Постанова № 4886901, 08.09.2009, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.09.2009
Номер справи
2а-855/09/2470
Номер документу
4886901
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________________

П О С Т А Н О В А

Іменем України

08 вересня 2009 р. м. Чернівці Справа № 2а-855/09/2470

10 год. 39 хв.

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі :

головуючого судді: Скакун О.П.

при секретарі судового засідання: Пишній К.Г.

за участю:

представника позивача ОСОБА_1., ОСОБА_2.

представника відповідача не зявився

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Державної інспекції з енергозбереження до Чернівецької гімназії №2 про стягнення підвищеної плати за нераціональне використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів.

СУТЬ СПОРУ:

Державна інспекції з енергозбереження звернулася з адміністративним позовом до Чернівецької гімназії №2 про стягнення підвищеної плати за нераціональне використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів у сумі 3278,07 грн.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що відповідачем, в порушення норм Закону України «Про енергозбереження», нераціонально використовувалися паливно-енергетичні ресурси, внаслідок чого Територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Чернівецькій області була застосована підвищена плата за перевитрати теплової енергії у сумі 3278,07 грн.

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали повністю.

Відповідач, який був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, вже вдруге явку свого представника в судовому засіданні не забезпечив та про причини неявки суду не повідомив. У звязку з цим, справа розглядається без участі представника відповідача за наявними в ній матеріалами.

ВСТАНОВИВ:

21 січня 2009 року територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Чернівецької області проведено перевірку установи бюджетної сфери Чернівецької гімназії №2 з питань енергозбереження.

Актом перевірки № 15-24/01 від 21 січня 2009 року встановлено факти нераціонального (неефективного) використання теплоенергії, а саме перевитрати теплової енергії внаслідок відсутності теплової ізоляції на подавальних трубопроводах опалення котельні та підвального приміщення Чернівецької гімназії №2 в обсязі 5,5 Гкал/рік.

До акту перевірки № 15-24/01 від 21 січня 2009 року територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Чернівецької області було складено припис, яким було зобовязано заізолювати подавальні трубопроводи в котельні та підвалі згідно п.6.3.45. Правил технічної експлуатації теплових установок та мереж, затверджених Наказом Міністерства палива та енергетики України від 14 лютого 2007 року N 71.

На підставі акта перевірки територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Чернівецької області було прийнято постанову №15-24/1 від 22 січня 2009 року, якою застосовано до Чернівецької гімназії №2 підвищену плату за перевитрати теплової енергії в обсязі 5,5 Гкал/рік у розмірі 3278,07 грн.

Розрахунок перевитрат теплової енергії за відсутності теплової ізоляції на теплопроводах Чернівецької гімназії №2 було виконано згідно «Методики визначення неефективного використання паливно енергетичних ресурсів». Вартість перевитрат було визначено на підставі «Міжгалузевих норм витрат палива для опалювальних котлів, які експлуатуються в Україні»та довідки відповідача від 15.01.2009р. про тарифну плату за 1000 м3 газу.

Згідно поданого позивачем розрахунку, вартість перевитрат теплової енергії складає 1639,0365 грн., а розмір підвищеної плати за перевитрати - 3278,07 грн.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача, встановивши фактичні обставини у справі, дослідивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд доходить висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.

Правові, економічні, соціальні та екологічні основи енергозбереження для всіх підприємств, об'єднань та організацій, розташованих на території України, а також для громадян визначено Законом України «Про енергозбереження».

Згідно ст.1 цього Закону, нераціональне (неефективне) використання паливно-енергетичних ресурсів це прямі втрати паливно-енергетичних ресурсів, їх марнотратне витрачання та використання паливно-енергетичних ресурсів понад показники питомих витрат, визначених системою стандартів, а до введення в дію системи стандартів - нормами питомих витрат палива та енергії.

Пунктом е) статті 11 Закону України «Про енергозбереження»встановлено, що економічні заходи для забезпечення енергозбереження передбачають введення плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів у вигляді надбавок до діючих цін та тарифів залежно від перевитрат паливно-енергетичних ресурсів щодо витрат, встановлених стандартами.

