________________
Суддя 1 інст. Шевчук С.М. Ряд.стат.звіту №2.11.4 Суддя доповідач - Улицький В.З. Справа №2а-3705/09/1770 Справа №52041/09/9104.doc
На день звернення до суду позивач отримав нове податкове повідомлення-рішення №0002501742/3/17-123 від 01.04.2009 року про визначення суми податкового зобов'язання за платежем податок з доходів фізичних осіб у сумі 547 133,79 грн., в тому числі - за основним платежем 182 377,93 грн. та штрафними (фінансовими) санкціями - 364 755,86 грн.
Вважаючи такі рішення відповідача незаконними, позивач звернувся до суду.
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 19.06.2009 року позов задоволено частково. Скасовано податкове повідомлення-рішення №0002501742/3/17-123 від 01.04.2009 року в частині визначення Товарній біржі «Альянц» податкового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб в розмірі 3 316,24 грн. - основне зобов'язання та штрафна санкція на вказану суму у розмірі 6 632,48 грн. В задоволенні решта позовних вимог відмовлено.
Постанову суду оскаржили Товарна біржа «Альянц» та ДПІ у м. Рівне. Вважають, що постанова суду є незаконною, прийнятою з порушенням норм матеріального та процесуального права, з неповним з'ясуванням всіх обставин справи та підлягає скасуванню з підстав викладених в апеляційній скарзі.
Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи,колегія суддів приходить до висновку, що у задоволенні апеляційних скарг слід відмовити з наступних підстав.
Судом встановлено, що ДПІ у м. Рівне проведено позапланову виїзну перевірку Товарної біржі «Альянц» з питань правильності обчислення та своєчасності внесення до бюджету податку з доходів фізичних осіб за період з 01.10.2005 року по 30.09.2008 року та складено акт №1558/23-100/33213984 від 12.11.2008 року.
На підставі матеріалів перевірки ДПІ у м. Рівне були прийнято податкове повідомлення-рішення від 21 листопада 2008 року №0002501742/0/17-123 про визначення податкових зобов'язань по податку з доходів фізичних осіб на загальну суму 547 133,79 грн.
В результаті адміністративного оскарження платнику було виставлене повідомлення-рішення рішення №0002501742/3/17-123 від 01.04.2009 року.
Документальною перевіркою встановлено, що товарною біржею «Альянц» в 2007-2008 роках не утримано та не перераховано в бюджет податок з доходів фізичних осіб в сумі 3 316,24 грн. у зв'язку з оподаткуванням доходів, отриманих у вигляді додаткового блага, а саме: товарною біржею оплачено вартість добровільного медичного страхування не своїх працівників, чим порушено пункти 1,6, 1.15 статті 1, підпункт 3.1.1 пункту 3.1, пункт 3.4 статті 3, підпункт 4.2.9 пункту 4.2 статті 4, пункт 7.1 статті 7, підпункти 8.1.1 та 8.1.2 пункту 8.1 статті 8, підпункт «а» пункту 19.2 статті 19, підпункти 20.3.1, 20.3.2 пункту 20.3 статті 20 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" №889-ГУ від 22.05.2003 року із змінами та доповненнями.
Згідно матеріалів перевірки, товарною біржею «Альянц», відповідно до договору про колективне медичне страхування від 27.08.2007 року №03/03-14-07, заключного з ЗАТ УСК «Княжа», оплачено вартість добровільного медичного страхування працівників дорожньо-патрульної служби ДАІ МВС України ГУМВС в м. Києві в кількості 1473 осіб та членів сімей працівників, загиблих при виконанні службових обов'язків МВС України в кількості 876 осіб.
Страхові внески перераховувались ТБ «Альянц» на розрахунковий рахунок страхової компанії на загальну суму 18 792,00 грн. (у 2007 році на суму 9 396,00 грн., у 2008 році на суму 9 396,00 грн.) згідно наступних платіжних документів : пл. дор. №370 від 11.10.2007 року на суму 4 698,00 грн.; пл. дор. №436 від 30.10.2007 року на суму 4 698,00 грн.; пл. дор. №22 від 23.01.2008 року на суму 4 698,00 грн.; пл. дор. №66 від 03.03.2008 року на суму 4 698,00 грн.
Статтею 1 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" №889 від 22.05.2003 року (із змінами та доповненнями) визначено, що доходом фізичних осіб є будь-який дохід з джерел на території України, одержаний платником податку або нарахований на його користь від здійснення будь-яких видів діяльності, в тому числі дохід у вигляді додаткового блага.
Підпунктом 3.1.1 статті 3 зазначеного Закону встановлено, то об'єктом оподаткування резидента є загальний місячний оподатковуваний дохід.
До складу загального місячного оподатковуваного доходу працівника (фізичної особи) включається зокрема сума страхових внесків (премій) сплачена роботодавцем-резидентом за такого працівника або на його користь, крім сум, що сплачуються підприємством за свій рахунок за договорами довгострокового страхування життя або недержавного пенсійного забезпечення платника податку (пп.4.2.4 п.4.2 ст.4 Закону).
Відповідно до підпункту 4.2.9 статті 4 вищевказаного Закону, у разі якщо додаткові блага надаються особою, що не є працедавцем платника податку, чи особою, яка діє від імені або за дорученням такого працедавця, то такі доходи прирівнюються з метою оподаткування до подарунків з їх відповідним оподаткуванням.
Відповідно до статті 720 Цивільного Кодексу України сторонами у договорі дарування можуть бути як фізичні, так і юридичні особи (податкові агенти).
