Рішення № 4856732, 31.08.2009, Господарський суд Донецької області

Дата ухвалення
31.08.2009
Номер справи
41/153
Номер документу
4856732
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

31.08.09 р. Справа № 41/153

Суддя господарського суду Донецької області Гончаров С.А.

при секретарі судового засідання Говор О.С.

розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу

за позовом: Костянтинівського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі:

1. Костянтинівської районної державної адміністрації, м. Костянтинівка

2. Державної екологічної інспекції в Донецькій області, м. Донецьк

до відповідача: Державного підприємства „Шахта „Новодзержинська”, м. Дзержинськ

про стягнення шкоди у розмірі 8292,50 грн.

При участі представників:

від позивача 1: Козаченко В.В. – довіреність від 03.08.2009р. №65

від позивача 2: Руденко А.О. – довіреність від 13.03.2009 №02-769

від відповідача: не з’явились

в засіданні брали участь: прокурор Пономарьов А.О. – посвідчення № 2644

СУТЬ СПОРУ:

Костянтинівський міжрайонний прокурор звернувся до господарського суду Донецької області з позовом в інтересах держави в особі Костянтинівської районної державної адміністрації та Державної екологічної інспекції в Донецькій області до Державного підприємства „Шахта „Новодзержинська” про стягнення на користь Костянтинівської районної державної адміністрації 8292,50 грн.

В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на те, що в ході перевірки встановлено, що в порушення вимог ст. 17 Закону України „Про відходи”, ст. 84 Земельного кодексу України відповідачем, розташованим в м. Дзержинськ, вул. Фестивальна, 1, допущено засмічення земельної ділянки на території Костянтинівської районної державної адміністрації площею 155 кв.м.

Прокурором зазначено, що відповідно до розрахунку, проведеного на підставі Методики визначення розміру шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 04.04.2007 року № 149 і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України за № 422/13689 від 25.04.2007 року, розмір збитків від засмічення вказаної земельної ділянки склав 8292,50 грн.

Прокурором та позивачем-1 надано суду пояснення, відповідно до яких шкода заподіяна відповідачем на території Іванопільської сільської ради Костянтинівського району та стягнення необхідно проводити до місцевого бюджету Іванопільської сільської ради.

Прокурором та позивачами надано суду заяву про уточнення позовних вимог від 31.08.2009 року, відповідно до якої остаточними позовними вимогами є стягнення з Державного підприємства „Шахта „Новодзержинська” шкоди у розмірі 8292,50 грн. до фонду охорони навколишнього природного середовища місцевого бюджету Іванопільської сільської ради Костянтинівського району за реквізитами: р/р 31519921700244 в УДК м. Костянтинівка, ЄДРПОУ 34686631, МФО 834016, код бюджетної класифікації 24062100.

Позивачем-1, згідно із заявою від 28.08.2009 року № 01-39-0449, позовні вимоги прокурора підтримано у повному обсязі. Представником позивача-2 у судовому засіданні позовні вимоги прокурора підтримано.

Відповідач, згідно з відзивом на позовну заяву ( вих. № від 13.08.2009 року № 01-21-1029), проти позовних вимог заперечив, посилаючись на те, що, при поданні позову, порушено строк позовної давності, передбачений ст. 37 КОАП України. Крім того, як зазначає відповідач, винні особі були притягнуті до адміністративної відповідальності, та шкоду відшкодовано.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, суд ВСТАНОВИВ:

Старшим державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища відділу оперативного міжрайонного екологічного контролю по Торецькому регіону Державної екологічної інспекції в Донецькій області 08.10.2007 року проведено перевірку породного відвалу шахти „Новодзержинська”, результати якої викладені у акті перевірки виконання природоохоронного законодавства № 13/83 від 08.10.2007 року (надалі – акт перевірки).

Перевіркою встановлено та в акті перевірки зафіксовано, зокрема, що під основою насипаного на земельну ділянку відвалу з 2001 по 2007 роки рослинний грунт не знімався, на території не складувався, що суперечить висновку Державної екологічної експертизи.

Одночасно, 08.10.2007 року державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища відділу оперативного міжрайонного екологічного контролю по Торецькому регіону Державної екологічної інспекції в Донецькій області складено протокол № 13/83 про порушення природоохоронного законодавства. Відповідно до наведеного протоколу, при перевірці ДВАТ шахта „Новодзержинська” встановлено, що з 2007 року під відвалом на нових земельних ділянках рослинний грунт не знімався, відсипка відвалу йшла прямо на ґрунтовий покрив без його зняття.