У відповідності до п. є) ст. 27 Закону України «Про енергозбереження», використання паливно-енергетичних ресурсів з систематичним перевищенням стандартизованих енергетичних рівнів та порушенні інших вимог щодо раціонального використання та ощадливого витрачання паливно-енергетичних ресурсів тягне за собою встановлену цим Законом, а також чинним законодавством України дисциплінарну, адміністративну або цивільну відповідальність. Юридичні і фізичні особи повинні відшкодувати збитки, заподіяні ними внаслідок порушень законодавства про енергозбереження, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

На підставі ст.26 Закону України «Про енергозбереження», державний контроль у сфері енергозбереження здійснюється Державною інспекцією з енергозбереження згідно з порядком, встановленим Кабінетом Міністрів України.

Наказом Державного комітету України з енергозбереження від 4 серпня 2000 р. N 64 затверджено Порядок, яким установлено механізм проведення Державною інспекцією з енергозбереження перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів та усунення фактів їх неефективного використання на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форми власності та підпорядкованості.

Відповідно до цього Порядку, за результатами перевірки інспектор складає акт. У разі виявлення порушень з питань енергозбереження складається припис, який обов'язковий для виконання підприємством. У разі незгоди керівництва підприємства з висновками акта, воно може оскаржити йогоу Національному агентстві України з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів.Рішення про сплату підвищеної плати за неефективне використання енергоресурсів приймається відповідно до законодавства України на підставі акта перевірки підприємства, складеного інспектором і оформлюється постановою про сплату підвищеної плати.

Розміри плати за газ, що тимчасово споживається на виробничі потреби понад встановлені середньодобові норми, а також у разі неефективного використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсівпідприємствами (електростанціями), встановлюються постановою Кабінету Міністрів України від 2 вересня 1993 р. N 699.

Розділом II цієї постанови встановлено, що за перевитрати газу та інших паливно-енергетичних ресурсів внаслідок неефективного його використання, виявлені органами Державної інспекції з енергозбереження, сплачується підвищена плата.

Якщо перевитрати газу та інших паливно-енергетичних ресурсів викликані недодержанням технологічної дисципліни (незадовільний стан устаткування, відсутність або недотримання роботи устаткування за режимними або технологічними картами, відсутність теплоутилізаційного устаткування, систем автоматики), споживач сплачує за річний обсяг перевитрат газу та інших паливно-енергетичних ресурсіву двократному розмірі встановленої на них ціни. Плата вноситься одразу після обстеження підприємства Державною інспекцією з енергозбереження.

Пунктом 6.3.45. Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж, затверджених Міністерства палива та енергетики України від 14 лютого 2007 р. N 71, передбачено, що усі елементи трубопроводів із температурою зовнішньої поверхні стінки вище 43° C, розміщені в доступних для обслуговуючого персоналу місцях, покриваються ізоляцією, температура зовнішньої поверхні якої не повинна перевищувати 43° C.

Постанова територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Чернівецькій області №15-24/1 від 22 січня 2009 року Чернівецькою гімназією №2 не оскаржувалися. Застосована територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Чернівецькій області до Чернівецької гімназії №2 підвищена плата за нераціональне використання енергоресурсів у розмірі 3278,07грн. відповідачем не сплачена.

Статтею 71 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідач в судове засідання не зявився, заперечення на позов не надав.

Однією з позовних вимог є прохання стягнути з відповідача на користь Державної інспекції з енергозбереження сплачений при подачі адміністративного позову судовий збір.

Суд вважає таку позовну вимогу безпідставною, оскільки відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

За таких обставин суд дійшов висновку, що адміністративний позов Державної інспекції з енергозбереження до Чернівецької гімназії №2 про стягнення підвищеної плати за нераціональне використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів у сумі 3278,07 грн. підлягає частковому задоволенню.

У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

Керуючись ст.ст.2,3,6-12,17,18,160-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.Позов задовольнити частково .

2. Стягнути з Чернівецької гімназії №2 (р/р 35419003000912 ГУДК в Чернівецькій області, ЄДРПОУ 02147345) 3278,07 грн. підвищеної плати за нераціональне використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів в дохід Державного бюджету України: код бюджетної класифікації 21081200, р\р 31219202700002 в УДК у Чернівецькій області , МФО 856135.

3. В решті позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

У судовому засіданні 08 вересня 2009р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Постанову виготовлено в повному обсязі 11 вересня 2009 року.

СуддяО.П. Скакун