КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2а-1437/09/2370 Головуючий у 1-й інстанції: Гарань С.М.
Суддя-доповідач: Хрімлі О.Г.
У Х В А Л А
Іменем України
"19" серпня 2010 р. м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого суддів при секретарі Хрімлі О.Г., Літвіної Н.М., Вівдиченко Т.Р., Черняк К.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Черкаси на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 21 квітня 2009 року по справі за позовом Кредитної спілки «Кредит-Агро»до Державної податкової інспекції у м. Черкаси про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
В С Т А Н О В И Л А:
Кредитна спілка «Кредит-Агро»звернулась до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Черкаси про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 18.02.2009 року № 34/17-2207/25947551.
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 21 квітня 2009 року позовні вимоги задоволені.
Не погоджуючись з прийнятою постановою, Державною податковою інспекцією у м. Черкаси подана апеляційна скарга, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга необґрунтована та задоволенню не підлягає.
Суд першої інстанції всебічно, повно та об'єктивно розглянув справу, правильно встановив обставини, яким дав правильну правову оцінку і прийшов до обґрунтованого висновку про задоволення адміністративного позову.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що підстав для донарахування позивачу податкових зобов'язань з прибуткового податку та застосування штрафних (фінансових) санкцій у відповідача не було, оскільки позивачем порушень податкового законодавства не допущено.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, Державною податковою інспекцією у м. Черкаси було проведено перевірку фінансово-господарської діяльності з питань дотримання Кредитною спілкою «Кредит-Агро»вимог податкового та валютного законодавства за період з 01.10.2005 року по 30.09.2008 року, за результатами якої складений акт № 47/22-099/25947551 від 13.02.2009 року.
Актом перевірки встановлено, що кредитна спілка «Кредит-Агро»виплатила доходи фізичним особам, членам кредитної спілки у вигляді виплат, що нараховувалися на додаткові пайові внески в сумі 98060,64 грн. і на них не сплачений податок у сумі 14314,86 грн., що є порушенням вимог п. 2 ст. 19 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб».
Нa підставі акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення № 34/17-2207/25947551 від 18.02.2009 року, яким кредитній спілці «Кредит-Агро»визначена сума податкового зобов'язання за основним платежем 14314,86 грн. та штрафними (фінансовими) санкціями в розмірі 28629,72 грн., а всього на загальну суму 42944,58 грн.
Згідно п. 7.2 ст. 7 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»ставка податку становить 5% від об'єкта оподаткування, нарахованого податковим агентом, зокрема, як процент на вклад (внесок) до кредитної спілки, створеної відповідно до закону, що з урахуванням змін, внесених Законом України «Про внесення зміни до Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»(щодо оподаткування відсотків з банківських вкладів)»від 21.12.2004 р. № 2273-IV, передбачає оподаткування таких процентів починаючи з 1 січня 2010 року.
Підпунктом 9.2.3 п. 9.2 ст. 9 Закону України «Про внесення зміни до Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»визначено, що оподаткування процентів (у тому числі дисконтних доходів), сплачених (нарахованих) з інших підстав, ніж зазначені у п.п. 9.2.1 цього пункту, здійснюється у загальному порядку, встановленому цим Законом для доходів, що кінцево оподатковуються при їх виплаті, за ставкою, визначеною у пункті 7.1 статті 7 цього Закону.
Відповідно до п. 1.10 ст. 1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»встановлено, що проценти - доход, який сплачується (нараховується) позичальником на користь кредитора у вигляді плати за використання залучених на визначений строк коштів або майна. До процентів включаються: платіж за використання коштів або товарів (робіт, послуг) отриманих у кредит; платіж, за використання коштів або залучених у депозит; платіж за придбання товарів у розстрочку. Проценти нараховуються у вигляді відсотків на основну суму заборгованості або фіксованих сум. У разі коли залучення коштів здійснюється шляхом продажу облігацій, казначейських зобов'язань або ощадних (депозитних) сертифікатів, емітованих позичальником, сума процентів визначається шляхом нарахування відсотків на номінал такого цінного паперу, виплати фіксованої премії чи виграшу або шляхом визначення різниці між ціною розміщення та ціною погашення такого цінного паперу.
Відповідно до вимог ст. 1 Закону України «Про кредитні спілки», який є спеціальним законом та визначає організаційні, правові та економічні засади створення та діяльності кредитних спілок, їх об'єднань, права та обов'язки членів кредитних спілок та їх об'єднань, кредитна спілка -це неприбуткова організація, заснована фізичними особами, професійними спілками, їх об'єднаннями на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об'єднаних грошей внесків членів кредитної спілки.
Кредитна спілка є фінансовою установою, виключним видом діяльності якої є надання фінансових послуг, передбачених цим законом. Дохід на пайовий внесок, який у вигляді відсотків нараховується кредитною спілкою з нерозподіленого доходу пропорційно розміру пайових внесків, за своєю економічною суттю є винагородою інвестору, що має характерні ознаки дивідендів, оскільки розмір її залежить від досягнутого фінансового результату.
Нарахування і виплата процентів, що є такими в розумінні податкового законодавства та Цивільного кодексу України здійснюються безвідносно до отриманого фінансового результату від здійснення господарської діяльності та наперед у визначеному розмірі.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що Закон України «Про податок з доходів фізичних осіб»для цілей оподаткування податком з доходів фізичних осіб не розділяє проценти на такі, що були нараховані на внески (вклади) членів кредитної спілки на депозитні рахунки і на інші види внесків (вкладів) членів кредитної спілки, у тому числі і на додаткові пайові внески.
Закон України «Про податок з доходів фізичних осіб» встановлює єдиний механізм оподаткування податком з доходів фізичних осіб за ставкою 5 відсотків для усіх визначених у ньому процентів на внески (вклади) членів кредитної спілки і запроваджує таке оподаткування лише з 01.01.2010 року.
Доводи апелянта спростовуються вищенаведеним, матеріалами справи та не відповідають вимогам чинного законодавства.
Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 1, 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку про те, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Черкаси - залишити без задоволення, постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 21 квітня 2009 року - без змін.
Повний текст ухвали виготовлений 24 серпня 2010 року.
Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 КАС України та може бути оскаржена безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції в порядку і строки, встановлені статтею 212 КАС України.
Головуючий суддя О.Г. Хрімлі
Судді Н.М. Літвіна
Т.Р. Вівдиченко