Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И 08 липня 2009 р. справа № 9421/09/0570 час прийняття постанови: Донецький окружний адміністративний суд в складі: головуючого судді Христофорова А.Б. при секретарі Рябовл М.О. за участю: представників позивача Звягінцева М.С.,
представникавідповідача Мороз О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за адресою: м. Донецьк-52, вул. 50-ї Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом Приватного підприємства «Баядєра» до Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м. Маріуполя про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення від 29.04.2009 № 0001671840/0 про застосування фінансових санкцій у розмірі 850 грн., -
ВСТАНОВИВ:
10.06.2009 ПП «Баядєра» звернулося до суду з позовом до Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м. Маріуполя про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення від 29.04.2009 № 0001671840/0 про застосування фінансових санкцій у розмірі 850 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідачем за наслідками невиїзної документальної перевірки з питань дотримання ПП «Баядєра» вимог податкового законодавства за період з 15.11.2007 по 31.12.2008 складено акт № 162/15-311-3/13491057 від 21.04.2009, яким встановлено порушення п.п. 2.2 Положення «Про комунальний податок», затвердженого рішенням виконкому Маріупольської міської ради від 30.01.2002 № 1400, п.п. 4.1.4 «б» п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», у вигляді ненадання розрахунків комунального податку за період IV кв. 2007 - IV кв. 2008.
29.04.2009 відповідачем прийнято податкове повідомлення рішення № 0001671840/0 щодо застосування до ПП «Баядєра» фінансових санкцій за неподання розрахунків з комунального податку в розмірі 850 грн.
Позивач не погоджується із таким рішенням податкового органу з огляду на положення п. 3 ст. 15 Закону України «Про систему оподаткування», ст. 15 Декрету Кабінету Міністрів України «Про місцеві податки і збори», Положення «Про комунальний податок», затвердженим рішенням виконкому Маріупольської міської ради від 30.01.2002 № 1400. Позивач зазначає, що структурний підрозділ ПП «Баядєра» у м. Маріуполі не є платником комунального податку, оскільки не має статусу юридичної особи, не має статусу філії, не складає окремого балансу та не має відокремленої бухгалтерської служби. ПП «Баядєра» перебуває на податковому обліку в Горлівській ОДПІ, у зв’язку із чим розрахунки з комунального податку за спірний період подавалися саме до Горлівської ОДПІ. Податок перераховувався своєчасно до місцевого бюджету. Повнота нарахування податку була перевірена у ході проведення щорічної планової документальної комплексної виїзної перевірки ПП «Баядєра» Горлівською ОДПІ, що підтверджується актом перевірки № 2526/23-3/13491057 від 28.11.2008.
Крім того, позивач стверджує, що позапланова перевірка проводилася Жовтневою МДПІ м. Маріуполя із порушенням ст.. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу», оскільки були відсутні обставини для її проведення, а також у направленні на перевірку був відсутній реєстраційний номер, керівником податкового органу взагалі не приймалося рішення про проведення позапланової перевірки. На момент перевірки були відсутні посадові особи ПП «Баядєра», також посадових осіб не було ознайомлено з актом, складеним за наслідками перевірки. Позивач не погоджується з висновком в акті обстеження місця перебування структурного підрозділу ПП «Баядєра» у м. Маріуполі № 601 від 03.04.2009, оскільки твердження про ведення господарської діяльності на території м. Маріуполя у приміщенні, розташованому за адресою: Володарське шоссе, 6, м. Маріуполь, в сфері оптової торгівлі напоями, а також про кількість працюючих на структурному підрозділі, оскільки жодних документів до перевірки не надавалося. Отже, акт перевірки № 162/15-311-3/13491057 від 21.04.2009 складено із порушенням п.п. 2.3.4, п. 1.6, п. 1.7 Наказу ДПА України від 10.08.2005 № 327 «Про затвердження Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства», оскільки в ньому відображені необґрунтовані дані ат суб’єктивні припущення за відсутності відповідних доказів.
Відповідно до Закону України «Про державну податкову службу в Україні» виключне право на перевірку ПП «Баядєра» з питань дотримання вимог податкового законодавства має податковий орган, у якому на обліку знаходиться платник податку, тобто Горлівська ОДПІ.
