КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2-а-1707/09/0270 Головуючий у 1-й інстанції: Сапальова Т.В.
Суддя-доповідач: Хрімлі О.Г.
У Х В А Л А
Іменем України
"19" серпня 2010 р. м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого суддів при секретарі за участю представника позивача Хрімлі О.Г., Літвіної Н.М., Вівдиченко Т.Р., Черняк К.В., Щура А.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Ялтушківської дослідно-селекційної станції інституту цукрових буряків УААН на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 13 квітня 2009 року по справі за позовом прокурора Барського району Вінницької області в інтересах держави в особі Барської міжрайонної державної податкової інспекції до Ялтушківської дослідно-селекційної станції інституту цукрових буряків УААН про стягнення суми недоїмки з фіксованого сільськогосподарського податку, -
В С Т А Н О В И Л А:
Прокурор Барського району Вінницької області в інтересах держави в особі Барської міжрайонної державної податкової інспекції звернувся до Вінницького окружного адміністративного суду з позовом до Ялтушківської дослідно-селекційної станції інституту цукрових буряків УААН про стягнення суми недоїмки з фіксованого сільськогосподарського податку у розмірі 44595,09 грн.
Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 13 квітня 2009 року позовні вимоги задоволені.
Не погоджуючись з прийнятою постановою, Ялтушківська дослідно-селекційна станція інституту цукрових буряків УААН подана апеляційна скарга, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог щодо стягнення недоїмки зі сплати фіксованого сільськогосподарського податку в сумі 15518,36 грн. та стягненні штрафних санкцій в сумі 19765 грн.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга необґрунтована та задоволенню не підлягає.
Суд першої інстанції всебічно, повно та об'єктивно розглянув справу, правильно встановив обставини, яким дав правильну правову оцінку і прийшов до обґрунтованого висновку про задоволення адміністративного позову.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, Ялтушківська дослідно-селекційна станція інституту цукрових буряків УААН зареєстрована як юридична особа Барською районною державною адміністрацією 08.09.1997 року за №11471200000000045, внесена до Єдиного державного реєстру підприємств установ та організацій України за № 20090488 та перебуває на обліку як платник податків у Барській міжрайонній державній податковій інспекції.
31 січня 2006 року відповідачем до Барської МДПІ було подано розрахунок фіксованого сільськогосподарського податку на 2006 рік, в гр. 6 якого визначено загальну суму нарахованого сільськогосподарського фіксованого податку у розмірі 9310,84 грн. в т.ч.: серпень - вересень - 3103,62 грн., 4 квартал 2006 року - 2793,25 грн.
31 січня 2007 року відповідачем до Барської МДПІ було подано розрахунок фіксованого сільськогосподарського податку на 2007 рік, в гр. 6 якого визначено загальну суму нарахованого сільськогосподарського фіксованого податку у розмірі 9310,84 грн.
23 січня 2008 року відповідачем до Барської МДПІ було подано розрахунок фіксованого сільськогосподарського податку на 2008 рік, в гр. 6 якого визначено загальну суму нарахованого сільськогосподарського фіксованого податку у розмірі 9310,84 грн.
28 січня 2009 року відповідачем до Барської МДПІ було подано розрахунок фіксованого сільськогосподарського податку на 2009 рік, в гр. 6 якого визначено загальну суму нарахованого сільськогосподарського фіксованого податку у розмірі 9319,38 грн.
09 жовтня 2006 року Барською МДПІ складений акт № 8368/15 щодо дотримання терміну сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по фіксованому сільськогосподарському податку. Згідно акту перевірки відповідачем порушено граничні строки сплати узгодженого податкового зобов'язання на 568 днів у сумі 958,76 грн.
На підставі вищезазначеного акту перевірки 09.10.2006 року Барською МДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення № 0003651500/0 на суму 958,76 грн.
15 січня 2009 року Барською МДПІ складений акт № 337/15 щодо дотримання терміну сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по фіксованому сільськогосподарському податку. Згідно акту перевірки відповідачем порушено граничні строки сплати узгодженого податкового зобов'язання на 1450 днів у сумі 37554,26 грн.
На підставі вищезазначеного акту перевірки 15.01.2009 року Барською МДПІ прийнято податкове повідомлення - рішення № 0000071500/0 на суму 18777,13 грн.
Апеляційна скарга мотивована тим, що в силу ст. 5 Закону України «Про фіксований сільськогосподарський податок»базовим податковим періодом для сплати фіксованого сільськогосподарського податку є рік, у зв'язку з чим відповідачем не допущено порушення граничних строків сплати податкових зобов'язань.
