Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 травня 2009 р. справа № 4721/08/0570
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Христофорова А.Б.
при секретарі Аржанові А.С.
за участю:
представника позивача Кормаченко Н.А.,
представників відповідача Ворона В.Г., Бєлікової Ю.А.,
представника третьої особи Антощук О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за адресою: м. Донецьк-52, вул. 50-ї Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом Кредитної спілки «Фаворит» до Державної податкової інспекції у Калінінському районі м. Донецька, третя особа – Жовтнева міжрайонна державна податкова інспекція м. Маріуполя, про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень № 0000332240/0 від 20.06.2007, № 0000332240/1 від 04.09.2007, № 0000332240/2 від 13.11.2007, № 0000332240/3 від 16.01.2008, -
В С Т А Н О В И В:
25.01.2008 КС «Фаворит» звернувся до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Калінінському районі м. Донецька про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень № 0000332240/0 від 20.06.2007, № 0000332240/1 від 04.09.2007 (а.с. 2-6).
Ухвалою суду від 18.03.2008 до участі у справі в якості третьої особи залучена Жовтнева міжрайонна державна податкова інспекція м. Маріуполя (а.с. 114-115)
Під час судового розгляду справи позивач уточнив позовні вимоги та просив визнати недійсними податкові повідомлення-рішення № 0000332240/0 від 20.06.2007, № 0000332240/1 від 04.09.2007, № 0000332240/2 від 13.11.2007, № 0000332240/3 від 16.01.2008.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 12.06.2007 відповідачем було проведено виїзну позапланову документальну перевірку Донецької філії КС «Фаворит» з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства, за результатами якої було складено акт № 905/22-013/33852411. Перевірка проводилась з метою підтвердження даних МДПІ м. Маріуполя щодо отримання Донецькою філією КС «Фаворит» доходів у вигляді «Плати за ведення кредитної справи», які є доходами з інших джерел та підлягають оподаткуванню податком на прибуток за ставкою 25%. Перевіркою встановлено порушення п.п. 4.1.6 п. 4.1 ст. 4, п.п. 7.11.9 п. 7.11 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», п.п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», в результаті чого занижено податок на прибуток за 1 квартал 2006 року на суму 108175,10 грн., за 2 квартал 2006 року – 58905,90 грн., за 3 квартал 2006 року – 771,50 грн., за 4 квартал 2006 року – 692,80 грн.
За наслідками перевірки відповідач 20.06.2007 прийняв податкове повідомлення-рішення № 0000332240/0, яким позивачу донараховано податкове зобов’язання з податку на прибуток підприємства у розмірі 247245 грн., у т.ч. за основним платежем – 168545 грн., за штрафними санкціями – 78700 грн.
Не погодившись з таким рішенням податкового органу позивач оскаржив його до податкових органів вищого рівня, але скарги були залишені без задоволення; за результатами оскарження прийнято податкові повідомлення-рішення № 0000332240/1 від 04.09.2007, № 0000332240/2 від 13.11.2007, № 0000332240/3 від 16.01.2008.
Позивач вважає прийняті податкові повідомлення-рішення незаконними з тих підстав, що КС «Фаворит» відповідно до Закону України «Про кредитні спілки» є неприбутковою організацією, заснованою фізичними особами з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об’єднаних грошових внесків членів кредитної спілки, є неприбутковою організацією. Донецька філія КС «Фаворит» не має статусу юридичної особи. Оскільки діяльність КС «Фаворит» не направлена на отримання прибутку, на неї не поширюються положення п. 2.1.1 п. 2.1 ст. 2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», яка дає визначення платника податку.
Згідно ч. 2 ст. 3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» бухгалтерський облік є обов’язковим видом обліку лише для підприємств, тобто юридичних осіб, і саме для них відповідно до ст.. 11 Закону є обов’язковим складання фінансової звітності та, зокрема, балансу. Відповідно до ч. 5 ст. 8 цього Закону, підприємство самостійно визначає облікову політику, самостійно може виділяти на окремий баланс філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, які зобов’язані вести бухгалтерський облік, з наступним включенням їх показників до фінансової звітності підприємства. Таким чином, можливість виділення відокремлених підрозділів на окремий баланс віднесено не до обов’язків юридичної особи, а до її права.