Просив визнати недійсним податкове повідомлення-рішення Жовтневої МДПІ м. Маріуполя від 29.04.2009 № 0001671840/0 про застосування до ПП «Баядєра» фінансових санкцій за неподання розрахунків з комунального податку в розмірі 850 грн. (а.с. 3-7).
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог з тих підстав, що пунктом 4.1 р. 4 Порядку обліку платників податків, зборів (обов’язкових платежів), затвердженого наказом ДПА України від 19.02.1998 № 80, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16.03.1998 за № 172/2612, встановлено, що взяття на облік як платників податків юридичних осіб та відокремлених підрозділів юридичних осіб здійснюється за їх місцезнаходженням відповідними органами державної податкової служби після внесення відомостей про них до Єдиного державного реєстру або у випадках, передбачених законодавством, після присвоєння ідентифікаційних кодів за Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України.
Місцеві податки і збори зараховуються до відповідних місцевих бюджетів у порядку, визначеному радами, якими вони встановлюються (ст. 69 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 19 Декрету Кабінету Міністрів України від 20.05.1993 № 56-93 «Про місцеві податки і збори»). Маріупольською міською радою було прийнято рішення від 30.01.2002 № 1400 «Про затвердження Положення про комунальний податок», згідно із яким платниками комунального податку, у т.ч. є іногородні підприємства, які мають на території м. Маріуполя свої філії, відділення, представництва та структурні підрозділи. П. 2.2 цього Положення передбачено, що розрахунок комунального податку подається платниками податків до органу державної податкової служби м. Маріуполя за місцем податкового обліку, а платник податків, зазначений в абз. 2,3,4 п. 1 – за місцем розміщення. Відповідно до даного положення контроль за правильністю нарахування, повнотою та своєчасністю сплати комунального податку здійснюється державною податковою інспекцією, фінансовим управлінням місцевої ради.
Приватним підприємством «Баядєра» відповідно до визначеного порядку обліку платників податків була подана заява за формою 1-ОПП до Жовтневої МДПІ м. Маріуполя про взяття на облік ПП «Баядєра» до Жовтневої МДПІ м. Маріуполя. Відповідно до цієї заяви зазначено місце знаходження ПП «Баядєра»: м. Маріуполь, Володарське шосе, 6.
Відповідно до п. 4 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» Жовтневої МДПІ м. Маріуполя був здійснений вихід за місцем фактичного розміщення та здійснення діяльності позивача за результатом даного обстеження був складений акт обстеження місцезнаходження ПП «Баядєра» від 03.04.2009 № 601. Отже, позивач знаходиться на податковому обліку в Жовтневій МДПІ м. Маріуполя, здійснює діяльність на території громади м. Маріуполя та отримує доходи, у зв’язку із чим повинен надавати розрахунок комунального податку за місцем знаходження на податковому обліку – Жовтневій МДПІ м. Маріуполя.
При перевірці правильності формування комунального податку Горлівської ОДПІ враховано Положення про комунальний податок, яке затверджено рішенням Горлівської міської ради від 22.01.1998. Посилань на Положення про комунальний податок, затвердженого Маріупольською міською радою № 1400 від 31.01.2002 не зроблено, тому висновок позивача про своєчасну сплату податку та надання звітності за здійснення діяльності на території м. Маріуполя є безпідставним.
Вважає, що спірне податкове повідомлення-рішення прийнято відповідно до вимог Положення про комунальний податок, затвердженого рішенням Маріупольської міської ради від 31.01.2002 № 1400, Закону України «Про систему оподаткування» та Декрету Кабінету Міністрів України «Про місцеві податки та збори». Просив відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами в межах заявлених позовних вимог, суд встановив наступне.
Позивач – Приватне підприємство «Баядєра» є юридичною особою, зареєстровано виконавчим комітетом Горлівської міської ради Донецької області 07.09.2000. Місцезнаходження підприємства відповідно до Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 299607 та довідки з ЄДРПОУ № 03-78-278, виданої 04.07.2006 Відділом статистики у місті Горлівці, - 84601, Донецька область, м. Горлівка, Центрально-Міський район, вул. Озерянівська, 2 (а.с. 36, 37).