Порядок оподаткування доходів фізичних осіб, отриманих платником податку у вигляді подарунків, регламентується статтею 14 даного Закону згідно з якою кошти, майно, майнові чи немайнові права, вартість робіт, послуг, подаровані платнику податку, оподатковуються за правилами для оподаткування спадщини, встановленими статтею 13 цього Закону.
Враховуючи вищевикладене, доходи, що одержані працівниками дорожньо-патрульної служби ДАІ МВС України ГУМВС в м. Києві у вигляді подарунків (внаслідок укладення договору добровільного страхування), включаються до складу оподатковуваного річного доходу.
За таких обставин суд першої інстанції прийшов до вірного висновку проте, що позивач не є особою, відповідальною за утримання та перерахування податку з доходів фізичних осіб від суми додаткового блага (подарунка) отриманого працівниками дорожньо-патрульної служби ДАІ МВС України ГУМВС в м. Києві.
Отже, відповідачем неправомірно визначено податкові зобов'язання з податку на додану вартість за вказаною господарською операцією у сумі 3 316,24грн. - основне зобов'язання та штрафна санкція на вказану суму у розмірі 6 632,48грн.
Що стосується не утримання і не перерахування до бюджету позивачем податку з доходів фізичних осіб у розмірі 179 061,69грн. за 2008рік у зв'язку з невірним визначенням об'єкту оподаткування при продажу рухомого майна за посередництвом позивача, то суд вважає, що відповідачем правомірно визначено для позивача податкове зобов'язання по вказаному податку на суму 179 061,69грн. та відповідно штрафну санкцію у розмірі 358 123,38грн., то слід зазначити наступне.
З матеріалів справи вбачається, що за наслідками біржових торгів, проведених Товарною біржею «Альянц», укладено 31 договір купівлі-продажу транспортних засобів за переліком відображеним у додатку №2 до вище названого акту перевірки.
З цих договорів вбачається, що угоди купівлі-продажу транспортних засобів укладалися членами біржі, а зокрема фізичною особою, яка є продавцем транспортного засобу та покупцем - фізичною особою від імені якої діяла фізична особа брокер ТОВ «ФПК «Добромиль» на підставі укладених договорів-доручень.
При цьому, ціна реалізації названих транспортних засобів визначена ( в укладених них договорах) в розмірі 40 грн. Однак, така вартість транспортних засобів є значно нижчою, ніж їх дійсна вартість . Вказані обставини підтверджуються звітами про оцінку дорожнього транспортного засобу, наданими Науково-дослідним експертно-криміналістичним центром при Управлінні МВС України в Рівненській області
Згідно п. 1.15. ст. 1 вищенаведеного Закону Податковий агент - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ) або фізична особа чи представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від їх організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону.
У випадках, коли дарувальник - юридична особа, зокрема, у разі надання подарунка платнику податку підприємством - податковим агентом, вартість такого подарунка згідно з п. 1.2 ст.1 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" № 889 від 22.05.2003 року (із змінами та доповненнями) є доходом, одержаним із джерел з України, який підлягає оподаткуванню за ставкою 15% від об'єкта оподаткування. Тобто, доходи платника податку у вигляді подарунків, отриманих від осіб, визначених Законом податковими агентами (як працедавців, так і інших осіб), то їх вартість включається до складу загального місячного оподатковуваного доходу такого платника податку. Податковий агент провадить оподаткування зазначених доходів за ставкою, визначеною пунктом 7.1 статті 7 даного Закону з урахуванням вимог статті 8.
Підпунктами 8.1.1, 8.1.2. статті 8 вище зазначеного Закону встановлено, що податковий агент, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, утримує податок від суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах статті 7 цього Закону.
Податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом.
Згідно з вимогами пп.«а» п.19.2 ст.19 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" № 889-ІУ від 22.05.2003 року (Із змінами та доповненнями)податкові агенти зобов'язані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, який виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати та за її рахунок.
Згідно з вимогами пп. «а» пп.20.3.1, пп.20.3.2 п.20.3 ст.20 даного Закону особою, відповідальною за погашення суми податкового зобов'язання або податкового боргу з цього податку є податковий агент. У разі коли податковий агент до або під час виплати доходу на користь платника податку не здійснює нарахування, утримання або сплату (перерахування) цього податку, відповідальність за погашення суми податкового зобов'язання або податкового боргу, що виникає внаслідок таких дій, покладається на такого податкового агента. При цьому платник податку - отримувач таких доходів звільняється від обов'язків погашення такої суми податкових зобов'язань або податкового боргу.
Оскільки додаткові блага надавалися в не грошовій формі, відповідно до п.3.4 ст.3 зазначеного Закону для визначення об'єкта оподаткування вартість такого нарахування множиться на коефіцієнт.
Оцінивши зібрані докази в сукупності, колегія суддів приходить до висновку, що доводи апеляційних скарг є безпідставними, необґрунтованими та не спростовують висновків суду першої інстанції.
Таким чином суд першої інстанції прийшов до вірних висновків про правомірність дій відповідача щодо винесення спірного податкового повідомлення-рішення в частині донарахування позивачу додаткового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб виходячи з оціночної вартості податкового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб виходячи з оціночної вартості транспортного засобу та відповідного нарахування фінансової санкції згідно п.п. 17.1.9 п. 17.1 ст. 17 Закону України №2181 «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетними та державними цільовими фондами».
Керуючись ст. ст. 160 ч. 3, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів -
ухвалила:
Апеляційні скарги Торгової біржі «Альянс» та ДПІ у м. Рівне залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 19.06.2009 року у справі №2а-3705/09/1770 - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
На ухвалу протягом одного місяця може бути подана касаційна скарга безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.