У відповідності до п.п. 4.3, 4.4 Положення про Донецьку філію КС «Фаворит» дохід та збитки філії відображаються на балансі КС «Фаворит»; сплату всіх податків, обов’язкових зборів та платежів, пов’язаних з діяльністю філії здійснює КС «Фаворит» у відповідності із законодавством. Донецька філія КС «Фаворит» є без балансовою, власного доходу не отримує, діє від імені юридичної особи.
У разі, якщо кредитна спілка отримує дохід з джерел, інших ніж визначені п.п. 7.11.2-7.11.7 п. 7.11 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», така неприбуткова організація зобов’язана сплатити податок на прибуток, який визначається як сума доходів, отриманих з інших джерел, зменшена на суму витрат, пов’язаних із отриманням таких доходів, але не вище суми таких доходів. На думку позивача, це не означає, що кредитна спілка та її філія стає платником податку на прибуток. Така позиція узгоджується з податковим роз’ясненням ДПА в Донецькій області № 9515/10/15-113 від 15.06.2007.
Згідно з ч. 2 ст. 21 Закону України «Про кредитні спілки» в рамках своєї господарської діяльності кредитна спілка надає кредити своїм членам на умовах їх платності, строковості, забезпеченості та має право самостійно встановлювати розмір плати (процентів) за користування кредитами, наданими кредитною спілкою, а також ціни (тарифи) на послуги, які надаються кредитною спілкою. Відповідно до Умов надання кредитів, продукт «Просто, як 2+2» є базовим кредитом для всіх членів спілки для будь-яких категорій товарів із щомісячним нарахуванням невеликих відсотків (2% в місяць) на залишок кредиту та додаткових відсотків на суму кредиту в якості плати за ведення кредитної справи (2% в місяць). Отже, отримання доходів у вигляді відсотків та додаткових відсотків в якості плати за ведення кредитної справи є платою за надання своїм членам кредитних послуг та можливе тільки після отримання членом кредитної спілки (позичальником) кредиту, тобто при фактичному виконанні операції з фінансовими активами. Відповідно до п.п. 7.11.4 п. 7.11 ст. 7 Закону України «Про оподаткування підприємств» від оподаткування звільняються доходи неприбуткових організацій, визначених у абзаці «в» підпункту 7.11.1, тримані у вигляді доходів від здійснення операцій з активами (у тому числі пасивних доходів). Під пасивними доходами розуміються доходи, отримані у вигляді процентів, дивідендів, страхових виплат і відшкодувань, а також роялті. Отже, враховуючи, що діяльність позивача з надання послуг виключно членам спілки є основною діяльністю КС «Фаворит», а відтак, доходи, отримані від здійснення основної діяльності, відповідно до п.п. 7.11.4 п. 7.11 ст. 7 цього Закону звільняються від оподаткування.
З вказаних вище підстав позивач просив задовольнити позовні вимоги.
У судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги та просила їх задовольнити у повному обсязі.
Представники відповідача у судовому засіданні заперечували проти задоволення позову з тих підстав, що позивач був зареєстрований у якості неприбуткової організації у ДПІ у Калінінському районі м. Донецька з 25.04.2006, тобто з моменту реєстрації по 25.04.2006 позивач був прибутковою установою та не мав підстав для отримання пільг з оподаткування. Рішенням ДПІ у Калінінському районі м. Донецька від 27.04.2007 № 209 позивача виключено із реєстру неприбуткових організацій у зв’язку із ненаданням звітності, передбаченої діючим законодавством.