ПП «Баядєра» перебуває на обліку у Горлівській об’єднаній державній податковій інспекції як платник податків з 22.11.1991 року за № 56, що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків.
У судовому засіданні встановлено та не заперечується сторонами у справі, що на території м. Маріуполя знаходиться структурний підрозділ ПП «Баядєра» без статусу юридичної особи за адресою: м. Маріуполь, Володарське шосе, 6, що також підтверджується заявою позивача форми № 1-ОПП від 14.11.2007 про зарахування до категорії платників окремих податків, в якій вказано назва податкового органу, до якого подається заява – ДПІ в Жовтневому районі м. Маріуполя, а також визначені види діяльності підприємства – оптова торгівля напоями, інші види оптової торгівлі, роздрібна торгівля, кафе. Крім того, сторонами також не заперечується наявність торгового патенту в цього структурного підрозділу, що дає суду змогу зробити висновок про фактичне здійснення торгівельної діяльності за вказаною вище адресою.
03.04.2009 посадовими особами Жовтневої МДПІ м. Маріуполя був складений акт обстеження місця перебування ПП «Баядєра», яким встановлено ведення господарської діяльності на території м. Маріуполя у приміщенні, розташованому за адресою: м. Маріуполь, Володарське шосе, 6, в сфері оптової торгівлі. На момент перевірки встановлено 3 працюючих (а.с. 19). Вказана перевірка щодо обстеження місцезнаходження ПП «Баядєра» у м. Маріуполі здійснена на підставі направлення б/н від 03.04.2009 (а.с. 24), що відповідає вимогам ст.ст. 11 - 11-2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні».
21.04.2009 року Жовтневою МДПІ м. Маріуполі була проведена невиїзна документальна перевірка приватного підприємства «Баядєра» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 15.11.2007 по 31.12.2008, за результатами якої складено акт № 162/15-311-3/13491057 від 21.04.2009 (а.с. 16-18).
Зазначеним актом перевірки встановлені порушення п. 2.2 Положення «Про комунальний податок», затвердженого рішенням виконкому Маріупольської міської ради від 30.01.2002 № 1400, п.п. 4.1.4 «б» п. 4.1 ст. 4 Закону України „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, а саме – неподання ПП «Баядєра» з моменту реєстрації у м. Маріуполі як платника окремих видів податків, тобто з 15.07.2007, податкових розрахунків комунального податку, а саме:
- за IV квартал 2007р. по строку до 09.02.2008 (термін сплати до 19.02.2008);
- за I квартал 2008 року по строку до 10.05.2008 (термін сплати до 20.05.2008);
- за II квартал 2008 року по строку до 09.08.2008 (термін сплати до 19.08.2008);
- за III квартал 2008 року по строку до 09.11.2008 (термін сплати до 19.11.2008);
- за IV квартал 2008 року по строку до 09.02.2009 (термін сплати до 19.02.2009).
Позивач, не погоджуючись із висновками акту перевірки, 23.04.2009 подав заперечення на нього (а.с. 8-12), які були відхилені податковим органом (а.с. 30-32).
29.04.2009 керівником Жовтневої МДПІ у м. Маріуполі прийняте податкове повідомлення-рішення № 0001671840/0, яким згідно з п. 3.1 Положення «Про комунальний податок», затвердженого рішенням виконкому Маріупольської міської ради від 30.01.2002 № 1400, п.п. 17.1.1 п. 17.1 ст. 17 Закону України ”Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” та на підставі вищезазначеного акту перевірки до позивача ПП «Баядєра» застосовані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 850,00 грн. (а.с. 34).
Суд вважає, що відповідачем зазначені штрафні (фінансові) санкції застосовані до позивача правомірно, виходячи з наступного.
У відповідності до ст. 1 Декрету Кабінету Міністрів України „Про місцеві податки і збори” комунальний податок є місцевим податком.