Також, державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища відділу оперативного міжрайонного екологічного контролю по Торецькому регіону Державної екологічної інспекції в Донецькій області 08.10.2007 року складено протокол № 2613 про адміністративне правопорушення, вчинене директором відповідача та передбачене ст. 1885 Кодексу України про адміністративні правопорушення, що полягає у невиконанні законних розпоряджень вести контроль у сфері охорони навколишнього природного середовища, які викладені у висновку державної екологічної експертизи від 05.07.2002 року № 3370.

Постановою державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища відділу оперативного міжрайонного екологічного контролю по Торецькому регіону Державної екологічної інспекції в Донецькій області про накладення адміністративного стягнення від 08.10.2007 року № 13/127 директора відповідача визнано винним у скоєнні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 1885 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до Методики визначення розміру шкоди, зумовленої забруднення і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища № 171 від 27.10.1997 року (у редакції Мінприроди 04.04.2007 року № 149) і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України за № 422/13689 від 25.04.2007 року, Державним інспектором відділу оперативного міжрайонного екологічного контролю по Торецькому регіону було здійснено розрахунок розміру шкоди внаслідок засмічення відповідачем земель відходами гарничобудівної промисловості, відповідно до якого загальний розмір шкоди склав 8292,50 грн.

Господарський суд вважає вимоги позивача обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 40 Закону України “Про охорону навколишнього середовища” використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.

Статтею 55 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” обумовлено, що суб'єкти права власності на відходи повинні вживати ефективних заходів для зменшення обсягів утворення відходів, а також для їх утилізації, знешкодження або розміщення.

Визначення терміну „відходи” наведено у ст. 1 Закону України „Про відходи”. За приписами цієї статті, відходи –це будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворюються у процесі людської діяльності і не мають подальшого використання за місцем утворення чи виявлення та яких їх власник повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення.

Згідно з п. “з” ст. 17 Закону України “Про відходи” від 05.03.1998 р. № 187/98-ВР суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані не допускати зберігання та видалення відходів у несанкціонованих місцях чи об'єктах.

Вимоги щодо зберігання та видалення відходів закріплені в ст. 33 цього ж закону. За приписами цієї норми зберігання та видалення відходів здійснюються відповідно до вимог екологічної безпеки та способами, що забезпечують максимальне використання відходів чи передачу їх іншим споживачам (за винятком захоронення). На кожне місце чи об'єкт зберігання або видалення відходів складається спеціальний паспорт, в якому зазначаються найменування та код відходів (згідно з державним класифікатором відходів), їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні характеристики місць чи об'єктів зберігання чи видалення і відомості про методи контролю та безпечної експлуатації цих місць чи об'єктів. Видалення відходів здійснюється відповідно до встановлених законодавством вимог екологічної безпеки з обов'язковим забезпеченням можливості утилізації чи захоронення залишкових продуктів за погодженням з державною санітарно-епідеміологічною службою України.

Зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності спеціальних дозволів, у яких визначені обсяги відходів відповідно до встановлених лімітів та умови їх зберігання. Визначені для зберігання та видалення відходів місця чи об'єкти повинні використовуватися лише для заявлених на одержання дозволу відходів.

Статтею 35 Закону України „Про охорону земель” визначено, що власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов'язані, зокрема, дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України; проводити на земельних ділянках господарську діяльність способами, які не завдають шкідливого впливу на стан земель та родючість ґрунтів; забезпечувати захист земель від ерозії, виснаження, забруднення, засмічення, засолення, осолонцювання, підкислення, перезволоження, підтоплення, заростання бур'янами, чагарниками і дрібноліссям.

Таким чином, як вбачається з матеріалів справи, відповідачем порушено вимоги ст. 35 Закону України „Про охорону земель”, ст.ст. 40, 55 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, ст.ст. 17, 33 Закону України „Про відходи”, що підтверджується матеріалами справи, зокрема, актом перевірки дотримання природоохоронного законодавства № 13/83 від 08.10.2007 року та протоколом про порушення природоохоронного законодавства № 13/83 від 08.10.2007 року.