Колегія суддів вважає необґрунтованими доводи апеляційної скарги, виходячи з наступного.
З преамбули Закону України «Про фіксований сільськогосподарський податок»вбачається, що цей Закон визначає механізм справляння фіксованого сільськогосподарського податку, що сплачується сільськогосподарськими товаровиробниками у грошовій формі.
Статтею 8 Закону України «Про фіксований сільськогосподарський податок»передбачено, що платники податку несуть відповідальність за правильність обчислення, своєчасність подання розрахунків та сплати сум фіксованого сільськогосподарського податку згідно із законодавчими актами України.
Преамбулою Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»визначено, що цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних та фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Враховуючи межі застосування Закону України «Про фіксований сільськогосподарський податок»та за принципом превалювання спеціальної норми над загальною, положення Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»є спеціальною нормою у галузі податкового законодавства, а Закон України «Про фіксований сільськогосподарський податок»є загальною з цих питань.
Загальні норми можуть бути застосовані лише щодо питань неврегульованих спеціальною нормою права.
Відповідно до підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у відповідних розмірах.
Припис підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»кореспондує положенню підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 цього Закону, яке, у свою чергу, містить посилання на граничний строк підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 зазначеного Закону, а цей підпункт установлює, що для його цілей під терміном «базовий податковий період»слід розуміти податковий період, визначений відповідним законом з питань оподаткування.
Наведена правова конструкція робить регулювання зрозумілим та таким, що дає підстави для висновку, що саме Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»як спеціальна норма встановлює строки сплати фіксованого сільськогосподарського податку.
З огляду на викладене, є правильними висновки суду першої інстанції про наявність у податкового органу правових підстав для застосування підпункту 17.1.7 пункту17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»за порушення строків сплати позивачем фіксованого сільськогосподарського податку.
Встановлення ч. 1 ст. 5 Закону України «Про фіксований сільськогосподарський податок»обов'язку з подання платником податку розрахунку суми податку на поточний рік до 1 лютого поточного року у строк не означає, що базовим податковим періодом для оподаткування цим податком є рік, як зазначає відповідач.
За змістом підпункту 4.1.4 пункту 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»звітний податковий період передує факту подачі декларації, тоді як розрахунок фіксованого сільськогосподарського податку подається за поточний рік і в строк, який не співпадає із встановленим підпунктом «в»строку для подання декларації за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному року.
На підтвердження того, що встановлений відповідним законом податковий період, виходячи з якого обчислюється граничний строк подання податкової декларації (розрахунку), не може вважатися базовим податковим періодом, якщо це прямо не передбачено таким законом, як і того, що сплата податку у строк, встановлений підпунктом 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», не ставиться в залежність від факту подання податкової декларації (розрахунку) за звітний (податковий) період, свідчать як відсутність в Законі «Про фіксований сільськогосподарський податок»норми, яка б зобов'язувала платника подавати декларацію (розрахунок) за звітний (податковий) період, так і наступні за періодом виникнення спірного правовідношення зміни до підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону № 2181-ІІІ в редакції від 25.03.2005р., а саме: доповнення цього підпункту абзацом 7, яким встановлено, що платник податку звільняється від обов'язку подавати податкову декларацію за звітний (податковий) період протягом поточного року у разі, якщо його податкові зобов'язання були відображені у річній податковій декларації на поточний рік відповідно до закону з питань окремого податку, збору (обов'язкового платежу).
З врахуванням викладеного, відсутні законні підстави для висновку, що відповідач повинен сплачувати фіксований сільськогосподарський податок у строк, встановлений для податку із звітним періодом в календарний рік.
Посилання апелянта на пропущення позивачем строків стягнення недоїмки з фіксованого сільськогосподарського податку, штрафних санкцій та звернення з адміністративним позовом колегія суддів вважає також необґрунтованими, оскільки з урахуванням ст. 15 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»вони становлять 1095 днів.
Доводи апелянта спростовуються вищенаведеним, матеріалами справи та не відповідають вимогам чинного законодавства.
Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 1, 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку про те, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Ялтушківської дослідно-селекційної станції інституту цукрових буряків УААН - залишити без задоволення, постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 13 квітня 2009 року - без змін.
Повний текст ухвали виготовлений 24 серпня 2010 року.
Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 КАС України та може бути оскаржена безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції в порядку і строки, встановлені статтею 212 КАС України.
Головуючий суддя О.Г. Хрімлі
Судді Н.М. Літвіна
Т.Р. Вівдиченко