Відповідно до ст. 18 цього Декрету органи місцевого самоврядування самостійно встановлюють і визначають порядок сплати місцевих податків і зборів відповідно до переліку і в межах установлених граничних розмірів ставок.
У судовому засіданні встановлено, що порядок сплати комунального податку у м. Маріуполі встановлений Положенням про комунальний податок, затвердженим рішенням Маріупольської міської ради від 30.01.2002 № 1400 (а.с. 20-22).
У відповідності до п.п. 4.1.4 „б” п. 4.1 ст. 4 Закону України ”Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).
Аналогічні строки подання податкових розрахунків встановлені п. 2.2 Положення про комунальний податок, затвердженим рішенням Маріупольської міської ради від 30.01.2002 № 1400.
Судом встановлено, що позивач до Жовтневої МДПІ м. Маріуполя податкові розрахунки зі сплати комунального податку у період з IV кварталу 2007 року по IV квартал 2008 року включно не подавав. Представник позивача у судовому засіданні зазначену обставину не заперечував.
Згідно з п.п. 4.2.2 „а” п. 4.2 ст. 4 цього Закону контролюючий орган зобов’язаний самостійно визначити суму податкового зобов’язання платника податків у разі, якщо платник податків не подає у встановлені строки податкову декларацію.
Підпунктом 17.1.1 п. 17.1 ст. 17 цього Закону передбачено, що платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.
Суд не приймає до уваги доводи позивача, що податкові розрахунки з комунального податку (а.с. 25-29) подавалися ним до Горлівської ОДПІ за місцем перебування на податковому обліку, оскільки податок перераховувався до місцевого бюджету м. Горлівки.
Відповідно до ст. 19 Декрету Кабінету Міністрів України „Про місцеві податки і збори” місцеві податки і збори перераховуються до бюджетів місцевого самоврядування в порядку, визначеному Радами народних депутатів, якими вони встановлюються. Стягнення не внесених в установлений термін місцевих податків і зборів здійснюється згідно з чинним законодавством.
Крім того, згідно з п. 1 Положення про комунальний податок, затвердженим рішенням Маріупольської міської ради від 30.01.2002 № 1400, платниками податку є іногородні підприємства, що мають на території м. Маріуполя свої філії, відділення, представництва і структурні підрозділи, та сплачують податок, виходячи з чисельності працівників, що працюють у цих філіях, представництвах і структурних підрозділах, до міського бюджету. Цим же пунктом визначено вичерпний перелік суб’єктів, які не є платниками комунального податку у м. Маріуполі, до яких позивач не відноситься. Згідно з п. 2.2 цього Положення встановлено обов’язок подання податкового розрахунку з комунального податку до органу податкової служби м. Маріуполя за місцем розміщення платника. П. 2.3 цього Положення визначено, що платники вносять комунальний податок до міського бюджету протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку подання розрахунку податку.
Таким чином, розрахунки по комунальному податку по структурному підрозділу ПП «Баядєра», розташованому у м. Маріуполі, мали подаватися до податкового органу за місцем розміщення суб’єкта, який відповідно до п. 1 вказаного вище Положення є платником комунального податку, тобто у даному випадку – до Жовтневої МДПІ м. Маріуполя.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що відповідач діяв у порядку, спосіб та у межах повноважень, встановлених Конституцією та законами України. Також суд вважає вірним визначення податковим органом розміру штрафних (фінансових) санкцій та терміну їх застосування, оскільки таке визначення здійснено відповідачем згідно з вимогами п.п. 17.1.1 п. 17.1 ст. 17 Закону України ”Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 1, 2, 4, 5, 6, 10, 11, 14, 15, 17, 23, 48, 58, 69-71, 79, 86, 87, 94, 98, 104, 105, 111, 112, 114, 121, 160, 161, 162, 163, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні позову Приватного підприємства «Баядєра» до Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м. Маріуполя про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення від 29.04.2009 № 0001671840/0 про застосування фінансових санкцій у розмірі 850 грн. – відмовити.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частини у судовому засіданні 08 липня 2009 року в присутності представника позивача та представника відповідача. Постанова виготовлена в повному обсязі 13 липня 2009 року.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Христофоров А.Б.