Актом перевірки № 905/22-013/33852411 від 12.06.2007 встановлено, що за 1 квартал 2006 року Донецька філія КС «Фаворит» декларацію з податку на прибуток до ДПІ у Калінінському районі м. Донецька не подавало. У 1 кварталі 2006 року до складу валового доходу підприємством не віднесено суму у розмірі 495033 грн., дана сума надійшла на користь підприємства внаслідок умов кредитних договорів. Згідно документів, наданих до перевірки, позивачем були отримані доходи у вигляді плати за ведення кредитної справи, дані доходи відображені у реєстрах бухгалтерського обліку та є доходами з інших джерел, які складаються з плати за ведення кредитної справи по кредитному продукту «2+2». Таким чином, перевіркою встановлено, що сума валового доходу Донецької філії КС «Фаворит» за 1 квартал 2006 року становить 495033 грн., а саме – внески до резервного капіталу у розмірі 53820 грн., відсотки за користування кредитами у розмірі 350637 грн., відсотки у вигляді плати за ведення кредитної справи – 90576 грн. В акті перевірки зазначено, що Донецька філія КС «Фаворит» в порушення п.п. 4.1.6 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» занизила суму валового доходу за 1 квартал 2006 року на 495003 грн. Позивач отримував доходи з інших джерел, ніж визначені п.п. 7.11.2-7.11.7 п. 7.11 ст. 7 цього Закону, у вигляді плати у розмірі 2% від суми кредиту щомісяця за ведення кредитної справи, отриманої по кредитних договорах «Просто як 2+2».
У 2 кварталі 2006 року Донецька філія КС «Фаворит» не включила до складу валового доходу суми доходів, отриманих з інших джерел, у розмірі 302587,71 грн., у 3 кварталі 2006 року – 3085,71 грн., у 4 кварталі 2006 року – 2770,83 грн. До валових витрат позивачем не включено за 1 квартал 2006 року – 62332,65 грн., не включено до витрат, що прямо пов’язані з отриманням доходів з інших джерел, за 2 квартал 2006 року – 66964,46 грн. Перевіркою донараховано податок на прибуток у розмірі 168545,00 грн.
П.п. 2.1.3 п. 2.1 ст. 2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» передбачено, що платник податків, який має філії, відділення та інші відокремлені підрозділи, які не мають статусу юридичної особи, розташовані на території іншої, ніж такий платник податку, територіальної громади, може прийняти рішення щодо сплати консолідованого податку та сплачувати податок до бюджетів територіальних громад за місцезнаходженням філій, а також до бюджетів територіальної громади за своїм місцезнаходженням, визначений згідно норм цього Закону та зменшений на суму податку, сплаченого до бюджетів територіальних громад за місцезнаходженням філій. Позивач рішення про сплату консолідованого податку не приймав, у зв’язку з чим є безпідставним його посилання на ч. 2 ст. 3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність».
Просили відмовити у задоволенні позову (а.с. 102-104).
Представник третьої особи у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог з підстав, зазначених представниками відповідача.
Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами в межах заявлених позовних вимог, суд встановив наступне.
Кредитна спілка «Фаворит» зареєстрована як юридична особа 02.07.2004, ідентифікаційний код юридичної особи 24804789. Перебуває на податковому обліку в Жовтневій МДПІ м. Маріуполя. Кредитна спілка «Фаворит» зареєстрована як фінансова установа відповідно до рішення Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 02.07.2004 №1259. Кредитна спілка «Фаворит» внесена до Реєстру неприбуткових організацій та установ згідно рішення №141 від 28.01.2006 Жовтневої МДПІ м. Маріуполя за ознакою 0010.
Донецька філія Кредитної спілки «Фаворит» є відокремленим структурним підрозділом Кредитної спілки «Фаворит» без права юридичної особи, діє на підставі Положення, затвердженого Рішенням Спостережної ради Кредитної спілки «Фаворит» від 01.11.2005, протокол № 291 (а.с. 69-76).
У період з 22.05.2007 по 05.06.2007 Державною податковою інспекцією у Калінінському районі м. Донецька проводилася виїзна позапланова перевірка Донецької філії КС «Фаворит» з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства за період з 21.12.2005 по 31.12.2006, за результатами якої складено акт від 12.06.2007 № 905/22-013/33852411 (а.с. 25-36).