Статтею 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” передбачена відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища і в тому числі зобов’язання підприємств відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок таких порушень.

Відповідно до статті 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” шкода, заподіяна внаслідок порушення природоохоронного законодавства, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Шкода, заподіяна внаслідок порушення цього законодавства, повинна відшкодовуватись у розмірах, які визначаються на підставі затверджених у встановленому порядку такс і методик обрахування розмірів шкоди, що діють на час здійснення порушення або, у разі неможливості встановлення часу здійснення порушення, - на час його виявлення.

Як зазначалось, у зв’язку з порушенням норм природоохоронного законодавства та з урахуванням норм „Методики визначення розміру шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства”, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища № 171 від 27.10.1997 року (у редакції Мінприроди 04.04.2007 року № 149) і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України за № 422/13689 від 25.04.2007 року, було розраховано розмір шкоди, заподіяної внаслідок засмічення відповідачем земель відходами гарничобудівної промисловості, який склав 8292,50 грн.

Методика встановлює порядок розрахунку розмірів відшкодування шкоди суб'єктами господарювання та фізичними особами в процесі їх діяльності через забруднення земель хімічними речовинами, їх засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і поширюється на всі землі України незалежно від форм їх власності (п. 1.2. Методики)

Відповідно до п. 3.2 розділу 3 Методики землі вважаються засміченими, якщо на відкритому ґрунті наявні сторонні предмети і матеріали, сміття без відповідних дозволів, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища.

Сума збитків в розмірі 8292,50 грн. не сплачена відповідачем на день подання позову і заявлена прокурором до стягнення.

Суму збитків прокурор просить стягнути на рахунок спеціального фонду охорони навколишнього природного середовища місцевого бюджету Іванопільської сільської ради Костянтинівського району

В ст. 47 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” зазначається про утворення місцевих фондів охорони довкілля у складі відповідного місцевого бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди за рахунок зборів за забруднення, частини грошових стягнень за порушення норм і правил охорони довкілля та шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

З огляду на викладене, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Судові витрати згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України суд покладає на відповідача.

На підставі викладеного та керуючись ст. 35 Закону України „Про охорону земель”, ст.ст. 40, 55 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, ст.ст. 17, 33 Закону України „Про відходи”, ст.ст. 1, 2, 22, 32, 33, 43, 82-85 Господарського процесуального кодексу України суд, -

В И Р І Ш И В :

Позовні вимоги Костянтинівського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Костянтинівської районної державної адміністрації та Державної екологічної інспекції в Донецькій області до Державного підприємства „Шахта „Новодзержинська” про стягнення до фонду охорони навколишнього природного середовища місцевого бюджету Іванопільської сільської ради Костянтинівського району шкоди у розмірі 8292,50 грн. – задовольнити.

Стягнути з Державного підприємства „Шахта „Новодзержинська” (85201, м. Дзержинськ, вул. Фестивальна, 1, р/р 260033018864 в філії „Ощадбанк України” в м. Дзержинськ Донецької області, МФО 394147, ЄДРПОУ 05473186) на рахунок спеціального фонду охорони навколишнього природного середовища місцевого бюджету Іванопільської сільської ради Костянтинівського району (р/р 31519921700244 в УДК м. Костянтинівка, ЄДРПОУ 34686631, МФО 834016, код бюджетної класифікації 24062100) шкоду у розмірі 8292,50 грн.

Стягнути з Державного підприємства „Шахта „Новодзержинська” (85201, м. Дзержинськ, вул. Фестивальна, 1, р/р 260033018864 в філії „Ощадбанк України” в м. Дзержинськ Донецької області, МФО 394147, ЄДРПОУ 05473186) на користь Державного бюджету державне мито в сумі 102,00 грн.

Стягнути з Державного підприємства „Шахта „Новодзержинська” (85201, м. Дзержинськ, вул. Фестивальна, 1, р/р 260033018864 в філії „Ощадбанк України” в м. Дзержинськ Донецької області, МФО 394147, ЄДРПОУ 05473186) на користь Державного бюджету України (розрахунковий рахунок № 31216259700004 у ГУ ДКУ у Донецькій області, МФО 834016, отримувач: код ЄДРПОУ 34686537, державний бюджет м. Донецьк, Ворошиловський район; призначення платежу: код бюджетної класифікації 22050000) витрати з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах в розмірі 118,00 грн.

Суддя