Вказаним актом було встановлено порушення з боку позивача п.п. 4.1.6 п. 4.1 ст. 4, п.п. 7.11.9 п. 7.11 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», п.п. 4.1.4 б п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», в результаті чого ним було занижено податок на прибуток (а.с. 35).
На підставі цього акту та відповідно до п.п. 4.1.4 б п. 4.1, п.п. 4.2.2 а, б п. 4.2 ст. 4, п.п. 17.1.1, п.п. 17.1.2, п.п. 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000332240/0 від 20.06.2007, яким позивачу визначено суму податкового зобов’язання з податку на прибуток підприємства у розмірі 247245,00 грн., у т.ч. основного платежу – 168545,00 грн., штрафних (фінансових) санкцій – 78700,00 грн. (а.с. 38).
Не погоджуючись із податковим повідомленням-рішенням, позивач оскаржив його до податкових органів вищого рівня, але скарги позивача були залишені без задоволення. За наслідками оскарження ДПІ у Калінінському районі м. Донецька було прийнято податкові повідомлення-рішення № 0000332240/1 від 04.09.2007, № 0000332240/2 від 13.11.2007, № 0000332240/3 від 16.01.2008 на ту саму суму податкового зобов’язання (а.с. 37, 39-42).
Суд вважає дані податкові повідомлення-рішення незаконними з наступних підстав:
Відповідно до п.2.1 Статуту, Кредитна Спілка «Фаворит» - це неприбуткова організація, заснована фізичними особами на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об’єднаних грошових внесків членів спілки.
Відповідно до п.31.2 Статуту Філія Кредитної спілки не є юридичною особою та діє під керівництвом органів управління кредитної спілки, користується правами та виконує функції, передбачені для неї відповідним Положенням про філію, що затверджується спостережною радою (а.с. 53-68).
Відповідно до Положення про Донецьку філію Кредитної спілки «Фаворит», затвердженого Рішенням Спостережної ради Кредитної спілки «Фаворит» від 01.11.2005, протокол № 291, Філія є безбалансовою, структурним підрозділом, складовою частиною Спілки без права юридичної особи та створена з метою задоволення потреб членів Спілки, що проживають у географічній віддаленості від її місцезнаходження, у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об’єднаних грошових кошів членів Спілки. Дохід та збитки Філії відображаються в балансі Спілки. Філія не є самостійним платником податків, обов’язкових зборів та платежів. Сплату податків, обов’язкових зборів та платежів, пов’язаних з діяльністю Філії, здійснює Спілка згідно з чинним законодавством України (а.с. 69-76).
Відповідно до положень пп. 2.1.1 ст.2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», платниками податку з числа резидентів є суб’єкти господарської діяльності, бюджетні, громадські та інші підприємства, установи та організації, які здійснюють діяльність, спрямовану на отримання прибутку як на території України, так і за її межами.
Сторонами не заперечується факт неприбутковості Кредитної спілки «Фаворит» та, відповідно, відсутності спрямованості діяльності Спілки на отримання прибутку, що зазначено відповідачем в акті перевірки.
За таких обставин Кредитна Спілка «Фаворит» не є платником податку на прибуток, про якого йдеться у пп.2.1.1 п.2.1 ст.2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств».
Відповідно до пп. 2.1.3 п.2.1 ст.2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», платниками податку є філії, відділення та інші відокремлені підрозділи платників податку, зазначених у пп. 2.1.1 цього пункту, що не мають статусу юридичної особи, розташовані та території іншої, ніж такий платник податку, територіальної громади.
Оскільки, як зазначено вище, Кредитна спілка «Фаворит» не належить до платників податку на прибуток, зазначених у пп. 2.1.1 п.2.1 ст.2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», відповідно, на її філію не розповсюджуються положення пп.2.1.3 цього пункту.
З огляду на вищенаведене, Донецька філія Кредитної спілки «Фаворит» не є самостійним платником податку на прибуток.
Крім цього, відповідно до ст. 95 ЦК України, філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій.
За таких обставин мета діяльності філії не може суперечити меті діяльності юридичної особи.
Тобто, враховуючи, що Кредитна спілка здійснює своє діяльність без мети отримання прибутку для задоволення потреб її членів, відповідно, дія Філії також не спрямована на отримання прибутку.
Щодо посилання податкового органу на можливість сплати Позивачем податку на прибуток консолідовано, таке посилання не може бути взято до уваги з огляду на наступне.
Відповідно до пп. 2.1.3 п.2.1 ст.2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», платник податку, який має філії, може прийняти рішення щодо сплати консолідованого податку та сплачувати податок до бюджетів територіальних громад за місцезнаходженням філій, а також до бюджету територіальної громади за своїм місцезнаходженням, визначений згідно з нормами цього Закону та зменшений на суму податку, сплаченого до бюджетів територіальних громад за місцезнаходженням філій.
Тобто, рішення про консолідовану сплату податку на прибуток може бути прийняте юридичною особою, що підпадає під визначення платника податку на прибуток, надане положеннями п.2.1 ст.2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств». Проте, як зазначалося вище, положення наведеної норми не поширюються на Позивача, який є неприбутковою організацією.
Відповідно до п.2.1 Положення про Реєстр неприбуткових організацій та установ, затвердженого наказом ДПА України від 11.07.1997 №232 та зареєстрованого в Мін’юсті 06.08.1997 за №291/2095, до реєстру заносяться неприбуткові організації та установи, які згідно з пунктом 7.11 статті 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» звільняються від сплати податку на прибуток.
Положеннями п.7.11 ст.7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» до неприбуткових організацій та установ віднесені: органи державної влади України, органи місцевого самоврядування та створені ними установи або організації, що утримуються за рахунок коштів відповідних бюджетів; благодійні фонди і благодійні організації, створені у порядку, визначеному законом для проведення благодійної діяльності, в тому числі громадські організації, створені з метою провадження екологічної, оздоровчої, аматорської спортивної, культурної, освітньої та наукової діяльності, а також творчі спілки та політичні партії, громадські організації інвалідів та їх місцеві осередки, створені згідно з Законом України "Про об'єднання громадян", науково-дослідні установи та вищи навчальні заклади III - IV рівнів акредитації, внесені до Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави, заповідники, музеї-заповідники; пенсійні фонди, кредитні спілки, створені у порядку, визначеному законом; інші, ніж визначені у абзаці "б" цього підпункту, юридичні особи, діяльність яких не передбачає одержання прибутку згідно з нормами відповідних законів; спілки, асоціації та інші об'єднаннями юридичних осіб, створені для представлення інтересів засновників, що утримуються лише за рахунок внесків таких засновників та не проводять господарської діяльності, за винятком отримання пасивних доходів; релігійні організації, зареєстровані у порядку, передбаченому законом; житлово-будівельні кооперативи, об'єднання співвласників багатоквартирних будинків, створені у порядку, визначеному законом; професійні спілки, їх об'єднання та організації профспілок, утворені в порядку, визначеному законом.
За таких обставин відповідно до Положення про Реєстр неприбуткових організацій та установ до реєстру підлягають занесенню саме юридичні особи, визначені положеннями п.7.11 ст.7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств». Ані законами з питань оподаткування, ані вищезгаданим Положенням не передбачений обов’язок включення до Реєстру неприбуткових організацій та установ окремо філій.
Враховуючи положення цивільного законодавства, згідно з якими філія утворюється для виконання функцій юридичної особи, а також, як зазначено вище, що діяльність Донецької філії Кредитної спілки «Фаворит» не спрямована на отримання прибутку, філія має неприбутковий статус у складі юридичної особи – неприбутковій організації Кредитній спілці «Фаворит», яка зареєстрована як неприбуткова у порядку, визначеному законодавством.
За таких обставин Донецька філія Кредитної спілки «Фаворит» отримує звільнення від сплати податку на прибуток у складі юридичної особи.
Згідно з пп. 7.11.12 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» центральний податковий орган встановлює порядок обліку і подання звітності про використання коштів неприбуткових організацій.
Відповідно до Порядку складання податкового звіту про використання коштів неприбутковими установами й організаціями, затвердженого наказом ДПА України від 11.07.1997 №233, цей порядок застосовується установами та організаціями, що включені до реєстру неприбуткових організацій та установ.
Оскільки, як вже зазначалося, Донецька філія Кредитної спілки «Фаворит» не є юридичною особою (установою чи організацією), є безбалансовою та не здійснює ведення бухгалтерського обліку, обов’язок подання до податкового органу звіту про використання коштів неприбутковими установами й організаціями здійснюється юридичною особою, як неприбутковою організацією, визначеною положеннями п.7.11 ст.7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств».
Відповідно до п.16.4 ст.16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» платники податку у строки, визначені законом, подають до податкового органу податкову декларацію про прибуток за звітний період, розраховану наростаючим підсумком з урахуванням від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових періодів у разі його наявності відповідно до пункту 6.1 статті 6 цього Закону.
Оскільки вищенаведеними положеннями законодавства спростовуються доводи податкового органу про наявність у Донецької філії Кредитної спілки «Фаворит» ознак самостійного платника податку на прибуток, зазначене обумовлює безпідставність твердження Відповідача про обов’язок Філії звітувати до податкового органу з податку, платником якого така Філія не виступає.
Відповідно до положень п.4.1 ст.4 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» валовий доход – це загальна сума доходу платника податку від усіх видів діяльності, отриманого (нарахованого) протягом звітного періоду в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах як на території України, її континентальному шельфі, виключній (морській) економічній зоні, так і за її межами.
Відповідно до положень п.5.1 ст.5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», валові витрати – це сума будь-яких витрат платника податку у грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, здійснюваних як компенсація вартості товарів (робіт, послуг), які придбаваються (виготовляються) таким платником для податку для їх подальшого використання у власній господарській діяльності.
Оскільки, як визначено вище, Донецька філія Кредитної спілки «Фаворит» не є платником податку на прибуток у розумінні п. 2.1 ст. 2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», на неї не поширюється дія п.4.1 ст.4, п.5.1 ст.5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» стосовно формування валових доходів та валових витрат від здійснення діяльності.
За таких обставин визначення податковим органом заниження Донецькою філією Кредитної спілки «Фаворит» податку на прибуток є помилковим.
Щодо не віднесення до складу валових доходів Донецької філії Кредитної спілки «Фаворит» доходів, отриманих з джерел інших, ніж визначені пп. 7.11.2 – 7.11.7 п.7.11 ст.7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», а саме, доходів, отриманих як плата за ведення кредитної справи по кредитних договорах «Просто, як 2+2», суд зазначає наступне.
Відповідно до пп. 7.11.4 п.7.11 ст.7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від оподаткування звільняються доходи неприбуткових організацій, визначених у абзаці "в" підпункту 7.11.1, отримані у вигляді: коштів, які надходять до кредитних спілок та пенсійних фондів у вигляді внесків на недержавне пенсійне забезпечення або внесків на інші потреби, передбачені законодавством; доходів від здійснення операцій з активами (у тому числі пасивних доходів), недержавних пенсійних фондів та кредитних спілок, за пенсійними вкладами (внесками), рахунками учасників фондів банківського управління відповідно до закону з цих питань; дотацій або субсидій, отриманих з державного або місцевого бюджетів, державних цільових фондів або у межах благодійної, у тому числі гуманітарної допомоги чи технічної допомоги, що надаються таким неприбутковим організаціям відповідно до умов міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, крім дотацій на регулювання цін на платні послуги, які надаються таким неприбутковим організаціям або через них їх отримувачам згідно із законодавством, з метою зниження рівня таких цін.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», надання коштів у позику є фінансовою послугою.
Статтею 1 цього Закону визначено, що фінансові послуги – це операції з фінансовими активами, що здійснюються в інтересах третіх осіб за власний рахунок чи за рахунок цих осіб, а у випадках, передбачених законодавством, і за рахунок залучених від інших осіб фінансових активів, з метою отримання прибутку або збереження реальної вартості активів. При цьому фінансовими активами є кошти, цінні папери, боргові зобов’язання та право вимоги боргу, що не віднесені до цінних паперів.
За таких обставин надання коштів у позику є здійсненням операцій з фінансовими активами.
Визначення терміну «пасивні доходи» наведене у пп. 7.11.13 п.7.11 ст.7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств».
Так, під терміном «пасивні доходи» слід розуміти доходи, отримані у вигляді процентів, дивідендів, страхових виплат і відшкодувань, а також роялті.
З урахуванням положень п.1.10 ст.1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», процентами є доход, який сплачується (нараховується) позичальником на користь кредитора у вигляді плати за використання залучених на визначений строк коштів або майна. До процентів включаються: платіж за використання коштів або товарів (робіт, послуг), отриманих у кредит; платіж за використання коштів, залучених у депозит; платіж за придбання товарів у розстрочку.
Відповідно до Умов надання кредитів членам Кредитної спілки «Фаворит», які є Додатком № 4 до протоколу засідання Спостережної ради № 298 від 10.11.2005, умови надання кредиту за продуктом «Просто, як 2+2» - щомісячне нарахування невеликих відсотків на залишок та додаткової комісії на суму кредиту. Встановлюється плата за ведення кредитної справи - 2% щомісяця на загальну суму кредиту (а.с. 84-89).
За таких обставин встановлена позивачем плата за ведення кредитної справи за договорами позики є платою за використання отриманих кредитних коштів, тобто, є процентами у розумінні Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств». При цьому отримання доходів у вигляді процентів в якості плати за ведення кредитної справи є платою за надання кредитною спілкою своїм членам кредитних (фінансових) послуг, та можливе тільки після фактичного отримання членом кредитної спілки кредиту, тобто, при фактичному виконанні операції з фінансовими активами.
З огляду на таке, отримання доходів у вигляді плати за ведення кредитної справи в межах договорів позики є пасивним доходом кредитної спілки від здійснення операції з активами, який відповідно до пп. 7.11.4 п.7.11 ст.7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» звільняється від оподаткування.
Крім цього, відповідно до ч.5 ст.8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» підприємство самостійно визначає облікову політику підприємства та може виділяти на окремий баланс філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, які зобов’язані вести бухгалтерський облік з наступним включенням їх показників до фінансової звітності підприємства.
Відповідно до ч.2 ст.3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» бухгалтерський облік є обов’язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.
З наведених норм слідує, що оскільки позивачем не прийнято рішення про виділення на окремий баланс філій, обов’язок вести бухгалтерський облік, на даних якого буде ґрунтуватися податкова звітність, покладається безпосередньо на Кредитну спілку.
Також судом враховано, що листом ДПА у Донецькій області від 15.06.2007 № 9515/10/15-113 позивачу надано податкове роз’яснення, відповідно до якого зазначено, що дія пп. 2.1.1 п.2.1 ст.2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» не поширюється на кредитну спілку, оскільки відповідно до даної статті платниками податку з числі резидентів є суб’єкти підприємницької діяльності, бюджетні, громадські, інші підприємства, установи та організації, які здійснюють діяльність, спрямовану на отримання прибутку як на території України, так і за її межами.
Таким чином положення пп. 2.1.3 п.2.1 ст.2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», яке дає визначення платників податків, зокрема, філій, також не застосовується до філій неприбуткових організацій. У зв’язку з зазначеним Кредитна спілка «Фаворит» має право самостійно визначати порядок ведення податкового обліку своїх філій та забезпечувати ведення податкового обліку та сплату податку у разі його виникнення до бюджету територіальної громади за своїм місцезнаходженням з урахуванням показників філій, які не мають самостійного балансу, витрати на утримання яких здійснюються кредитною спілкою (юридичною особою). В зв’язку з тим, що кредитна спілка має неприбутковий статус і не є платником податку на прибуток підприємств, її філії, відділення та інші відокремлені підрозділи також не є платниками податку на прибуток.
Відповідно до положень пп. «д» пп. 4.4.2 п.4.4 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» не може бути притягнутий до відповідальності платник податків, який діяв відповідно до наданого йому податкового роз’яснення (за відсутності податкових роз’яснень з цього питання, що мають пріоритет).
Відповідачем не надані до суду відомості про протилежні роз’яснення ДПА України з питань, що розглядаються у справі, що б обумовлювало можливість з боку податкового органу притягувати до відповідальності позивача.
Отже, суд приходить до висновку, що з боку позивача відсутні порушення вимог п.п. 4.1.6 п. 4.1 ст. 4, п.п. 7.11.9 п. 7.11 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», а відтак, є неправомірним донарахування контролюючим органом податкового зобов’язання позивачу з податку на прибуток підприємства у розмірі 168545,00 грн., та як наслідок, застосування до нього штрафних (фінансових) санкцій, передбачених п.п. 17.1.2, п.п. 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у розмірі 78019,92 грн.
Разом із тим, суд знаходить правомірним застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій, передбачених п.п. 17.1.1 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у розмірі 680,00 грн.
Так, вказаним підпунктом передбачено відповідальність за неподання платником податків податкової декларації у строки, визначені законодавством, у вигляді штрафу у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.
Обов’язок подання позивачем звіту про використання коштів неприбутковими установами та організаціями та порядок його складання встановлено Порядком складання звіту про використання коштів неприбутковими установами й організаціями? затвердженим Наказом ДПА України від 11.07.1997 № 233, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.08.1997 за № 290/2094. Цей обов’язок позивачем протягом періоду І-ІV квартал 2006 року не виконувався, що не заперечувалося сторонами у судовому засіданні.
На підставі ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч.2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно пункту 6.1 статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами, та державними цільовими фондами» при прийняті контролюючим органом податкового повідомлення в ньому зазначається підстава такого нарахування.
Оскільки відповідач не довів суду законну підставу нарахування позивачу у розмірі 168545,00 грн. основного платежу та 78019,92 грн. штрафних (фінансових) санкцій (загалом – 246564,92 грн.), суд задовольняє частково позовні вимоги КС «Фаворит» та визнає у цій частині недійсними податкові повідомлення – рішення ДПІ у Калінінському районі м. Донецька № 0000332240/0 від 20.06.2007, № 0000332240/1 від 04.09.2007, № 0000332240/2 від 13.11.2007, № 0000332240/3 від 16.01.2008.
У відповідності до ст. 94 КАС України суд стягує з Державного бюджету України на користь позивача судові витрати по сплаті судового збору пропорційно задоволеним вимогам у розмірі 1,70 грн., які підтверджені документально (а.с. 1).
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, –
ПОСТАНОВИВ:
Позов Кредитної спілки «Фаворит» до Державної податкової інспекції у Калінінському районі м. Донецька, третя особа – Жовтнева міжрайонна державна податкова інспекція м. Маріуполя, про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень № 0000332240/0 від 20.06.2007, № 0000332240/1 від 04.09.2007, № 0000332240/2 від 13.11.2007, № 0000332240/3 від 16.01.2008 – задовольнити частково.
Визнати частково недійсними податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Калінінському районі м. Донецька № 0000332240/0 від 20.06.2007, № 0000332240/1 від 04.09.2007, № 0000332240/2 від 13.11.2007, № 0000332240/3 від 16.01.2008 на суму донарахованого податку на прибуток підприємства 246564,92 грн., у т.ч. основного платежу 168545,00 грн., штрафних (фінансових) санкцій 78019,92 грн.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Кредитної спілки „Фаворит”, витрати по сплаті судового збору у розмірі 1 (одна) грн. 70 коп.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частина у судовому засіданні 19 травня 2009 року.
Повний текст постанови складений та підписаний 24 травня 2009 року.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Христофоров А.Б.